آفت کرم گلوگاه انار با روش هسته ای کنترل شد


آفت کرم گلوگاه انار با روش هسته ای کنترل شد

نوشتهاز سوی armin57ghazal در يكشنبه 27 مهر 1393 - 11:20

پژوهشگران و متخصصان سازمان انرژی اتمی ایران در پژوهشکده کشاورزی هسته‌ای پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای برای اولین بار موفق شدند آفت مهم کرم گلوگاه انار را با روش هسته‌ای( نابارورسازی) کنترل و مدیریت کنند.

پژوهشگران فوق با همکاری کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی طی پنج سال فعالیت مداوم و انجام مراحل مختلف در شرایط آزمایشگاه و باغ، موفق شدند به صورت کاربردی در فصل جاری با پرورش، پرتوتابی و رهاسازی تعداد 000/60 حشره عقیم در سطح 000/10 متر مربع باغ ایزوله مشتمل بر 1800 اصله درخت انار بارده در شهرستان ساوه، خسارت اقتصادی آفت را بصورت چشمگیری کاهش دهند.

شایان ذکر است جمهوری اسلامی ایران که بزرگترین تولید کننده محصول انار در جهان می‌باشد، همواره با کرم گلوگاه انار به عنوان مهمترین آفت محدود کننده در مسیر تولید این محصول صادراتی، مواجه بوده که تاکنون این آفت سالانه موجب کاهش 60-30 درصدی محصول شده است.

استقبال کم نظیر باغداران محلی و کارشناسان از اجرای این شیوه ی جدید، نوید بخش کنترل کرم گلوگاه انار در سطح کشور و در نتیجه کاهش خسارات اقتصادی به باغداران و ارتقاء جایگاه جهانی کشور در این حوزه می‌باشد، که با تداوم همکاری مشترک پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و وزارت جهاد کشاورزی امکان پذیر خواهد بود.
نماد کاربر
 
سپـاس : 583

ارسـال : 484


نام: آرمین
شهر: تهران
نام نویسی: 89/11/6

مرد

بازگشت به اخبار فیزیک ایران و جهان

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 13 مهمان