رشته اخترفیزیک

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
Mahoor

تماس:

رشته اخترفیزیک

پست توسط Mahoor »

با سلام خدمت همه دوستان.

راستش مدتهاست که دنبال اطلاعات کاملی در مورد رشته اختر فیزیک هستم.
اطلاعاتی پیرامون ماهیت این رشته، اینکه موضوع اصلی این رشته چی هست، البته به صورت مشروح و مضاف بر اون اینکه چطوری میشه در این رشته ادامه تحصیل داد؟
کدوم دانشگاههای کشور در حال حاضر این رشته رو دارن و برای پذیرفته شدن در این رشته حداقل رتبه ای که توی کنکور باید بیاریم چنده و اطلاعاتی از این قبیل.
ممنون می شم اگه راهنمائیم کنید.
ما تجلی اندیشه خداوندیم ...!

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

Re: رشته اخترفیزیک

پست توسط mamy72 »

من اطلاعات زيادي ندارم ولي فكر كنم شما براي اين كه ادامه تحصيل بديد بايد ليسانس فيزيك بگيريد و در مقطع كارشناسي ارشد به گرايش اختر فيزيك بريد فكرم نمي كنم فيزيك به رطبه بالايي در كنكور نياز داشته باشه

نمایه کاربر
ali21

محل اقامت: تهران

سپاس: 2

تماس:

پست توسط ali21 »

mamy72 نوشته شده: فكرم نمي كنم فيزيك به رتبه بالايي در كنكور نياز داشته باشه
چقدر بدبخته این فیزیک smile037
نگران آينده نيستم خودش به زودي خواهد آمد.(انیشتین)

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

ali21 نوشته شده:
اين مشكل يا مزيت تمامي رشته هاي علوم پايه است كه برخلاف علوم كاربردي نياز به رتبه بالا ندارند

نمایه کاربر
ali21

تماس:

پست توسط ali21 »

mamy72 نوشته شده:
ali21 نوشته شده:
اين مشكل يا مزيت تمامي رشته هاي علوم پايه است كه برخلاف علوم كاربردي نياز به رتبه بالا ندارند
علوم کاربردی یعنی مهندسی دیگه
مزیت؟؟؟؟؟؟
این یعنی بدبختی ما

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

ali21 نوشته شده:علوم کاربردی یعنی مهندسی دیگه
صد در صد
ali21 نوشته شده:مزیت؟؟؟؟؟؟
این یعنی بدبختی ما
چرا خوبه كه راحت تو كنكور قبول شيم اينطوري مي تونيم زماني رو كه بايد بزاريم عربي و فارسي بخونيم تا تو كنكور 100 در صد بزنيمشون با خيال راحت به فيزيك اختصاص بديم

نمایه کاربر
احسان2142

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 20

تماس:

پست توسط احسان2142 »

سلام!
mamy72 نوشته شده:چرا خوبه كه راحت تو كنكور قبول شيم اينطوري مي تونيم زماني رو كه بايد بزاريم عربي و فارسي بخونيم تا تو كنكور 100 در صد بزنيمشون با خيال راحت به فيزيك اختصاص بديم
smile015 smile015 smile015

نمایه کاربر
Mahoor

تماس:

پست توسط Mahoor »

سلام
از راهنمایی هاتون ممنونم.

شاید جالب باشه اگه بگم: در حال حاضر دانشجوی ترم یکی مونده به آخر مهندسی نرم افزار هستم. اما نه از سر علاقه.
علاقه من رشته اختر فیزیک بود. از همون اول. خیلی اول. شرایطم اینجوری رقم زد واسم.
اما بخودم قول دادم که یه روزی برگردم و توی رشته مورد علاقه ام یعنی اختر فیزیک ادامه تحصیل بدم.
شاید از همین سال دیگه درسم تموم شد شروع کردم. شایدم بعد از ارشد معماری کامپیوتر.
اما حتمی شروع می کنم.
مهندسی هیچی نداشت.
یه آدم چند بعدی نمی تونه تو قالب تک بعدی فنی بودن بگنجه!
اگه بهر دلیلی مجبور باشه، شک نکنید که تنها و تنها رنج می کشه.
اجازه بدید بهتون غبطه بخورم. و البته تلاش می کنم و امیدوارم یه روزی بهتون بپیوندم. یه روزی همین نزدیکی ها.
در ضمن! از آشنایی با این تالار و اعضای اون خیلی خرسندم. (درست که خیلی وقت نیست که عضو شدم. اما خوشحالم) و امیدوارم بودنم در بین شما زمینه دوستی، اشتراک دانش و تجربیات رو برامون فراهم کنه.
صمیمانه برای همه دوستان آرزوی موفقیت می کنم.
در پناه خدا.
شادزی. مهر افزون.

نمایه کاربر
احسان2142

تماس:

پست توسط احسان2142 »

سلام!
Mahoor نوشته شده:سلام

شاید جالب باشه اگه بگم: در حال حاضر دانشجوی ترم یکی مونده به آخر مهندسی نرم افزار هستم. اما نه از سر علاقه.
علاقه من رشته اختر فیزیک بود. از همون اول. خیلی اول. شرایطم اینجوری رقم زد واسم.
اما بخودم قول دادم که یه روزی برگردم و توی رشته مورد علاقه ام یعنی اختر فیزیک ادامه تحصیل بدم.
شاید از همین سال دیگه درسم تموم شد شروع کردم. شایدم بعد از ارشد معماری کامپیوتر.
اما حتمی شروع می کنم.
مهندسی هیچی نداشت.
اجازه بدید بهتون غبطه بخورم. و البته تلاش می کنم و امیدوارم یه روزی بهتون بپیوندم. یه روزی همین نزدیکی ها.
در ضمن! از آشنایی با این تالار و اعضای اون خیلی خرسندم. (درست که خیلی وقت نیست که عضو شدم. اما خوشحالم) و امیدوارم بودنم در بین شما زمینه دوستی، اشتراک دانش و تجربیات رو برامون فراهم کنه.

در پناه خدا.
شادزی. مهر افزون.
فکر کنم من هم در آینده به درد شما دچار شوم!
دعا کنید این گونه نشود! smile079

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

Mahoor نوشته شده:سلام

اما حتمی شروع می کنم.
مهندسی هیچی نداشت.
در پناه خدا.
شادزی. مهر افزون.
شما مي تونيد تو رشته ي خودتون هم كارهايي بكنيد مثلا چند وقت پيش زيست شناسان اومدن دليل اينكه چرا تو هنگام رصد ستاره هاي كم نور رو بايد چپ چپ و از گوشه چشم نگاه كنيم و يا اينكه چرا بايد از نور قرمز استفاده كنيم رو گفتن و براي اين كار ها كه جنبه تجربي داشت دلايل علمي آوردن
يا يك جانور شناس آلماني كه ليسانس فيزيك داشت اومد با الگو برداري از ساختار چشم زنبور ساعت آفتابي ديجيتالي رو ساخت كه بدون استفاده ازهيچ باتري اعداد رو به صورت ديجيتالي در صفحه ساعت نشون ميده
نجوم از معدود رشته هايي كه بخش آماتوري فعالي داره و حتما نبايد براي موفق شدن يك منجم حرفه اي و با تحصيلات در اين رشته بود (از دختر 14 ساله اي كه يك ابرنواختر جالب رو كشف كرد تا ويليام هرشل موسيقيدان كه اورانوس رو وهمين بابك امين تفرشي خودمون كه به اين سطح شهرت جهاني رسيده)
متاسفانه بازار كار براي نجوم در ايران خوب نيست و اين دليل اينه كه خيلي از دوست داران آسمان شب منجم شدن رو از ياد ببرن و به سراغ يك كار پر در درآمد برن (در كشوري كه توش براي استعداد هيچ ارزشي وجود نداره نبايد باري اين افراد خرده گرفت)
به هر حال شما بايد خلاقيتتون و مطالعتون رو گسترش بديد تا بتونيد با رشته خودتون هم (البته اگه بهش كمي علاقه داريد) منجم بشيد

نمایه کاربر
Mahoor

تماس:

پست توسط Mahoor »

احسان2142 نوشته شده:سلام!
سلام.
همیشه از خدا بخوایم اون چیزی که برامون بهترینه پیش بیاد و البته شک نکنید که همیشه همین اتفاق می افته حتا اگه هیچ تمایلی بهش نداشته باشیم. چون تهش بهمون ثابت می شه اون چیزی که خدا برای ما خواسته و رقم زده، دقیقا همون چیزیه که ما خودمون عمیقا خواهانش بودیم.
درست که من از همون اول و خیلی اول، به رشته مورد علاقه یعنی ریاضی فیزیک نرفتم و بعدش هم وارد رشته اختر فیزیک نشدم و به چیزی پرداختم که هنوزم از علاقه مندی هام نیست (فقط بهش عادت کردم) اما خیلی خوشحالم از اینکه مسیر زندگی ام اینجوری رقم خورد. چون حاصل اینگونه بودن تقدیر من این شد که با اساتید بسیار عالی، کسانی که بشدت روی همه جنبه های زندگی ام تاثیر مثبت داشتن و دید من رو نسبت به خیلی چیزا باز کردن، دوستانی که همیشه همراه من خواهند بود و بی نظیر ترین هستن، آشنا بشم و حتا باعث شد دیدگاهی دیگه نسبت به مسائل پیدا کنم. زاویه ای نو و بی نظیر.
نمی گم منتظر بوقوع پیوستن مسائل باشید و برای اونچه عمیقا می خواهید تلاش نکنید. اما از میون برهایی که هر از گاهی سر راهمون قرار می گیره و ما باید تو اونا قدم بذاریم، به هیچ قیمتی فرار نکنید. بدونید در همین میون برها هم درسهای زیادی نهفته است و بزرگ شدن های بیشمار.
براتون بهترین ها رو آرزومندم.

نمایه کاربر
Mahoor

تماس:

پست توسط Mahoor »

mamy72 نوشته شده: شما مي تونيد تو رشته ي خودتون هم كارهايي بكنيد مثلا چند وقت پيش زيست شناسان اومدن دليل اينكه چرا تو هنگام رصد ستاره هاي كم نور رو بايد چپ چپ و از گوشه چشم نگاه كنيم و يا اينكه چرا بايد از نور قرمز استفاده كنيم رو گفتن و براي اين كار ها كه جنبه تجربي داشت دلايل علمي آوردن
يا يك جانور شناس آلماني كه ليسانس فيزيك داشت اومد با الگو برداري از ساختار چشم زنبور ساعت آفتابي ديجيتالي رو ساخت كه بدون استفاده ازهيچ باتري اعداد رو به صورت ديجيتالي در صفحه ساعت نشون ميده
نجوم از معدود رشته هايي كه بخش آماتوري فعالي داره و حتما نبايد براي موفق شدن يك منجم حرفه اي و با تحصيلات در اين رشته بود (از دختر 14 ساله اي كه يك ابرنواختر جالب رو كشف كرد تا ويليام هرشل موسيقيدان كه اورانوس رو وهمين بابك امين تفرشي خودمون كه به اين سطح شهرت جهاني رسيده)
متاسفانه بازار كار براي نجوم در ايران خوب نيست و اين دليل اينه كه خيلي از دوست داران آسمان شب منجم شدن رو از ياد ببرن و به سراغ يك كار پر در درآمد برن (در كشوري كه توش براي استعداد هيچ ارزشي وجود نداره نبايد باري اين افراد خرده گرفت)
به هر حال شما بايد خلاقيتتون و مطالعتون رو گسترش بديد تا بتونيد با رشته خودتون هم (البته اگه بهش كمي علاقه داريد) منجم بشيد
بله درسته. قطعا که میشه از هر رشته ای روی رشته ای دیگه تاثیر داشت.
میدونید. به نظر من علوم از بعضی جهات مکمل همدیگه هستن.
خاصه کامپیوتر با این گسترش روز افزون و چشم گیری که داره. اینکه هزاران شاخ و برگ داره و می شه به هر زمینه ای از علم تعمیمش داد و بعبارت بهتر سعی کرد که اون رو به خدمت علوم متفاوت و مختلف در آورد.
اما علاقه آدمی چیز دیگه ای. فراموش شدنی نیست!
اما در مورد بازار کار.
کار برای چی ؟
بقول حسین پناهی: خریدن جوراب و شلغم؟
باور کنید می شه کار رو پیدا کرد. میشه به سادگی و با کمترین درآمد لذیذترین زندگی رو داشت. اگه پول رو صرفا برای رفع مایحتاج الزامی مون بخوایم، اونم در خدمت علایقمون، علایقی که در خدمت نوع بشر و علم هست، می شه گذرون کرد.
میشه.

نمایه کاربر
احسان2142

تماس:

پست توسط احسان2142 »

سلام!
Mahoor نوشته شده:
احسان2142 نوشته شده:سلام!
سلام.
همیشه از خدا بخوایم اون چیزی که برامون بهترینه پیش بیاد و البته شک نکنید که همیشه همین اتفاق می افته حتا اگه هیچ تمایلی بهش نداشته باشیم. چون تهش بهمون ثابت می شه اون چیزی که خدا برای ما خواسته و رقم زده، دقیقا همون چیزیه که ما خودمون عمیقا خواهانش بودیم.
درست که من از همون اول و خیلی اول، به رشته مورد علاقه یعنی ریاضی فیزیک نرفتم و بعدش هم وارد رشته اختر فیزیک نشدم و به چیزی پرداختم که هنوزم از علاقه مندی هام نیست (فقط بهش عادت کردم) اما خیلی خوشحالم از اینکه مسیر زندگی ام اینجوری رقم خورد. چون حاصل اینگونه بودن تقدیر من این شد که با اساتید بسیار عالی، کسانی که بشدت روی همه جنبه های زندگی ام تاثیر مثبت داشتن و دید من رو نسبت به خیلی چیزا باز کردن، دوستانی که همیشه همراه من خواهند بود و بی نظیر ترین هستن، آشنا بشم و حتا باعث شد دیدگاهی دیگه نسبت به مسائل پیدا کنم. زاویه ای نو و بی نظیر.
نمی گم منتظر بوقوع پیوستن مسائل باشید و برای اونچه عمیقا می خواهید تلاش نکنید. اما از میون برهایی که هر از گاهی سر راهمون قرار می گیره و ما باید تو اونا قدم بذاریم، به هیچ قیمتی فرار نکنید. بدونید در همین میون برها هم درسهای زیادی نهفته است و بزرگ شدن های بیشمار.
براتون بهترین ها رو آرزومندم.
smile015 smile015 smile015

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

Mahoor نوشته شده:باور کنید می شه کار رو پیدا کرد. میشه به سادگی و با کمترین درآمد لذیذترین زندگی رو داشت. اگه پول رو صرفا برای رفع مایحتاج الزامی مون بخوایم، اونم در خدمت علایقمون، علایقی که در خدمت نوع بشر و علم هست، می شه گذرون کرد.
شما داريد از علمي حرف مي زنيد كه هزينه خريد يك تلسكوپ ساده 5 اينچي 300 هزار تومن يك بارلو 30 هزار تومن ، يك جوينده 50 هزار تومن و يا ...... اگه شما تو اين رشته تحصيل كنيد و حوصله كارهايي مثل استادي دانشگاه و مديريت انجمن هاي نجومي رو نداشته باشيد و فقط بخواييد به تحقيقو پژوهش بپردازيد امكان گذران زندگي وجود نداره (تازه اگر مرد هم باشيد و هزينه چند نفر ديگه رو دوشتون هست) چند وقت پيش مجله نجوم يك مقاله زد كه يك فرد 9 ماه وقتش رو گذاشت تا دوتا ابرنواختر كشف كنه (اگه تو اعداد اشتباه نكنم!!!!) اونوقت تو كشوري كه تحقيق و پژوهش هيچ ارزشي نداره چه طور يك نفر مي تونه نه ماه روز و شب كار كنه و به زندگي عاديش هم برسه ( تازه خيلي ها هم ازتون انتظار داشته باشن به عنوان اولين ايراني باشيد كه يك چيزي رو تو آسمون كشف كرده و هيچ كس نميگه كه دست كم 2-3 ميليون براي خريد تلسكوپي كه بشه باهاش كار اكتشافي كرد بايد هزينه بشه)
و اون موقع است كه افرادي مثل احسان نگران اند كه مجبور نشن تو رشته اي كه بهش علاقه ندادن تحصيل كنند و يا مشكل هميشگي فرار مغز ها اتفاق بيفته و افراد عرقشون رو زير پا بگذارند به جايي برن كه قدرشون رو بدونن
نمي خوام سرتون رو درد بيارم ولي متاسفانه تو جامعه اي كه ما توش زندگي مي كنيم علم فقط در انشا هاي ابتدايي از ثروت بهتر است نه در ذهن همان معلمي كه موضوع انشا را به بچه ها گفته

نمایه کاربر
ali21

تماس:

پست توسط ali21 »

mamy72 نوشته شده:تازه اگر مرد هم باشيد و هزينه چند نفر ديگه رو دوشتون هست
میتونی ازدواج نکنی کسی مجبورت نکرده smile038
mamy72 نوشته شده:اگه شما تو اين رشته تحصيل كنيد و حوصله كارهايي مثل استادي دانشگاه و مديريت انجمن هاي نجومي رو نداشته باشيد و فقط بخواييد به تحقيقو پژوهش بپردازيد امكان گذران زندگي وجود نداره
چجوری میخوای اگه میخوای عشقی برای خودت پژوهش کنی که هیچ جای دنیا امکان گذران زندگی نیست اما اگه میخوای تو یه مرکز تحقیقاتی کار کنی نمیگم اندازه ی بقیه جاها ولی اینجوریم نیست که وجود نداشته باشه
(فقط یه چیزی معلومه یکم شاکی هستی پس تو رو خدا منو نزنیا smile079 )

ارسال پست