احتمال برخورد شهاب سنگ با زمین در 160 سال آینده

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
137113711371

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۸۷/۵/۳ - ۰۹:۵۰


پست: 455احتمال برخورد شهاب سنگ با زمین در 160 سال آینده

پست توسط 137113711371 »

محققان دانشگاه پیزا در ایتالیا با محاسبه مجدد مسیر حرکت یکی از شهاب سنگهایی که طی دهه گذشته کشف شده است اعلام کردند که این شهاب سنگ به نسبت درصد یک در هزار و 400 در سال 2169 با زمین برخورد خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، به گفته اخترشناسان احتمال برخورد شهابسنگی که وجود آن در ابتدا برای سیاره زمین بی خطر به شمار می رفت در 160 سال آینده امکانپذیر خواهد بود. این در حالی است که به اعتقاد دانشمندان زمان محدودی برای منحرف ساختن این شهابسنگ باقی مانده است.

شهابسنگ 1999 RQ36 طی دهه گذشته کشف شده است اما در ابتدا به دلیل اینکه امکان برخورد آن با زمین طی 100 سال آینده وجود نداشته است در آن زمان به عنوان جرمی مزاحم و خطر ساز مورد مطالعه قرار نگرفت.

اکنون محاسبات جدید دانشمندان دانشگاه پیزا در ایتالیا اطلاعات متفاوتی را ارائه می کند. بر اساس این محاسبات احتمال برخورد این شهابسنگ با زمین طی سالهای 2169 و 2199 یک در هزار و 400 خواهد بود.

این شهابسنگ با قطری برابر 560 متر ابعادی بیش از دو برابر حجم شهابسنگ آپوفیز دارد که به احتمال یک در 45 هزار در سال 2036 با زمین برخورد خواهد کرد. هر دو این شهابسنگها به اندازه ای قدرتمند هستند که در صورت برخورد با اقیانوس، امواج مخرب و مرگبار تسونامی را در جهان ایجاد کنند.

با این حال انحراف شهابسنگهایی که با زمین فاصله زیادی دارند از عوارضی گاه غیر قابل جبران برخوردار است. برای مثال ایجاد برخورد یا انحراف در شهابسنگ می تواند این جرم را به قطعاتی تبدیل کند که کنترل و انحراف آن نیازمند عملیاتی پیچیده تر و پر هزینه تر خواهد بود.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، با اینکه مطالعات و رصدهای آینده می تواند احتمال برخورد این شهابسنگ با زمین را رد کند اما دانشمندان دانشگاه پیزا بر این باورند که کنترل روزمره شهابسنگها به منظور گسترش اطلاعات بشر در رابطه با احتمال برخورد با زمین طی 100 سال آینده باید همچنان صورت صورت گرفته و روشهای مختلف جلوگیری از برخورد و انحراف این اجرام مورد بررسی جدی قرار گیرد.

خبرگزاري مهر

آی آدم ها صدای قرنِ ماست
این صدا از وحشتِ غرقِ شماست

دیده در گرداب كی وا می كنید؟
وه كه غرقِ خود تماشا می كنید

ارسال پست