ماده تاریک کهکشان راه شیری را نجات داده است


ماده تاریک کهکشان راه شیری را نجات داده است

نوشتهاز سوی Dark Scientist در چهارشنبه 10 تير 1388 - 19:03

ماده تاریک کهکشان راه شیری را نجات داده است

Milky Way.jpg
Milky Way.jpg (20.51 KIB) بازدید 726 بار


ستاره شناسان ژاپنی و انگلیسی کشف کردند که کهکشان راه شیری به دلیل اینکه زیر توده وسیعی از ماده تاریک پنهان شده توانسته است تاکنون زنده بماند و از گرمای شدیدی که جهان را احاطه کرده است نجات یابد.

محققان موسسه کیهان شناسی محاسباتی دانشگاه دورهام و دانشگاه تسوکوبا کشف کردند که میلیونها کهکشان حاضر در جهان به دلیل گرمای شدید ناشی از انفجار اولین ستاره ها و سیاه چاله ها نابود شده اند و کهکشان راه شیری تنها به این دلیل توانسته تاکنون زنده بماند که زیر توده عظیمی از ماده تاریک پنهان و از برخورد مستقیم گازهای بسیار گرم دور مانده است.

این ماده می تواند در اثر دمای بسیار بالایی که در حدود نیم میلیارد سال بعد از بینگ بنگ در جهان آزاد شده بخار شود اما به دلیل بزرگ بودن این توده تاکنون باقی مانده است. این در حالی است که کهکشانهای کوچک که توده ماده تاریک آنها کوچکتر است در اثر گرمایی که دمای آن بین 20 هزار تا 100 هزار دجه سانتیگراد است نابود می شوند.

ماده تاریک حدود 85 درصد از جرم جهان را اشغال کرده و اعتقاد بر این است که یکی از بلوکهای ساخت شکل گیری کهکشانها باشد.

براساس گزارش ساینس سنتریک، این دانشمندان با استفاده از شبیه سازیهای رایانه ای نشان دادند که چرا کهکشانهایی مثل راه شیری تنها دارای تعداد کمی از ستاره های همنشین و یا قمرها هستند.

این ستاره شناسان کمتر از 12 قمر را در اطراف راه شیری شناسایی کردند این درحالی است شبیه سازیهای رایانه ای نشان داد که صدها هزار توده از ماده تاریک در پیرامون این کهکشان در حال گردش هستند.

منبع : خبرگزاري مهر
هیچ بن بستی وجود ندارد . یا راهی خواهیم یافت ، یا راهی خواهیم ساخت .
لطفا کلیک کنید : http://s9.bite-fight.us/c.php?uid=18677
نماد کاربر
 
سپـاس : 0 time

ارسـال : 3


سن: 26 سال
شهر: تبریز
نام نویسی: 88/4/10

ذکر نشده

بازگشت به اخبار فیزیک ایران و جهان

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 10 مهمان