3 خصوصیت شگفت انگیز خاک سیاره سرخ بررسی شد

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
137113711371

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۸۷/۵/۳ - ۰۹:۵۰


پست: 4553 خصوصیت شگفت انگیز خاک سیاره سرخ بررسی شد

پست توسط 137113711371 »

دانشمندان با ارائه گزارشی از عملکرد کاوشگر مریخی فونیکس، ویژگیهای شگفت انگیز خاک این سیاره را که نشانه های قدرتمندی از احتمال وجود حیات در این سیاره ارائه می دهد را مورد بررسی قرار دادند.
به گزارش خبرگزاری مهر، راه آبها، شبکه های آبی و دیگر خصوصیات موجود بر روی سطح مریخ این نظریه را مطرح می کند که از گذشته های دور آب بر روی سطح سیاره سرخ در جریان بوده است در عین حال مطالعات جدید از وجود آب منجمد در شرایط کنونی سیاره نیز خبر می دهد.

یافته های کاوشگر مریخی فونیکس در قالب گزارشی کامل ارائه شده که جزئیات کامل ساختار خاک قسمتهای شمالی سیاره و تاریخچه وجود آب در مریخ را در کنار بررسی امکان وجود حیات ارائه کرده است.

وجود آب در خاک مریخ به شکل لایه منجمد

در میان یافته های شگفت انگیر فونیکس که در می 2008 بر روی سطح مریخ فرود آمده است، وجود لایه ای از یخ به ضخامت چند اینچ در زیر صفحات غبار آلود قطبی این سیاره بیشتر جلب توجه می کند. کاوشگر فونیکس طی مطالعات خود با حرکت به سوی منطقه ای به نام Vastitas Borealis سعی کرد اطلاعات به دست آمده از مدارگرد ادیسه را که نشانه هایی از وجود آب در این منطقه را به ثبت رسانده بود، به اثبات برساند. این کاوشگر با استفاده از بازوهای روباتیک خود تلاش کرد به لایه های منجمد موجود در زیر لایه های خاکی این منطقه دست یابد.

طی یکی از حفاریها فونیکس موفق به یافتن مواد درخشانی شد که در 4 تا 5 سانتیمتری عمق خاک قرار داشتند. طی ماه های آینده محققان پروژه دریافتند که این مواد به تدریج تصعید و ناپدید شدند. با تلاشهای فراوان فونیکس موفق به نمونه برداری از خاک منطقه و آزمایش این نمونه ها شد. نتیجه این آزمایشها که به صورت رسمی در 31 جولای 2008 اعلام شد نشان می دهد آب به صورت ذرات یخی درون ساختار خاک مریخ یافت می شود.

به گفته دانشمندان یخ در اعماق مختلفی از سطح مریخ قرار دارد که این تفاوت عمق به منطقه مورد مطالعه بستگی خواهد داشت. منطقه ای که فونیکس در آن فرود آمده بود، از تپه های زاویه داری تشکیل شده است که توسط ناودیسهایی حاصل از تغییرات فصلی لایه های یخی نهفته در زیر خاک احاطه شده اند.

یخ موجود در مرکز تپه ها بسیار رقیق و در ناودیسها با وجود حفاری فراوان هیچ لایه یخی کشف نشد به گفته دانشمندان تاکنون چگونگی شکل گیری لایه یخی در این قسمت از خاک مریخ کشف نشده است نظریه های اثبات نشده ای توسط دانشمندان ارائه شده است که هنوز هیچ یک از آنها به قطعیت نرسیده اند برخی از دانشمندان معتقدند چنین لایه نازکی از یخ می تواند باقیمانده صفحه ای یخی بزرگتر، اقیانوسی منجمد و یا حاصل بارش برف در مریخ به شمار رود.

نظریه ای که بیشترین نزدیکی را با واقعیت دارد این است که بخار آب ناشی از اتمسفر مریخ به تدریج به سطح سیاره نفوذ کرده و تحت تاثیر درجه حرارت بسیار پایین به لایه ای منجمد تبدیل شده است.

کربنات کلسیم

علاوه بر وجود آب، فونیکس موفق به کشف مواد شیمیایی دیگری نیز شده که نشان می دهد در گذشته آب با خاک این سیاره در تعامل بوده است. کربنات کلسیم از جمله موادی است که به واسطه تحلیلگر حرارتی و گازی این کاوشگر کشف شده است. این ماده 3 تا 5 درصد از ساختار خاک سیاره سرخ را در منطقه فرود فونیکس تشکیل داده و به نظر می رسد این ماده در گذشته در اثر واکنش دی اکسید کربن موجود در اتمسفر با لایه های یخی موجود در خاک به وجود آمده اند.

به اعتقاد محققان کربنات در خاک مریخ خاصیتی قلیایی به ذرات خاک بخشیده و خاک منطقه فرود فونیکس را نسبت به مناطق دیگر کاملا متفاوت کرده است. خاک قلیایی از این نظر که توانایی رشد دادن حیات را در خود دارد، از ارزش بالایی برخوردار است.

پرکلرات

پرکلرات ماده ای با خاصیت اکسیداسیون بالا از دیگر موادی است که فونیکس موفق به کشف آن شده است. به گفته دانشمندان این ماده از جمله مواد بعیدی بوده که هیچکس انتظار کشف آن را در خاک مریخ نداشت. این ماده به دلیل نزدیکی بیش از حد با آب از ارزش بسیاری برخوردار است، برای مثال میکروبهای موجود در آب از این ماده به عنوان منبع انرژی شیمیایی استفاده می کنند.

بر اساس گزارش ام اس ان بی سی، اطلاعاتی که تا کنون توسط فونیکس کشف شده است درک بسیار بالایی را از گذشته مریخ به دانشمندان ارائه کرده و شواهد بسیار محکمی را در وجود منطقه ای که توانایی گسترش حیات را در خود نهفته، فراهم کرده است.

سیاره مریخ در میان دیگر سیاره های منظومه خورشیدی به دلیل شباهت ساختاری به زمین مورد توجه بسیار قرار دارد و دانشمندان از گذشته در تلاش بوده اند با یافتن نشانه ای قابل اثبات از حیات در این سیاره امکان سفر انسان به سیاره سرخ رنگ را فراهم آورند.

خبرگزاري مهر

آی آدم ها صدای قرنِ ماست
این صدا از وحشتِ غرقِ شماست

دیده در گرداب كی وا می كنید؟
وه كه غرقِ خود تماشا می كنید

ارسال پست