علاقه مندان به نجوم

مدیران انجمن: parse, javad123javad

aht_Astronomy

سپاس: 13

Re: علاقه مندان به نجوم

پست توسط aht_Astronomy »

سلام
من با يه كتاب به اسم چراهاي شگفت انگيز جهان در سال سوم دبستان به نجوم علاقمند شدم .
دوست دارم معادلات و رصد كنم.
تو مسابقه ي سراسري نجوم امسال در شهر تبريز سوم شدم .

دعام كنيد خوب بخونم

با تشكر

نمایه کاربر
goddess

سپاس: 37

پست توسط goddess »

با سلام !!

به نظر من هر چيزي كه با فيزيك ادغام باشه نياز به اطلاعات پيش زمينه داره كه هر كسي از عهده اش بر نمي اد جز كسايي كه تحصيلات دانشگاهي دارن !!!

ولي علم نجوم هم در سطح خودش براي عموم قابل دركه چيزي كه شايد با يه نگاه به اسمون بتوني خيلي چيزهاي ديگه رو تسخير كني

مثلا در قوانين فيزيكي و با محاسبات و سفر به خارج از زمين به اين نتيجه مي توني برسي كه زمين گرده

ولي فوكو كسي بود كه ازمايشي انجام داد كه مردم عادي هم پذيرفتند كه زمين گرده !!!

و دليل اصلي من علاقه به نجوم اينه كه وابسته به زمين نباشم اگه اين جوري بخوايم در مورد نجوم فكر كنيم كه فضا تا كاجاها ادامه داره اون وقته كه نياز داري به يه خالق بلند مرتبه !!!! در اين صورته يگانگي اش رو باور مي كني

راشين

سپاس: 6

پست توسط راشين »

سلام!
metra70 نوشته شده:منم دوست دارم تا صبح بشينم وستاره ها رو رصد كنم اما امكاناتش محيا نيست
حيف smile054
با توجه به محل سکونتتون ( البته گذشته از فضا ! ) می تونید رصد کنید . فکر می کنم در خیلی از شهر ها تورهای نجومی هستند که علاقه مندان رو رصد ببرند ، اگر شیراز هستید معرفی می کنم ، اگر هم در هر شهر دیگری هستید بفرمایید ، دیگر دوستان هم ان شا الله معرفی می فرمایند . اگر هم اجازه ی رفتن به خارج از شهر را ندارید ( مشکل دلواپسی های خانواده که خوب در این زمانه تا حدودی هم حق دارند ) شبها به پشت بام بروید و با یک دوربین دوپشمی می توانید برخی از اجرام را تال صبح رصد کنید و این هم اگر مایلید لیست اجرامی را که در پشت بام شهر می توان رصد کرد می توان بررسی کرد.

فراموش نکنید

برای علاقه مندان هیچ مانعی وجود ندارد.
چشم آسایش که دارد از سپهر تیز رو ؟
ساقیا جامی به من ده تا بیاسایم دمی

زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت:
صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی!
در طریق عشقبازی امن و آسایش بلاست
ریش باد آن دل که با درد تو خواهد مرهمی

نمایه کاربر
metra70

نام: مصطفی

محل اقامت: تهران

سپاس: 96

پست توسط metra70 »

راشين نوشته شده:سلام!
metra70 نوشته شده:منم دوست دارم تا صبح بشينم وستاره ها رو رصد كنم اما امكاناتش محيا نيست
حيف smile054
با توجه به محل سکونتتون ( البته گذشته از فضا ! ) می تونید رصد کنید . فکر می کنم در خیلی از شهر ها تورهای نجومی هستند که علاقه مندان رو رصد ببرند ، اگر شیراز هستید معرفی می کنم ، اگر هم در هر شهر دیگری هستید بفرمایید ، دیگر دوستان هم ان شا الله معرفی می فرمایند . اگر هم اجازه ی رفتن به خارج از شهر را ندارید ( مشکل دلواپسی های خانواده که خوب در این زمانه تا حدودی هم حق دارند ) شبها به پشت بام بروید و با یک دوربین دوپشمی می توانید برخی از اجرام را تال صبح رصد کنید و این هم اگر مایلید لیست اجرامی را که در پشت بام شهر می توان رصد کرد می توان بررسی کرد.

فراموش نکنید

برای علاقه مندان هیچ متنعی وجود ندارد.
من تهرانم اما هيچ اطلاعتي از نجوم ندارم
در ضمن بالا پشت بوم هم نمي تونم برم ...... ديگه خودت بايد بدوني چرا smile039 اونم نصف شب
راستي من وسيله ندارم (تلسكوپ و..) وحتي بلد نيستم باهاش كار كنم !!!
اما فكر نكنم اطلاعات در باره فيزيك بتونه تو نجوم موثر باشه
راستي اين تور هايي كه گفتي چه جوريه تو تهران يدونه تو زعفرانيه هست (آدرس دقيق ندارم) اما نميدونم اصلا من رو از راه ميدن يا نه؟
حالا كلا هزيته اش چقدر هست ؟
تصویر

ضعيف‌الاراده كسي است كه با هر شكستي بينش او نيز عوض شود. (ادگار‌ آلن‌پو)

میترا از ایزدان باستانی ایرانیان پیش از روزگار زرتشت است، که معنی عهد و پیمان و محبت و خورشید نیز می‌دهد. نماد او خورشید می‌باشد،انتخاب نام کاربری بنده هم به همین سبب است،با عرض معذرت؛ خواهشمند است عده ای از دوستان پیغام های بیهوده نگذارند
درباره خدایان باستانی بیشتر بخوانید

راشين

سپاس: 6

پست توسط راشين »

سلام!
metra70 نوشته شده:من تهرانم اما هيچ اطلاعتي از نجوم ندارم
دوستان تهرانی شما رو راهنمایی می کنند ، البته خودم هم سعی می کنم تا چند روز اینده اطلاعاتی براتون پیدا کنم.
metra70 نوشته شده:در ضمن بالا پشت بوم هم نمي تونم برم ...... ديگه خودت بايد بدوني چرا اونم نصف شب
راستي من وسيله ندارم (تلسكوپ و..) وحتي بلد نيستم باهاش كار كنم !!!
اما فكر نكنم اطلاعات در باره فيزيك بتونه تو نجوم موثر باشه
اطلاعات فیزیکی خیلی می تونه به شما در نجوم کمک کنه اما اگر اطلاعات فیزیکی تخصصی هم ندارید مانعی برای منجمان اماتور نداره.

اگر به مبانی رصدی بیشتر علاقه دارید تا تئوری ... بالا خره باید اطلاعاتی داشته باشید تا بدونید چه چیزی رو دارید رصد می کنید.
از انجایی که گفتید در مورد نجوم هیچ اطلاعاتی ندارید ، پیشنهاد می کنم:

ابتدا اطلاعاتتان را کمی بالا ببرید تا زمینه ی علاقه مندیتان را بهتر متوجه شوید، می توانید در کلاس های نجوم شرکت کنید و اگر بنا به هر دلیلی نتوانستید شرکت کنید ،توسط کتاب ها پله پله اطلاعاتتان را بالا ببرید ( از چه کتاب هایی شروع کنیدhttp://hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=22&t=17265)( http://hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=22&t=17265 )و در همین سایت سئوالاتتان را بپرسید

در نور شهر هم به محض غروب می توانید به کمک نقشه صورت فلکی های بزرگ و پر نور را شروع کنید ، اما پیشنهاد می کنم ابتدا با یک گروه به رصد برید که بعدا راحت تر بتونید با نقشه و اسمان کار کنید. ( البته کمی پس از بالابردن اطلاعات نجومیتان smile038 )

شرایط تورها حتما با هم متفاوت هست ( سعی می کنم در مورد تهران براتون اطلاعاتی بدست بیارم ) اما شما با داشتن اطلاعاتی در مورد نجوم و علاقه می توانید در تورها شرکت کنید. هزینش در شیراز برای یک شب از 5000 تومان هست تا 15000 تومان و گاهی بیشتر... شاید در تهران گران تر هم باشه نمی دونم. قیمت بستگی به مسیر و خدماتی که هر تور ( شام ، صبحانه ...) ارائه می کنه و البته وجدان ان گروهی که باهاشون به رصد میرید.

البته مهمترین چیزی که اهمیت داره:

علاقمندی شما و اینکه مشخص کنید هدفتون از رصد رفتن چی هست؟ ضمن لذت بردن ایا هدف دارید که برای مسابقات خود را اماده کنید و یا تحقیقات رصدی خاصی را شروع کنید ... یا فعلا نمی دونید می خواید ببینید حالا چه جوریه( که برای رصهای اولیه طبیعی هم هست ) !....

موفق باشید
چشم آسایش که دارد از سپهر تیز رو ؟
ساقیا جامی به من ده تا بیاسایم دمی

زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت:
صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی!
در طریق عشقبازی امن و آسایش بلاست
ریش باد آن دل که با درد تو خواهد مرهمی

نمایه کاربر
metra70

نام: مصطفی

سپاس: 96

پست توسط metra70 »

واقعا از پاسخگوييتان متشكرم باعث شد من كمي مصمم تر بشم
راشين نوشته شده:البته مهمترین چیزی که اهمیت داره:

علاقمندی شما و اینکه مشخص کنید هدفتون از رصد رفتن چی هست؟ ضمن لذت بردن ایا هدف دارید که برای مسابقات خود را اماده کنید و یا تحقیقات رصدی خاصی را شروع کنید ... یا فعلا نمی دونید می خواید ببینید حالا چه جوریه( که برای رصهای اولیه طبیعی هم هست ) !....
والا انگيزه پنگيزه كه ..... smile039
اما جدا از شوخي من فكر مي كنم كه آسمان بزرگنرين وزيباترين آزمايش گاه جهان است حالا خيلي دوست دارم بدونم من اشتباه مي كنم يا درست فكر مي كنم
اما كي بود ديدن همانند شنيدن(آپارتمان نشيني مسائلش) فكر نجوم تو مكان خودم رو بايد از سرم بيرون كنم
اما تشكر از راهنماييهاي مفيدتون اگه ميشه منو در باره تلسكوپ هم راهنمايي كنيد من تلسكوپ ندارم smile039
موفق باشيد
تصویر

ضعيف‌الاراده كسي است كه با هر شكستي بينش او نيز عوض شود. (ادگار‌ آلن‌پو)

میترا از ایزدان باستانی ایرانیان پیش از روزگار زرتشت است، که معنی عهد و پیمان و محبت و خورشید نیز می‌دهد. نماد او خورشید می‌باشد،انتخاب نام کاربری بنده هم به همین سبب است،با عرض معذرت؛ خواهشمند است عده ای از دوستان پیغام های بیهوده نگذارند
درباره خدایان باستانی بیشتر بخوانید

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

اما كي بود ديدن همانند شنيدن(آپارتمان نشيني مسائلش) فكر نجوم تو مكان خودم رو بايد از سرم بيرون كنم
اما تشكر از راهنماييهاي مفيدتون اگه ميشه منو در باره تلسكوپ هم راهنمايي كنيد من تلسكوپ ندارم
سلام
نجوم از دو بخش رصدی و تئوری تشکیل شده. هرچند این دو مکمل هم هستند ولی اگر شرایط رصدی را ندارید و به نجوم علاقه دارید بخش نظری را ادامه بدید. هرچند من هم با حرف راشین عزیز موافقم که برای علاقه مندان هیچ متنعی وجود ندارد.
درضمن قطعا در تهران جاهایی هستند که گشت رصدی برگزار میکنند و میتوانید از ابزار رصدی آنها استفاده کنید.
و نکته دیگر این که اگر امکان رصد کردن ندارید، ابزار رصدی چندان به کار نمیاد.

از بهترین خاصیتهای نجوم این است که با کمترین امکانات و با هر سطح علمی می توان در آن شرکت کرد. تنها چیز لازم علاقه است.همین!
smile072

نمایه کاربر
آیاز

سپاس: 20

تماس:

پست توسط آیاز »

من هم به این موضوع زیاد فکر کرده ام که اگر ما تعداد ستاره ها یا فاصله بین انها ررو بدونیم وقتی برای زندگیمون هیچ فرقی نداره چه سودی برامون داره؟
می دونی یاد اون پیرمرد 100 ساله ای افتادم که داشته درخت گردو می کاشته وقتی ازش دلیل کارشو می پرسن می گه کاشتند و خوردیم می کاریم تا بخورند.
شاید وقتی بسیاری از بزرگان ریاضی تاریخ داشتند قوانین ریاضی را کشف می کردند از آن توانستند استفاده کنند ولی تلاش آنها امروز در صنعت به کار ما آمده
بی شک کنکاش امروز ما در مورد نجوم به کار آیندگان خواهد آمد.
تانري اولوب
باريش اولسا...
قاييداجاقدير

خدا مرده اما
اگر صلح باشد...
باز خواهد گشت
«آلما يولو»

نمایه کاربر
p.kparham

سپاس: 3

تماس:

پست توسط p.kparham »

توي تهران ميشه رصد كرد اما سخت

mt.star

پست توسط mt.star »

سلام راشين عزيز من 15 ساله از شيراز هستم فكر مي كنم شما هم اهل شيراز باشيد من كلاس هاي نجوم رو شروع كردم اما محيط كلاسم زياد برام جالب نيست اگه بتونيد كلاس خوبي رو توي شيراز بهم معرفي كنيد ممنون مي شم همين طور ديگر دوستان smile072 smile018

afi

پست توسط afi »

mt.star نوشته شده:سلام راشين عزيز من 15 ساله از شيراز هستم فكر مي كنم شما هم اهل شيراز باشيد من كلاس هاي نجوم رو شروع كردم اما محيط كلاسم زياد برام جالب نيست اگه بتونيد كلاس خوبي رو توي شيراز بهم معرفي كنيد ممنون مي شم همين طور ديگر دوستان smile072 smile018
سلام
نمیدونم الان کجا کلاس میری ولی خدا را شکر در شیراز گروههای نجومی زیادی هستند.
اگر مشکل رفت و آمد به صدرا را نداری، پیشنهاد میکنم بری اونجا. یه مقدار مشکل رفت و آمد هست ولی ارزشش را داره. استاد پارسه هم اونجا هستند.
یک رصدخونه هم فلکه معلم (رصدخانه قطب الدین) هست که میتونی بری. اونجا هم خوبه.
ما با هردو گروه در ارتباطیم!
درصورت تمایل بگو تا آدرس و شماره تلفن هم بگم.
smile072

mt.star

پست توسط mt.star »

سلام دوست عزيز ممنون بابت جواب خونه ما صدرا هست اول تابستون بود كه مطلع شدم توي صدرا كلاس نجوم برگزار مي شه اين ترم رو با اقاي نيري بودم كلاس ايشون هم از كلاس هاي ديگه اي كه رفته بودم برام جالب تر هست دوست دارم ادامه بدم اما بزرگ ترين مشكلم دبيرستانم هست اخه من 3 روز اول ظهر هستم كلاس نجوم هم دوشنبه ها ساعت 4:30 هست فكر نكنم بتونم روزش رو عوض كنم نمي دونم چيكار كنم ببخشيد طولاني شد باز هم ممنون smile072 smile025

afi

پست توسط afi »

mt.star نوشته شده:سلام دوست عزيز ممنون بابت جواب خونه ما صدرا هست اول تابستون بود كه مطلع شدم توي صدرا كلاس نجوم برگزار مي شه اين ترم رو با اقاي نيري بودم كلاس ايشون هم از كلاس هاي ديگه اي كه رفته بودم برام جالب تر هست دوست دارم ادامه بدم اما بزرگ ترين مشكلم دبيرستانم هست اخه من 3 روز اول ظهر هستم كلاس نجوم هم دوشنبه ها ساعت 4:30 هست فكر نكنم بتونم روزش رو عوض كنم نمي دونم چيكار كنم ببخشيد طولاني شد باز هم ممنون smile072 smile025

این خیلی خوبه.دیگه مشکل رفت و آمد نداری ... !
سعی کن از این موقعیت خوب استفاده کنی. هرجایی از این اساتید و این گروه برخوردار نیست. اونم با این انگیزه.جدی میگم.

برای روز کلاسها هم،بهتره تا دیر نشده با خودشون صحبت کنی. اگر بشه حتما جابه جا میکنن.

موفق باشی...

VAMPIRE2001

پست توسط VAMPIRE2001 »

منم نجومو دوست دارم واس خاطر همینم میخام منجم بشم اما بیشتریا منو مسخره میکنن . smile097 smile049

afi

پست توسط afi »

VAMPIRE2001 نوشته شده:منم نجومو دوست دارم واس خاطر همینم میخام منجم بشم اما بیشتریا منو مسخره میکنن . smile097 smile049
این خیلی عادی. خصوصا اون اولا. زیاد خودتو ناراحت نکن!
بیشتر مردم حتی نمیدونن که یه منجم چه کار میکند. نمیدونن رصدخونه ها برای چه هستند. خیلی ها هم رمالی و طالع بینی را بخشی از نجوم میدنن.شاید به خاطر همینه که واسشون عجیبه.
وقتی میگی میری رصد، با تعجب میگن یعنی شب تا صبح فقط آسمونو نگاه میکنی؟! خسته نمیشی؟ مگه آسمون چی داره...!؟
یه کم که بیشتر میگذره و تو رو به عنوان یه منجم میشناسن، گاهی ازت سوال های عجیب غریب میپرسن...

اما یه کنجم هیچ وقت از اینها ناراحت نمیشه.
من که همیشه بهشون میخندم و میگم اون شمایید که لذت دبدن آسون و شناخت اونو ندارید!
یکی از وظایف ما اینه که به بقیه بفهمون یه رصدگر چه کار میکند و از این جور چیزا!
موفق باشید!
smile072

ارسال پست