اولین تصاویر مدارگرد اکتشافی ماه به زمین ارسال شد


اولین تصاویر مدارگرد اکتشافی ماه به زمین ارسال شد

نوشتهاز سوی 137113711371 در شنبه 13 تير 1388 - 11:11

دومین ماهواره پروژه تحقیقاتی کره ماه، مدارگرد اکتشافی ماه، اولین تصاویر خود را از حفره ای در ماه به ثبت رسانده و به زمین ارسال کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، در حدود یک هفته گذشته یکی از ماهواره های دوگانه سازمان ناسا که به سوی کره ماه ارسال شده اند، تصویری آزمایشی را از سطح این کره به زمین بازتاباند تا متخصصان از صحت عملکرد این ماهواره اطمینان حاصل کنند.

اکنون مدارگرد اکتشافی ماه، دومین ماهواره این ماموریت پس از گذشت ساعتهای متوالی از زمان آغاز به فعالیت تصاویری جدید را از سطح قمر درخشان زمین به ثبت رسانده و به زمین ارسال کرده است. این تصویر از حفره Hell E کره ماه به ثبت رسیده و سایه بلندی که بر روی این تصویر نقش بسته است، سطح ماه را ناهموارتر از آنچه تصور می رفت نمایش می دهد.

این تصاویر با وجود اینکه به صورت آزمایشی به ثبت رسیده و به زمین ارسال شده اند نشان می دهند که دوربینهای LRO در آمادگی کامل به سر می برند این ماهواره سه دوربین به همراه دارد که یکی از آنها از زاویه دید وسیع و دو دوربین دیگر از زاویه دید باریک برخوردارند دوربینهای زاویه دید باریک توانایی ثبت تصاویر اجرامی به کوچکی 50 سانتیمتر را خواهند داشت.

در حال حاضر این مدارگرد در فاصله 30 کیلومتری قطب جنوب ماه در حرکت بوده و فاصله آن نسبت به قطب شمال 199 کیلومتر است. دوره عملیاتی این مدارگرد در مرحله آزمایشی است که طی آن عملکرد هر هفت ابزار نصب شده بر روی مدارگرد از جمله دوربینهای آن مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

بر اساس گزارش گوگل، مدارگرد اکتشافی ماه تا انتهای ماه آینده باید در ارتفاع 50 کیلومتری از سطح ماه قرار گرفته و اولین سال رصد و مطالعات خود را آغاز کند.

هدف اصلی از شکل گیری این ماموریت یافتن سطحی ایمن برای فرود فضانوردان بر روی سطح این کره اعلام شده است. یافتن شواهدی از وجود آب و کشف سطوح تشعشعاتی که فضانوردان باید با آن مواجه شوند از دیگر اهداف این ماموریت اعلام شده است.

خبرگزاري مهر

آی آدم ها صدای قرنِ ماست
این صدا از وحشتِ غرقِ شماست

دیده در گرداب كی وا می كنید؟
وه كه غرقِ خود تماشا می كنید
 
سپـاس : 0

ارسـال : 455


نام نویسی: 87/5/3

ذکر نشده

بازگشت به اخبار فیزیک ایران و جهان

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 9 مهمان