سوالی در مورد تغییر زاویه چرخش محور زمین به دور خودش

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
وحيد شاهرخيان

محل اقامت: مشهد

سپاس: 3

تماس:

سوالی در مورد تغییر زاویه چرخش محور زمین به دور خودش

پست توسط وحيد شاهرخيان »

سلام
سلام همون طور که می دونید در حال حاضر زمین با زاویه 23.5 درجه حول صفحه فرضی به دور خورشید می چرخد که عامل بوجود امدن فصل هاست.اما این زاویه هر 41000 سال بین 21.8 و 24.4 تغییر میکنه می خواستم بدونم فرضا وقتی که زاویه به 21.8 میرسه چه تفاوتی در اقلیم زمین بوجود می اد.لطفا در این مورد توضیح بدین
باتشکر
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

نمایه کاربر
Kashmar Cosmologist

محل اقامت: کاشمر

تماس:

Re: سوالی در مورد تغییر زاویه چرخش محور زمین به دور خودش

پست توسط Kashmar Cosmologist »

چیزی که به نظر من حتمی میاد افزایش دمای زمینه
چون زاویه تابش خورشید نسبت به زمین در همه ی عرض های جغرافیاییی افزایش پیدا میکنه(به 90 نزدیک میشه)
هیچ چیز را ندیدم مگر اینکه خدا را قبل از آن بعد از آن و با آن مشاهده کردم.امام علی <ع>

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

پست توسط mamy72 »

وحيد شاهرخيان نوشته شده:وقتی که زاویه به 21.8 میرسه چه تفاوتی در اقلیم زمین بوجود می اد
مسلما مدار هاي راس السرطان و راس الجدي تغيير مي كنند و منطقه كمتري هم در قطب ها دچار شب و روز 6 ماهه ميشه پس در نتيجه ميانگين دمايي در زمين كاهش پيدا مي كنه

ولي ميشه بگيد دليل اين حركت چيه و چه تاثيري در حركت تقديمي زمين ميزاره

وحيد شاهرخيان

محل اقامت: مشهد

سپاس: 3

تماس:

پست توسط وحيد شاهرخيان »

منطقه كمتري هم در قطب ها دچار شب و روز 6 ماهه ميشه پس در نتيجه ميانگين دمايي در زمين كاهش پيدا مي كنه
در اینکه منطقه كمتري هم در قطب ها دچار شب و روز 6 ماهه ميشه شکی نیست اما به نظر من هم در این حالت خورشید با زاویه عمود تر نسبت به کل سطح زمین می تابه در نتیجه زمین گرمتر میشه
به نظرتون چه تغییری در طول شب و روز ها ی نیمکره و فصل ها بوجود می یاد.
در مورد عامل حرکت متاسفانه من اطلاعی ندارم!!

نمایه کاربر
Kashmar Cosmologist

محل اقامت: کاشمر

تماس:

پست توسط Kashmar Cosmologist »

با ارجاع به صفحه 8 و 9 کتاب <علوم زمین> پیش تجربی دلیل زیر برای این واقعه ذکر شده:
تاثیر جاذبه ماه-خورشید و دیگر سیارات بر زمین
البته گفته های بالا که دوست عزیزمون به اون اشاره کردند زیاد با متن کتاب جور در نمیاد(اصلا جور در نمیاد)
مرسی
هیچ چیز را ندیدم مگر اینکه خدا را قبل از آن بعد از آن و با آن مشاهده کردم.امام علی <ع>

نمایه کاربر
بهزاد

سپاس: 85

تماس:

پست توسط بهزاد »

دما در قطب ها کاهش و در نزدیکی استوا افزایش پیدا می کند

و اما در مورد دلیل این تغییر زاویه
همون طور که Kashmar Cosmologist اشاره کرد اثیر جاذبه ماه-خورشید و دیگر سیارات بر زمین

البته مهمترین تاثیر برایند شتاب جاذبه وارد از ماه و خورشید در نقاط مختلف زمین است

که به ان نیروهای کشندی می گویند که علاوه بر تاثیر بر محور چرخش در سرعت چرخش و حتی فاصله ی چرخش از خورشید و فاصله ی چرخش ماه از زمین نیز تاثیر می ذاره که البته بسیار ناچیز است
“It doesn’t matter how beautiful your theory is, it doesn’t matter how smart you are or what your name is.
If it doesn’t agree with experiment, it’s wrong.”

Richard Feynman

راشين

سپاس: 6

پست توسط راشين »

سلام!

کجی محور زمین 5/23 درجه و با دوره تناوب 26000 سال هست که مربوط به حرکت تقدیمی زمین هست. منظور از تغییر کجی زمین با دوره تناوب 41000 سال که در شکل آمده و زوایای 21 تا 24 درجه ، چیست؟
و تفاوت آن با حرکت تقدیمی چی هست؟
اگر مربوط به کجی زمین هست باید یکی باشند و لی دوره ی تناوب آنها متفاوت هست...!

جناب بهزاد فرمودند که این تغییر درجه با دوره ی 41000 سال در اثر نیروی جاذبه ی خورشید و ماه و دیگر سیارات است... علت حرکت تقدیمی زمین با دوره تناوب 26000 سال چی هست؟

با تشکر.
چشم آسایش که دارد از سپهر تیز رو ؟
ساقیا جامی به من ده تا بیاسایم دمی

زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت:
صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی!
در طریق عشقبازی امن و آسایش بلاست
ریش باد آن دل که با درد تو خواهد مرهمی

existence

سپاس: 2

پست توسط existence »

سلام
من فكر ميكنم نظريه ميلانكوويچ كه 3حالت رو براي زمين درنظر مي گيره،اين مشكل رو برطرف مي كنه:
1-تغيير شكل مدار حركت زمين در اثر نيروي گريز از مركز(كه به اين بحث مربوط نميشه.)
2-تقديم اعتدالين:اين پديده كه هر 23000 سال يك بار تحت تاثير نيرو هاي كشندي رخ ميده،باعث افزايش دما در نيم كره شمالي ميشه.(من فكر ميكنم اين همون حركت تقديمي باشه و از اون جا كه اين پديده ها داراي تناوب دقيقي نيستند معمولاًميانگين min -max رو به عنوان دوره تناوب در نظر ميگيرن. اين 3000 سال اختلاف هم احتمالاً به همين دليله. )
3-انحراف محور زمين:به دليل عواملي مثل گريز از مركز و مقابله ي جاذبه ي مشتري و خورشيد هر 41000 سال انحراف محور زمين نسبت به خورشيد تغييراتي ميكنه و باعث تند تر شدن پرتو ها ي خورشيدي در نيم كره اي كه به سمت خورشيده و عكس اين اتفاق در نيم كره ي ديگه ميشه.

ارسال پست