چه شد که بیگ بنگ رخ داد؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

قوانین انجمن
مسئولیت مطالبی که در تالار نوشته میشود به عهده نویسنده است و مدیریت سایت هوپا هیچ گونه مسئولیتی در قبال آن ندارد.
مطالب نوشته شده در سایت به معنی رد یا تایید آنها از سوی مدیریت سایت هوپا نمی باشد.
مدیریت سایت هوپا حق دارد هر گونه تاپیک مغایر با قوانین را بدون اطلاع به نویسنده مطلب حذف یا ویرایش کند.
هر گونه بی احترامی به سایر کاربران در سایت ممنوع میباشد و با شخص مربوطه برخورد خواهد شد.
از به انحراف کشیدن تاپیک ها و مطرح کردن مطالبی که موجب به انحراف رفتن تاپیک میشود شدیدا خود داری کنید.
این قوانین توسط مدیریت سایت هوپا قابل تغییر است و با توجه به شرایط حاکم بر سایت ممکن است تغییر کند.
Sarah.N

نام: Sarah Nafez

سپاس: 3

چه شد که بیگ بنگ رخ داد؟

پست توسط Sarah.N »

سلام. میشه توضیح بدین چی شد ک بیگ بنگ اتفاق افتاد؟ یهو چه چیزی و به چه دلیلی منفجر شد و چرا قبلش نشده بود؟

+یه سوال فلسفی هم اینجا بنویسم، خیلیم مهم نیس:
ب نظرتون میشه جهان براثر بیگ بنگ و بدون وجود یک خدا رخ داده باشه؟ چرا؟

نمایه کاربر
assarzadeh

نام: امیر عصارزاده

سپاس: 66

تماس:

Re: چه شد که بیگ بنگ رخ داد؟

پست توسط assarzadeh »

Sarah.N نوشته شده:سلام. میشه توضیح بدین چی شد ک بیگ بنگ اتفاق افتاد؟ یهو چه چیزی و به چه دلیلی منفجر شد و چرا قبلش نشده بود؟

هیچ کس نمیدونه علت این موضوع چیه. اگه بخوام دقیقتر بگم، باید بگم اگه فرض رو بر درستی نظریه بیگ بنگ بگیریم در این صورت هیچ توضیحی برای چرایی این اتفاق وجود نداره. اما اگه زمان وقوع بیگ بنگ - که حدوداً 13.8 میلیارد سال پیش اتفاق افتاده - مورد سؤال باشه فکر میکنم این بر اساس سرعت انبساط کیهان تخمین زده شده باشه. اینکه چرا سرعت انبساط کیهان اینقده که میبینیم و در نتیجه سن کیهان عددیه که گفتم، باز فکر میکنم نامعلوم باشه. برای اطلاعات بیشتر مراجعه به این آدرس میتونه مفید باشه.

Sarah.N

پست توسط Sarah.N »

واقعا؟ من فکر میکردم توضیحاتی براش وجود داره :| مطمئنید؟

نمایه کاربر
assarzadeh

نام: امیر عصارزاده

سپاس: 66

تماس:

پست توسط assarzadeh »

Sarah.N نوشته شده:واقعا؟ من فکر میکردم توضیحاتی براش وجود داره :| مطمئنید؟

بله smile037
هیچ توضیحی براش وجود نداره.

Paradoxy

سپاس: 1237

پست توسط Paradoxy »

چرا قبلش نشده بود؟

1. قبل از بیگ بنگ؟ خود فضا و زمان بعد از بیگ بنگ تجلی پیدا کرده. چطور "قبلی" میتونیم مشخص کنیم برای بیگ بنگ؛ وقتی "زمان" وجود نداره قبل از بیگ بنگ؟
2. فرض کنیم بیگ بنگ یک پدیده است. هر پدیده ای در زمان و مکان مشخصی رخ میده. پس بیگ بنگ در مکان و زمان مشخصی رخ داده. این زمان رو با t نشون میدیم. فارغ از این که مقدار t چی باشه؛ همیشه میشه این سوال رو کرد که چرا بیگ بنگ در t رخ داده و نه در 't. به عبارت دیگه جواب به پرسش "چرا؟" چرا که نه؟ هستش. میتونست هر زمان و هر مکان دیگه ای هم رخ بده؛ ولی اونجا و درون زمان رخ داده. چرا انسان ها روی کره زمین به وجود اومدن؛ نه توی N سیاره دیگه مشابه قابل سکونت در جهان؟ چرا باید جرم ماه فلان باشه؛ نه یک کیلو کمتر؛ نه یک کیلو بیشتر؟ چرا در جهان ما ثابت پلانک از مرتبه فلانه؟ و .... جواب تمام این چرا ها چرا که نه هستش. میتونست یه چیز دیگه باشه. ولی الان اینه که داریم میبینیم. همینه که هست. اگر این نبود ما هم اینجا نبودیم که این سوال رو بکنیم که چرا اینطوری هست و اینطوری نیست. (اصل انسان انگارانه)
3. هیچ لزومی نداره که فرض کنیم بیگ بنگ فقط یک بار در یک زمان مشخص رخ داده. تئوری های جدید یا رخ دادن بیگ بنگ رو در بینهایت جا و بینهایت زمان ممکن؛ برای بینهایت بار فرض میکنن (مثل بعضی از فرضیه های جهان موازی). یا مثل گرانش حلقوی؛ جهان رو مثل یه حلقه بسته میدونن که هی خودش رو تکرار میکنه و بیگ بنگ بینهایت بار بعد از پایان پیدا کردن جهانی که توشیم تکرار میشه. یا N توضیح دیگه مشابه. بنابرین چرا؟ خب بازم دلیلی نداره طبق اینجور فرایض.
4. بیگ بنگ یک مدله کلاسیکه که از دل متریک فریدمان در میاد. بیگ بنگ جایی هستش که دیگه معادلات نسبیت عام خالی؛ پاسخگو نیستن. درست مثل مرکز بعضی سیاه چاله ها که تکینگی داریم؛ خود بیگ بنگ یک تکینگی هستش. ما نمیتونیم با مدل های فعلی توضیحی بدیم که چرا فلان زمان؛ اما این دلیل نمیشه که هرگز نتونیم.

چی شد ک بیگ بنگ اتفاق افتاد؟

با نسبیت عام خالی نمیشه جواب این سوال رو داد. فرضیه های جدیدی مثل ریسمان و دوستان دارن سعی میکنن که توضیحی ارائه کنند برای این قضیه که من سوادش رو ندارم.

نظر من این هستش که

نمایه کاربر
فروهر

سپاس: 291

تماس:

پست توسط فروهر »

Sarah.N نوشته شده:سلام. میشه توضیح بدین چی شد ک بیگ بنگ اتفاق افتاد؟ یهو چه چیزی و به چه دلیلی منفجر شد و چرا قبلش نشده بود؟

+یه سوال فلسفی هم اینجا بنویسم، خیلیم مهم نیس:

فقط اینو میدونم هممون به بازی گرفته شدیم
عشق صیدیست که تیرت به خطا هم برود
لذتش کنج دلت تا به ابد خواهد ماند...

Sarah.N

پست توسط Sarah.N »

نظر من این هستش که

جمله چرا نصفه موند؟

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 793

تماس:

پست توسط You-See »

اتفاقا خیلی ظریف جوابتون رو داده
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

Sarah.N

پست توسط Sarah.N »

بله خیلی ظریف جواب دادن ولی منظورم این بود که جمله آخرشون نصفه است.

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

سپاس: 1089

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

Sarah.N نوشته شده:واقعا؟ من فکر میکردم توضیحاتی براش وجود داره :| مطمئنید؟

درود هیچ کس بدرستی راز پیدایش جهان نمی داند

چیست این سقف بلند ساده بسیارنقش
زین معما هیچ دانا در جهان آگاه نیست

حافظ

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 793

تماس:

پست توسط You-See »

Sarah.N نوشته شده:بله خیلی ظریف جواب دادن ولی منظورم این بود که جمله آخرشون نصفه است.

دقیقا منظور من جمله آخرشون بود.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

Sarah.N

پست توسط Sarah.N »

منظورتون اینه که هرکی یه نظری داره؟:|
اینو ک خودم میدونم، نظر کاربرای اینجا رو خواستم و اینکه دقیقا توضیح بدن چجوری وجود یا عدم وجود خدا رو از رو بیگ بنگ نتیجه میگیرن؟

نمایه کاربر
gij

نام: ahmad.anbarzadeh

سپاس: 19

پست توسط gij »

برای این که بگیم خدا هست یا نیست باید این سوالو بپرسیم که جرم یا انرژی چیزی که به بیگ بنگ تبدیل شد از کجا اومده و یا انرژی انفجار رو از کجا اورده؟
گر بگوید مرده خور کفتار کز بهر ثواب
خادم اهل قبورم بشنو و باور مکن

Sarah.N

پست توسط Sarah.N »

افرادی ک میگن بیگ بنگ وجود خدا رو نقض کرد چ استدلالی میارن؟ آتئیست ها چجوری بیگ بنگ رو توجیه میکنن؟

Sarah.N

پست توسط Sarah.N »

paradoxy
میشه منظورتون رو واضح تر توضیح بدین؟ :|

ارسال پست