ابداع نانو حسگرهای زیستی به منظور کنترل ایمنی مواد غذایی


ابداع نانو حسگرهای زیستی به منظور کنترل ایمنی مواد غذایی

نوشتهاز سوی 4Duniverse در سه شنبه 10 دي 1387 - 19:04

ابداع نانو حسگرهای زیستی به منظور کنترل ایمنی مواد غذایی

محققان با تکمیل حسگرهای زیستی موفق به ارائه نانو حسگرهای جدیدی شدند که توانایی شناسایی باکتریهای مضر را در مواد غذایی خواهد داشت.
به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان موسسه تحقیقات کشاورزی (ARS) حسگرهایی زیستی را که سابقا در شناسایی باکتری سالمونلا - باکتری که ورود آن به بدن می تواند منجر به مسمومیت شدید و گاهی اوقات منجر به مرگ شود- در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گرفت به منظور ردیابی دیگر عوامل بیماری زا در مواد غذایی تکمیل و ارائه کردند.

ابداع کنندگان این حسگر زیستی که یکی از محصولات تکنولوژی نانو به شمار می رود بر این باورند که این حسگر در تشخیص کیفیت و ایمنی مواد غذایی از توانایی بالقوه ای برخوردار است.

حسگرهای زیستی ساختارهایی هستند که در طبیعت می توان به وفور شاهد نمونه های آن بود برای مثال می توان به حسگرهای موجود در بدن ماهی ها برای ردیابی لرزشهای ایجاد شده در آب اشاره کرد.

حسگرهای زیستی ارائه شده توسط موسسه ARS دارای رنگدانه های آلی فلورسنت هستند که به آنتی بادی های باکتری سالمونلا متصل شده اند. با ورود آنتی بادی به داخل باکتری های مضر موجود در مواد غذایی، فلورسنت های موجود مانند علامتی راهنما شروع به درخشیدن کرده و وجود باکتری را به اطلاع مصرف کننده و یا تولید کنندگان مواد غذایی می رساند.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، ابداع این حسگر زیستی به تازگی و در ششمین نشست بین المللی نانوتکنولوژی در کره، جایزه اول تحقیقات نوآورانه در نانوتکنولوژی را به خود اختصاص داده است.

منبع : خبرگزاری مهر
 
سپـاس : 6

ارسـال : 1412


نام نویسی: 86/6/2

ذکر نشده

بازگشت به اخبار فیزیک ایران و جهان

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 10 مهمان