یه سوال در مورد برخورد کهکشانها

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ghazal

سپاس: 31

یه سوال در مورد برخورد کهکشانها

پست توسط ghazal »

با سلام.
چرا در برخوردهای دو تا کهکشان هیچ برخورد یا انفجار بین ستاره ای اتفاق نمی افتد؟
در صورتی که به نظر میرسد احتمال این نوع تصادف کم هم نباشه؟

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

نام: محمد میرزایی

محل اقامت: تهران - شیراز

سپاس: 153

تماس:

Re: یه سوال در مورد برخورد کهکشانها

پست توسط COSMOLOGIST »

سلام و درود .

اگر اجازه بدهید جواب سوال شما را با یک مثال آغاز کنم :

ستاره ها بسیار بزرگ هستند ، اما فرض کنید هر ستاره به اندازه یک دانه شن در نظر گرفته شود !!!

در این صورت ، دانه شن مجاور آن ( که همان ستاره همسایه باشد ) بیش از 30 کیلومتر با آن فاصله خواهد داشت !!!!

خوب .

فکر می کنم جواب را گرفتید .

حال فرض کنید دو مجموعه از این دانه های شن ( دو کهکشان ) بخواهند از درون هم رد شوند !

چقدر احتمال برخورد دانه های شن با هم وجود دارد !!!

می بینیم که احتمال برخورد دوستاره در یک برخورد کهکشانی بسیار اندک خواهد بود .

یا حق . . . smile072

نمایه کاربر
MRT

نام: محمدرضا طباطبایی

محل اقامت: تبریز

سپاس: 95

تماس:

پست توسط MRT »

اين موضوع به خاطر فاصله بسيار زياد ستارگان از يكديگر است . ولي چگالي ماده در هسته كهكشانها زياد است و هسته‌ها با هم تصادم داشته و تركيب ميشوند و گرد و غبار و ... بوجود آمده ، مدتها مانع ديدن هسته كهكشان بوجود آمده ميشود .
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

https://ki2100.com

تصویر

تصویر

ghazal

پست توسط ghazal »

ممنون از دو بزرگواری که جواب دادن.
ولی من فکر میکنم احتمال این نوع برخوردها شدیدا به نحوه تصادم دوتا کهکشان بستگی داشته باشه.مثلا دوتا کهکشان رو فرض کنید که در حال برخورد از صفحه استوایی با هم باشن.درسته که فاصله های بین ستاره ای خیلی زیاده ولی اگه کهکشان رو بصورت یه صفحه تخت از یک پهلو نگاه کنیم مسلما ستارگانی که در شعاعهای مختلف تا مرکز هستند تقریبا این صفحه رو میپوشونن.تازه این در مورد کهکشان دوم هم صدق میکنه.پس قاعدتا نمیبایست در چنین برخودهایی برخورد ستاره ها کم باشه.درسته؟
سوال بعد.ما که هیچ وقت نمیتونیم یه برخورد کامل کهکشانی رو رصد کنیم.اینکه گفته میشه هیچ تصادم بین ستاره ای نخواهد بود من فکر میکنم باید از شبیه سازی های کامپیوتری نتیجه شده باشه.درسته؟اما با یه محاسبه کوچیک میشه نشون داد که ابررایانه های فعلی ما هم حتی قادر به محاسبه چنین برخوردهایی نباشن.کافیه به تعداد ستاره ها و نیروهای گرانشی دو به دو یه نگاهی بندازیم!!!!پس این قضاوت قاطعانه از کجا اومده؟
در ضمن یه سوال دیگه.
MRT نوشته شده: هسته‌ها با هم تصادم داشته و تركيب ميشوند
ببخشید مگه هسته های کهکشانی چیزی جز غبار و ستاره های پیر هستند؟تازه در مواردی مثل کهکشانهای مارپیچی تمامشان ستاره است و غبار و گاز ندارند.پس برخورد هسته یعنی برخورد ستاره ها؟
ممنون از اینکه وقت میگذارید.

نمایه کاربر
MRT

نام: محمدرضا طباطبایی

محل اقامت: تبریز

سپاس: 95

تماس:

پست توسط MRT »

اخترشناسان حدس مي‌زنند كه تمامي كهكشانها همانند كوازارها در هسته خود سياه‌چاله‌هاي پر جرمي جاي داده‌اند كه جرم آنها چند ميليون برابر جرم خورشيد ماست ، ولي به نظر من هسته كهكشانها داراي چندين سياه‌چاله با جرم متوسط است كه به صورت حلقه‌اي يا همانند هسته عناصر سنگين در كنار هم به نظم چيده شده‌اند و با سرعت زاويه‌اي خيلي زيادي در حال دوران هستند كه اين پديده باعث تامين نيروي گرانشي فوق‌العاده زياد در كهكشانها ميشود ، چيزي همانند يك گردباد عظيم كه در زمان ادغام كهكشانها مسلما اين هسته‌ها با هم تصادم داشته و ادغام خواهند شد . براي اينكه چگالي و تراكم در هسته‌ها خيلي بيشتر از مناطق ديگر كهكشان است . اما در مورد تصادم ستارگان ، اگر آنها تصادمي با هم داشته باشند ، در صورت پايين بود سرعت در هم ادغام ميشوند ، ولي اگر سرعت زياد باشد جرم آنها به صورت ابر در فضا پراكنده ميشود . هر چند كه ستارگان خود داراي هسته‌هاي بسيار چگال هستند ولي اين هسته‌ها خيلي زود سرد و تبخير خواهند شد .
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

https://ki2100.com

تصویر

تصویر

HYPERCUBE

محل اقامت: اهواز

سپاس: 2

تماس:

پست توسط HYPERCUBE »

مسلما احتمال برخورد بسیار زیاد است.

چرا که در طی بررسی ها ی صورت گرفته اخترشناسن متوجه شده اند که در برخورد دو کهکشان خرده سنگ هایی وجود دارند که جرم آنها در حدود چندین کیلیون برابر جرم خورشید است!
و عمدتا از گاز و گرد و غبار تشکیل یافته اند.

برخورد این سنگ ها می تواند عامل تولد ستارگان جدید شود.

پس احتمال برخورد از هر نوعی وجود دارد.
+^+^+^+^+^+^+^+^+^+^+^+^+^+^+^+^+^+^+^+^+^+^+^+^

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

درود بر دوستان گرامی .

1) توجه داشته باشیم که همه مثال های ما و تفکرات ما عمدتا بر روی کهکشان های مارپیچی سیر می کند ، حال آنکه این ها تنها دسته ای از کهکشان ها هستند .

پس نمی توانیم نتایج را به کل تعمیم دهیم .

2 ) آن اجرامی که ابرمکعب به آن ها اشاره کرد در فضاهایی به ابعاد چندین میلیون کیلومتر مربع تا چندین سال نوری در فضای میان ستاره ای گسترده اند ، پس باز هم احتمال برخورد خیلی بالا نمی رود .

3 ) اجرامی که در بالا اشاره شده بسیار کوچک و در همان ابعاد تخته سنگی می باشند و این هم یعنی احتمال برخورد کمتر .

4 ) همان طور که دوستان هم اشاره کردند تصاویر کنونی حاصل شبیه سازی های کامپیوتری هستند و هنوز بر صحت کامل آنها واقف نیستیم .

و جالب اینجاست که تمامی کلیپ ها و شبیه سازی هایی که بنده تا کنون دیده ام بر پایه ی برخورد کهکشان های مارپیچی بوده اند !!

5 ) در محاسبات اختر فیزیکی ، بعضا برای سادگی محسبات برخورد دو یا چند کهکشان ( که کار ساده ای نیست ) برخورد را به صورت برخورد دو سیاهچاله فوق جریم ( مقایسه کنید با هسته کهکشان ! ) { با محاسبات جسم صلب } ساده می کنند
و
همه اینها دقت محاسبات را کمی کاهش خواهد داد .

6 ) نتیجه این که : برخورد داریم ، اما نه به آن اندازه که باعث نابودی تعداد زیادی از اعضای ستاره ای مجموعه شود .

یا حق . . . smile072

HYPERCUBE

محل اقامت: اهواز

سپاس: 2

تماس:

پست توسط HYPERCUBE »

نتیجه اینکه

احتما برخورد وجود دارد.

چه کم و چه زیاد

ghazal

پست توسط ghazal »

با سلام به همگی دوستان و ممنون از اینکه شرکت کردید.
من هم فکر میکردم این گفته غیر منطقی است.ولی برام عجیب بود که همه جا همینطور استدلال میشه.
راستی کسی هست از دوستان که فیلم cosmic voyage رو دیده باشه؟

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

ghazal نوشته شده: راستی کسی هست از دوستان که فیلم cosmic voyage رو دیده باشه؟
سلام .

بله . smile038

ghazal

پست توسط ghazal »

Cosmologist نوشته شده:
سلام .

بله . smile038
خوب،نظرتون؟
من خودم حدود 2 سال پیش این فیلم رو دیدم و چند روز قبل هم برای بار دوم.(سوال این تاپیک هم از این فیلم پیش اومد)
فیلم خیلی جالبی بود.اما به نظرم بعضی جاهاش چندان علمی و درست نبود.مثلا به تصویر کشیدن دنیای زیر اتمی اونم با اون تصاویر دقیق!!! یه جاهاییش هم نظریه های صرف رو بصورت واقعیات مورد پذیرش جلوه داده بود مثلا در مورد پیدایش حیات یا نحوه شکل گیری سیاره ها و یا حتی خود بیگ بنگ!

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

ghazal نوشته شده:
Cosmologist نوشته شده:
سلام .

بله . smile038
خوب،نظرتون؟
من خودم حدود 2 سال پیش این فیلم رو دیدم و چند روز قبل هم برای بار دوم.(سوال این تاپیک هم از این فیلم پیش اومد)
فیلم خیلی جالبی بود.اما به نظرم بعضی جاهاش چندان علمی و درست نبود.مثلا به تصویر کشیدن دنیای زیر اتمی اونم با اون تصاویر دقیق!!! یه جاهاییش هم نظریه های صرف رو بصورت واقعیات مورد پذیرش جلوه داده بود مثلا در مورد پیدایش حیات یا نحوه شکل گیری سیاره ها و یا حتی خود بیگ بنگ!
درود .

فیلم را چند سال پیش دیدم و الان جزئیات فیلم را به خاطر ندارم .

اما به نسخه اصلی فیلم دسترسی دارم و انشا الله در اولین فرصت ( چند هفته آینده ) مجددا فیلم را خواهم دید و در هیمن تاپیک بر روی فیلم بحث خواهیم کرد ( نقد و گفتگو بر روی فیلم !)

=================================================================================

البته DVD زیبای hubble 15 years of discovery را دیده ام که در آن قسمتی با نام cosmic collisions وجود دارد که به همین برخورد دو کهکشان می پردازد و به نحو بسیار زیبا ( و البته برگرفته از محاسبات علمی ) این برخورد را شبیه سازی کرده است .

کتاب این عنوان هم به همراه DVD آن به چاپ رسیده است .

این هم لینک دانلود مستقیم این قسمت از DVD :

کیفیت بالا :
http://sci.esa.int/science-e-media/vide ... S%20en.wmv

کیفیت پایین :

http://sci.esa.int/science-e-media/vide ... en%20S.wmv

خرید اینترنتی کتاب و DVD ( از سایت amazon ) :

جهت دانلود دیگر قسمت های فیلم به آدرس زیر مراجعه نمایید :

http://www.major-physics.blogfa.com/post-742.aspx

=================================================================================

پیشنهاد می کنم دوستان علاقه مند این فیلم را دانلود کنند. ( کاربرانی که از اتصال Dial-up استفاده می کنند بهتر است همان کیفیت پایین را دانلود کنند )

یا حق . . . smile072

ghazal

پست توسط ghazal »

متاسفانه من دسترسی ندارم smile025
به نظرتون با سرعت دانلودkb/s 2-3 (تازه اونهم صبح زود)چند ثانیه از فیلم رو میشه گرفت؟؟؟!!!!!! smile033

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

ghazal نوشته شده:متاسفانه من دسترسی ندارم smile025
به نظرتون با سرعت دانلودkb/s 2-3 (تازه اونهم صبح زود)چند ثانیه از فیلم رو میشه گرفت؟؟؟!!!!!! smile033
از نرم افزار های دانلود مانند DAP استفاده نمایید شاید بتوانید کیفیت پایین آن را ببینید !

البته DVD آن نیز در برخی مراکز نجومی موجود است .

من که DVD اصلی آن را دیده ام - با کیفیت عالی smile039

انشا الله که نسیب همه دوست داران نجوم و علم فضا نیز بشود ! smile038

پاینده باشید .

یا حق . . . smile072

ghazal

پست توسط ghazal »

Cosmologist عزیز:
Cosmologist نوشته شده:از نرم افزار های دانلود مانند DAP استفاده نمایید شاید بتوانید کیفیت پایین آن را ببینید !
smile102 smile113
Cosmologist نوشته شده:من که DVD اصلی آن را دیده ام - با کیفیت عالی
smile054 smile054 smile054 (چه احساسی بهتون دست داد موقع نوشتن این جمله؟؟!!! smile039 )
Cosmologist نوشته شده:انشا الله که نسیب همه دوست داران نجوم و علم فضا نیز بشود !

smile079 smile079 smile079
.
.
.
هیچکدومشو جدی نگیرید!

ارسال پست