بازسازی رصدخانه گالیله / تلاش برای کشف دلیل نابینایی گالیله


بازسازی رصدخانه گالیله / تلاش برای کشف دلیل نابینایی گالیله

نوشتهاز سوی 137113711371 در دوشنبه 23 دي 1387 - 12:52

اختر شناسان به منظور بزرگداشت چهارصدمین سالگرد اکتشافات گالیله در تلاش برای خلق مجدد تلسکوپ و رصدخانه ای هستند که در آن موقعیت، گالیله موفق به تغییر شیوه های رصد نجومی در جهان شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، اختر شناسان رصدخانه Arcetri در ایتالیا در حال خلق مجدد شرایط و موقعیتی هستند که گالیله در قرن 17 در آن به اکتشافات بزرگ خود نائل آمد. با استفاده از این بازسازی اخترشناسان قصد دارند به دسته بندی و فهرست بندی تمامی اجرامی بپردازند که گالیله در سال 1610 آنها را مشاهده کرده و طی مقاله ای آنها را منتشر ساخته است.

این گروه از اخترشناسان ایتالیایی تاکنون ماه و زحل را از این موقعیت رصد کرده اند و اکنون در حال ثبت تصاویری از اقمار مشتری و سطح زهره هستند. این تحقیقات شواهد بسیار قاطعی بر تایید نظریه مرکزی بودن مدار خورشید و اثبات عدم مرکزیت زمین خواهد بود.

برای خلق این شرایط محققان با تلاش فراوان بر روی لنز تلسکوپی که در سال 1610 توسط دوک بزرگ توسکانی به گالیله اهدا شده بود، تحقیق و بررسی کردند. این تحقیقات شامل اندازه گیری ابعاد، شمایل و خواص بازتابی لنز این تلسکوپ و همچنین استفاده از اشعه ایکس به منظور درک خصوصیات ساختاری شیشه لنز بوده است.

هدف اصلی از اجرای این برنامه چیزی فراتر از کشف مجدد کشفیات گالیله است. اخترشناسان قصد دارند با اجرای این برنامه تمامی مشاهدات وی را از قبیل آنچه تا به حال منتشر نشده است نیز دریافته و منتشر کنند.

این گروه تحقیقاتی در عین حال مشتاقند با گشودن آرامگاه گالیله و نمونه برداری دی ان ای از وی دلیل نابینایی او را که در اواخر عمر همراهیش کرد دریافته و با استفاده از این اطلاعات شبیه سازی خود را به واقعیت نزدیک تر کنند. با این وجود تا به حال مجوز این کار به پژوهشگران داده نشده است.

بر اساس گزارش زی نیوز، این گروه قصد دارند تصاویر به دست آورده را به زودی بر روی سایتهای اینترنتی و در دسترس عموم قرار دهند.

خبرگزاري مهر

آی آدم ها صدای قرنِ ماست
این صدا از وحشتِ غرقِ شماست

دیده در گرداب كی وا می كنید؟
وه كه غرقِ خود تماشا می كنید
 
سپـاس : 0

ارسـال : 455


نام نویسی: 87/5/3

ذکر نشده

بازگشت به اخبار فیزیک ایران و جهان

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 21 مهمان


cron