ثبت رکورد شکستن مانع صوتی


ثبت رکورد شکستن مانع صوتی

نوشتهاز سوی mahboobeh در شنبه 22 مهر 1391 - 22:10

تصاویر بلندترین و سریع ترین سقوط آزاد


یک خلبان اتریشی برای ثبت رکورد بلندترین پرش آزاد از هواپیما در روز سه شنبه اقدام می کند.


فلیکس بامگارتنر قرار بود روز دوشنبه 17 مهر ماه با شکستن مانع صوتی از یک بالن در ارتفاع 37 کیلومتری بالای جنوب شرقی نیومکزیکو به زمین پرش آزاد داشته باشد.

این درحالی است که نزدیک شدن یک جبهه سرد که انتظار می رود دمای سردتر هوا و بادهای شدید و اندکی باران را در نیومکزیکو به همراه داشته باشد، مأموریت وی را به تعویق انداخته است.

این گروه انتظار دارد که این شرایط جوی تا روز سه شنبه به طرز چشمگیری مناسب شود. در این صورت در زمان طلوع خورشید یک بالون بزرگ که با هیلیوم پر شده است از شهر راسول در جنوب شرق نیومکزیکو به بالا می رود و بامگارتنر، لباسش و یک کپسلول 1315 کیلوگرمی را با خود به ارتفاع 36 هزار و 576 متری می برد.

این خلبان 43 ساله بی بام قرار است با قدم گذاشتن روی آسمان رکورد چتربازی 50 ساله را بشکند. درحال حاضر این رکورد متعلق به پرش آزاد کاپیتان جو کیتینگر از نیروی هوایی آمریکا است که سال 1960 از ارتفاع 31 هزار و 333 متری به زمین پرید.

اگرهمه چیز طی برنامه پیش برود، بامگارتنر نخستین چتربازی می شود که مانع صوتی را شکسته است. همچنین وی رکوردی برای بلندترین پرش آزاد و بالاترین سفر بالونی انسان ثبت کرده است.

پرش بامگارتنر نیازمند شرایط آرام است چرا که این بالن 55 طبقه ای بسیار ظریف است به طوری که بالون آن از ماده ای ساخته شده که 10 بار ظریفتر از یک کیسه پلاستیکی ساندویچ است و به سادگی تحت تأثیر بادهای قوی صدمه می بیند.

این گروه اظهار داشتند که در صورت وزش باد با سرعت 3.2 کیلومتر در ساعت عملیات خود را لغو می کنند.

این تیم تلاش رکورد شکن بامگارتنر را به عنوان پرش از لبه فضا توصیف کرده اند. اگرچه به طور کلی فضا از ارتفاع 100 کیلومتری زمین درنظر گرفته می شوند.

ممکن است این اقدام به نظر دیوانگی محض برسد اما هیچ کس جز فردی که 20 سال در وزرشهای سخت شرکت کرده دست به این کار نمی زند. یک گروه از مهندسان، پزشکان و خلبانها که 5 سال تمام در کنار بامگارتنر کار کرده اند تلاش می کنند که اطمینان حاصل کنند وی زنده می ماند.

برای مثال حضور دکتر جاناتان کلارک این عملیات با یک علت شخصی صورت گرفته است. از وقتی که وی همسر فضانورد خود را در سال 2003 زمانی که شاتل فضایی کلمبیا بالای تگزاس از هم پاشید، از دست داد، این جراح هوایی ناسا زندگی خود را وقف بهبود شانس زنده ماندن فضانوردان در فجایع مشابه در ارتفاع بالا کرده است.
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
نماد کاربر
 
سپـاس : 390

ارسـال : 1454


سن: 26 سال
شهر: رامسر
نام نویسی: 87/2/22

زن

بازگشت به اخبار فیزیک ایران و جهان

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 22 مهمان