حل بحران انرژی جهان با استفاده از فناوری نانو

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
4Duniverse

عضویت : جمعه ۱۳۸۶/۶/۲ - ۲۱:۰۷


پست: 1412

سپاس: 6

حل بحران انرژی جهان با استفاده از فناوری نانو

پست توسط 4Duniverse »

فناوری‌نانو اساس حل بحران انرژی جهان خواهد بود.

این فناوری قادر است نیازهای انرژی جهان را تا سال ۲۰۲۸ از طریق منابع تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی، کاملاً رفع کرده و وابستگی دنیا به سوخت‌های فسیلی را قطع کند.
در حال حاضر فناوری‌نانو در پانل‌های خورشیدی استفاده می‌شوند و انتظار می رود که با استفاده از کاربردهای مختلف فناوری نانو، نسل‌های جدید پانل‌های خورشیدی که در مقایسه با پانل های موجود کارایی بسیار بالاتری دارند، تولید شود.
انتظار می‌رود در طی ۵ سال آینده هزینه بهره‌برداری از انرژی خورشیدی با سوخت فسیلی برابر شود. در حال حاضر هزینه استفاده از انرژی خورشیدی به طور چشمگیری کاهش می‌یابد و میزان انرژی خورشیدی تولیدی نیز با نرخ نمایی در حال افزایش است. در واقع نرخ بهره‌برداری از انرژی خورشیدی هر دو سال یکبار، دو برابر می‌شود.
به نقل از نانو یکی دیگر از کاربردهای بسیار خوب فناوری‌نانو، در حوزه ذخیره انرژی است که این امر به افزایش بهره‌وری انرژی خورشیدی کمک می‌کند.
افزایش بی‌سابقه گرمای زمین از پیامدهای استفاده بیش از حد از سوخت های فسیلی است. انتظار می رود که در طی ۲۰ سال آینده با جایگزین شدن کامل انرژی های تجدیدپذیر به جای سوخت‌های فسیلی این مشکل نیز حل شود. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این امر ممکن خواهد بود، زیرا در حال حاضر فناوری‌نانو با رشد نمایی در صنایع مختلف توسعه می‌یابد.

منبع : بازیاب و نانو
http://management.silicon.com/itpro/0,3 ... 604,00.htm

نمایه کاربر
fargol

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۸۷/۴/۲ - ۱۱:۳۵


پست: 1851

سپاس: 32

Re: حل بحران انرژی جهان با استفاده از فناوری نانو

پست توسط fargol »

مقاله ی خیلی جالبی بود.
اما جالبه بدونید با فناوری نانو حتی انرژی خورشیدی هم بدست میاد!!!
با استفاده از فناوري نانو انرژي ارزان قيمت خورشيدي توليد مي‌شود
فناوري نانو مي‌تواند موجب توليد انرژي خورشيدي به آساني و ارزاني روياندن چمن شود.
به گزارش پايگاه اينترنتي فناوري نانو، محققان با تقليد از طبيعت درصدد توليد انرژي خورشيدي ارزان قيمت و پايدار هستند.
محققان فناوري نانو از جمله پروفسور "نيت لوئيس" استاد "موسسه فناوري كاليفرنيا" در حال بررسي مواد نانومقياسي هستند كه از معماري چمن و فتوسنتز صورت گرفته در آن براي گرفتن و ذخيره‌سازي انرژي خورشيد، تقليد مي‌كنند.
دكتر لوئيس و همكارانش در تيم تحقيقاتي ‪ CalTech‬تلاش مي‌كنند نانوذرات كوچك را در محصولات روزمره ساده و ارزاني همچون رنگ خانه و سفال سقف وارد نموده و نحوه توليد انرژي خورشيدي را متحول سازند.
دكتر لوئيس مي‌گويد، مقدار انرژي كه در يك ساعت از خورشيد به زمين مي‌رسد، بيش از كل انرژي است كه بشر در طي يك سال مصرف مي‌كند.
گر مِی نخوری طعنه مزن مستان را
بنیاد مکن تو حیله و دستان را

تو غرّه بدان مشو که مِی می نخوری
صد لقمه خوری که مِی غلامست آن را

خیام بزرگ

نمایه کاربر
fargol

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۸۷/۴/۲ - ۱۱:۳۵


پست: 1851

سپاس: 32

Re: حل بحران انرژی جهان با استفاده از فناوری نانو

پست توسط fargol »

وي افزود، بنابراين اگر به دنبال يك جايگزين موثر و سازگار با محيط زيست براي سوخت‌هاي فسيلي هستيد، عاقلانه است كه به دنبال انرژي خورشيدي باشيد.
دكتر لوييس گفت، فناوري نانو روش‌هايي عملي در اختيار شما قرار مي‌دهد تا بتوانيد هر ماده ارزاني همچون رنگ را به پيل‌ها و باتري‌هاي خورشيدي مبدل سازيد.
رنگ‌ها، سقف‌ها يا توفال‌هايي كه ظاهري معمولي داشته و با فناوري نانو توانمند شده‌اند، مي‌توانند جايگزين پيل‌هاي خورشيدي سياه رنگ شيشه مانندي شوند كه معمولا از سيليس بلوري تشكيل شده و سنگين، بدشكل، و گران قيمت هستند.
علاوه بر منازل، اين فناوري جديد مي‌تواند روزي در موبايل‌ها، لپ‌تاپ‌ها و حتي اتومبيل‌ها مورد استفاده قرار گيرد.

smile072
گر مِی نخوری طعنه مزن مستان را
بنیاد مکن تو حیله و دستان را

تو غرّه بدان مشو که مِی می نخوری
صد لقمه خوری که مِی غلامست آن را

خیام بزرگ

ارسال پست