عکاسی نجومی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Soroosh Ghaffari

سپاس: 1

عکاسی نجومی

پست توسط Soroosh Ghaffari »

دوستانی که در زمینه عکاسی نجومی فعالیت میکنند سوالات خودشون رو توی این قسمت مطرح کنند.

enti

Re: عکاسی نجومی

پست توسط enti »

سلام. خسته نباشید. سوال من این هستش که آیا میشه دوربین های دیجیتال که لنز اونها غیر قابل تعویض یا به عبارتی کامپکت هست رو به تلسکوپ وصل کرد یا نه؟؟؟
دوربین من: (Canon IXUS 1000 HS (IXY 50S

اینجا میتونید ببینیدش:
http://www.digikala.com/default.aspx?Pr ... HS-IXY-50S

نمایه کاربر
اماتور

سپاس: 2151

تماس:

پست توسط اماتور »

سلام دوربین من از نوع مدل قدیمی کانن هسته ازونایی که فیلم میخوره عدسی شیشه ای
میخواستم بدونم با این دوربین میشه برای عکاسی اسمون توی شب با یه سری تنظیمات استفاده کرد؟
اگه میشه نحوه تنظیمش رو بگین smile124
{ تله هم دارم }

نمایه کاربر
parse

نام: سید محمد حسین نیری

محل اقامت: شيراز

سپاس: 34

تماس:

پست توسط parse »

enti نوشته شده:سلام. خسته نباشید. سوال من این هستش که آیا میشه دوربین های دیجیتال که لنز اونها غیر قابل تعویض یا به عبارتی کامپکت هست رو به تلسکوپ وصل کرد یا نه؟؟؟
دوربین من: (Canon IXUS 1000 HS (IXY 50S

اینجا میتونید ببینیدش:
http://www.digikala.com/default.aspx?Pr ... HS-IXY-50S
سلام دوست عزیز.
استفاده از این دوربینها برای کار نجومی توصیه نمی شه. به دلایل زیاد.

این دوربین ها قابلیت اتصال به تلسکوپ را ندارند. چون لنز آنها را نمی توان باز کرد. اما

می توان از آنها به روش آفوکال (قرار دادن لنز پشت چشمی) استفاده کرد و مسلما نمی توان انتظار

تصاویر خارق العاده را از آنها داشت. خصوصا این که این دوربینها دارای نویز بسیار بالایی هستند.
ز کوی میکده دوشش به دوش می بردند
امام شهر که سجاده می کشید به دوش

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

نمایه کاربر
parse

تماس:

پست توسط parse »

اماتور نوشته شده:سلام دوربین من از نوع مدل قدیمی کانن هسته ازونایی که فیلم میخوره عدسی شیشه ای
میخواستم بدونم با این دوربین میشه برای عکاسی اسمون توی شب با یه سری تنظیمات استفاده کرد؟
{ تله هم دارم }
سلام

خوب بهتر بود دقیقا مدلش رو می گفتید. اگر بر روی بدنه تنظیمات سرعت شاتر رو داشته باشه مخصوصا

سرعت B، بله به راحتی می شه استفاده کرد. ضمن اینکه نویز فیلمهای عکاسی از دوربینها دیجیتال کمتر

و بنابراین کیفیت تصویر بالاتر خواهد بود.

ضمن اینکه باید از فیلمهای حساسیت بالا استفاده کرد.

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

نمایه کاربر
اماتور

تماس:

پست توسط اماتور »

parse نوشته شده:
اماتور نوشته شده:سلام دوربین من از نوع مدل قدیمی کانن هسته ازونایی که فیلم میخوره عدسی شیشه ای
{ تله هم دارم }
سلام

خوب بهتر بود دقیقا مدلش رو می گفتید. اگر بر روی بدنه تنظیمات سرعت شاتر رو داشته باشه مخصوصا

سرعت B، بله به راحتی می شه استفاده کرد. ضمن اینکه نویز فیلمهای عکاسی از دوربینها دیجیتال کمتر

و بنابراین کیفیت تصویر بالاتر خواهد بود.

ضمن اینکه باید از فیلمهای حساسیت بالا استفاده کرد.
کانن مدل FTb قدیمی اصلا پیدا نمیشه یه جورایی فسیل ولی کار درسته
بدون پایه میشه که مثلا بذاریش روی لبه ای رو به سمت اسمون میشه اینطوری عکس گرفت

نمایه کاربر
parse

تماس:

پست توسط parse »

این مدل خیلی قدیمی هست. اما با توجه به اینکه سرعت B در تنظیمات شاتر این دوربین وجود دارد،

بنابراین به راحتی و با استفاده از سه پایه می توان به ثبت رد ستارگان پرداخت. بدون استفاده از سه پایه

احتمال لرزش مخصوصا بر اثر باد وجود دارد.

منتظر عکسهای خوب شما هستیم.

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

نمایه کاربر
rsso

سپاس: 8

پست توسط rsso »

سلام من هم کار می کنم . دوربین sony kiss x3 هستش

نمایه کاربر
اماتور

تماس:

پست توسط اماتور »

بعد اونوقت میخواستم بدونم که میشه باهاش تو یه بیابون از کهکشان مثل همون عکسایی که تو پست زیرن از کهکشان عکس گرفت ؟
اگه میشه چطوری؟
smile072

نمایه کاربر
parse

تماس:

پست توسط parse »

ببینید، عکاسی نجومی کمی از این مسایل پیچیده تر از این مسایل هست. قبل از هر چیز نیاز هست

که شما با عکاسی آشنا باشید. باید سخت افزار رو خوب بشناسید. با مسایل مختلف مثل حساسیت

فیلم، نویز، شاتر و دیافراگم آشنا باشید. گرفتن یک عکس خوب، اتفاقی نیست. نیاز به کار و تجربه و

تمرین و مطالعه فراوان داره. پیشنهاد من این هست که شما قبل از هر چیز کمی در خصوص فن و هنر

عکاسی و سخت افزارهای مورد نیاز مطالعه فرمائید و سپس به عکاسی نجومی اقدام کنید. چون بدون

شک از تجربه خود سرخورده خواهید شد.

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

نمایه کاربر
اماتور

تماس:

پست توسط اماتور »

کاملا درست میگید smile072

در کل گفتم که میشه با این دوربین همچین عکسایی گرفت ؟

نمایه کاربر
parse

تماس:

پست توسط parse »

بله. البته در عکسی که خواهید گرفت، شما جزئیات چندانی نخواهید داشت. قسمت اصلی عکاسی نجومی پردازش تصاویر است که باید با نرم افزار جزئیات مورد نظر را استخراج کرد.

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

نمایه کاربر
اماتور

تماس:

پست توسط اماتور »

دوستان اگر خواستید از خوشه ای یا عکس بگیرید این مطلب بدردتون میخوره smile072

اگر شما هم بتوانید از خوشه های ستاره ای عکس های زیبایی تهیه کنید حتما از دیدن عکس های خود شگفت زده می شوید فقط

کافیست به نکاتی که در این قسمت گفته می شود به دقت توجه کنید.

در عکاسی از خوشه های ستاره ای عکاسی به دو روش Prime Focus و Eyepiece Projection از سایر روش ها معقول تر و دقیق تر

است. شما برای تهیه عکس های زیبا از خوشه های ستاره ای به تلسکوپی که دارای موتور ردیاب است نیاز دارید. ابزار بعدی که مورد

نیاز شما است دوربین مکانیکی که دارای سرعت (B (Bulb یا دوربین های دیجیتال از نوع DSLR که دارای سرعتM هستند. چون شما

می توانید به مقدار مورد نیاز نوردهی کنید.

نکته بسیار مهم این است که اگر در شهرهای بزرگی مثل تهران عکاسی می کنید به علت آلودگی نوری زیاد سبب می شود تا محیط

عکس شما کمی روشن تر از مناطق تاریک شود و برای رفع این مشکل باید با نرم افزارهایی از قبیل Photoshop عکس خود را سیاه و

سفید کنید چون در ویرایش عکس های نجومی که کار اصلی عکاسی است با مشکل روبرو می شوید. اگر از دوربین های دیجیتال از

نوعی که در بالا ذکر شد ( DSLR ) استفاده می کنید حتما توجه داشته باشد جداً از عکس که از جرم مورد نظر گرفته اید باید عکس

دیگری بگیرید که به اصطلاح Dark Frame نامیده می شود. این فریم دیگری که گرفته می شود به این علت است که که در دوربین های

دیجیتال از CCD استفاه می شود و CCD پس از گرم شدن شروع به ثبت کردن ستاره های مجازی در عکس شما می کند که آن ها

ستاره نیستند بلکه نویز های ناشی از گرم شدن CCD است که امروزه در CCD های پیشرفته در آن ها از خنک کننده استفاده می شود.

چگونه Dark Frame بگیریم؟

فرض کنید شما از یک خوشه ستاره ای با یک دقیقه نوردهی در حساسیت ۴۰۰ عکس را تهیه کرده اید. حالا درب دهانه تلسکوپ را

می بندید و با همان مشخصات عکس قبلی ( ۱ دقیقه و حساسیت ۴۰۰) عکس می گیرید. این عکس را با عکس قبلی با نرم افزار

هایی مثل Photoshop یا Registax ترکیب می کنید و می بینید که نویز ها به حد اقل رسیده اند.

چگونه عکس را فکوس کنیم؟

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد فکوس کردن یا نقطه ای کردن ستاره است. دو راه وجود دارد. راه اول ساده تر است به این صورت

که ستاره ای پر نور را در ویزور دروبین خود که به تلسکوپ نصب شده قرار می دهید و سپس ان را انقدر فکوس می کنید تا به صورت نقطه

ای متمرکز در بیاید و بعد جرم مورد نظر را می گیرید و شروع به عکاسی می کنید.

راه دوم کمی با دردسر تر ولی دقیق تر است به این صورت که مقوایی به اندازه دهانه تلسکوپ می برید و دو طرف این مقوا را سوراخ

هایی به قطر یک سانتی متر ایجاد می کنید و بر روی تلسکوپ قرار می دهید و در ویزور دوربین خود نگاه می کنید اما در ویزور دو ستاره

می بینید که باید انقدر فکوس کنید تا دو ستاره بر هم منطبق شوند و بعد از جرم مورد نظر عکاسی می کنید.

نمایه کاربر
اماتور

تماس:

پست توسط اماتور »

دوستان با عرض پوزش یادم رفت که مشخصات دوربینی که عکسو باهاش گرفتیمو بگیرم

به علت حجم سنگین عکس سایزش رو کوچیک کردم ( که سحابیایی که تو عکس افتاده در این سایز سخت دیده میشه )
تصویر

گرگان ( روستای زیارت - دشت سمشک )

نمایه کاربر
اماتور

تماس:

پست توسط اماتور »

اماتور نوشته شده:دوستان با عرض پوزش یادم رفت که مشخصات دوربینی که عکسو باهاش گرفتیمو بگیرم

به علت حجم سنگین عکس سایزش رو کوچیک کردم ( که سحابیایی که تو عکس افتاده در این سایز سخت دیده میشه )
[ تصویر ]

گرگان ( روستای زیارت - دشت سمشک )
همین عکس با سایز اصلیش
تصویر
مشخصات دوربین : Canon EOS 1100D or Canon EOS Rebel T3 or Canon EOS Kiss X50 camera

Canon EF-S 18-55 IS II lens

ارسال پست