ناسا جزئیات سانحه فضاپیمای کلمبیا در سال 2003 را منتشر کرد

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
137113711371

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۸۷/۵/۳ - ۰۹:۵۰


پست: 455ناسا جزئیات سانحه فضاپیمای کلمبیا در سال 2003 را منتشر کرد

پست توسط 137113711371 »

سازمان ناسا با اتمام تحقیقاتی 4 ساله به منظور کشف جزئیات حادثه دردناک انفجار فضاپیمای کلمبیا گزارشی از دلایل وقوع این حادثه در سال 2003 میلادی که منجر به مرگ هر هفت سرنشین آن شد را منتشر کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان فضایی آمریکا با ارائه گزارشی جدید و کامل جزئیات سانحه فضاپیمای کلمبیا در سال 2003 را منتشر کرد. به گفته این سازمان با وجود اینکه فضانوردان این فضاپیما تمام تلاش خود را برای تحت کنترل گرفتن کلمبیا قبل از متلاشی شدن به کاربسته اند، شانسی برای نجات جان آنها وجود نداشته است.

این حادثه که در 1 فوریه 2003 میلادی رخ داده است به اندازه ای سریع انجام گرفته که فضانوردان حتی فرصت بستن حفاظ کلاه های مخصوص خود را نیز نداشته اند. این فضاپیما در حالی که قصد فرود در پایگاه فضایی کندی را داشت در ارتفاعی در حدود 20 کیلومتری از تگزاس متلاشی شد. دلیل این حادثه ایجاد حفره ای در یکی از بالهای فضاپیما اعلام شده است که به گازهای مافوق داغ اتمسفری اجازه ورود به فضاپیما را داده و ساختار آن را ذوب کرده است. در عین حال هفت فضانورد این فضاپیما طی این حادثه ناگوار جان خود را از دست دادند.

بررسیهای انجام شده بر روی بقایای کلمبیا نشان می دهد که کابین سرنشینان از فضاپیما جدا شده و به سرعت شروع به چرخیدن کرده است. سرنشینان در این حین با فشار دادن دکمه اخطار سعی در آگاه کردن خلبان از خطر سقوط را داشته و در عین حال سیستم خلبان اتوماتیک را نیز راه اندازی کردند. با این حال افت شدید و ناگهانی فشار هوا باعث بیهوشی کارکنان شده و در نهایت جریان هوای داغ منجر به مرگ آنها شده است. بررسی های این حادثه که تکمیل آن 4 سال به طول انجامیده است نشان می دهد که با وجود تلاش فراوان فضانوردان هیچ راهی برای نجات از این حادثه وجود نداشته است.

به گفته محققان با وجود اینکه تحقیقات از مشکلاتی در صندلی ها و سیستم چتر نجات این فضاپیما خبر می دهد به صورتی که فضانوردان برای استفاده از آن باید در حالت هوشیار می بوده اند، حتی در صورت عملکرد درست این سیستم، بادها و امواج قدرتمند موجود در اتمسفر باعث مرگ فضانوردان می شده است.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، این اولین تجربه سازمان ناسا در مقابله با چنین شرایط دردناکی نبوده است. در سال 1986 نیز فضاپیمای چلنجر ناسا دچار سانحه و از هم متلاشی شد. از زمان وقوع این حوادث تاکنون سازمان ناسا بالغ بر 11 ماموریت فضایی را با استفاده از فضاپیماهای خود به انجام رسانده است و 9 ماموریت دیگر در لیست انتظار قرار دارند.

در این میان سازمان ناسا قصد دارد هر چه سریعتر و با اتمام پروژه 100 بیلیون دلاری تکمیل ایستگاه فضایی بین المللی، فضاپیماهای کنونی خود را بازنشسته کند.

سازمان ناسا در تکمیل گزارش خود به ارائه 30 توصیه کاربردی به تمامی طراحان و سازندگان تجهیزات فضایی در سراسر جهان و به منظور افزایش ایمنی کارکنان فضاپیماها پرداخته است که از جمله آنها می توان به تولید لباسهای فضانوردی اتوماتیک و یکپارچه اشاره کرد.

نقل از خبرگزاري مهر

آی آدم ها صدای قرنِ ماست
این صدا از وحشتِ غرقِ شماست

دیده در گرداب كی وا می كنید؟
وه كه غرقِ خود تماشا می كنید

ارسال پست