یک سوال جالب درباره زيردريايي

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
احسان2142

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 20

تماس:

Re: یک سوال جالب

پست توسط احسان2142 »

سلام!
یک سؤال برای من پیش آمد : وقتی که این کره ی نور از سفینه ی دوم می گذرد ، سفینه ی دوم چگونه می تواند آن را آشکار کند در حالی که نوری از طرف کره ی نور به طرف سفینه نمی آید ؟

نمایه کاربر
MA102

نام: Laplace transforms

سپاس: 1193

پست توسط MA102 »

saidrasekhi نوشته شده:fekr konam vasate koreye noorani smile042
جوابتون تقریبا درست بود. اما سفینه B در زمان زده شدن جرقه از لامپ فاصله داره. اگه مقدار این فاصله رو d بگیریم سفینه B همیشه فاصله خودش رو از مرکز کره نوری d اندازه گیری میکنه.
احسان2142 نوشته شده:سلام!
یک سؤال برای من پیش آمد : وقتی که این کره ی نور از سفینه ی دوم می گذرد ، سفینه ی دوم چگونه می تواند آن را آشکار کند در حالی که نوری از طرف کره ی نور به طرف سفینه نمی آید ؟
این یه ازمایش ذهنیه و مهم نیست که نگران دیدن کره نوری تو جهان واقعی باشیم. اما میشه یه سری آینه به مرکز کره نوری به شکل کروی و با سرعت مساوی با سفینه B بچینیم. smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072
علم×دین=انسان

وَ مَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاس جَمِيعاً

و هر کس نفسی را حیات بخشد مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده.

سوره مبارکه المائدة آیه32

بانک اهداء سلولهای بنیادی:
http://iscdp.tums.ac.ir/

نمایه کاربر
MA102

پست توسط MA102 »

smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 )فرض کنید سه تا سفینه با طول L و با فاصله 0.1L با سرعت 0.8c نسبت به ناظرB روی یک خط دارن حرکت میکنن. ناظرA تو سفینه وسطی نشسته. ناظرA با یه پالس نوری به سفینه های دیگه دستور ایست میده و میبینه که پالس نوری همزمان به دو سفینه عقب و جلو میرسه و دو سفینه دیگه همزمان ترمز میکنن و خودشم طوری ترمز میکنه که هر سه سفینه همزمان و بدون اینکه فاصله بینشون تغییر کنه می ایستن. اما ناظرB میبینه که طول این سفینه ها افزایش پیدا میکنه و به 6L میرسه پس سفینه ها باید باهم تصادف کنن. این تناقض رو چی جوری حل میکنین. smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072
علم×دین=انسان

نمایه کاربر
احسان2142

تماس:

پست توسط احسان2142 »

سلام!
MA102 نوشته شده:smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 )فرض کنید سه تا سفینه با طول L و با فاصله 0.1L با سرعت 0.8c نسبت به ناظرB روی یک خط دارن حرکت میکنن. ناظرA تو سفینه وسطی نشسته. ناظرA با یه پالس نوری به سفینه های دیگه دستور ایست میده و میبینه که پالس نوری همزمان به دو سفینه عقب و جلو میرسه و دو سفینه دیگه همزمان ترمز میکنن و خودشم طوری ترمز میکنه که هر سه سفینه همزمان و بدون اینکه فاصله بینشون تغییر کنه می ایستن. اما ناظرB میبینه که طول این سفینه ها افزایش پیدا میکنه و به 6L میرسه پس سفینه ها باید باهم تصادف کنن. این تناقض رو چی جوری حل میکنین. smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072
من مسأله را این جور حل کردم . اگر اشتباه بود به بزرگی خودتان ببخشید : smile001 smile124
با فرض این که هر سه موشک از ناظر B گذشته ( البته فرقی ندارد ؛ من برای راحتی خودم این کار را کردم ) چون نوری که از سفینه ی دورتر ساطع می شود باید مسافت بیشتری را بپماید تا به ناظر B برسد (و به همین ترتیب نور سفینه وسطی از سفینه ی اول باید مسافت بیشتری راطی کند) ، زمان رسیدن این نورها متفاوت است ، پس تا رسیدن نور سفیه هنگام ساطع شدن همراه با نوری از سفینه ی قبلی به چشم ناظر B می رسد که زمان ساطع شدنش به اندازه ی T بیشتر است و در این زمان سفینه ی عقبی مسافت L را پیموده پس به نظر می رسد که سفینه ها تصادف کرده اند ! smile039

نمایه کاربر
MA102

پست توسط MA102 »

این همه خواننده فقط یه نفر جواب میده یعنی کس دیگه ای نسبیت بلد نیست
احسان2142 نوشته شده:سلام!
MA102 نوشته شده:smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 )فرض کنید سه تا سفینه با طول L و با فاصله 0.1L با سرعت 0.8c نسبت به ناظرB روی یک خط دارن حرکت میکنن. ناظرA تو سفینه وسطی نشسته. ناظرA با یه پالس نوری به سفینه های دیگه دستور ایست میده و میبینه که پالس نوری همزمان به دو سفینه عقب و جلو میرسه و دو سفینه دیگه همزمان ترمز میکنن و خودشم طوری ترمز میکنه که هر سه سفینه همزمان و بدون اینکه فاصله بینشون تغییر کنه می ایستن. اما ناظرB میبینه که طول این سفینه ها افزایش پیدا میکنه و به 6L میرسه پس سفینه ها باید باهم تصادف کنن. این تناقض رو چی جوری حل میکنین. smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072
من مسأله را این جور حل کردم . اگر اشتباه بود به بزرگی خودتان ببخشید : smile001 smile124
با فرض این که هر سه موشک از ناظر B گذشته ( البته فرقی ندارد ؛ من برای راحتی خودم این کار را کردم ) چون نوری که از سفینه ی دورتر ساطع می شود باید مسافت بیشتری را بپماید تا به ناظر B برسد (و به همین ترتیب نور سفینه وسطی از سفینه ی اول باید مسافت بیشتری راطی کند) ، زمان رسیدن این نورها متفاوت است ، پس تا رسیدن نور سفیه هنگام ساطع شدن همراه با نوری از سفینه ی قبلی به چشم ناظر B می رسد که زمان ساطع شدنش به اندازه ی T بیشتر است و در این زمان سفینه ی عقبی مسافت L را پیموده پس به نظر می رسد که سفینه ها تصادف کرده اند ! smile039
شما هم که میگید به نظر میرسه اگه ناظر B پلیس باشه باید بره جلو و چیزی که میبینه اینکه یا تصادف کردن یا نکردن.
اما جواب این مساله اینکه ما این نکته رو در نظر نگرفتیم که نه تنها طول خود سفینه ها کوتاه میشه بلکه فضای بین صفینه ها نیز دچار انقباض طول شده پس ناظر B میبینه که سفینه ها بعد از توقف با هم 0.6L فاصله دارن.
علم×دین=انسان

نمایه کاربر
احسان2142

تماس:

پست توسط احسان2142 »

سلام!
smile113 smile113 smile101 smile072 smile072 smile072

نمایه کاربر
MA102

پست توسط MA102 »

یادم رفت که بگم این فقط یه راهنمائیه. smile124
برای توصیف کامل به متن زیادی نیازه ولی یه عکس همه چیو مشخص میکنه:
تصویر
همونطور که میبینید این فضاست که دچار انقباض طول شده که خود این امر موجب کوتاهتر شدن طول اجسام میشه. از این مساله میشه نتیجه گرفت که :فضا_زمان داخل اجسام نیز ادامه داره.
smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072
آخرین ویرایش توسط MA102 چهارشنبه ۱۳۹۱/۲/۲۷ - ۱۴:۳۱, ویرایش شده کلا 2 بار
علم×دین=انسان

نمایه کاربر
MA102

پست توسط MA102 »

اولا خیالتون رو در مورد اینکه بتونین از نسبیت خاص ایراد دربیارین و اونو نقض کنین راحت کنم که نمیتونین.
این نظریه از اصول موضوع خاصی نتیجه میشه:
1) همگنی فضا : یعنی تمام نقاط فضا هم ارزند. ( از این اصل میشه نتیجه گرفت که این نظریه قانون پایستگی تکانه رو بر قرار میدونه )
2) همگنی زمان : یعنی تمام زمانها هم ارزند. ( از این اصل میشه نتیجه گرفت که این نظریه قانون پایستگی انرژی رو بر قرار میدونه )
3) همسانگردی فضا : یعنی تمام جهتهای فضا هم ارزند. ( خودم خواستم نظریه نسبیتی رو بدست بیارم که این اصل رو نقض کنه ولی دو شرط قبلی ایجاب میکنن که این اصل باید برقرار باشه )
4) اصل نسبیت : تمام چهارچوبهای لخت هم ارزند.
5) اصل ثابت بودن سرعت نور.

از اصول 1تا4 میشه نظریهای ساخت که پیشبینی میکنه که سرعت خاصی وجود داره برای تمام چهارچوبهای لخت هم ارزه با ازمایش ثابت میشه که این سرعت خاص همون سرعت نوره.
از اصول 1تا3 هم میشه نظریه ای ساخت که یا دارای تبدیلات گالیله یا تبدیلات لورنتس که ازمایشها به نفع تبدیل لورنتس رای میدن.
از اینکه هر یک اصول 1یا2 نقض بشن نتیجه میشه که باید فضا_زمان خمیده باشن.

از کل این مبحث میشه نتیجه گرفت که برای فضا_زمان تخت فقط نسبیت خاص میتونه برقرار باشه. ( در واقع اجباریه )
علم×دین=انسان

نمایه کاربر
MA102

پست توسط MA102 »

برای ادامه این بحث باید این مساله رو طرح کنم.
فرض کنید که یه منبع نور با زاویه a داره به سمت شما تابش میکنه یه ناظر متحرک از کنارتون رد میشه ایا ناظر متحرک زاویه تابش رو a اندازه گیری میکنه یا متفاوت باشما.
اگه این سوال رو جواب ندید معلومه نسبیت بلد نیستید و دیگه سوالی طرح نمیکنم
smile097 smile049 smile097 smile049 smile097 smile049 smile097
علم×دین=انسان

نمایه کاربر
احسان2142

تماس:

پست توسط احسان2142 »

سلام!
MA102 نوشته شده:اگه این سوال رو جواب ندید معلومه نسبیت بلد نیستید و دیگه سوالی طرح نمیکنم
مشکل این نیست که کسی نسبیت بلد نیست ( اما من استثناام )مشکل این جاست که خیلی ها به اینه فروم هر یک ماه یک بار سر می زنند یا بعضی دیگر حال جواب دادن ندارند!

نمایه کاربر
MA102

پست توسط MA102 »

اقای استثنائی پس چرا جواب ندادی. این سوالارو الکی که نمیذارم خودمم بلدم. برای این این سوالا رو میذارم که بقیه در موردش فکر کنن تا نسبیت رو بتونن درک کنن. تا اینکه بعدا همینجوری نیان بخوان نسبیت رو نقض کنن.
علم×دین=انسان

نمایه کاربر
آسمان سرخ

سپاس: 79

پست توسط آسمان سرخ »

این نوشتار قدیمی را زدم بیاید بالا، خیلی باحال بود.
مثل اینکه تو هوپا دیگه همچین چیز هائی دیده نمی شود.

MA102 نوشته شده:برای ادامه این بحث باید این مساله رو طرح کنم.
فرض کنید که یه منبع نور با زاویه a داره به سمت شما تابش میکنه یه ناظر متحرک از کنارتون رد میشه ایا ناظر متحرک زاویه تابش رو a اندازه گیری میکنه یا متفاوت باشما.
بابا خونسردیت را حفظ کن.
جواب: با زاویه ای متفاوت smile038

نمایه کاربر
ostad eshgh

سپاس: 82

پست توسط ostad eshgh »

آسمان سرخ نوشته شده:این نوشتار قدیمی را زدم بیاید بالا، خیلی باحال بود.

smile038
نادرسته!!
وقتی که دوستان دست از تعصب بردارند
خواهید دید که دیده میشه
just keep going

نمایه کاربر
m.s.f

نام: میثم

محل اقامت: اسپهان

سپاس: 119

تماس:

پست توسط m.s.f »

بابا خونسردیت را حفظ کن.
میشه بگی چرا زاویه متفاوته؟
من میگم متفاوت نیست. چون در نسبیت سرعت نور با سرعت جسم دیگری جمع نمی شود پس بردار سرعت نور همانی است که برای ناظر ساکن بوده.
اگه غلط میگم بگید چرا؟
smile072
برای گسترش نظریه ها نباید به اصول نظریه ها مطمئن بود.

نمایه کاربر
آسمان سرخ

سپاس: 79

Re: یک سوال جالب درباره زيردريايي

پست توسط آسمان سرخ »

m.s.f نوشته شده:

بابا خونسردیت را حفظ کن.
میشه بگی چرا زاویه متفاوته؟
من میگم متفاوت نیست. چون در نسبیت سرعت نور با سرعت جسم دیگری جمع نمی شود پس بردار سرعت نور همانی است که برای ناظر ساکن بوده.
اگه غلط میگم بگید چرا؟
smile072
سوال که راجع به سرعت نور نبود، راجع به زاویه تابش بود. smile038
زاویه تابش برای ناظرهای با سرعتهای متفاوت فرق میکند، به این پدیده ابیراهی نسبیتی می گویند. smile015

ارسال پست