کشف شواهدی جدید مبنی بر حضور آب در مریخ


کشف شواهدی جدید مبنی بر حضور آب در مریخ

نوشتهاز سوی 4Duniverse در يكشنبه 15 دي 1387 - 19:46

کشف شواهدی جدید مبنی بر حضور آب در مریخ


محققان دانشگاه اوپن با کشف لایه های سنگی بر روی سطح مریخ و مقایسه آنها با نمونه های زمینی اعلام کردند که شکل گیری این لایه ها نیازمند حضور آب در خاک مریخ بوده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، کشف حلقه های سنگی موجود بر سیاره مریخ دیدگاهی جدید را از شرایط جوی گذشته مریخ در اختیار محققان قرار خواهد داد.

محققان دانشگاه اوپن در انگلستان با استفاده از دوربینی که بر روی کاوشگر مداری سیاره مریخ نصب شده بود موفق به شناسایی منطقه ای در نواحی استوایی این سیاره شدند. در این منطقه از مریخ حلقه های 23 متری سنگی مشاهده شد که به صورت حلقه های متحد المرکز و بر اساس اندازه ذرات سنگی دسته بندی شده بودند.


تصویر


مشابه چنین ساختاری بر روی زمین در اثر انجماد و ذوب شدگی متوالی یخ به وجود می آید که میزان معیین سنگ در میان این دوره ها به صورت لایه ای ذخیره می شوند. آب موجود در خاک زیر سنگها نسبت به خاکی که سنگها را احاطه کرده اند از سرعت انجماد بالاتری برخوردارند و پس از انجماد سنگها را به سمت بالا هل می دهند. فشار بر روی سنگهای بزرگتر بیشتر تاثیر گذاشته و به همین شکل لایه ها بر اساس اندازه آنها دسته بندی می شوند.

پدیده ای که باعث متحدالمرکز بودن لایه ها می شوند همچنان ناشناخته باقی مانده است اما شکل گیری مکانیزم انجماد- ذوب شدگی در لایه های سنگی موجود در مریخ نیازمند حضور آب مایع در کنار سطح لایه ها است. در این صورت این به آن معنی است که دمای محیطی سیاره مریخ در گذشته در حدود 40 الی 60 درجه گرمتر از آنچه به صورت متعارف تخمین زده می شود، بوده و آب به شکل مایع در این سیاره وجود داشته است.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، محققان بر این باورند که وجود این حلقه های سنگی در سطح مریخ می تواند موضوعی جالب توجه به عنوان شاهدی محکم از حضور آب در گذشته های مریخ به شمار رود.


به نقل از خبرگزاری مهر
 
سپـاس : 6

ارسـال : 1412


نام نویسی: 86/6/2

ذکر نشده

بازگشت به اخبار فیزیک ایران و جهان

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 16 مهمان


cron