كشف پدیده ای عجیب در خورشید


كشف پدیده ای عجیب در خورشید

نوشتهاز سوی EWTRFAN در چهارشنبه 23 فروردين 1391 - 19:31

دانشمندان در رصدهای خود بر روی خورشید، متوجه الگویی از سلولهایی با مركز درخشان و مرزهای تاریك در تاج یا جو خورشیدی شده‌اند.

طبق این رصدها كه در پاییز 2011 توسط رصدخانه دینامیك خورشیدی ناسا انجام شده، این سلولها تا حدی شبیه به الگوی سلولی موجود در سطح خورشید بوده اما كشف این الگوها در بخش بالایی جو خورشید تا حدی عجیب بنظر می رسد.

تصویر


خصوصیات این ویژگیهای خورشیدی موسوم به سلولهای تاجی كه تا كنون گزارش نشده بود، در مجله Astrophysical منتشر شده است.

این سلولهای خورشیدی در مناطقی میان گودالهای تاجی سردتر و كم‌تراكم‌تر و كانالهای رشته‌ای نمایشگر مرز میان بخشهای میدانهای مغناطیسی رو به بالا و پائین رخ می‌دهند.

تصویر


درك چگونگی رصد این سلولها می‌تواند به ارائه سرنخهایی از میدانهای مغناطیسی در حال تغییر در مرز گودالهای تاجی و چگونگی تاثیرگذاری آنها بر انتشار ثابت مواد خورشیدی موسوم به توفانهای خورشیدی از این گودالها بپردازد.

در زمان كشف این سلولها در سال 2011، فضاپیماهای رصدخانه دینامیك خورشیدی و استریو A و B هر كدام به رصد نمای متفاوتی از خورشید می‌پرداختند. از این رو پس از این كه گردش 27 روزه خورشید باعث بالا آمدن سلولهای تاجی به بالای این ستاره شد، ابتدا استریو B، سپس رصدخانه دینامیك خورشیدی و در آخر استریو A موفق به ثبت طبیعت سه بعدی این سلولها شدند.

تصویر


محققان دریافتند كه دسته‌های میدان مغناطیسی در مركز این سلولها قرار گرفته كه باعث تمایز این سلولهای تاجی از سلولهای سوپرگرانوله می‌شوند كه میدانهای مغناطیسی در مرزهای آنها قرار می‌گیرند.
كشف سلولهای تاجی باعث افزایش دانش سازه های مغناطیسی تاج خورشید شده است. در آینده پژوهشهای بیشتر در این زمینه می‌تواند درك دانشمندان را از تغییرات مغناطیسی در مرزهای گودالهای تاجی و تاثیر آنها بر طوفانهای خورشیدی و آب وهوای فضای زمین ارتقا بخشد.

لینک اصلی خبر : http://www.beach-physics.ir/post/1408
Albert Einstein:
معادلات برای من مهمترند چرا که سیاست برای زمان حال است و یک معادله برای ابدیت...

ساحل فیزیک : http://www.beach-physics.ir
نماد کاربر
 
سپـاس : 43

ارسـال : 199


شهر: شیراز
نام نویسی: 89/7/14

ذکر نشده

بازگشت به اخبار فیزیک ایران و جهان

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 10 مهمان