گسترش جهانی آرشیو دیجیتال ناسا

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
137113711371

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۸۷/۵/۳ - ۰۹:۵۰


پست: 455گسترش جهانی آرشیو دیجیتال ناسا

پست توسط 137113711371 »

آرشیو دیجیتالی SkyView که توسط سازمان ناسا ارائه شده و از سال 1994 دسترسی به تصاویر آن ممکن شده است یکی از پر طرفدار ترین مراجع علم فضایی در میان قشرهای مختلف از قبیل مردم عادی و یا اخترشناسان است.
به گزارش خبرگزاری مهر، محققان، اساتید و اخترشناسان تازه کار در سراسر جهان در طول سال بارها به رصدخانه مجازی SkyView سازمان ناسا رجوع می کنند تا تصاویر شگفت انگیزی را از گوشه و کنار کهکشانها مشاهده کنند. امکان استفاده از این آرشیو دیجیتالی از سال 1994 فراهم شده و دامنه گسترده ای از اطلاعات را در فرکانسهای رادیویی تا گاما در خود جا داده است.

بسیاری از تحقیقاتی که توسط SkyView به انجام رسیده است را می توان در ابزارهای رایجی مانند گوگل اسکای و یا تلسکوپ جهانی مایکروسافت مشاهده کرد.

تماشاچیان SkyView ماهانه بالغ بر 300 هزار تصویر را در این سایت باز کرده و مشاهده می کنند که این میزان نسبت به ده سال پیش که تنها 20 هزار بوده است، بسیار قابل مقایسه است. همچنین طی این دوره میزان تقاضای تصاویر چهار برابر شده که این میزان نشان دهنده 60 برابر شدن ترافیک در سایت SkyView است.

اساس شکل گیری این آرشیو دیجیتال کمک به اخترشناسان در افزایش دامنه اطلاعات تحقیقاتی بوده است. تصاویر موجود در این آرشیو را می توان به راحتی پردازش و ویرایش کرده و به همین دلیل مطالعه علمی بر روی آنها امری بسیار ساده خواهد بود.

آمار نشان می دهد که بیشترین تقاضاهای صورت گرفته در سایت SkyView از ژوئن 2007 تصاویری از آسمان بوده است که توسط اخترشناسان حرفه ای و با استفاده از تجهیزات اخترشناسی به ثبت رسیده است. مناطقی از آسمان مانند صورتهای فلکی و یا ابرهای مولکولی از دسته این تصاویر هستند.

بر اساس گزارش ساینس دیلی، از دیگر موارد استفاده این آرشیو استفاده از تصاویر مختلف اجرام کیهانی به منظور مقایسه و شناسایی اجرامی مانند شهابسنگها و یا ستاره های دنباله دار است که بیشتر مورد توجه مردم عادی قرار دارد.

خبرگزاري مهر

آی آدم ها صدای قرنِ ماست
این صدا از وحشتِ غرقِ شماست

دیده در گرداب كی وا می كنید؟
وه كه غرقِ خود تماشا می كنید

ارسال پست