رصد ستارگان صلح در آسمان خليج فارس

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
4Duniverse

عضویت : جمعه ۱۳۸۶/۶/۲ - ۲۱:۰۷


پست: 1412

سپاس: 6

رصد ستارگان صلح در آسمان خليج فارس

پست توسط 4Duniverse »

منجمان آماتور ايران با رصد مرزي «صلح ستارگان» به استقبال سال جهاني نجوم رفتند

جامعه نجوم ايران شامگاه پنج‌شنبه با انجام نخستين شب رصدي مشترك در مرزهاي آبي كشور در راستاي پروژه «صلح ستارگان» به استقبال سال جهاني نجوم رفت.

سياوش صفاريان‌پور از موسسان اين پروژه با اعلام اين مطلب به خبرنگارعلمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) گفت: پروژه «صلح ستارگان» كه به مناسبت سال جهاني نجوم از سوي جمعي از منجمان آماتور كشورمان طراحي و به جامعه نجوم دنيا پيشنهاد شده، پروژه‌اي جهاني است که قصد دارد با همکاري گروه‌هاي نجومي کشورهاي مختلف جهان که با هم مرز خاکي دارند، شب رصدي عمومي و مشترکي براي مردم محلي ساکن در منطقه در نزديکي نقاط مرزي در سال جهاني نجوم برگزار کند.

وي گفت: در اين پروژه، دو گروه نجومي در دو کشور همسايه در يک شب در مناطقي حوالي مرزشان متناسب با شرايط جغرافيايي منطقه، شب رصدي عمومي و مشترکي را برگزار مي کنند. با اينکه مرز‌ها مردم اين دو کشور را از هم جدا کرده است ولي مشتاقان رصد آسمان در اين شب با هم در حرکتي همسو به آسمان مي نگرند و آسمان آنها را به هم پيوند مي دهد. علاوه بر اين، برگزاري سخنراني علمي، نمايشگاه تصاوير نجومي و ... مي تواند در کنار اين شب رصدي بسته به پتانسيل فعاليت در آن نقطه مرزي انجام شود.

صفاريان پور خاطرنشان كرد: برنامه آغاز رسمي پروژه صلح ستارگان در روزپنج شنبه 12 دي ماه در حالي در جزيره قشم آغازشد که گروه نجوم دبي (Dubai Astronomy Group) نيز در آن سوي کرانه هاي نيلگون خليج فارس برنامه رصد عمومي آسمان را برگزاركردند.

وي تصريح كرد: برنامه‌هاي رصد عمومي در قشم با برگزاري پروژه سپيده دم (Dawn) از بعدازظهر چهارشنبه آغاز شده بود. پروژه سپيده دم، پروژه‌اي جهاني در آغاز سال جهاني نجوم است که گروه هاي نجومي سراسر جهان را به برگزاري رصد عمومي خورشيد دعوت کرده است. با غروب آفتاب رصد تلسکوپي هلال ماه و برنامه هاي عمومي آموزشي از جمله پخش ويديويي فيلمهايي با دربرگيري موضوعاتي همچون حس ابعاد و فضا انجام شد. همچنين رصدگران خبره گروه صلح ستارگان به آموزش، توضيح و نشان دادن صورت‌هاي فلکي براي مردم علاقه مند پرداختند.

صفاريان پور خاطرنشان كرد: با استقبال بالايي که از رصد عمومي صلح ستارگان در چهارشنبه 11 دي شد، دو تلسکوپ مقابل تالار وحدت اين جزيره و تلسکوپي ديگرروبروي مرکز خريد ستاره قشم براي رصد عمومي ماه و اجرام بارز اعماق آسمان قرار گرفت كه سازمان منطقه آزاد قشم حامي برگزاري اين برنامه در آستانه آغاز سال جهاني نجوم بود.


به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران ; ایسنا

ارسال پست