فیزیکدانان سرن به موسیقی ذرات گوش می دهند


فیزیکدانان سرن به موسیقی ذرات گوش می دهند

نوشتهاز سوی N.hesam در چهارشنبه 15 دي 1389 - 14:04

یکی از فیزیکدانانی که در مرکز سرن و بر روی LHC کار می کند با استفاده از نرم افزار ویژه ای درتلاش است تا به صدای ذراتی که در این برخورد دهنده بزرگ درحال عبور هستند، گوش دهد
تصویر

دانشمندانی که بر روی بزرگترین شتابگر ذرات دنیا کار می کنند برای اولین بار توانستند به صدایی که از این ذرات منتشر می شود گوش دهند.
بیش از 40 میلیون تکه اطلاعات در هر ثانیه در برخورد دهنده بزرگ هادرون (LHC) پردازش می شوند تا وجود ذراتی به نام "بوزن هیگز" را اثبات کنند.
به اعتقاد دانشمندان ذرات "بوزن هیگز" منشای هر چیز دارای جرم در جهان هستند.
تاکنون LHC که به طول 27 کیلومتر در مرز میان فرانسه و سوئیس امتداد یافته است، تصاویری رنگی از برخورد و حرکت ذرات تهیه می کرد.
اکنون یکی از فیزیکدان سرن (شورای تحقیقات هسته ای اروپا) به نام "لیلی آسکوئیت" تصمیم گرفت به دنبال راهی بگردد که از طریق آن بتوان به صدای ذرات گوش داد.
در این راستا، این فیزیکدان از یک نرم افزار همسنجی موسیقی برای پردازش صدای اطلاعاتی که از داخل برخورد دهنده هادرون می رسند استفاده کرد.
این دانشمند سه ستون از اعداد را به عنوان یک نمونه از اطلاعات LHC وارد این نرم افزار کرد. به طوریکه هر یک دسته پرتو از ذرات شامل سه نقطه اطلاعاتی شد. سپس این سه ستون عددی در این نرم افزار به صورت پارامترهای صوتی دسته بندی و نقشه برداری شدند به این ترتیب ذره ای که داخل دسته پرتو درحال حرکت بود به یک صدا تبدیل شد.
براساس گزارش دیلی میل، این فیزیکدان در این خصوص توضیح داد: "بنابراین ما یک نقشه خواهیم داشت که برای مثال، ستون اول اعداد آن می توانند فاصله، ستون دوم اعداد زیرو بمی و ستون سوم شاید بلندی صدا را نشان می دهند.
در حال حاضر این صداها اطلاعات جدیدی را در اختیار دانشمندان نمی گذارند اما این فیزیکدان امیدوار است که موسیقی ذرات در آینده بتوانند نور جدیدی در درک منشای جهان ارائه کند.

به نقل از کنجکاو
مرد خردمند سعی می کند خودش را با دنیا سازگار کند و مرد نابخرد اصرار دارد که دنیا را با خودش سازگار کند. بنابراین کلیه پیشرفت ها بستگی به تلاشهای مرد نابخرد دارد .
وقتی که انسان بخواهد ببری را بکشد اسمش را ورزش می گذارد اما اگر ببر بخواهد او را بکشد اسمش درنده خویی است.
ما از تجربه کردن می آموزیم که انسان هیچگاه از تجربه کردن چیزی نمی آموزد.
در زندگی دو تراژدی وجود دارد :اینکه به آنچه قلبت می خواهد نرسی و اینکه برسی .
وقتی چیزی خنده دار است با دقت در آن حقیقتی پنهان را جستجو کنید.
نماد کاربر
 
سپـاس : 0

ارسـال : 192


سن: 27 سال
شهر: دنیا
نام نویسی: 89/6/16

ذکر نشده

بازگشت به اخبار فیزیک ایران و جهان

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 16 مهمان