چه شد که بیگ بنگ رخ داد؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

قوانین انجمن
مسئولیت مطالبی که در تالار نوشته میشود به عهده نویسنده است و مدیریت سایت هوپا هیچ گونه مسئولیتی در قبال آن ندارد.
مطالب نوشته شده در سایت به معنی رد یا تایید آنها از سوی مدیریت سایت هوپا نمی باشد.
مدیریت سایت هوپا حق دارد هر گونه تاپیک مغایر با قوانین را بدون اطلاع به نویسنده مطلب حذف یا ویرایش کند.
هر گونه بی احترامی به سایر کاربران در سایت ممنوع میباشد و با شخص مربوطه برخورد خواهد شد.
از به انحراف کشیدن تاپیک ها و مطرح کردن مطالبی که موجب به انحراف رفتن تاپیک میشود شدیدا خود داری کنید.
این قوانین توسط مدیریت سایت هوپا قابل تغییر است و با توجه به شرایط حاکم بر سایت ممکن است تغییر کند.
نمایه کاربر
gij

نام: ahmad.anbarzadeh

سپاس: 19

Re: چه شد که بیگ بنگ رخ داد؟

پست توسط gij »

هر چیزی یه ریشه ای داره
یعنی ما میگیم فلان ماده از برخورد چند هیدروژن به وجود اومده هیدروژن از یه پروتون و یه الکترون متشکل است و پروتون از کوارک و کوارک از...
دلیل وجود حیات هم توجیه میشه کرد ولی بیگ بنگ ریشه و توجیهی پیدا نکردن براش و ریشه اخر به خدا باید ختم شه.
گر بگوید مرده خور کفتار کز بهر ثواب
خادم اهل قبورم بشنو و باور مکن

Paradoxy

سپاس: 1237

پست توسط Paradoxy »

paradoxy
میشه منظورتون رو واضح تر توضیح بدین؟ :|

خب اگر میشد متنی بنویسم که می‌نوشتم و خالی رها نمیکردم. فرضا بنویسم هم پاک میشه، پس چه کاریه؟ همین پیامم پاک میکنن. به استدلال زیر نگاه کنید. اگر درش اشکالی پیدا کردید، بدونید که اون اشکال به خود صورت سوال شما هم وارده و یک جواب به سوال شما، دقیقا همون اشکالیه که از استدلال زیر میشه گرفت. این که چرا استدلال پایین ممکنه مشکل داشته باشه، یا اشکالی که میشه ازش گرفت چی هستش رو به عهده خودتون میزارم.
gij نوشته شده:هر چیزی یه ریشه ای داره
ریشه اخر به خدا باید ختم شه.

smhk

سپاس: 1

پست توسط smhk »

paradoxy نوشته شده:
paradoxy
میشه منظورتون رو واضح تر توضیح بدین؟ :|

خب اگر میشد متنی بنویسم که می‌نوشتم و خالی رها نمیکردم. فرضا بنویسم هم پاک میشه، پس چه کاریه؟ همین پیامم پاک میکنن. به استدلال زیر نگاه کنید. اگر درش اشکالی پیدا کردید، بدونید که اون اشکال به خود صورت سوال شما هم وارده و یک جواب به سوال شما، دقیقا همون اشکالیه که از استدلال زیر میشه گرفت. این که چرا استدلال پایین ممکنه مشکل داشته باشه، یا اشکالی که میشه ازش گرفت چی هستش رو به عهده خودتون میزارم.
gij نوشته شده:هر چیزی یه ریشه ای داره
ریشه اخر به خدا باید ختم شه.

منظورشون هر مخلوقه
یا هر چیزی غیر از خدا که نیاز به علت داره وگرنه اگر همه چیز دلیل می خواست که هیچ معلولی نبود.

Paradoxy

سپاس: 1237

پست توسط Paradoxy »

نکته اینجاست که وقتی ما یک قانونی وضع میکنیم مثل:

"هر چیزی یه ریشه ای داره"

دیگه حق نداریم تندی بعدش بیاییم تبصره بزاریم بگیم نه خب؛ هر چیز هر چیزم نه. یه چیزم هست که ریشه نداره؛ اسمشو میزاریم خالق، خدا یا هرچی. اگر نقل استثنا گذاشتن و تبصره دادن باشه؛ خب یه آتئیست هم میتونه بیاد بگه که هر چیزی یه ریشه ای داره بجز بیگ بنگ. حالا بیا و جمعش کن. باز اگه اون زوری بتونه 4 تا دلیل فیزیکی هم واسه دفاع از خودش بیاره؛ یه دین دار بجز رد کردن تسلسل (تسلسل یعنی خالق داشتن هر چیز تا بینهایت) چه کار دیگه ای برای دفاع از ادعاش به شیوه عقلانی و منطقی میتونه بکنه؟ (جوابش هیچ هست ما صرفا با رد دور و تسلسله که میگیم خدا خالق نداره.) و ضمن این که با همون استدلالی که یک دین دار برای رد تسلسل و دور میاره هم میشه گفت بیگ بنگ ریشه و خالقی نداره. حالا یکی ممکنه بوی فلسفه به مشامش خورده باشه بگه بیگ بنگ پدیده س ولی خدا پدیده نیست و این حرفا که جوابشو توی پستای قبلترم دادم که یک پدیده در "زمان" و "مکان" مشخصی رخ میده و بیگ بنگ نه در "زمان" و نه در "مکان" مشخصی رخ داده. چون اساسا نه زمان داریم قبل از بیگ بنگ و نه مکان. خود بیگ بنگ خالق فضازمان هست.

کاربری که این تاپیک رو زد؛ پرسید: "چه شد که بیگ بنگ رخ داد؟" و جواب ضمنی ای که من به ایشون دادم پاسخ کاربر gij بود.

اگر بپذریم که هر چیزی خالق داره و ریشه نهایی وجود نداره (یعنی تسسل داریم) که خب مشکلی نیست. بیگ بنگ دلیلی داشته و اونم یه دلیل دیگه داشته الی آخر.
اگر بپذیریم که هر چیزی بجز یک چیز خالق داره و ریشه نهایی ای داریم (ِیعنی تسلسل نداریم) اون موقع خیلی ساده و راحت میتونیم بگیم که از قضا اون چیز بدون ریشمون بیگ بنگ هستش. چرا بیاییم یه خالق هم اضافی فرض کنیم برای بیگ بنگ؟ دعوا روی اسامی که نداریم. شما اسمشو بزار خدا؛ من اسمشو میزارم بیگ بنگ.

افرادی ک میگن بیگ بنگ وجود خدا رو نقض کرد چ استدلالی میارن؟ آتئیست ها چجوری بیگ بنگ رو توجیه میکنن؟

اولا چه بیگ بنگ توجیه بشه و چه نشه؛ این قضیه به هیچ وجه کمک به وجود یا عدم وجود خدا نمیکنه. قبلا آدمای باستان نمیدونستن چطور رعد و برق پدید میاد. براش خدا فرض میکردن. نمیدونستن چطور توی دریا طوفان پدید میاد. براش خدا فرض میکردن و اساسا هیچ توجیهی برای مسائل طبیعی نداشتن و زرتی یه خدا فرض میکردن برای اون چیز . حتی تا همین یکم قبل ما نمیدونستیم که چطور حیات از اجسام بی جان پدید اومده. میگفتیم کار خدا بوده.
اما نکته مهم اینه که "ندونسته" های ما ثابت کننده وجود خدا نیست. که اگر بخواد باشه؛ دوروز دیگه که این ندونسته ها دونسته میشه وجود خدا هم رد میشه دیگه نمیشه؟ الان که میدونیم چطور رعد و برق میشه؛ طوفان میشه؛ حیات پدید میاد و ...؛ دیگه میتونیم بگیم خدا رد شده؟ نه دیگه ... و دقیقا به همین خاطره که "نفهمی" های ما "خدای" ما نمیتونه بشه. چون خدا قراره موجودی باشه که وجودش وابسته به نفهمی های ما نباشه ... الان نمیدونیم؛ بعدا که دونستیم چی؟

ثانیا آتئیست قرار نیست توجیهی بیاره. آتئیست یعنی کسی که به خدا باور نداره. حالا هر ننه من قمر خدانشناسی که میگه آتئیسته؛ میتونه در مورد مسائل فیزیکی توضیح بده؟ مگه درسشو خونده؟ مگه سوادش رو داره؟ پس لابد هرکی که آتئیسته نه تنها فیزیکدانه؛ بلکه زیست شناسم هست و قراره در مورد مسائل حیات از جمله فرگشت و ... اظهار فضل هم بکنه... چون اگه نتونه این یعنی برای عدم باورش نسبت به خدا؛ دلیل کافی نداره. نه آقاجون؛ هرکس فارغ از عقاید دینی ای که داره مطابق سطج سوادش حق داره نظر بده و نه بیشتر. آتئیست یا غیر آتئیست.
بیگ بنگ یک پدیده فیزیکه؛ بحث فلسفیه مذهبیه دینی نیست که با 4 تا دلیل عقلی و قلبی و ... بشه بهش پاسخ داد. نیاز به سال ها مشاهده تجربی، تست کردن فرضیات مختلف و ... داره؛ کشک که نیست. فعلا یه سری "فرضیه" داریم. منشاء بیگ بنگ همچین "ندونسته" مطلق هم نیست؛ نه حداقل از جنبه تئوری. ولی خب تا در تجربی مطمئن نشیم که فرضیه هامون واقعیت دارن، بنا رو بر این میزاریم که این فرایض درست نیستند و خیلی شیک میگیم نمیدونیم. و در آخر بد نیست اضافه کنم که مگه یه تئیست معمولی چقدر باور خودش رو نسبت به خدا توجیه میکنه که حالا آتئیستش بخواد این کارو انجام بده؟ بحثای فیزیکی قشنگ رو با مسائل فلسفی مذهبی آلوده نکنید... تاپیک جدا بزنید تو تالار فلسفه؛ اونجا کسی حوصله بحث داشت میادش.

کیوانو

نام: کیوان وثوقی

پست توسط کیوانو »

قبل از بیگ بنگ در جهان انرژی بوده و میدونیم که انرژی نه به وجود میاد نه از بین می ره بلکه از حالتی به حالت دیگه تبدیل میشه ...
ولی چطور انرژی انفجار رو پیدا کرد ؟
ببینید بر اساس فرمول e=mc2 انرژی حالتی از ماده هست پس این انرژی میتونه حامل ذرات گراویتون باشه که باعث ایجاد گرانش یا جاذبه میشه و خوب بعد از ملیارد ها سال بر اثر تراکم بسیار زیاد این انرژی گازها به وجود آمدند و بعد از اون قسمتی از انرژی ها در پروسه ای خاص به عنصر های مختلف تبدیل شدن و باز هم طی ملیون ها سال این گاز بر اثر تراکم تبدیل به جامد شد و این جامد تا جایی تراکم یافت که البته شبیه یک ستاره نوترونی که در یک سر سوزن هزاران تن جای میگیره تراکم بسیار بالا در حجم بسیار بسیار بسیار کم جمع میشه که باعث ایجاد فشار و حرارت بسیار بسیار بسیار بالا میشه تا جایی که فشار و حرارت ناشی از فرآیند های هسته ای و هیدروژنی و نوترونی بر جازبه قلبه میکنه و انفجاری صورت میگیره که ما بهش میگیم بیگ بنگ که کیهان رو شکل میده ... .
این از بیگ بنگ و قبل از بیگ بنگ
.
ولی راجع به وجود خدا ک بیگبنگ ...
ببینید همون طور که گفتم قبل از بیگ بنگ و انفجار در جهان انرژی بوده و سوال پیش میاد که خوب اون انرژی از کجا اومده ولی ما در قوانین داریم که انرژی به وجود نمیاد و از بین هم نمی ره... وقتی چیزی به وجود نمیاد و همواره بوده یعنی یا خالقی نبوده که اون رو بیافریند... یا چون ما در تعریف خدا هم داریم که زاده نشده و نمیمیره اینجا شباهتی با خود ماهیت انرژی ایجاد میشه ( آیا انرژی همون خداست ) ... یا انرژی هم عرض خدا بر جهان حکومت میکنه که چون در تعریف خدای واحد داریم که هیچ وجود و موجودی نمی تواند در عرض خداوند باشد باز هم اینجا یا خدا رقیب پیدا میکنه یا اصلا وجود نداره ....
.
ولی دوستان من خودم چون دچار تمامی موارد و سوالات بالا شدم آنقدر ساده می نویسم...

سال ها با همین تعاریف بالا به راحتی خدا رو نقض کردم و کسی هم جوابی در مقابلم نداشت حتی روحانیون چه مسیحی چه مسلمان .‌

ولی روزی این نظریه رو با کسی مطرح کردم که ایشان هم دکترای فقه اسلامی داشتن هم دکترای فلسفه و هم دکترای فیزیک کوانتوم و ایشون توانستند جوابی منطقی به بنده بدهند ...

خیلی طولانی میشه ولی اگر بخوام ساده بگم
ما داریم این رو که خدا وجود و هستی رو از نیستی آفرید ... و انرژی میتونه ابتدای ترین مرحله خلقت باشه ( جایی که خداوند از نیستی انرژیی را آفرید و ماهیت پایستگی رو به اون بخشید )
در واقع اینجا ما کل کائنات که از انرژی درست شده هستیی فرض میکنیم که از نیستی آفریده شد و بعد از اون قوانینی که حاکم بر اون ها هست گزاشته شد ...
شاید جواب نسبت به سوال خام باشه و در انتهای مفهوم میشه چیزی دریافت کرد که البته قبول دارم نیاز به خیلی کار داره ...
چون مسئله ای که من با پایستگی انرژی مطرح کردم انگار تا الان مطرح نشده بوده چون من با خیلی خیلی ها صحبت کردم ولی اولین بار بود که با این مسئله رو برو میشدن
اگر کسی جوابی پخته تر داره خوشحال میشم بدونم چون من همیشه دنیال حقیقت هستم
ممنون

ارسال پست