طراحی رآکتور اندازه گیری شرایط تعادلی تجزیه هیدراتهای گازی


طراحی رآکتور اندازه گیری شرایط تعادلی تجزیه هیدراتهای گازی

نوشتهاز سوی 4Duniverse در چهارشنبه 11 دي 1387 - 14:23

طراحی رآکتور اندازه گیری شرایط تعادلی تجزیه هیدراتهای گازی در کشور

پژوهشگران کشورمان در دانشگاه صنعتی شیراز موفق به ساخت رآکتوری با هدف تست و اندازه گیری شرایط تعادلی تجزیه هیدراتهای گازی شدند.
علی محمد کاظمی کارشناس پژوهشی دانشگاه صنعتی دانشگاه شیراز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: این رآکتور به منظور تجزیه هیدرات در فشار بالا توسط یکی از اساتید دانشگاه نفت و گاز دانشگاه طراحی و تولید شده است.

وی با تاکید بر اینکه این رآکتور در حال حاضر در آزمایشگاه دانشگاه راه اندازی شده است، افزود: رآکتور مذکور با هدف تست و اندازه گیری شرایط تعادلی تجزیه هیدراتهای گازی طراحی و ساخته شده است.

کاظمی با بیان اینکه این دستگاه دارای قابلیت اندازه گیری شرایط تجزیه هیدرات و تحمل 4500 PSI است، اظهار داشت: در این طرح مطالعات جامع انواع طراحیها و روشها برای ساخت انواع رآکتور اندازه گیری شرایط تعادلی تجزیه گازی انجام شده و از میان آنها بهترین روش با توجه به امکانات موجود در کشور انتخاب و به مرحله ساخت رسیده است.

وی ادامه داد: این دستگاه علاوه بر تجزیه هیدراتهای گازی می تواند دو افزودنی موثر در کنار گاز مانند گازهای متان، اتان و پروپان و نیز چند مخلوط گازی از ترکیبات فوق را اندازه گیری کند.

به گفته کاظمی این افزودنیها باعث تسهیل شرایط تشکیل هیدرات گازی می شود که به عنوان یکی از زمینه های تحقیقاتی در حال پیگیری است.

کارشناس پژوهشی دانشگاه صنعتی دانشگاه شیراز در خصوص نحوه عملکرد این دستگاه به مهر گفت: گازهای متان، اتان و پروپان به صورت تک ماده ای یا مخلوط پس از اختلاط به سلول تعادلی تزریق می شود. سلول تعادلی داری 2 دریچه شیشه ای برای دیدن محتویات درون آن است و اطلاعات درون آن مانند دما و فشار از طریق یک کارت جمع کننده اطلاعات به کامپیوتر منتقل و به منظور بررسی های بعدی ذخیره سازی می شود.

وی اضافه کرد: دقت اندازه گیری دما و فشار به ترتیب 1/0 و 25/0 درصد است.


خبرگزاری مهر
 
سپـاس : 6

ارسـال : 1412


نام نویسی: 86/6/2

ذکر نشده

بازگشت به اخبار فیزیک ایران و جهان

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 22 مهمان