نحوه ی ادمه دادن نجوم

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
شيما

محل اقامت: تو قلب خدا

تماس:

نحوه ی ادمه دادن نجوم

پست توسط شيما »

سلام ببخشيد چند تا سئوال داشتم كه اگر لطف كنيد جواب بديد بزرگواري كردين

1. چجوري مي تونم منجم بشم؟

2. آيا از رشته ي تجربي هم ميشه منجم بود يا نه؟

3. منجم كيه؟ و فرقش با اختر شناس چيه؟ و آيا كاراشون به هم مربوطه يا فرق مي كنه؟

4. فرض كنيد من رشته ي تجربي هستم . تجربي علاوه بر رشته ي پزشكي در باره ي زمين شناسي و...

هم داره حالا اگه من دبيرستانمو تموم كنم بعد دانشگاه بخوام برم رشته ي زمين شناسي بايد اول زمين

شناسي رو كامل بخونم بعد ؟ بعد اگه خواستم برم نجوم؟ چون زمين شناسي نجوم هم داره

نجوم يكي از زير مجموعه هاي زمين شناسي هست ؟ يا با زمين شناسي هست؟

( اگه منظور سئوالمو نفهميديد بگيد دوباره توضيح بدم)

5.به چه كسي منجم آماتور مي گن؟ منجم آماتور چه فرقي با يه منجم داره؟

6.چرا ميگن منجم آماتور ؟ معني اين اسم يعني چي؟ چرا اين اسمو گذاشتن؟

7.كسي كه بخواد نجوم رو تخصصي بخونه بايد خيلي خيلي باهوش باشه؟

8.من سئوالات زيادي در رابطه با بر داشتن كنكور دارم كه اون موقع چجوري رشته رو انتخاب

مي كني و.... اگه كسي هست كه مي تونه جواب سئوالامو بده خوشحال مي شم كمكم كنه چون خيلي وقته

سئوالام مونده از هر كسي راجع به اين موضوع مي پرسم ميگه اطلاعي ندارم

تا كيد مي كنم را جع به امتحان كنكور نيست راجه به بر داشتن كنكور و بعد از اونه

9حالا كنكور اصلا يعني چي؟ چرا حالا اسمش كنكوره؟ كي اسمشو كنكور گذاشت؟

10.به نظر شما نجوم توي ايران بازاره كار هم داره؟

11.نجوم به درده خانوم ها هم مي خوره؟

12.فرض كنيد من منجم شدم خوب بعد از اينكه مدرك تحصيليمو گرفتم بايد چيكار كنم؟

آينده ي شغلي هم داره؟

با تشكر از شما كه سئوالات رو خونديد اگه حتي يك نفر هم پيدا بشه كه جواب بده خيلي خوشحال مي شم

تا بعد بقيه ي سئوالا رو مي نويسم
تو مثل مگسي هستي كه هي دور سرم مي چرخه و نمي ذاره هر كاري مي خوام انجام بدم

اره اره اگه ناراحت شدي مي توني بري نفر بعدي ...

نمایه کاربر
جوجه كوچولو

سپاس: 3

تماس:

Re: لطفا پاسخ بديد (با تشكر)

پست توسط جوجه كوچولو »

سلام دوست من.
ببینید من توی این چیزا زیاد تخصص ندارم ولی چند موردش رو میدونم.
منجم آماتور به کسی گفته میشه که نجوم رو در دانشگاه تحصیل نکرده.و خودش با علاقه ای که داشته،مطالعه کرده و منجم شده.
توی تایپپیک چگونه میتوان یک منجم اماتور شد؟روشهای منجم آماتور شدن گفته شده.اینم لینکش:http://hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=22&t=13952
ولی اگر قصد تحصیل نجوم در دانشگاه رو دارید،باید رشته ی فیزیک برید.و فکر کنم در مقطع کارشناسی ارشد،گرایش نجوم و اخترشناسی رو انتخاب میکنید.
شاگرد شما
جوجه کوچولو
smile124

نمایه کاربر
incoder22

سپاس: 8

تماس:

پست توسط incoder22 »

1- با علاقه و مطالعه
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2- منجم بودن ارتباطی به رشته تحصیلی ندارد. شرکت در کلاسهای نجوم مراکز مختلف محدودیت تحصیلی ندارد.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3- شخص منجم اطلاعاتی در زمینه کیهان شناسی دارد و نیز از این راه کسب درامد میکند. اما اختر شناس بیشتر برای خودش کار میکند و خیلی به دنبال مسایل اقتصادی این حرفه نیست. (امید وارم منظورمو متوجه شده باشید)
4- زمین شناسی تقریبا چیزی جدای از نجوم هست. زمین شناسی بیشتر منحصر به ساختار و فیزیک زمین میشود تا موقعیت آن در بین اجرام آسمانی.(البته اگر منظورتون رو درست متوجه شده باشم)

برای توضیح بیشتر راجع به این رشته میتوانید به آدرس زیر مراجعه فرمایید:
http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mava ... eck&Rand=0

5- و 6- هر حرفه ای به 2 بخش "آماتوری" و " حرفه ای "تقسیم میشود. آماتور کسیست که فقط به مطالعات اولیه و اصول و قواعد ابتدایی میپردازد و آشنایی آن در مقایسه با شخص حرفه ای کم است. شخص حرفه ای صاحب نظر است و میتواند با اطلاعاتی که کسب کرده وارد بحث شود و در مورد درستی یا نادرستی مباحث گفت و گو کند.
البته موارد دیگری هم در باب تعریف این دو اصطلاح ذکر شده که خیلی مورد توجه نیست.
7- طبیعتا میزان یادگیری شخص ارتباط مستقیمی با مهارت و تخصص او دارد. اما این بدان معنا نیست که اشخاص حرفه ای انسانهایی غیر عادی هستند.
8- در این رابطه به نظر نمیاد مسولین هم اطلاعات دقیقی داشته باشند. چون این طرح به تازگی تصویب شده است. به هر حال اگر پاسخ گویی به سوالات شما در حد توان بنده یا سایر کاربران باشد قطعا از پاسخ گویی به آنها امتناع نمیشود.
9- ؟
10- البته. اما در قیاس با سایر کشور ها این بازار کار بسیار ضعیف است.
11- و 12- متاسفانه منظور شما را متوجه نشدم. اگر از نظر اقتصادی میفرمایید بازار کار این رشته در ایران ضعیف است.
ضمنا همانطور که در ابتدا عرض کردم میبایست به این رشته علاقمند باشید تا در آن موفق شوید.

موید باشید.
بیدلی در همه احوال خدا با او بود او نمیدیدش و از دور خدایا میکرد

تصویر

نمایه کاربر
shsaeed

سپاس: 1

پست توسط shsaeed »

1- منجم اماتوری یا حرفه ای ؟ اگر می خواهید منجم حرفه ای بشوید می بایست ابتدا در رشته ی فیزیک و سپس در شاخه های های نجوم مثل اختر فیزیک و یا کیهانشناسی ادمه تحصیل دهید

2- منجم آماتور بله ولی حرفه ای خیر . نجوم پر است از محاسبات فیزیکی و ریاضی
3- منجم ستاره شناس اخترشناس همه در واقع یکیه . البته در حال حاضر نمی توان کسی را منجم نامید زیرا شاخه های این علم بسیار زیاد شده . کیهانشناس اختر فیزیکدان و... در شاخه های نظری و رصدی . معمولا به افرادی که در شاخه ی رصدی قعالیت می کنند اخترشناس گفته می شود هر چند ضابطه ی مشخصی وجود ندارد.

4- به طبع رشته ی زمین شناسی از ستاره شناسی جدا هست اگر چه ارتباط زیادی بین آنها وجود دارد . اطلاعاتی هم که در مورد نجوم در کتاب های زمین شناسی وجود دارد جزو نجوم آماتوری به حساب می آید.
5- برای منجم آماتور تعریف دقیقی وجود نداره معمولا به افرادی که با علاقه و بدون کسب در آمد و در هر رشته و سنی فعالیت های نجومی ( در حد مطالعه آموزش ترویج نجوم رصد با تلسکوپ های کوچک و پژوهش های محدود ) منجم اماتور می گویند که نجوم نیز راه کسب درآمد آنها نیست.
6-آماتور در اینجا به معنای ناوارد یا بدون مهارت نیست. معانی بالا را داد. این واژه ترجمه ی انگلیسی است.

7- هر رشته ای نیاز به توانایی استعداد عشق و علاقه دارد .
8 و 9 - بی ارتباط با بحث.
10- اختر شناسی یک شغل تحقیقاتی است و مراکز تحقیقاتی دانشگاها و رصدخانه های حرفه ای اقدام به جذب این افراد می کنند.در حال حاضر وضعیت مطلوبی برای اخترشناسان حرفهای در ایران وجود ندارد. اگر چه برای فعالیت های نظری تا حدودی اوضاع مناسب تر است.
11- با توجه به تحقیقاتی بودن این شغل موارد 7 نیاز اساسی است.
12-تکرار موارد 10 .

فعلا
احساس مذهبی بزرگترین شاه فنر تحقیقات علمی است. ( آلبرت انیشتین)

نويد

سپاس: 53

Re: نحوه ی ادمه دادن نجوم

پست توسط نويد »

سلام دوست خوبم،

* با عرض پوزش از محضر استادان گرامی:

---------------------------------------

1) ببینید دوست من، شما ابتدا یک چیز رو طبق علاقه ی خودتون مشخص کنید و اون اینکه:

الف: دوست دارید ستاره شناسی باشید که علاقه و حرفش در رصد ستارگان و کار با ابزار ستاره شناختی مثل تلسکوپ هست.
ب : دوست دارید ستاره شناسی باشید که دائم در حال تحقیق و بررسی موضوعات مختلف در علم ستاره شناسی هست و دست از تحقیق و بررسی ساختار ستارگان یا اجرام دیگه بر نمیداره. مدام تحقیق و بررسی شرایط مختلف رو دوست داره و میخواد در واقع یک اخترفیزیکدان و یا کیهانشناس خوب بشه.
ج: دوست دارید هر دو مورد بالا بشید، یعنی هم یک رصدگر حرفه ای و هم یک اخترفیزیکدان یا کیهانشناس حرفه ای.

* خوب دوست عزیزم، اگر میشه مشخص بفرمایید شما جزو کدوم دسته هستید تا خدمتتون عرض کنم بقیه ی راهنمایی رو.

2) بله میشه بود چرا نشه؟ هیچ کاری نشد نداره.
فقط فرقش این هست که شما دیگه نمیتونید با تحصیلات آکادمیک دانشگاهی منجم بشید، به دلیل اینکه رشتتون تجربیه و رشته ی ستاره شناسی به محاسبات پیچیده ی ریاضیاتی نیاز داره.
البته خدمتتون بگم اگر از اون دسته افرادی باشید که در رشته ی تجربی هستند و با این حال به ریاضیات علاقه دارند میتونید خودتون به صورت انفرادی با تلاش و پشتکار خودتون به این هدف تحقق ببخشید و تمامی زمینه های ریاضیاتی این کار رو برای خودتون فراهم کنید.

3) ببنید همونطور که مستحضر هستید منجم و اخترشناس با هم تفاوتی ندارند. ولی فکر میکنم شما میخواستید سوالتون رو اینطور بیان بفرمایید:

فرق بین منجم آماتور و یک اختر فیزیکدان چیه؟ و آیا کار این دو به هم مربوطه یا نه؟

اگر منظورتون این باشه:

* منجم آماتور بیشتر به کسی میگند که فقط عاشق زیبایی آسمون شب و محل ستاره ها یا صور فلکی میشه و علاقه ای به کنجکاوی های بیشتر در این زمینه نداره. چون همون زیبایی آسمون شب نیاز علمی اون رو بر طرف میکنه.
* اخترفیزیکدان چی کار میکنه؟. اختر فیزیکدان میاد و بررسی های مختلفی رو روی ستارگان و یا سیارات و یا اجرام آسمان دیگه انجام میده. تحقیق میکنه، بررسی میکنه، جنبه های مختلف تحقیقش رو مورد بررسی قرار میده تا بالاخره به نتیجه ای علمی برای تحقیق خودش دست پیدا میکنه.
* خوب حالا رابطشون با هم چیه؟ فکر میکنم متوجه شده باشید؛ مثال میزنم که بهتر متوجه بشید:
مثلا ببینید یک تیم از متخصصین اختر فیزیک قصد دارند روی یکی از اقمار مشتری یک تحقیق گسترده ای رو انجام بدند. خوب حالا ابزار این تیم کجاست؟ ابزرا این این تیم در واقع گروهی از منجمین متخصص اماتور هست که به نقشه ی آسمان شب علاقه مند و آشنا هستند و میتوانند به راحتی محل و مختصات دقیق اجرام رو مشخص کنند. پس بنابراین این دو تیم اینگونه به هم مرتبط شدند.

4) میدونم نجوم یکی از گرایشات رشته ی فیزیک در دانشگاه هست،
ولی نمیدونم آیا زمین شناسی هم، چنین گرایشی داره یا نه؟
ولی مثلا ببینید کسی که رشته ی جغرافیای طبیعی میخونه یک یا دو واحد نجوم رو به صورت سطحی یاد میگیره اون هم نه با کتاب بلکه با جزوه ی استاد. شاید زمین شناسی هم همین طوری باشه، شایدم گرایشی به نام نجوم داشته باشه من در این مورد اطلاعی ندارم دوست خوبم. واقعا شرمنده ام.

5 و 6 ) ببینید دوست من آماتور در زبان انگلیسی به دو معنا هست:

الف: کسی که یک کاری یا یک هنری رو تازه شروع به انجام یا یادگیریش میکنه.
ببخشید این رو میگم ولی مثلا شما میرید کلاس آشپزی خوب؟ بعد اگر شما هیچ چی آشپزی بلد نباشید چون در ترم اول قرار میگیرید بهتون میگند آشپز آماتور یعنی کسی که داره آشپزی رو تازه یاد میگیره.
ب: کسی که به یک کار یا هنر یا رشته ی علمی علاقه مند باشه و خودش طبق علاقه ای که داره اون رو بخونه و ادامه بده.

حالا منجم آماتور رو طبق تفاسیر بالا دو گونه میشه معنا کرد:

1: کسی که با علاقه ی خودش داره رشته ی نجوم رو یاد میگیره و ادامه میده اون رو.
2: کسی که دوست داره به عنوان یک تازه کار فقط این رشته رو ادامه بده. مثلا دوست داره فقط در سطح مقدماتی بدونه و مثلا بگه سیاره ی مشتری کجای سیستم مختصات سماوی قرار داره.

7) ببینید دوست من استعداد رو همه ی آدمها دارند، لازم نیست با هوش باشید چون هوش رو هم همه دارند.
شما فقط کافیه هدفتون کاملا مشخص باشه و علاقه ی کامل نسبت به این رشته داشته باشید،
اون وقت با پشتکار و تلاش جدی به همه ی آرزوهاتون میرسید.

8-- این تصور خود این حقیر هست :

اگر کنکور بر داشته بشه، فکر میکنم پذیرش دانشگاه ها بر اساس معدل کل چهار سال خواهد بود.
مثلا یک دانشگاه میگه ما تا این سطح معدل میپذیریم و یک ظرفیت خاصی رو هم مشخص میکنه واسه ی هر رشته.
ببینید بالاخره اگر هم کنکور بر داشته بشه باید یک ملاک سنجشی وجود داشته باشه برای ورود به دانشگاه، و اونهم فکر میکنم معدل کتبی نهایی در 4 سال باشه.
فکر میکنم در اون صورت باید از اول دبیرستان تا پیش دانشگاهی تمامی امتحانات رو به صورت نهایی و کشوری برگزار کرد تا ملاک سنجش یکی باشه، البته در این بین خیلی تقلب ها و دزدی ها در پاسخ ها میشه کرد که در کنکور به اون راحتی نیست،
ولی بازم هست!

9) کنکور از این کلمه انگلیسی گرفته شده: conquer .
که تلفظ اون در انگلیسی با اون چیزی که در فارسی میگند تفاوت بسیار داره ولی در ظاهر شبیه هم هستند.
این کلمه بیشتر به معنای غلبه پیدا کردن (برنده شدن، موفق شدن) در یک مسابقه یا امتحان علمی هست.

10) نجوم آماتوری و کارهای رصدی و نظری نجوم بله کمی بازار کار داره،
ولی اخترفیزیک و تحقیقات به دلیل کمبود امکانات متاسفانه رواجی نداره.

11) بله، چرا نخوره؟ مگه چشونه خانوما؟

12) منظورتون از چی کار کنم رو واضح تر توضیح بدید،
خوب شما دوست دارید چی کار کنید؟
هدف نهاییتون چیه، این مهم تر از همه هست. این رو بفرمایید اول.

* منتظر اون دو موردی که توضیح بیشتر خواستم برای راهنماییتون هستم.

موفق باشید همیشه
کوچکترین شاگرد شما smile072

شيما

تماس:

پست توسط شيما »

يا سلام و دورد فراوان خدمت اقا نويد

من منظورم اينكه بعد از اينكه منجم شدم خوب چيكار كنم؟ بذارين بهتر توضيح بدم بعضي رشته ها

مثلا: مهندسي برق يا مكانيك بازاره كار داره يعني سريعا جذ ب به كار ميشن

اوني كه مهندس مكانيك امكان داره توي يه كارخونه ماشين سازي كار كنه

من يه كسي رو مي شناسم كه مهندسي هوا فضا خونده ولي الان بي كاره شايد تعجب كنيد

اين چجوري مهندس هوا فضاست و بي كار مونده؟ حالا اين مهم نيست

منظورم اين بود كه امكان داره منم منجم بشم و بي كار بمونم؟

و يه سئوال ديگه من خيلي نجوم دوست دارم و كتاب هاي زيادي هم خوندم و دارم اما حقيقتا نمي دونم

چجوري بخونم كه ياد بگيرمشون يعني توي ذهنم بمونه ؟؟؟

من نمي گم خانوما چيزيشونه منظورم اينكه واسه خانوما هم جذب شغل مي كنه يا مثل خيلي از رشته هاي

ديگه به درد اقايون مي خوره مثلا توي روزنامه مي نويسه به دو عدد مرد مثلا مسلط به زبان انگليسي نياز

داريم

( فكر نمي كنم اصلا متوجه بشين چي نوشتم چون خودمم درست نفهميدم چي نوشتم به زبان گفتار راحت تره

تا نوشتاري بايد بگردي دنبال كلمات به هم ربطشون بدي تا خواننده منظور نويسنده رو متوجه بشه)

شيما

تماس:

پست توسط شيما »

سلام ببخشيد دوبار نوشتم متوجه مورد او.لي نشدم شرمنده

من دوست دارم جز گروه دوم باشم همش تحقيق كنم

نمایه کاربر
آرتور

پست توسط آرتور »

درباره ی سوال 9
چند روز پیش کارشناسی تو شبکه 4 می گفت

کنکور در اصل واژه ای است که از زبان فرانسوی استخراج شده به معنی سد
او گفت : بیایید تا نزدیک لبه
آن ها گفتند : ما می ترسیم
او گفت : بیایید تا نزدیک لبه
آن ها آمدند
او آن ها را هل داد ....
و آن ها پرواز کردند .

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

سلام
درمورد منجم شدن خانوم ها باید بگم که نجوم خانوم و آقا نمیشناسه تنها فرقش اینه که در بعضی از خانواده ها به خانوم ها اجازه رصد رفتن نمیدن(البته فقط در بعضی از آنها)اگر این مشکلو نداشته باشین شما هم میتونین پا به پای آقایون به نجوم ادامه بدین حتی خیلی بهتر از اونا smile038
در مورد بازار کار هم خوب آره تو ایران زیاد به نجوم بها داده نمیشه و فرصت های شغلی این رشته خیلی محدوده و تازه در چندسال اخیر داره بهتر میشه.ولی یادمون نره که اگه واقعا به اون علاقه داریم و اونو دنبال کنیم موفق میشیم

نويد

سپاس: 53

پست توسط نويد »

سلام دوست خوبم،

با کسب اجازه از محضر اساتید محترم و عذر خواهی از پاسخ دادن دیر به سوال شما :
شيما نوشته شده:من منظورم اينكه بعد از اينكه منجم شدم خوب چيكار كنم؟ بذارين بهتر توضيح بدم بعضي رشته ها

مثلا: مهندسي برق يا مكانيك بازاره كار داره يعني سريعا جذ ب به كار ميشن

اوني كه مهندس مكانيك امكان داره توي يه كارخونه ماشين سازي كار كنه

من يه كسي رو مي شناسم كه مهندسي هوا فضا خونده ولي الان بي كاره شايد تعجب كنيد

اين چجوري مهندس هوا فضاست و بي كار مونده؟
بیکار موندن برخی افراد در برخی رشته های علمی، دلیل عمدش اینه که صنعت اون رشته ی علمی در یک کشوری جا نیفتاده باشه، مثل صنعت هوا - فضا که فرمودید. ولی بالاخره اگر کسی عاشق یک رشته ی علمی و تحقیق و مطالعه باشه واقعا، میتونه گلیم خودش رو از آب بکشه بیرون !
شيما نوشته شده:حالا اين مهم نيست

منظورم اين بود كه امكان داره منم منجم بشم و بي كار بمونم؟
شما اگر عاشق نجوم باشی و مطالعه و تحقیقت رو ادامه بدی واقعا، امکان نداره بیکار بمونی. حتی شده یه رصد خونه ی تخصصی میزنی برای خودت مطالعه میکنی تحقیق میکنی ...
شيما نوشته شده:و يه سئوال ديگه من خيلي نجوم دوست دارم و كتاب هاي زيادي هم خوندم و دارم اما حقيقتا نمي دونم

چجوري بخونم كه ياد بگيرمشون يعني توي ذهنم بمونه ؟؟؟
شرط اول یادگیری علاقه هست. شرط دوم اون هم اینه که با علاقه و تمرین به تکرار مطالب تئوری که خوندید بپردازید و یا حتی با تصویر سازی های ذهنی زیبا و تجسماتی که دارید از یک موضوع به پایداری اونها در ذهنتون کمک کنید.
شيما نوشته شده:من نمي گم خانوما چيزيشونه منظورم اينكه واسه خانوما هم جذب شغل مي كنه يا مثل خيلي از رشته هاي

ديگه به درد اقايون مي خوره مثلا توي روزنامه مي نويسه به دو عدد مرد مثلا مسلط به زبان انگليسي نياز

داريم
به نظر من هم خانوم و آقا نمیشناسه نجوم همونطور که یکی از اساتید فرمودند.
بنده واقعا شرمنده ام در مورد وضعیت بازار کار نجوم در ایران خبر ندارم، ولی ظاهرا متاسفانه نجوم در ایران فقط از نظر رصد گری کمی فعال هست، از نظر تحقیقات اختر فیزیکی و کیهانشناختی متاسفانه خیلی خیلی کند پیش میره، اونم به دلیل کمبود امکانات و یا عدم داشتن محققین کافی در این رشته ها.
شيما نوشته شده:سلام ببخشيد دوبار نوشتم متوجه مورد او.لي نشدم شرمنده

من دوست دارم جز گروه دوم باشم همش تحقيق كنم
پس بهتون یه توصیه ی دوستانه دارم و اون اینکه اگر میخواید در ایران به تحقیق و مطالعه ادامه بدید لازمش اینه که زبانتون رو قوی کنید، چون تقریبا همه ی اخبار و مقالات به این زبان منتشر میشه و نتایجی که مثلا از رصد خانه های مختلف و یا تلسکوپ های مختلف دیده میشه به زبان بین المللی منتشر میشه و بهتر اینه که شما به این زبان مسلط و مسلط تر بشید.

* امیدوارم اطلاعاتم هر چند بسیار کم تونسته باشه باعث کمک بسیار کوچکی به شما بشه. اگر باز هم سوالی داشتید تا جایی که در توانم هست در خدمتم.

موفق باشید همیشه
کوچکترین شاگرد شما

109_k

سپاس: 5

تماس:

پست توسط 109_k »

مهم اینه که به نجوم علاقه داشته باشی یک کم دانشتو بالا ببری و تو دنیای ستاره ها سیر کنی خیلی از منجم های آماتور مطرح ایران تحصیلاتشان ربطی به نجوم نداره .
در خواب ناز بودم شبی دیدم کسی در می زند
در را گشودم روی او دیدم غم است در می زند
ای دوستان بی وفا از غم بیاموزید وفا
غم با آن همه بیگانگی هر شب به من سر می زند//
هواي قفس كشنده
بيرون پر از درنده
كجـــــا بره پرنده/
سرخود را مزن اینگونه به سنگ دل دیوانه ی تنها دل تنگ
منشین در پس این بهت گران مدران جامه ی جان را مدران
مکن ای خسته دراین بغض درنگ دل دیوانه ی تنها دل تنگ
پیش این سنگدلان قدردل وسنگ یکیست
قیل وقال زغن وبانگ شباهنگ یکیست

109_k

سپاس: 5

تماس:

پست توسط 109_k »

راستی می دونستید جان دابسون یک آماتوره !
در خواب ناز بودم شبی دیدم کسی در می زند
در را گشودم روی او دیدم غم است در می زند
ای دوستان بی وفا از غم بیاموزید وفا
غم با آن همه بیگانگی هر شب به من سر می زند//
هواي قفس كشنده
بيرون پر از درنده
كجـــــا بره پرنده/
سرخود را مزن اینگونه به سنگ دل دیوانه ی تنها دل تنگ
منشین در پس این بهت گران مدران جامه ی جان را مدران
مکن ای خسته دراین بغض درنگ دل دیوانه ی تنها دل تنگ
پیش این سنگدلان قدردل وسنگ یکیست
قیل وقال زغن وبانگ شباهنگ یکیست