دام جبر را نتوان درید

مدیران انجمن: parse, javad123javad

قوانین انجمن
مسئولیت مطالبی که در تالار نوشته میشود به عهده نویسنده است و مدیریت سایت هوپا هیچ گونه مسئولیتی در قبال آن ندارد.
مطالب نوشته شده در سایت به معنی رد یا تایید آنها از سوی مدیریت سایت هوپا نمی باشد.
مدیریت سایت هوپا حق دارد هر گونه تاپیک مغایر با قوانین را بدون اطلاع به نویسنده مطلب حذف یا ویرایش کند.
هر گونه بی احترامی به سایر کاربران در سایت ممنوع میباشد و با شخص مربوطه برخورد خواهد شد.
از به انحراف کشیدن تاپیک ها و مطرح کردن مطالبی که موجب به انحراف رفتن تاپیک میشود شدیدا خود داری کنید.
این قوانین توسط مدیریت سایت هوپا قابل تغییر است و با توجه به شرایط حاکم بر سایت ممکن است تغییر کند.
نمایه کاربر
غلامعلی نوری

سپاس: 1053

تماس:

دام جبر را نتوان درید

پست توسط غلامعلی نوری »

دام جبر را نتوان درید   -  نافذ
دام جبر را نتوان درید - نافذ
Dr naader noory دام جبر.jpg (102.55 کیلو بایت) مشاهده 731 مرتبه

نمایه کاربر
gij

نام: ahmad.anbarzadeh

سپاس: 15

Re: دام جبر را نتوان درید

پست توسط gij »

سلام مذهبیا بیان وسط برای ما جبر و اختیارو باز کنن که جاش خالیه
ما ز یاران چشم یاری داشتیم....

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

gij نوشته شده:
جمعه ۱۳۹۹/۳/۲ - ۱۰:۰۷
سلام مذهبیا بیان وسط برای ما جبر و اختیارو باز کنن که جاش خالیه
درود
جبر و اختیار یک باور و داستان باستانی است امروزه دیگر چیزی به نام جبر و اختیار به چمار ( معنی) گذشته وجود ندارد . جای این دو را قانون های گیتیکی و پیشامد ها ( احتمالات ) گرفته است

نمایه کاربر
gij

پست توسط gij »

در گذشته پیشگویی های دقیقی وجود داشت که با احتمال و تقریب رخداد نمیشد گفتشون....
پس جبر بر دنیا حاکمه و اتفاقی که باید رخ بده رخ میده

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

gij نوشته شده:
شنبه ۱۳۹۹/۳/۳ - ۰۲:۲۵
در گذشته پیشگویی های دقیقی وجود داشت که با احتمال و تقریب رخداد نمیشد گفتشون....
پس جبر بر دنیا حاکمه و اتفاقی که باید رخ بده رخ میده
باز همان رویداد ها با قانون های گیتیکی و پیشامدی , شایان ( قابل ) روشنگری است

نمایه کاربر
gij

پست توسط gij »

برگی از درخت نمی افتد مگر به اذن او.....
درباره این چی میگی

نمایه کاربر
gij

پست توسط gij »

من یه آدم ... و بی دین هستم و در یکی از روز ها به دانشگاه بووووق مشرف میشم.
دو هم اتاقی دارم که یکی مذهبی صفر و دیگری ادم خوب و بادین (کمتر افراطی) .
یکم که با هم اشنا شدیم شروع کردیم به بحث هایی مثل اعتقادات به مرگو بعد از مرگ و ...
کم کم وا دادم و هی اعتقاداتم رفت سمت اونا و توبه کردم وشدم ادم با ایمان.
من چقدر احتمال داشت که تو اون دانشگاه تو خوابگاه اون دونفر بیوفتم؟؟؟؟؟
دقیقا ۱۰۰درصد احتمال داشت چون چیزیست که از پیش نوشته شده بود.....

نمایه کاربر
paradoxy

نام: داود حاجي تقي تهراني

سپاس: 1081

پست توسط paradoxy »

پس چرا توبه کردید؟

نمایه کاربر
ببر راه راه

نام: متهم به انواع جنایات

سپاس: 1

پست توسط ببر راه راه »

gij نوشته شده:
یک‌شنبه ۱۳۹۹/۳/۴ - ۰۷:۵۲
من یه آدم ... و بی دین هستم و در یکی از روز ها به دانشگاه بووووق مشرف میشم.
دو هم اتاقی دارم که یکی مذهبی صفر و دیگری ادم خوب و بادین (کمتر افراطی) .
یکم که با هم اشنا شدیم شروع کردیم به بحث هایی مثل اعتقادات به مرگو بعد از مرگ و ...
کم کم وا دادم و هی اعتقاداتم رفت سمت اونا و توبه کردم وشدم ادم با ایمان.
من چقدر احتمال داشت که تو اون دانشگاه تو خوابگاه اون دونفر بیوفتم؟؟؟؟؟
دقیقا ۱۰۰درصد احتمال داشت چون چیزیست که از پیش نوشته شده بود.....
|= با جبر موافقم، ولی نه این جبری که شما ازش حرف میزنید.

"چیزی که از پیش نوشته شده!!"

نوشته شده؟=)) توسط چه کسی؟ رو چه اساسی؟ دقیقا از کجا نتیجه میگیرین یا حتی ثابت میکنین که یه نفر آینده رو از پیش نوشته؟

SH.

سپاس: 7

پست توسط SH. »

اصلا گیریم که جبر. وقتی به جبر اگاه بشی و قبلی از اونکه برتو جاری بشه اگاهانه انتخابش کنی و به سمتش قدم برداری اختیار هست... این حداقل مرتبه ی رد جبر.
physics=love

نمایه کاربر
gij

پست توسط gij »

شما به گذشته نگاه کنید بیشتر متوجه جبر میشید.
چه شد که با فلانی بین سی نفر رفیق شدم که بعدش کمکم سیگار کشیدم باهاش و سیگاری شدم؟؟؟؟
من چه اختیاری رو انتخاب داشتم وقتی خدا اونو بیشتر از بقیه تو دلم جا کرد؟؟؟
شما انتخاباتون براساس جبره
سلیقه چیزیه که درون شما به وجود اومده و در به وجود اومدنش خانواده و رفقا خیلی تاثیر دارند
ایا تو خانوادتو انتخاب کردی؟؟؟
ایا فلان معتاد خودش انتخاب کرد که تو محله ای باشه که تمام هم سنوسالاش معتادن(برای مثال چون همچین کسی میشناسم)

SH.

سپاس: 7

پست توسط SH. »

یک سری چیزها مثل محل تولد و خانواده که البته جزو شرایط اولیه ی زندگی هستند. البته هیچ منافاتی با اختیار ندارند. اختیار از نظر من به این صورت تعریف میشه.
/توانایی انتخاب ازبین گزینه های پیش رو در این لحظه و اینجا برای موقعیتی که پیش امده /
توجه کنیم که موقعیتی که پیش امده قبلا اتفاق افتاده و اصلا در مختار یا مجبور بودن ادم تاثیری نداره. اون چیزی که مختار بودن را تعیین میکنه اینه که در این لحظه در مقابل انچه از گذشته به من رسیده چه اینده ای از اینده های دسترس پذیر را رقم خواهم زد... حالا جبر به این معناست که در رقم زدن اینده هیچ انتخابی وجود نداشته باشه و یک اینده اجبارا به انسان تحمیل بشه. خب اگر انسان را یک موجود بدون اختیار در نظر بگیریم که تصمیماتش تنها براساس عوامل زنتیکی و محیطی تعیین میشه بنابراین میشه گفت من با داشتن اطلاعات کامل درباره ی محیطی که فرد مورد نظر در اون محیط زندگی میکنه میتونم کل رفتار ها و انتخاب ها -که دیگه الان نمیشه از لغت انتخاب براشون استفاده کرد - را پیشبینی کنم. این یعنی جبر. اما اون چیزی که در حقیقت هست اینه که ادمها با هم متفاوتند. و فراتر از پیشنویس هایی که محیط و زنتیکشون بهشون تحمیل میکنه تصمیم گیری میکنند. سلیقه البته تا حدودی از محیط تاثیر گرفته ولی منشا تفاوت اونجاست که در محیط های یکسان و حتی در یک خانواده ی یکسان شاهد این هستیم که افراد انتخاب های متفاوت و حتی و درمخالفت با شرایط موجود و چیزی که از تاثیر محیط توقع میره اتخاذ میکنند و این یعنی چیزی فراتر از عوامل محیطی در انتخابها تاثیر گذاره. چطور افراد متفاوت در محیطی یکسان اطلاعات متفاوتی را دریافت میکنند و تصمیمات متفاوت میگیرند.
و یک سوال دیگه هم از شما دارم. نمیخوام بحث را مذهبی کنم و چون خودتون قید کردید میپرسم. اگر جبر هست پس جزا برای چیه. خدا اگر حکیم هست چطور میتواند افرادی را پاداش دهد درحالیکه اعمالشان را خودش بر انها تحمیل کرده و کسانی را عقوبت کند در حالیکه بازهم اعمالشان را خودش بر انها تحمیل کرده. همچنین اگر عادل هست چطور میتواند برای برخی جبرها از سوی خودش پاداش و برای برخی دیگر عقوبت بفرستد. اگر امرزنده هست دقیقا میخواهد چطور و چه کسی را بیامرزد ؟جبر جاری شده از سمت خودش به کسی را بیامرزد ؟! جبر به این صورتی که شما مطرح میفرمایید با خود تعریف خدا در تضاده...
physics=love

نمایه کاربر
gij

پست توسط gij »

SH. نوشته شده:
دوشنبه ۱۳۹۹/۳/۵ - ۲۱:۴۱
یک سری چیزها مثل محل تولد و خانواده که البته جزو شرایط اولیه ی زندگی هستند. البته هیچ منافاتی با اختیار ندارند. اختیار از نظر من به این صورت تعریف میشه.
/توانایی انتخاب ازبین گزینه های پیش رو در این لحظه و اینجا برای موقعیتی که پیش امده /
توجه کنیم که موقعیتی که پیش امده قبلا اتفاق افتاده و اصلا در مختار یا مجبور بودن ادم تاثیری نداره. اون چیزی که مختار بودن را تعیین میکنه اینه که در این لحظه در مقابل انچه از گذشته به من رسیده چه اینده ای از اینده های دسترس پذیر را رقم خواهم زد... حالا جبر به این معناست که در رقم زدن اینده هیچ انتخابی وجود نداشته باشه و یک اینده اجبارا به انسان تحمیل بشه. خب اگر انسان را یک موجود بدون اختیار در نظر بگیریم که تصمیماتش تنها براساس عوامل زنتیکی و محیطی تعیین میشه بنابراین میشه گفت من با داشتن اطلاعات کامل درباره ی محیطی که فرد مورد نظر در اون محیط زندگی میکنه میتونم کل رفتار ها و انتخاب ها -که دیگه الان نمیشه از لغت انتخاب براشون استفاده کرد - را پیشبینی کنم. این یعنی جبر. اما اون چیزی که در حقیقت هست اینه که ادمها با هم متفاوتند. و فراتر از پیشنویس هایی که محیط و زنتیکشون بهشون تحمیل میکنه تصمیم گیری میکنند. سلیقه البته تا حدودی از محیط تاثیر گرفته ولی منشا تفاوت اونجاست که در محیط های یکسان و حتی در یک خانواده ی یکسان شاهد این هستیم که افراد انتخاب های متفاوت و حتی و درمخالفت با شرایط موجود و چیزی که از تاثیر محیط توقع میره اتخاذ میکنند و این یعنی چیزی فراتر از عوامل محیطی در انتخابها تاثیر گذاره. چطور افراد متفاوت در محیطی یکسان اطلاعات متفاوتی را دریافت میکنند و تصمیمات متفاوت میگیرند.
و یک سوال دیگه هم از شما دارم. نمیخوام بحث را مذهبی کنم و چون خودتون قید کردید میپرسم. اگر جبر هست پس جزا برای چیه. خدا اگر حکیم هست چطور میتواند افرادی را پاداش دهد درحالیکه اعمالشان را خودش بر انها تحمیل کرده و کسانی را عقوبت کند در حالیکه بازهم اعمالشان را خودش بر انها تحمیل کرده. همچنین اگر عادل هست چطور میتواند برای برخی جبرها از سوی خودش پاداش و برای برخی دیگر عقوبت بفرستد. اگر امرزنده هست دقیقا میخواهد چطور و چه کسی را بیامرزد ؟جبر جاری شده از سمت خودش به کسی را بیامرزد ؟! جبر به این صورتی که شما مطرح میفرمایید با خود تعریف خدا در تضاده...
درود بر شما من هم به اختیار اعتقاد دارم ولی این همه دلیل و مدرک برای جبر رو برای این اوردم که استدلال بقیه از جبر و اختیار رو بشنوم smile200

نمایه کاربر
paradoxy

نام: داود حاجي تقي تهراني

سپاس: 1081

پست توسط paradoxy »

حتی با فرض وجود اختیار، سیستم پاداش و تنبیه برای عالم مطلق بیهوده به نظر میرسه. مثل این میمونه که معلم، هنوز ترم شروع نشده نمرات پایانی دانش آموزهاش رو روی دفترش داشته باشه، و وقتی ترم تموم میشه، صرفا بیاد و نمرات رو به دانش آموزاش نشون بده. با این حال، در طول سال از دانش آموزها کوییز و امتحانم بگیره. هرچند قبل از هر کوییز میدونه قراره نتیجه هر دانش آموز چی بشه؛ بدون رد خور. دانش آموزا مختارن. میتونن درس بخونن، میتونن هم شیطونی بکنن و نتیجه بدی بگیرن. ولی خب این واقعیت که معلم نتایج دانش آموزاش رو از همون اول میدونه و با این حال، از اونا آزمون میگیره، حداقل از زاویه معلم خیلی جالبه.

حالا اگر این آگاهی مطلق نبود کار معلم کاملا معقول به نظر میرسید. هرچی نباشه، هر معلمی، تا حدی از وضع و حال دانش آموزاش خبر داره. میتونه بگه کی میوفته، کی قبول میشه. با این حال چون این آگاهی مطلق نیست، امتحان گرفتن منطقی به نظر میرسه. شاید دانش آموز در چند ماه اول مشکلی داشته و نتونسته درس بخونه و شاگرد ضعیفی شده. در ماه های آخر مشکلش حل شده باشه، و بتونه نمرات خوبی بگیره.

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

gij نوشته شده:
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۳/۶ - ۰۱:۲۸

درود بر شما من هم به اختیار اعتقاد دارم ولی این همه دلیل و مدرک برای جبر رو برای این اوردم که استدلال بقیه از جبر و اختیار رو بشنوم smile200
تعریف جبر و اختیار - Dr Naader Noory
تعریف جبر و اختیار - Dr Naader Noory
Dr Naader noory جبر و اختیار.png (168.28 کیلو بایت) مشاهده 155 مرتبه

ارسال پست