ابداع شیوه ای جدید برای اندازه گیری ابعاد شهاب سنگها

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
137113711371

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۸۷/۵/۳ - ۰۹:۵۰


پست: 455ابداع شیوه ای جدید برای اندازه گیری ابعاد شهاب سنگها

پست توسط 137113711371 »

محققان بین المللی با استفاده از توانایی های تلسکوپهای موجود در جهان و شیوه تداخل سنجی ، روشی جدید را به منظور اندازه گیری دقیق شهاب سنگها ابداع کردند.
به گزارش خبرگزاری مهر، گروهی از اخترشناسان فرانسوی و ایتالیایی روشی جدیدی را به منظور اندازه گیری ابعاد و شکل دقیق شهابسنگ هایی که برای اندازه گیری توسط سیستم های رایج بسیار کوچک و یا بسیار دور هستند ارائه کردند.

این شیوه اندازه گیری که تعداد شهاب سنگهای موجود در جهان را به شکلی چشمگیر افزایش خواهد داد با استفاده از توانایی های تلسکوپ VLTI انجام می شود.

به گفته اخترشناسان، داشتن آگاهی درباره ابعاد و شکل شهاب سنگها برای درک چگونگی متراکم شدن غبارها و ذرات کیهانی در سالهای ابتدایی منظومه خورشیدی بسیار حیاتی است زیرا در این صورت می توان به چگونگی تشکیل اجرام بزرگتر و برخوردهای کیهانی پی برد.

در حال حاضر شیوه هایی که برای اندازه گیری این اجرام مورد استفاده قرار می گیرد، تصویربرداری با استفاده از اپتیکهای قابل انطباق موجود در تلسکوپهایی مانند VLT واقع در شیلی، استفاده از تلسکوپهای فضایی و یا اندازه گیری از طریق رادار است که هر یک از این شیوه های با محدودیتهایی خاص خود مواجه است. برای مثال تصویربرداری مستقیم با استفاده از اپتیک قابل تطبیق تنها قادر به ثبت تصویر از بزرگترین شهاب سنگ در یک کمربند اختری و اندازه گیری راداری تنها قادر به محاسبه ابعاد نزدیک ترین شهاب سنگ به زمین خواهد بود.

اخترشناسان به منظور رفع این محدودیتها با استفاده از تکنیک تداخل سنجی، شیوه ای جدید را ارائه دادند که با استفاده از این روش می توان شهاب سنگهایی با قطری کوچکتر از 15 کیلومتر در فاصله 200 میلیون کیلومتری را اندازه گیری کرد.

این شیوه جدید نه تنها تعداد اجرام قابل اندازه گیری را افزایش خواهد داد، بلکه مهمتر از آن دسترسی به شهاب سنگهای کوچک و متفاوتی را که مطالعه آن از مطالعه شهاب سنگهای بزرگ و در دسترس از اهمیت بیشتری برخوردار است را ممکن خواهد ساخت.

این شیوه تداخل سنجی با استفاده از ترکیب نور دو تلسکوپ متفاوت به اندازه گیری دقیق شهاب سنگها می پردازد. محققان با استفاده از این شیوه به بررسی شهاب سنگ باربارا در کمربند اختری پرداخته و خواص غیرطبیعی آن را مورد مطالعه قرار دادند. نتیجه این مطالعات نشان می دهد که این شهاب سنگ از دو بدنه با ابعاد 37 کیلومتر و 21 کیلومتر تشکیل شده که در فاصله 24 کیلومتری قرار داشته و دچار همپوشانی شده اند. به همین دلیل این شهابسنگ به شکل یک بادام زمینی غول پیکر مشاهده می شود.

بر اساس گزارش اسپیس دیلی، این گروه تحقیقاتی پس از اثبات توانایی های شیوه جدید خود قصد دارند رصد گسترده ای را به منظور بررسی شهابسنگهای کوچک آغاز کنند.

خبرگزاري مهر

آی آدم ها صدای قرنِ ماست
این صدا از وحشتِ غرقِ شماست

دیده در گرداب كی وا می كنید؟
وه كه غرقِ خود تماشا می كنید

ارسال پست