اطلاعاتی در مورد کره ماه

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
goddess

سپاس: 37

اطلاعاتی در مورد کره ماه

پست توسط goddess »

با سلام

یه مدت واسه انجمن نجوم در مورد ماه یه چیزای می خوندم ولی دقیق متوجه نشدم که چطوره

مثلا طول روز در کره ما؟؟؟؟

دلیل غلبه کره نیروی ماه بر نیروی کره زمین(اینکه چرا ماه روی زمین نمی افته با وجود اینکه قدرت جاذبه زمین بیشتر از ماه است)

و اینکه چرا ما فقط یه قسمت از ماه رو همیشه می تونیم ببینیم(گردش ماه چطوری است)

ما هم حرکت وضعی دارد هم حرکت چرخشی ؟؟؟

نمایه کاربر
goddess

Re: اطلاعاتی در مورد کره ماه

پست توسط goddess »

مثل اینکه باید خودم دست به کار شم
اساتید جای اشتباه بود متذکر شوید

با تشکر

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

keplero1 نوشته شده: دلیل غلبه کره نیروی ماه بر نیروی کره زمین(اینکه چرا ماه روی زمین نمی افته با وجود اینکه قدرت جاذبه زمین بیشتر از ماه است)
سلام
ماه به دلیل سرعتی که دارد به دور زمین میچرخد و سقوط نمیکند.دقیقا مثل زمین و خورشید.یعنی گرانش ماه را به سمت زمین میکشد اما ماه تمایل به دور شدن از زمین و حرکت در خط راست را دارد که نتیجه برایند این دو نیرو،مسیرس دایره شکل به دور زمین است.
keplero1 نوشته شده: و اینکه چرا ما فقط یه قسمت از ماه رو همیشه می تونیم ببینیم(گردش ماه چطوری است)
سرعت چرخش ماه به دور زمین با سرعت چرخش به دور خودش تغریبا یکی است.(ماه با همان سرعتی که به دور زمین میچرخد به دور خودش هم میچرخد).
جالب است بدانید که ما بیش از 50% ماه رامیبینیم.(حدودا 59%) و دلیل آن این است که 1. مدار ماه بیضی است و سرعت چرخش آن همواره یکی نیست.به این پدیده آزادش طولی گفته میشود. 2.مدار ماه نسبیت به مدار زمین زاویه دارد و این باعث میشود که مقدار بیشتری از شمال یا جنوب ماه دیده شود و به آن آزادش عرضی گویند.
keplero1 نوشته شده:ما هم حرکت وضعی دارد هم حرکت چرخشی ؟؟؟
ماه هم مانند سایر اجرام منظومه شمسی هم به دور خود میچرخد هم به دور خورشید.ولی سرعت این دو حرکت یکی است.

نمایه کاربر
goddess

پست توسط goddess »

afi نوشته شده:
ماه هم مانند سایر اجرام منظومه شمسی هم به دور خود میچرخد هم به دور خورشید.ولی سرعت این دو حرکت یکی است.
ممنون واسه اطلاعات مفیدتون
با این جمله یعنی طول یک روز در کره ماه برابر 30 روز زمینی (دقیقش 29 روز 12 ساعت 44 دقیقه زمینی است)
درسته؟؟؟

نمایه کاربر
goddess

پست توسط goddess »

ماه قمر زمین است و نزدیکترین جسم به زمین به شمار می اید.

اما این دو جسم کاملا با هم متفاوت هستند.هر دو جسم حدود 4600 میلیون سال قبلٰ از تصادم و بر خورد ذرات شکل گرفتند ...اما چون قطر ماه یک چهارم قطر زمین بود خیلی سریع سرد شد.

اکنون پوسته‌ی زخیم ماه حالت جامد یخ زده دارد در حالی که پوسته‌ی زمین هنوز روی لایه‌های داغ زیر آن شناور است .

نمایه کاربر
goddess

پست توسط goddess »

دانستنی ها ی ماه ه ه ه ه ه ه
قطر:3476

فاصله از زمین: 384000km

طول روز : 29 روز 12 ساعت و 44 دقیقه‌زمینی

جرم:12/0 زمین

چگالی:62/0 زمین

دمای سطح:

حداکثر 100c

حداقل : -170c

نمایه کاربر
rrkh

محل اقامت: اتاق

سپاس: 13

پست توسط rrkh »

سلام
مثلا طول روز در کره ما؟؟؟؟
فکر کنم روز توی ماه معنایی نداشته باشه.

چون جوی در کار نیست.

در حقیقت هوا(!) تاریک است ولی یک چراغ گنده به نام خورشید آنجا هست.

شاید هم همان چراغ گنده کافی باشد. smile038

به هر حال:

سرعت گردش ماه به دور خودش و به دور زمین یکسان است.
پس طول روز در ماه می شود نزدیک به 15 روز زمینی.
البته بستگی دارد در چه ماهی باشد.
ماه 29 روزه؟30 روزه؟ 31 روزه؟

با سپاس smile072
تصویر
خدا در محیط استبداد پرستیده نمی شود.استبداد از کفر هم بدتر است
(مهندس مهدی بازرگان)

نمایه کاربر
goddess

پست توسط goddess »

ممنون واسه لطفتون . smile072
یعنی اگه این جوره ماه هم زمان که به دور خودش می چرخه به دور زمین می چرخه دیگه....

بعد قضیه مدارها :
این مدارها چیزی فرضی ست یا اینکه همون نیروی گرانش و گریز از مرکز زمین و ماه است که سبب ایجاد این مدار شده؟؟؟(یه چی ته این مایه ها خوندم ولی ...)

بعد نور خورشید چطور به ماه می تابه؟؟

afi

پست توسط afi »

keplero1 نوشته شده:بعد قضیه مدارها :
این مدارها چیزی فرضی ست یا اینکه همون نیروی گرانش و گریز از مرکز زمین و ماه است که سبب ایجاد این مدار شده؟؟؟(یه چی ته این مایه ها خوندم ولی ...)
به طور کلی مدارها مسیر فرضی هستند که اجرام آنها را طی میکنند.
قطعا این نیروی گرانش و گریز از مرکز (و چند عامل دیگر) است که این مدارها را تعیین میکنند.
keplero1 نوشته شده:بعد نور خورشید چطور به ماه می تابه؟؟
.....؟؟؟
مثل تابش به سایر اجرام.(از جمله زمین و سیارات)
مگر مشکلی دارد؟!

نمایه کاربر
parse

نام: سید محمد حسین نیری

محل اقامت: شيراز

سپاس: 34

تماس:

پست توسط parse »

afi نوشته شده:
keplero1 نوشته شده:بعد قضیه مدارها :
به طور کلی مدارها مسیر فرضی هستند که اجرام آنها را طی میکنند.
قطعا این نیروی گرانش و گریز از مرکز (و چند عامل دیگر) است که این مدارها را تعیین میکنند.
keplero1 نوشته شده:بعد نور خورشید چطور به ماه می تابه؟؟
.....؟؟؟
مثل تابش به سایر اجرام.(از جمله زمین و سیارات)
مگر مشکلی دارد؟!
smile072
ز کوی میکده دوشش به دوش می بردند
امام شهر که سجاده می کشید به دوش

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

همیشه اول

محل اقامت: زیر اسمان خدا

سپاس: 1

پست توسط همیشه اول »

سلام
من چند تا سوال دارم ممنون میشم من رو شیر فهم کنید
afi نوشته شده:دقیقا مثل زمین و خورشید
یعنی نیروی جاذبه ی خورشید از زمین بیشتر؟
afi نوشته شده:مدار ماه بیضی است و سرعت چرخش آن همواره یکی نیست.به این پدیده آزادش طولی گفته میشود. 2.مدار ماه نسبیت به مدار زمین زاویه دارد و این باعث میشود که مقدار بیشتری از شمال یا جنوب ماه دیده شود و به آن آزادش عرضی گویند.
یه سوال دیگه اگر سرعت چرخش ماه همواره ثابت نیست پس چه طور میگید که سرعت چرخشش به دور خودش برابر با سرعت چرخشش به دور زمین است شاید من کلا اشتباه متوجه شدم لطفا راهنماییم کنید.من اصلا این هایی رو که گفتید متوجه نشدم smile021 لطفا توضیح بدید
keplero1 نوشته شده:طول یک روز در کره ماه برابر 30 روز زمینی (دقیقش 29 روز 12 ساعت 44 دقیقه زمینی است)
چرا؟
تصادم یعنی چی؟
می تونیم بگیم ماه به دور خورشید هم می چرخه ؟اگر اره در چه مدت؟
شاید هیچ گویا ترین باشد
تصویر
دکتر آلینوش طریان دارای دکترای فیزیک از دانشگاه سوربن فرانسه است و نخستین زنی بود که در ایران در رشته فیزیک استاد دانشگاه شد.و نخستین شخصی بود که درس فیزیک ستاره‌ها (اختر فیزیک) را در ایران تدریس کرد. دکتر طریان را «مادر نجوم ایران» می‌نامند.

نمایه کاربر
goddess

پست توسط goddess »

راستش رو بخوای من تو یه کتاب اینو خوندم نوشتم ولی طبق چیزی که دوستمون rrkh گفتن 15 روززمینی است

afi

پست توسط afi »

همیشه اول نوشته شده:
afi نوشته شده:دقیقا مثل زمین و خورشید
یعنی نیروی جاذبه ی خورشید از زمین بیشتر؟
قطعا همین طوره.
هر جسمی به دلیل جرمی که دارد فضا-زمان را خمیده میکند.هرچه جرم بیشتر،فضا-زمان هم خمیده تر.ودر واقع این همان نیروی گرانش است.
چون جرم خورشید بسیار بیشتر از جرم زمین است پس جاذبه بیشتری دارد.
همیشه اول نوشته شده:
afi نوشته شده:مدار ماه بیضی است و سرعت چرخش آن همواره یکی نیست.به این پدیده آزادش طولی گفته میشود. 2.مدار ماه نسبیت به مدار زمین زاویه دارد و این باعث میشود که مقدار بیشتری از شمال یا جنوب ماه دیده شود و به آن آزادش عرضی گویند.
یه سوال دیگه اگر سرعت چرخش ماه همواره ثابت نیست پس چه طور میگید که سرعت چرخشش به دور خودش برابر با سرعت چرخشش به دور زمین است شاید من کلا اشتباه متوجه شدم لطفا راهنماییم کنید.من اصلا این هایی رو که گفتید متوجه نشدم smile021 لطفا توضیح بدیدچرا؟
این به قانون دوم کپلر بر میگردد.
این قانون بیان میکند که سیارات در زمانهای مساوی مسافت های مساوی را طی میکنند.
مدار سیارات بیضی است (کاملا گرد نیست).وقتی سیاره در قسمتی از مدارش قرار میگیرد که از مرکز(کانون) دور تراست،با سرعت کمتری حرکت میکند تا وقتی به آن نزدیکتر است.

نمایه کاربر
parse

نام: سید محمد حسین نیری

محل اقامت: شيراز

سپاس: 34

تماس:

پست توسط parse »

همیشه اول نوشته شده:سلام
یه سوال دیگه اگر سرعت چرخش ماه همواره ثابت نیست پس چه طور میگید که سرعت چرخشش به دور خودش برابر با سرعت چرخشش به دور زمین است شاید من کلا اشتباه متوجه شدم لطفا راهنماییم کنید.من اصلا این هایی رو که گفتید متوجه نشدم smile021 لطفا توضیح بدید
سلام!

در واقع صحبت شما کاملا صحیح است و این دو کمی با هم متفاوت هستند یا بهتر است بگوییم، سرعت چرخش

ماه بم دور خور ثابت و به دور زیمن متغیر است. هرچند که سرعت متوسط چرخش به دور زمین با چرخش ماه به

دور خودش مساوی است و اتفاقا همین نکته است که باعث پدید آمدن پدیده آزادش (لیبراسیون) می شود.
همیشه اول نوشته شده:سلام

می تونیم بگیم ماه به دور خورشید هم می چرخه ؟اگر اره در چه مدت؟
مسلما همین طور است و مدت چرخش ماه به دور خورشید برابر یک سال نجومی است. چرا که ماه با زمین

در حال چرخش به دور خورشید است.
ز کوی میکده دوشش به دوش می بردند
امام شهر که سجاده می کشید به دوش

حافظ

وبلاگ شخصی روزنوشت

نمایه کاربر
Professional

سپاس: 3

تماس:

پست توسط Professional »

با سلام
خواستم مطالبی رو که در مورد ماه می دونم بنویسم شاید همه بدونید شاید هم نه.
ماه طبق نظریه دانشمندان تکه ای از زمین است که در اثر برخورد شهابی به اندازه ی مریخ به زمین از زمین جدا شده اما توسط جاذبه زمین به دام افتاد و دور نشد البته امروزه کره ماه از زمانی که به مدار زمین وارد شد فاصله بیشتری از زمین گرفته است.
احتمالا ماه در اول به دور خود چرخش سریعتری نسبت به الان داشته اما فکر می کنم به خاطر برخورد شهاب سنگها به این سرعت به دور خود رسیده است.
درست است چون ماه جو ندارد نمی توانیم برای آن روز و شب توصیف کنیم.
تا بعد.............. smile041 smile042 smile041

ارسال پست