افزایش میزان بازدهی چاههای نفتی با ابداع محققان ایرانی MIT

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
4Duniverse

عضویت : جمعه ۱۳۸۶/۶/۲ - ۲۱:۰۷


پست: 1412

سپاس: 6

افزایش میزان بازدهی چاههای نفتی با ابداع محققان ایرانی MIT

پست توسط 4Duniverse »

۱۳۸۷/۱۱/۱۶
افزایش میزان بازدهی چاههای نفتی با ابداع محققان ایرانی MIT
محقق ایرانی موسسه ام آی تی به همراه گروهی از محققان این موسسه در قسمت مهندسی شهری و محیطی تکنولوژی جدیدی را ارائه کرده اند که با استفاده از آن می توان میزان استخراج نفت را از منابع طبیعی و چاهها به شکلی موثر و قابل توجه افزایش داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر بهنام جعفرپور این تکنولوژی را با استفاده از تکنیک فشرده سازی تصاویر دیجیتال با فرمت جی پی ای جی ابداع کرده است. این سیستم با اندازه گیری چاهها و بررسی خصوصیات آنها قادر به ارائه نقشه های واقع گرایانه و یکپارچه ای از منابع زیر زمینی نفت خواهد بود. این نقشه ها اطلاعات و جزئیات با ارزش و دقیقی را در زمان واقعی از چاه های نفت در اختیار متخصصان قرار خواهد داد.

بهنام جعفرپور بر این باور است که این ابداع توانایی بهبود تکنیکهای رایج توصیف خصوصیات منابع زیر زمینی را داشته و پیش بینی بهتری از میزان توانایی چاه های نفت ارائه خواهد کرد. در این صورت پیش بینی دقیقتر از خصوصیات چاهها به افزایش تولید نفت و محصولات نفتی منجر خواهد شد.

فرایند استخراج مواد نفتی فرایندی بسیار پرهزینه و کم بازده است و در گاهی اوقات کمتر از یک سوم نفت موجود در یک منبع قابل دسترسی خواهد بود. به همین دلیل دانشمندان تلاشهای فراوانی را به منظور ابداع روشی برای بهبود کارایی و بازده این سیستم ها به انجام رسانیده اند.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، طی یک شبیه سازی 36 ماهه از فرایند استخراج نفت، تخمین هایی که جعفرپور و همکارانش از خصوصیات منابع نفتی به عمل آوردند نشاندهنده این امر است که سیستم جدید ابداع شده از قدرت، دقت و کارایی بسیار بالایی برخوردار است.

بهنام پور قدم بعدی خود و گروهش را آزمایش این سیستم جدید بر روی چاه های واقعی نفت و ارزشگذاری تاثیر استفاده از آن در میزان نفت استخراج شده اعلام کرد.

به نقل از خبرگزاری مهر

ارسال پست