خصوصیات لباسهای نسل آینده فضانوردان ماموریت ماه

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
منطق

عضویت : جمعه ۱۳۸۷/۷/۱۹ - ۱۱:۳۵


پست: 951

سپاس: 1

خصوصیات لباسهای نسل آینده فضانوردان ماموریت ماه

پست توسط منطق »

لباسهای فضایی نسل آینده در ماموریت بازگشت انسان به ماه باید از خصوصیات پیچیده ای برخوردار باشند تا بتواند جان فضانوردان را در روزها و یا ماه ها اقامت در این کره حفظ کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، لباسهای فضانوردی که در ماموریت آپولو مورد استفاده قرار گرفتند قبل از آنچه انسان محیط ماه را تجربه کنند طراحی شده اند. با وجود اینکه این لباسها طی عملیات عملکرد مناسبی از خود نشان داده و اولین راهپیمایی بشر بر روی ماه را تحت محافظت خود قرار دادند از نقصهایی برخوردار بودند که امکان بهبود و پیشرفت را در زمینه تولید لباسهای فضایی به وجود آورند.

لباس جدیدی که برای بازگشت انسان به ماه در سال 2020 در دست طراحی و تولید است از پیچیدگیهای بیشتری نسبت به لباسهای آلدرین و آرمسترانگ برخوردارند. این لباسها به عنوان لباسهای نسل دوم ماه از مقاومت و انعطاف پذیری بیشتر برخوردار بوده و توانایی باز یافتن منابعی مانند آب و اکسیژن را خواهند داشت. بسیاری از این تغییرات برای لباسهای جدید ضروری خواهند بود زیرا زمانی که انسان بار دیگر به ماه بازگردد زمان بیشتری را صرف اقامت در آن خواهد کرد.

برخلاف ماموریت آپولو که تنها چند ساعت به طول انجامید، ماموریت بازگشت انسان به ماه می تواند برای روزها و حتی ماه ها ادامه پیدا کند. به همین دلیل لباسهای فضایی که در این ماموریتها مورد استفاده قرار خواهند گرفت باید از توانایی و مقاومت کافی برخوردار باشند.

یکی از مهمترین بخشهای زندگی بر روی ماه چگونگی بازیافت منابعی مانند آب و اکسیژن است زیرا فضاپیما به تنهایی قادر نخواهد بود تمامی آب و اکسیژن فضانوردان را تامین سازد. در عین حال بازیافت مواد دیگری که به همراه فضانوردان به ماه انتقال داده می شود نیز از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا محیط ماه باید برای نسلهای آینده کاملا پاک باقی بماند.

به همین دلیل لباس فضایی جدید از سیستم بازیافت مایعات قدرتمندی برخوردار است که می تواند هر نوع مایعی را به آب آشامیدنی تبدیل کند و در عین حال لباس به منظور تامین نیازهای انرژی خود از سلولهای تامین انرژی برخوردار خواهد بود.

از دیگر خصوصیات لباسهای جدید وزن کمتر آنها است. به گفته محققان معمولا لباسهایی که خصوصیت محافظت را در بر دارند از ابعاد بزرگی برخوردار هستند که در نتیجه وزن آنها نیز افزایش پیدا خواهد کرد. برای مثال لباسهایی که اکنون فضانوردان در ایستگاه فضایی و شاتل اندیور به تن می کنند، در حدود 136 کیلوگرم وزن دارد.

یکی از محدودیتهایی که لباسهای ماموریت آپولو را با مشکلاتی مواجه می ساخت فرسودگی آنها در اثر سایش با ذرات کره ماه بوده است. این ذرات و غبارها تاثیرات مخربی بر روی اجسامی که با آنها تماس پیدا می کنند، خواهند گذاشت. به همین دلیل لباسهای جدید از موادی که از خواص ضد غباری بیشتری برخوردارند استفاده خواهد شد و اتصالات این لباسها به گونه ای عایق خواهند شد که کوچکترین ذره ای توانایی نفوذ به آن را نداشته باشد.

بر اساس گزارش فاکس نیوز، در نهایت نسل جدید لباسهای کره ماه به لباسهایی راحت، سبک وزن، با قابلیت عملیاتی بالا و ایمن برای ماموریتهای بازگشت انسان به ماه تبدیل خواهند شد که از موادی جدید و کیفیت بالاتر نسبت به لباسهای رایج تولید شده و می توانند حیات انسانها را در طول زندگی بر سطح کره ماه حفظ کنند.

ارسال پست