2 سوال درباره حركت و مدار سيارات

مدیران انجمن: parse, javad123javad

existence

سپاس: 2

2 سوال درباره حركت و مدار سيارات

پست توسط existence »

سلام دوستان، من 2تا سوال داشتم، ممنون ميشم اگر جواب بديد:
1-چرا مدار سيارات بيضي شكله؟
2-علت اينكه سياره ها روي خورشيد سقوط نمي كنن،چيه؟

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

Re: 2 سوال درباره حركت و مدار سيارات

پست توسط mamy72 »

existence نوشته شده:2-علت اينكه سياره ها روي خورشيد سقوط نمي كنن،چيه؟
به سيارات دو نيرو وارد مي شود كه يكي نيروي گريز از مركز است و ديگري نيروي گرانش كه اين ها همديگر را خنثي مي كنند و باعث مي شوند سياره سقوط نكند

نمایه کاربر
MRT

نام: محمدرضا طباطبایی

محل اقامت: تبریز

سپاس: 95

تماس:

پست توسط MRT »

existence نوشته شده:سلام دوستان، من 2تا سوال داشتم، ممنون ميشم اگر جواب بديد:

سلامت باشيد :

1- اگه جرم سياره كم باشه مدار تقريبا دايره است ولي اگه جرم سياره زياد باشه مدار بيضي شكله چون سياره به دور خورشيد نمي چرخه بلكه به دور جرم مشترك سامانه مي چرخه

2-

تصویر

همانطور كه ميدانيم در معادلات فوق f نيروي جانب مركز ( گريز از مركز ) پرتابه ، m جرم پرتابه ، v سرعت خطي پرتابه روی مدار ، r شعاع مدار يا فاصله پرتابه از مركز میدان جاذبه ( سياره زمين ) ، F نيروي جاذبه مابين مركز جاذبه زمين و پرتابه ، G ثابت جهاني گرانش ، M جرم مركز گرانش ( سياره زمين ) ميباشد . اينك براي اينكه پرتابه به دور مركز جاذبه چرخش دايمي داشته باشد ، ميبايست F=f شود ، كه در اين رابطه فاصله r و سرعت v قابل محاسبه خواهد بود .
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

https://ki2100.com

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

MRT نوشته شده:1- اگه جرم سياره كم باشه مدار تقريبا دايره استه
ولي چرا بيضي ترين مدار ها رو در بين سيارات عطارد و پلوتون دارند . همچنين مدار دنباله دار ها هم خروج از مركز زيادي دارد؟
MRT نوشته شده:ولي اگه جرم سياره زياد باشه مدار بيضي شكله چون سياره به دور خورشيد نمي چرخه بلكه به دور جرم مشترك سامانه مي چرخه
چرا چرخيدن به دور مركز جرم بايد بيضي باشه

نمایه کاربر
MRT

نام: محمدرضا طباطبایی

محل اقامت: تبریز

سپاس: 95

تماس:

پست توسط MRT »

ماهواره هايي با جرم سبك هم اينچنين وضعيتي دارند ولي اينكه مدار چرخش دايره و بيضي باشي ميتونه اختياري هم باشه و معادله كلي همون اندازه حركت زاويه ايه يعني mvr كه m جرم قمر v سرعت خطي و r فاصله است . يعني هر قدر فاصله كمتر باشه سرعت بايد بيشتر بشه و برعكس تا مقدار اندازه حركت زاويه اي ثابت بمونه و در مورد سيارات كوچك شايد نيروهاي خارجي باعث شده تا مدار اونا بيضي بشه و همون جور باقي بمونه .
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

https://ki2100.com

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

توضيح بيشتر مي خوام كاري ندارم كه سرعت زاويه اي ثابته مي خوام بدونم چرا مدار سيارات بايد بيضي باشه
قسمت دوم رو هم جواب نداديد

existence

پست توسط existence »

از اونجايي كه مدار سيارات بيضي شكله و فاصله سياره تا خورشيد در طول يك دور گردش متغيره،بازم اين تعادل بين گرانش خورشيد و نيرو ي گريز از مركز حفظ ميشه؟

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

هنگام نزديكي با افزايش نيروي جاذبه سرعت هم زياد ميشه كه باعث ميشه همديگر رو خنثي كنند با افزايش فاصله هم سرعت كم ميشه كه بار هم باعث خنثي شدن نيرو ها نيشه اگه تو معادله هايي كه mrt گذاشته دقت كني مي بيني كه هم فاصله در نيروي گرانش و هم سرعت در نيروي گريز از مركز كه با تغييرمكان سياره در مدار تغيير مي كنند هر دو توان 2 دارند

نمایه کاربر
Mahbod|Druid

محل اقامت: The Moon

پست توسط Mahbod|Druid »

existence نوشته شده:از اونجايي كه مدار سيارات بيضي شكله و فاصله سياره تا خورشيد در طول يك دور گردش متغيره،بازم اين تعادل بين گرانش خورشيد و نيرو ي گريز از مركز حفظ ميشه؟
من نظرم اینه که در تعادل نیست
به خاطر اینکه R'' (مشتق دوم) مخالف صفره (چون اگر صفر بود و dR/dt مقداری ثابت داشت اون موقع باید
مداوم به خورشید نزدیک میشد)

http://en.wikipedia.org/wiki/Ellipse#General_polar_form
این معادله بیضی هست و Lهم یه عدد ثابت
R = L/1+eCos[theta
(تتا هم صفرش از سمتیه که خورشید در کانونش قرار داره)

mw^2 *R - mG = R''ooooo

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

Mahbod|Druid نوشته شده:من نظرم اینه که در تعادل نیست
بقيش رو نفهميدم ولي اگه در تعادل نباشه كه خورشيد يا زمين رو مي بلعه يا زمين براي هميشه از خورشيد دور ميشه

نمایه کاربر
Mahbod|Druid

محل اقامت: The Moon

پست توسط Mahbod|Druid »

ببین مثلاً اگر یه جعبه رو فرض کنیم
روی زمین هست N = Mg در این راستا شتابی نداره
حالا نیروی F رو بهش وارد می کنیم(افقی) پس از حرکت هم این نیرو برابر نیروی اصطحکاک جنبشی هست
و با سرعت ثابت حرکت می کنه هنوزم به این میگن در حال تعادل هست

اما اگر F بزرگ تر از نیروی اصطحکاک باشه اون مقدار بیشترش رو اینرسی جسم جبران می کنه و شتاب میگیره
که در این حالت دیگه نمی گن جعبه در حال تعادله

حالا آقای existence هم همینو گفت که در چون بیضی هست در راستای شعاعی شتاب داره در نتیجه در حالت تعادل نیست

(اون فرموله هم که نوشتم سمت راستش ضرب در جرم هم میشه یادم رفته..)

چرا چرخيدن به دور مركز جرم بايد بيضي باشه
این توضیح بیشتر میخواد منم مبهمم
مثلاً اگر دو تا چیز هم جرم با دوره ی برابر که در هر لحظه بر دار های سرعتشان باهم زاویه 180 میسازند
و اندازه ی سرعت ها مناسب باشه داشته باشیم در مدار دایره ای دور مرکز جرم می چرخند

اگر ممکنه معادله مسیر این دو را پیدا کنین (با راه حل ها) عالی میشه (نسبت به ناظر روی جسم پر جرم تر)
تصویر

این دو تا جرم دارند حرکت میکنند
ولی اگر حالت ساده اش رو که فرض کنیم که یک جرم مرکزی ثابت هست رو خواستین می تونم یه مثال بزنم حل کنم

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

Mahbod|Druid نوشته شده:در راستای شعاعی شتاب داره در نتیجه در حالت تعادل نیست
فرض كنم منظور شما در يك نقطه خاص از مدار است ولي منظور من از تعادل يك دور كامل حركت سياره به دور خورشيد است

شما فكر كنيد من حدااكثر اطلاعاتم از فيزيك در حد فيزيك 2 دبيرستان است حالا سوال دومي رو كه جوب داديد دوباره جواب بديد (تا حدي فهميدم ولي ...... smile035 )

نمایه کاربر
enjoy_physics

نام: محمد رسولی

سپاس: 36

پست توسط enjoy_physics »

ببینید دوست عزیز هنوز به سوال شما که سوال خیلی های دیگه هم هست جواب قطعی یا حقیقی داده نشده و تمام جواب ها یی که توسط دانشمنذان یا افراد مطزح داده میشه در واقع یک نظ____ریه با اطلاعات موجود هستش و مرجعی غیر از خود ما انسانها برای اثباتش نیست
اما در مورد سوالت باید بگم اولین کسی که تو تاریخ ثبت شده واسه این سوال اقای کبلر(ک÷لر)هستن(شاید قبل تر از اون خیلی ها بودن که ثبت نشدن)
و شما مثل این خیلی ها فرصت دارید که یه جواب بهتر واسه بیضی بودن مدار بیدا کنید.
رجوع کنید به اطلس فضا
I will not say failed 1000 times,
I will say That i discovered there are 1000 ways that can cause failure.

THOMAS EDISON
من نخواهم گفت هزار بار شکست خوردم...
من خواهم گفت در حالیکه هزار راه شکست وجود داشت من کشف کردم .
"توماس ادیسون"

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

enjoy_physics اين مسايل بيشتر مربوط به رياضي است تا فيزيك ولي نظريه مربوط به فيزيك و شيمي است و اگه نظريه اي در اين مورد مطرح بشه مسلما بايد با فرمول هاي رياضي اثبات بشه اگه درست بود پذيرفته ميشه و اگه درست نبود يا نمي تونست پيش بيني كنه رد ميشه و دانشمندان به سراغ يك نظريه كه فكر كنم بهتر باشه بگيم يك قانون و فرمول رياضي ديگر ميرن

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

existence نوشته شده:سلام دوستان، من 2تا سوال داشتم، ممنون ميشم اگر جواب بديد:
سلام
1.یک دلیل این که سیارات و خورشید به دور مرکز جرم هم میچرخند ولی چون جرم خورشید خیلی بیشتر از جرم سیاره است مسیر بیضی است نه دایره. (اگر جرم برابر بود دایره میشد)
در این بیضی خورشید در یکی از کانونهاست. یعنی خورشید هم به دور این مرکز جرم در حال چرخش است ولی چون مرکز جرم خیلی به خورشید نزدیک است حرکت خورسید محسوس نیست.

2.به دلیل سرعتی که دارند.و باعث ایجاد نیروی گریز از مرکز میشه. (هرچند که گریز از مرکز واقعا نیرو نیست !)

ارسال پست