چگونگي شكل گيري ستاره هاي اطراف سياهچالها

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
QUPHAS

سپاس: 2

پست توسط QUPHAS »

يه سئوال در مورد اين مقاله که امروز آقاي ميرزايي روي سايت گذاشتن دارم.
من اينجاش رو نميفهمم:
«انرژي جنبشي گازهايي كه از نزديك سياهچال عبور مي كنند را گرفته و آنها را به گازهايي كه با فاصله زياد از سياهچال قرار دارند منتقل مي كند. اين عمل باعث بي حركت شدن قسمتي از ابر و تصرف آن توسط سياهچال شده كه بعدها زادگاه ستارگان حجيم با مدارهاي نامتعارف خواهند بود.»
هم در مورد اين انتقال انرژي و هم بي حرکت شدن قسمتي از ابر ميشه توضيح بديد؟
راستي چرا سياهچاله اين ستاره هاي نزديک به خودش رو نمي بلعه؟

نمایه کاربر
QUPHAS

Re: چگونگي شكل گيري ستاره هاي اطراف سياهچالها

پست توسط QUPHAS »

چرا کسی جواب نمیده.از شما بعیده!!! smile031 smile031 smile031

نمایه کاربر
مونارك

محل اقامت: اصفهان - نجف آباد

تماس:

پست توسط مونارك »

سلام دوست عزیز
به نظر من این بی حرکتی از قانون سوم نیوتون میشه توضیح داد.این گازها خود دارای انرژی هستند .و انرژی کششی سیاهچاله هم به این گازها وارد میشه.که در نتیجه این دو انرژی در اثر نزدیکی به هم خنثی میشن و با عث بی حرکتی این گازها میشه.
اما به صورت دقیق تر:من یه جا خوندم وقتی جسمی به نزدیکی افق رویداد سیاهچاله می رسه می تونه در مداری حول سیاهچاله بچرخه (به زندگی خودش ادامه بده smile021 )و همیشه اجسام به درون سیاهچاله سقوط نمی کنند.و به نظرم این گازها در همین مدار تجمع کرده (در صورت داشتن جرم کافی)و به ستاره تبدیل میشه.
وسعت جهان هر کس به اندازه ی فکر اوست.

http://abarnoakhtaran.blogfa.com
http://gold-galexy.blogfa.com

نمایه کاربر
QUPHAS

پست توسط QUPHAS »

مونارك نوشته شده:سلام دوست عزیز
به نظر من این بی حرکتی از قانون سوم نیوتون میشه توضیح داد.این گازها خود دارای انرژی هستند .و انرژی کششی سیاهچاله هم به این گازها وارد میشه.که در نتیجه این دو انرژی در اثر نزدیکی به هم خنثی میشن و با عث بی حرکتی این گازها میشه.
.
من همین چه جوری خنثی شدن رو نمفهمم.
مونارك نوشته شده:می تونه در مداری حول سیاهچاله بچرخه و همیشه اجسام به درون سیاهچاله سقوط نمی کنند
میشه اینجا رو هم یه توضیح بدین.یعنی اصلا چه موقع دو جرم دور هم میچرخند و چه موقع هم دیگر رو جذب می کنند. smile023
آقای میرزایی شما هم که مقاله رو دادی یه کمکی بکن smile015

نمایه کاربر
مونارك

محل اقامت: اصفهان - نجف آباد

تماس:

پست توسط مونارك »

سلام
QUPHAS نوشته شده:من همین چه جوری خنثی شدن رو نمفهمم.
ببینید من این مطلبو هیج جا نخوندم و استنادی نداره این فقط نظر شخصی و برداشت من از این موضوعه. من منظورمو با یه مثال می رسونم مثه زمانی می مونه که یک وزنه با یه نخ آویزونه(حالت تعادل).خوب در این حالت نیروی عمودی تکیه گاه هست و نیروی گرانشی زمین هم هست .ولی به دلیل این که این دو نیرو در یک راستا و غیر هم جهت هستند.که بر اساس قانون سوم نیوتون:((هر گاه جسمی به جسم دیگر نیرو وارد کند،جسم دوم هم به جسم اول نیرویی برابر آن ولی در خلاف جهت وارد می کند.))پس در این حالت چون وزنه در تعادله پس این دو نیرو خنثی میشن و جسم بی حرکت سر جای خودش می مونه.
در مورد گاز ها هم به همین صورت....که در نتیجه بی حرکت باقی می مانند.
QUPHAS نوشته شده:میشه اینجا رو هم یه توضیح بدین.یعنی اصلا چه موقع دو جرم دور هم میچرخند و چه موقع هم دیگر رو جذب می کنند.
و اما نکته ی دوم:
اجسام و تابش هایی که در ارگوسفر قرار دارند (از جمله نور)،می توانند بدون اینکه به مرکز سیاهچال سقوط کنند،در مداری پیرامون ارگوسفر به چرخش خود ادامه دهند.اجسام و تابش های موجود در ارگوسفر، حتی می توانند از ارگوسفر بگریزند.
___________________________________________________________________________________________

از آقای میرزایی و تمامی کسانی که درباره ی این موضوع اطلاعی دارند خواهش می کنم توی این بحث شرکت کنند.
وسعت جهان هر کس به اندازه ی فکر اوست.

http://abarnoakhtaran.blogfa.com
http://gold-galexy.blogfa.com

نمایه کاربر
MRT

نام: محمدرضا طباطبایی

محل اقامت: تبریز

سپاس: 95

تماس:

پست توسط MRT »

با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

https://ki2100.com

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
QUPHAS

پست توسط QUPHAS »

با تشکر از مونارک و MRT عزیز
مونارك نوشته شده::((هر گاه جسمی به جسم دیگر نیرو وارد کند،جسم دوم هم به جسم اول نیرویی برابر آن ولی در خلاف جهت وارد می کند.))پس در این حالت چون وزنه در تعادله پس این دو نیرو خنثی میشن و جسم بی حرکت سر جای خودش می مونه.
در مورد گاز ها هم به همین صورت....که در نتیجه بی حرکت باقی می مانند.
من این رو نمیتونم تصور کنم که دمای بالای گاز بتونه در جهت عکس جاذبه ی سیاهچال نیرو وارد کنه و اون رو خنثی منه.البته شاید گیرایی من پایینه!!!
مونارك نوشته شده:اجسام و تابش هایی که در ارگوسفر قرار دارند (از جمله نور)،می توانند بدون اینکه به مرکز سیاهچال سقوط کنند،در مداری پیرامون ارگوسفر به چرخش خود ادامه دهند.اجسام و تابش های موجود در ارگوسفر، حتی می توانند از ارگوسفر بگریزند
ارگوسفر!!!!؟؟؟؟؟چی هست این آرگوسفر؟؟؟؟؟؟؟؟؟
QUPHAS نوشته شده: اصلا چه موقع دو جرم دور هم میچرخند و چه موقع هم دیگر رو جذب می کنند.
میخواستم جواب این سئوال رو برای سایر اجرام هم بدونم،مثلا زمین و ماه.

نمایه کاربر
QUPHAS

پست توسط QUPHAS »

بابا یک به این سئوال های ما جواب بده smile032 smile032 smile032 smile032

fffuusky

تماس:

Columbus's Telephone Number

پست توسط fffuusky »

bump up then lurk

Columbus's Telephone Number

Little Mary: I find in my history book there is always such number (1451--1560) after the name Christopher Columbus. Would you please explain why, sir?

Little Rose: I can tell her, sir. It was Columbus's telephone number.

--------------------------------
The WoW Power Leveling ( World of warcraft Power Leveling ) site offer buy WoW Power Leveling, cheap WoW Power Leveling, free wow power leveling, 1- 70 level wow power leveling and wow power leveling news!

نمایه کاربر
ویستا M

سپاس: 5

پست توسط ویستا M »

QUPHAS نوشته شده:يه سئوال در مورد اين مقاله که امروز آقاي ميرزايي روي سايت گذاشتن دارم.
من اينجاش رو نميفهمم:
«انرژي جنبشي گازهايي كه از نزديك سياهچال عبور مي كنند را گرفته و آنها را به گازهايي كه با فاصله زياد از سياهچال قرار دارند منتقل مي كند. اين عمل باعث بي حركت شدن قسمتي از ابر و تصرف آن توسط سياهچال شده كه بعدها زادگاه ستارگان حجيم با مدارهاي نامتعارف خواهند بود.»
هم در مورد اين انتقال انرژي و هم بي حرکت شدن قسمتي از ابر ميشه توضيح بديد؟
راستي چرا سياهچاله اين ستاره هاي نزديک به خودش رو نمي بلعه؟
با سلام!
در مودر قسمت دوم که ستارگانی اطراف سیاهچاله با مداری نا متعارف است بگویم در جهان ما همواره بر تمام ذرات گرانش وارد میشود و به همین دلیل است که گرانش را اندرکنشی عمومی تلقی می کنند
تاثیرات گرانشی بر همه ی اجرام وجود دارد و تنها میزان و درجه ی ظهور این گرانش برای هر جرم متفاوت است.
سیاهچاله ها اجرامی پر جرم و دارای گرانشی بسیار بالا هستند اما این گرانش زیاد زمانی بر اجسام چیره می شود که از مرز گرانشی
هر سیاهچاله(افق رویداد)عبور کند.اگر جرمی مثل یک ستاره خارج از افق رویداد باشد به نوعی در امان است در واقع گرانش یک
سیاهچاله با جرمی معادل جرم منظومه ی شمسی در خارج از افق رویداد برایر است با گرانش کل منظومه ی شمسی در برابر دیگر اجرام
آسمانی ...
پس وجود ستاره هایی اطراف سیاهچاله غیر ممکن نیست اما سیاهچاله ها اثرات گرانی خود را بر ان جرم گذاشته و باعث بوجود آمدن
مداری نا متعارف میشود/.
به نظر من علت نا متعارف بودن مدار عطارد هم نزدیکی زیاد به خورشید و تا ثیرات شدید گرانشی این ستاره بر آن است.البته این نظر شخصی منه!
من این مقاله رو نخوندم برای همین می خواستم قبل از جواب دان به قسمت اول سوال بدنم اون چیه که انرژی جنبشی گاز ها رو می گیره و باعث تشکیل سحابی های اطراف سیاهچاله میشه؟؟اگر جواب بدید امیدوارم بتونم در این مورد کمکی بکنم/
همیشه موفق باشید...
فیزیک همواره همان چیزی خواهد شد که تو از آن انتظار داری

نمایه کاربر
QUPHAS

پست توسط QUPHAS »

ویستا M جان ممنون که جواب دادین.
این هم متن مقاله:
ستاره شناسان از طريق شبيه سازي رايانه اي موفق به كشف چگونگي شكل گيري ستاره ها در اطراف سياهچالهاي حجيم شدند.
به گزارش خبرگزاري مهر، دانشمندان از گذشته در جستجوي چگونگي شكل گيري ستاره ها بوده و معتقد بودند كه ستاره ها طي فرايند شكافته شدن ابرهاي ملكولي حجيم در اثر نيروي هاي گرانشي قدرتمند به وجود مي آيند.

اكنون ستاره شناسان بر اين باورند كه ستارگان از صفحات بيضوي شكلي كه بقاياي ابرهاي عظيم الجثه گازي بوده اند تشكيل شده اند كه در اثر برخورد با سياه چالها از هم شكافته شده اند.

اين نتايج پس از انجام شبيه سازي رايانه اي فرايند مكيده شدن ابرهاي گازي توسط سياهچالها به دست آمد. در اين شبيه سازي كه بيش از يك سال به طول انجاميد، سير تكاملي دو ابر گازي متفاوت كه حجمي 100هزار برابر خورشيد داشتند، تا زمان برخورد آنها با سياهچالهاي عظيم به تصوير كشيده شده است.

اين شبيه سازي با مشاهدات به عمل آمده در كهكشان راه شيري نيز مطابقت دارد. در اين كهكشان حضور سياهچالهاي وسيعي ديده شده است كه توسط ستارگان بزرگ و متفاوتي با مدارهاي نا همسان احاطه شده اند.

بر اساس گزارش بي بي سي، ابرهاي از هم گسيخته شده به شكل مدار مارپيچي به دور سياهچال قرار مي گيرند و انرژي جنبشي گازهايي كه از نزديك سياهچال عبور مي كنند را گرفته و آنها را به گازهايي كه با فاصله زياد از سياهچال قرار دارند منتقل مي كند. اين عمل باعث بي حركت شدن قسمتي از ابر و تصرف آن توسط سياهچال شده كه بعدها زادگاه ستارگان حجيم با مدارهاي نامتعارف خواهند بود.

كم بودن عمر اين ستارگان كه خصوصيات آنها با نو ستارگان كهكشان زمين همخواني دارد و در حدود 10 ميليون سال عمر دارند، مي تواند دليلي بر نظريه تكرار دوره اي اين فرايند باشد. ستاره شناسان معتقدند كه اين نتايج مي تواند در درك منشا سياهچال هاي فضايي در كهكشان زمين و ديگر كهكشان ها تاثير مهمي داشته باشد.

منبع خبر : خبرگزاري مهر

ارسال خبر : محمد ميرزايي

ارسال پست