مدل رایانه ای دانه های برف ارائه شد

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
4Duniverse

عضویت : جمعه ۱۳۸۶/۶/۲ - ۲۱:۰۷


پست: 1412

سپاس: 6

مدل رایانه ای دانه های برف ارائه شد

پست توسط 4Duniverse »

مدل رایانه ای دانه های برف ارائه شد


محققان دو دانشگاه برتر جهان موفق به ارائه مدل رایانه ای از انواع دانه های برف شدند تا به واسطه این مدلها بتوان به میزان دقیق آبی که پس از بارش برف در زمین به وجود خواهد آمد پی برد.
به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان معتقدند با ساختن مدل رایانه ای دانه های برف می توان به چگونگی تاثیر انواع مختلف برف بر میزان آب موجود در سطح زمین پی برد.

محققان آمریکایی با استفاده از شبیه سازی رایانه ای و نرم افزاری خاص موفق به مدلسازی اشکال بی نظم و یا متقارن دانه های برف شدند.

این فرایند که توسط دو تن از ریاضیدانان دانشگاه ویسکونزین و دانشگاه کالیفرنیا انجام گرفته است 4 سال به طول انجامیده و در نهایت این افراد موفق به ارائه مدل رایانه ای از تمامی انواع دانه های برف و تئوری تاثیر انواع این دانه ها و محاسبات رایانه ای بر اساس این تئوری شدند.

دانه های برف در طبیعت از کریستالی شدن مولکولهای آب در اطراف ذره ای غبار و یا ماده ای دیگر شکل می گیرند. نتیجه این اجتماع ستاره هایی پیچیده و زیبا در دسته های سوزنی و منشوری هستند که اغلب به علامتهای دایره ای وشیارهای متفاوت تزئین شده اند.

به گفته این دو ریاضیدان چنین مدل سازی می تواند به هواشناسان در درک چگونگی تاثیر انواع مختلف دانه های برف بر میزان آبی که به زمین خواهد رسید موثر باشد.

بر اساس گزارش ام اس ان بی سی، دانشمندان مولکولهای آب را شگفت انگیزترین، خالص ترین و ساده ترین مولکولهای موجود در جهان می دانند. به گفته دیوید گریفیت یکی از ریاضیدانان این پروژه مولکول آب تنها از سه اتم ساده تشکیل شده اما فیزیک و شیمی نهفته در میان این سه اتم باورنکردنی است.

به نقل از خبرگزاری مهر

ارسال پست