تلاش برای بازگرداندن سیاره پلوتون به منظومه خورشیدی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
137113711371

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۸۷/۵/۳ - ۰۹:۵۰


پست: 455تلاش برای بازگرداندن سیاره پلوتون به منظومه خورشیدی

پست توسط 137113711371 »

گروهی از اختر شناسان با مخالفت با قانونی که در سال 2006 مبنی بر سیاره نبودن پلوتون وضع شده است، قصد دارند طی مجمع عمومی آینده اتحادیه بین المللی نجوم این قانون را تغییر داده و هویت سیاره ای پلوتون را به او بازگردانند.
به گزارش خبرگزاری مهر، گروهی از اخترشناسان در حال تلاش برای تغییر نظریه ای هستند که سیاره پلوتون را نهمین سیاره منظورمه شمسی نمی داند.

اتحادیه بین المللی نجوم در سال 2006 اعلام کرد که در منظومه خورشیدی سیاره نهمی وجود نداشته و سیاره پلوتون به یک حجم از خانواده سیاره های کوتوله تبدیل شده است.

اما محققان در موسسه علوم سیاره ای در تیوسان سعی دارند طی مجمع عمومی آینده اتحادیه بین المللی نجوم که در ماه آگوست و در شهر ریودوژانیرو برگزار می شود، این نظریه را تغییر دهند.

قانونی که مبنی بر حذف سیاره پلوتون از گروه سیاره های منظومه خورشیدی است بر اساس حکم نهایی مجمع و پس از ترک تعداد زیادی از دانشمندان تصویب شده است. به همین دلیل برخی از اختر شناسان اعتقادی به این قانون نداشته و پلوتون را همچنان نهمین سیاره منظومه خورشیدی قلمداد می کنند.

به گفته برخی محققان یکی از دلایل اصلی اخذ این تصمیم عدم وجود تاثیر گرانشی از سیاره پلوتون بر روی دیگر سیاره های منظومه شمسی است. به این معنی که در صورت حرکت زمین از داخل منظومه شمسی در دیگر سیارات نیز تغییر به وجود خواهد آمد اما در صورت حرکت و جا به جایی سیاره پلوتون هیچ گونه تغییری در منظومه خورشیدی و دیگر سیاره ها به وجود نخواهد آمد.

بر اساس گزارش ایندیپندنت، با این حال اخترشناسان موسسه علوم سیاره ای با این نظریه مخالف بوده و اعلام کردند که سیاره زمین و پلوتون ازنظر ساختار زمین شناسی به یکدیگر شباهت زیادی دارند. این در حالی است که سیاره مشتری که سیاره ای گازی به شمار می رود حتی از عوارض زمینی شناختی نیز برخوردار نیست.

نقل از خبرگزاري مهر

آی آدم ها صدای قرنِ ماست
این صدا از وحشتِ غرقِ شماست

دیده در گرداب كی وا می كنید؟
وه كه غرقِ خود تماشا می كنید

ارسال پست