آيا آهنربا ميدان خود را از دست مي‌دهد؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

behnam-soft

سپاس: 1

Re: آيا آهنربا ميدان خودرا از دست ميده؟

پست توسط behnam-soft »

spr نوشته شده:سلام
اتفاقا من هم امروز به همین فکر کردم.بله اگر اونها رو به هم بچسبونید قدرت آهنربا از بین نمیره ولی اگر اونها نسبت به هم حرکت کنند آهنربا به مرور زمان قدرت خودش رو از دست میده.
میتونی اگه دوچرخه داری(من خودم ندارم!)آهنربا رو به طوقه اون وصل کنی و چون نسبت به بدنه حرکت داره به زودی قدرت خودش رو از دست میده.اگه این آزمایش رو کردی به من خبر بده.
جناب اس پي آر اين حرف شما دليل علمي داره؟يعني اينكه اين كار آزمايش هم شده؟آخه دليلش چيه كه اگر آهن ربا بچرخه ميدانش رو از دست ميده؟ميشه گفت چون آهن ربا در حال چرخشه(البته شايد ساده باورانه باشه) مولوكول هايي رو كه باعث ميدانش ميشن رو بر اثر چرخيدن با نيروي زياد از دست بده و در واقع در هوا پخش بشه؟

behnam-soft

پست توسط behnam-soft »

سلام خدمت كليه دوستان.
در مورد تضعيف ميدان آهنربا اطلاعاتي بدست آوردم كه شايد گفتنش خالي از لطف نباشه.اگر دوتا آهن ربا ميدان هاشون به هم اثر كنن با گذشت زمان باعث عوض شدن جهت دو قطبي هاي تشكيل دهنده ميدان خواهد شد و در كل باعث تضعيف ميدان ميشه.
سوالم از دوستان اينه كه روشي يا راهكاري وجود داره كه بشه از اين كار جلوگيري كرد؟

behnam-soft

پست توسط behnam-soft »

سلا مجدد خدمت دوستان.
يعني واقعا يكي تو اين سايت علمي پيدا نميشه جواب مارو بده؟مگه اين سايت مربوط به مسائل فيزيكي نيست؟
بابا دمتون خيلي گرمه...انتظار بيشتري از اين سايت ميرفت...

نمایه کاربر
گالیلئو گالیله

پست توسط گالیلئو گالیله »

بهنام جان سلام :
اگه ممکنه علت حرفی که در آخرین پستت زدی رو بگو.

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

محل اقامت: مشهد

سپاس: 14

تماس:

پست توسط محمد مهدي غلامي »

سلام به همه ي دوستان ..........

اگر دو آهنربا رو كنار هم بذاريم كه به هم بچسبن (قطبهاي ناهمنام) يا اينكه يك اهنربا رو به اهن بچسبونيم باعث تقويت اون ميشه اما
اگر قطب هاي ناهمنام رو كنار هم نگه داريم يا آهنربا رو گرم كنيم باعث بهم ريختن حوزه هاي آهنربا ميشه كه اين يعني تضعيف اهنربا.

نميدونم جوابتون روگرفتيد يا نه؟

سوال:
خاصيت آهنربا مگه از جريان الكترون درونش بدست نمياد؟ خب اين جريان بايد به تدريج كم بشه (به علت مقاومت) و خاصيت از دست بره. درسته؟

شايد قسمت اول سوالم اشتباه باشه ........ جريان الكترون!!!
جنگ نرم ... ؟!!!

behnam-soft

پست توسط behnam-soft »

سلام خدمت شما آقاي غلامي.
شما بر حسب چه دليل علمي ميگين چسبوندن قطب هاي نا همنام باعث تقويت آهنربا ميشه؟

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

توي آهنربا ممكنه حوزه هايي باشند كه با حوزه هاي ديگه همجهت نباشند و خود اهنربا به تنهايي قدرت همجهت كردن اونا رو نداره.
حالا اگر ما يك آهنرباي ديگه رو اضافه كنيم ميدان درون آهنربا قوي تر ميشه و ميتونه اون حوزه ها رو هم تغيير بده.

البته من اين دليل رو جايي نخوندم و خودم اين طور فكر ميكنم. شايد اشتباه باشه.......
جنگ نرم ... ؟!!!

behnam-soft

پست توسط behnam-soft »

اينكه ميگن آهنرباهاي دائم بعد از مدت مديدي تضعيف ميشن حقيقت داره؟اگه اينجوري باشه پس چرا بهش ميگن آهنرباي دائم؟مگه آهنرباي دائم مدام از خودش انرژي توليد ميكنه كه بعد از مدتي قرار باشه انرژيش تموم بشه و ميدانش تضعيف بشه؟

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

سلام به دوستان .......
behnam-soft نوشته شده:اينكه ميگن آهنرباهاي دائم بعد از مدت مديدي تضعيف ميشن حقيقت داره؟اگه اينجوري باشه پس چرا بهش ميگن آهنرباي دائم؟مگه آهنرباي دائم مدام از خودش انرژي توليد ميكنه كه بعد از مدتي قرار باشه انرژيش تموم بشه و ميدانش تضعيف بشه؟
البته من نميدونم اين درسته كه بعد مدتي خاصيت از دست ميره !
اما اگر درست باشه شايد به همون علتي باشه كه من سوال كردم:
محمد مهدي غلامي نوشته شده:سوال:
خاصيت آهنربا مگه از جريان الكترون درونش بدست نمياد؟ خب اين جريان بايد به تدريج كم بشه (به علت مقاومت) و خاصيت از دست بره. درسته؟
شايد مقاومت در برابر حركت الكترون ها باعث تضعيف ميدان ميشه.

و اينكه ميگن دايم بايد يك اسم نسبي باشه ، مثلا در برابر آهني كه خاصيت مغناطيسي گرفته دائمي تره.......
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
2ba

محل اقامت: كرمان

سپاس: 59

تماس:

پست توسط 2ba »

سلام smile022
spr نوشته است:
سلام
اتفاقا من هم امروز به همین فکر کردم.بله اگر اونها رو به هم بچسبونید قدرت آهنربا از بین نمیره ولی اگر اونها نسبت به هم حرکت کنند آهنربا به مرور زمان قدرت خودش رو از دست میده.
میتونی اگه دوچرخه داری(من خودم ندارم!)آهنربا رو به طوقه اون وصل کنی و چون نسبت به بدنه حرکت داره به زودی قدرت خودش رو از دست میده.اگه این آزمایش رو کردی به من خبر بده.
نیاز به انجام آزمایش نیست ، آخه این آزمایش بارها داره انجام می شه ! smile039
در پنکه و دیگر وسایلی که انرژی الکتریکی رو به چرخشی تبدیل می کنن از آهنربا و پیچه استفاده شده از پیچه انرژی الکتریکی عبور داده می شه و میدان مغناطیسی آهنربا طبق قانون دست راست نیرو وارد می کنه و اون رو به چرخش در می آره و طبق قانون سوم نیوتون مطمئنأ پیچه هم به آهنربا نیرو وارد می کنه.
امّا همونطور که خودمون هم شاهدش هستیم باز هم آهنربا باعث چرخش پیچه می شه ، یعنی میدان خودش رو از دست نداده.
اگر گفته ام مشکلی داشت ، لطفأ بگید. smile043
تصویر
کاش تمام شود این روزهای سخت نبودنت...
اللهم عجل لولیک الفرج

http://muslimbeliefs.blog.com/

behnam-soft

پست توسط behnam-soft »

من در كتاب علمي خوندم كه اگر آهن ربا رو در 800 درجه گرم كنيم ديگه خاصيت آهنربايي شو از دست ميده.حالا سوال من از شما دوستان اينه كه آيا آهنرباي دائم فقط در همين تنها شرايط هست كه ممكنه قدرت ميدانش تضعيف بشه؟

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

behnam-soft نوشته شده:من در كتاب علمي خوندم كه اگر آهن ربا رو در 800 درجه گرم كنيم ديگه خاصيت آهنربايي شو از دست ميده.حالا سوال من از شما دوستان اينه كه آيا آهنرباي دائم فقط در همين تنها شرايط هست كه ممكنه قدرت ميدانش تضعيف بشه؟
من شنيده بودم كه قرار دادن دو قطب همنام هم باعث تضعيف ميشه اما مطلبي كه "2ba" ي عزيز فرمودند منو به شك انداخت.
دنبالش ميرم و اگر به نتيجه اي رسيدم اينجا اعلام ميكنم..........
جنگ نرم ... ؟!!!

AliHagigat

سپاس: 6

پست توسط AliHagigat »

حتی با تغییر حوزه های مغناطیسی، مغناطیس در جهت خاصی داره تقویت میشه ولی انرژی میدان ثابت میمونه.
کجا میدان و انرژی به طور پیوسته تضعیف میشه تا صفر شه؟ انرژی که ثابته، میدان هم در جهت خاصی تقویت در جهت دیگر تضعیف می شود.

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

اگر يك حوزه ي مغناطيسي جهتش عوض بشه ، درسته كه ميدان در جهتي (غير از جهت قبلي) تقويت شده اما مهم اينه كه در جهت برايند (كه براي ما مهمه) ميدان ضعيف شده. اينكه يك ماده حوزه هاي مخالف هم داشته باشه به درد ما نميخوره، برآيند حوزه ها مهمه.
حالا سوال اينه كه اگر دو آهنربا رو با قطب همنام كنار هم بذاريم حوزه هاشون براي هميشه تغيير ميكنه؟ (به مرور زمان)
جنگ نرم ... ؟!!!

AliHagigat

سپاس: 6

پست توسط AliHagigat »

ولی یک نکته هم هست، یک آهن ربا روی آهنربای دوم کار انجام می دهد =انرژی مصرف می کند و بعضی حوزه ها را می چرخاند، چون انرژی کل تغییر نکرده انجام این کار باید ژول هائی را به صورت انرژی پتانسیل در آهنربای دوم ذخیره کند، (مثل فنری که کشیده می شود) و بعد که آهن ربای دوم در جائی مجزا قرار داده می شود این انرژی مصرف شده دوباره حوزه ها را به وضع اول بر می گرداند!! یعنی آهنربای دوم تضعیف نشد! smile015
مگه ممکنه خلقت آهنربای دوم تغییر کنه؟ این بیچاره حساب کتاباشو کرده بوده به یک آرایش اتمی مشخصی رسیده بوده، اگر به حال خود گذاشته بشه مسلماً تمایل داره به همون وضع سابق خودش برسه دیگه، یعنی بهترین حالتی که در اون احساس آرامش داشت smile018

ارسال پست