18 سالگی هابل " تصویر شگفت انگیز از فضا "


18 سالگی هابل " تصویر شگفت انگیز از فضا "

نوشتهاز سوی 4Duniverse در جمعه 13 دي 1387 - 23:27

هابل در آستانه سال جهانی نجوم 18ساله شد / تصویر شگفت انگیز از فضا

تلسکوپ فضایی هابل با ارسال دو تصویر شگفت انگیز از فضا هجدهمین سالگرد تولد خود را به زمینیان یادآوری کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، هابل در اصل در سال 1990 و با همکاری دو سازمان ناسا و سازمان فضایی اروپا به فضا ارسال شد و تحولی قابل ستایش را در زمینه اختر شناسی و کیهان شناسی ایجاد کرد. در عین حال هابل طی این مدت تصاویری خارق العاده ای از کهکشانها را به ثبت رسانده است.

اتمسفر زمین بر روی تصاویر عمیق و واضح این تلسکوپ که در خارج از جو زمین قرار گرفته است تاثیری نداشته و وضوح تصاویر به دست آمده از روشنایی و ساختار اجرام آسمانی بی سابقه است. استفاده از هابل طی 18 سال گذشته توانسته است دیدگاه و درک بشر را نسبت نجوم به شکلی تاثیرگذار متحول سازد.

تصاویری که به مناسبت آغاز حیات این تلسکوپ با ارزش منتشر شده است به Orion nebula- حجمی از ابرهای گازی شکل در فاصله هزار و 500 سال نوری از زمین که زادگاه ستارگان جدید به شمار می رود- تعلق داشته و ستاره ای را در محاصره حلقه ای غبار آلود از گازها نشان می دهد. هابل همچنین تصویری از ستاره V838 Monocerotis را نیز به ثبت رسانده است.

تصویر

v838


تصویر

Orion nebula


تصویر

تصویر شگفت انگیز ارسالی از فضا

به گفته اختر شناسان تلسکوپ فضایی هابل از زمان خروج خود از جو زمین در تاریخ 24 آوریل 1990 تا کنون بالغ بر 900 هزار تصویر را از ستاره ها، کهکشانها و مناظر مختلف فضایی به ثبت رسانده و به زمین ارسال کرده است. یکی از بزرگترین دستاوردهای این تلسکوپ رصد ابر ستاره هایی است که اخترشناسان با استفاده از اطلاعات این ستارگان نظریه جدیدی را مبنی بر گسترش ابدی جهان ارائه کردند. این نظریه نشان می دهد که عاملی به نام انرژی تاریک در جهان وجود داشته و در جهت مقابل انرژی گرانشی در حال فعالیت است.

از دیکر کشفهای بزرگ هابل می توان به اندازه گیری دقیق از ساختار اتمسفر یک سیاره خارج از منظومه شمسی زمین اشاره کرد. این تلسکوپ طی سالهای فعالیت خود از وجود بادهای متغییر در زحل، وجود فصل در سیاره نپتون، وجود نورهای ناگهانی در سیاره مشتری اطلاعاتی با ارزش را به دست آورده است.

بر اساس گزارش تلگراف، هابل با خارج شدن از جو زمین محدودیتهای موجود در عملکرد تلسکوپهای زمینی را از بین برده و موفق به ثبت تصاویر منحصر به فردی از سیاره های منظومه شمسی از جمله مریخ شده است.

منبع : خبرگزاری مهر
 
سپـاس : 6

ارسـال : 1412


نام نویسی: 86/6/2

ذکر نشده

بازگشت به اخبار فیزیک ایران و جهان

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 11 مهمان