سرعتی بالاتر از سرعت نور(تاکیون ها)

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
amir-mohammad

عضویت : شنبه ۱۳۸۸/۷/۲۵ - ۱۶:۰۹


پست: 6سرعتی بالاتر از سرعت نور(تاکیون ها)

پست توسط amir-mohammad »

TACHYONآيا ذراتی را می شناسيد که سرعت حرکت آنها بيشتر از سرعت نور باشد؟ چنين ذراتی را تاکيون ناميده اند که از واژه ی يونانی به معنی سريع گرفته شده است. هر چند در نسبيت خاص اينشتين هيچ ذره ای اجازه ندارد که سرعتش بيشتر از سرعت نور شود اما اين موضوع ، وجود ذراتی را که همواره سريع تر از نور حرکت می کنند و حرکت شان هرگز به سرعتی کمتر از سرعت نور قابل کاهش نيست ، نفی نمی کند.

در دهه ی 1960 و اوايل دهه ی 1970 فيزيکدانان بسيار مشتاق بودند که بدانند آيا تاکيون ها وجود دارند يا خير ؟ در اواخر دهه ی 1960 چندين کاوش تجربی در اين زمينه انجام شد . يکی از مشکلات اين کاوش ها ماهيت نامعين هدف اين کاوش ها و آزمايش ها بود . اما آنچه قابل ذکر است اين است که در آن جست و جوها ، و جست و جوهايی که تا به امروز انجام شده است ، هيچ گونه گواه تجربی برای وجود تاکيون ها به دست نيامده است .
اگر کسی اطلاعات کاملی درباره ی تاکیون ها دارد لطفا اعلام کند. ممنون

نمایه کاربر
lfigo170

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۸۸/۴/۱۴ - ۱۲:۳۲


پست: 574

سپاس: 9


تماس:

Re: سرعتی بالاتر از سرعت نور(تاکیون ها)

پست توسط lfigo170 »

فکر نمی کنم چنین چیزی وجود داشته باشه.
چون اگر باشه در این صورت ما نباید blue $!fT داشته باشیم.
"love the life you live.
live the life you love."

— Bob Marley

راشين

عضویت : شنبه ۱۳۸۶/۱۰/۱۵ - ۲۱:۴۳


پست: 267

سپاس: 6

Re: سرعتی بالاتر از سرعت نور(تاکیون ها)

پست توسط راشين »

سلام!

خیلی وقت هست که بحث تاکیون ها رو دنبال نمی کنم ... و نمی دونم به کجا رسید. اما اینکه سرعتی بالا تر از سرعت نور وجود داشته باشد ( تاکیون ها ) می تونه منطق انسان رو زیر سئوال ببره ... بر طبق نمودار سرعت زمانی که مخروطی شکل هست سعی می کنم عکسی از این نمودار رو تهیه کنم و قرار بدم و از روی شکل بیشتر توضیح بدم...

راستی ، با توجه به موضوع تاپیک ، بهتر هست در بخش " کیهان شناسی و اختر فیزیک " مطرح شود ، انشا الله به زودی به انتقال داده خواهد شد.


موفق باشید smile072
چشم آسایش که دارد از سپهر تیز رو ؟
ساقیا جامی به من ده تا بیاسایم دمی

زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت:
صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی!
در طریق عشقبازی امن و آسایش بلاست
ریش باد آن دل که با درد تو خواهد مرهمی

ehmed

عضویت : شنبه ۱۳۸۹/۳/۲۲ - ۲۱:۵۰


پست: 184

سپاس: 6

Re: سرعتی بالاتر از سرعت نور(تاکیون ها)

پست توسط ehmed »

amir-mohammad نوشته شده:TACHYONآيا ذراتی را می شناسيد که سرعت حرکت آنها بيشتر از سرعت نور باشد؟ چنين ذراتی را تاکيون ناميده اند که از واژه ی يونانی به معنی سريع گرفته شده است. هر چند در نسبيت خاص اينشتين هيچ ذره ای اجازه ندارد که سرعتش بيشتر از سرعت نور شود اما اين موضوع ، وجود ذراتی را که همواره سريع تر از نور حرکت می کنند و حرکت شان هرگز به سرعتی کمتر از سرعت نور قابل کاهش نيست ، نفی نمی کند.

در دهه ی 1960 و اوايل دهه ی 1970 فيزيکدانان بسيار مشتاق بودند که بدانند آيا تاکيون ها وجود دارند يا خير ؟ در اواخر دهه ی 1960 چندين کاوش تجربی در اين زمينه انجام شد . يکی از مشکلات اين کاوش ها ماهيت نامعين هدف اين کاوش ها و آزمايش ها بود . اما آنچه قابل ذکر است اين است که در آن جست و جوها ، و جست و جوهايی که تا به امروز انجام شده است ، هيچ گونه گواه تجربی برای وجود تاکيون ها به دست نيامده است .
اگر کسی اطلاعات کاملی درباره ی تاکیون ها دارد لطفا اعلام کند. ممنون
این ذرات وجود دارند و دیروز در شبکه bbc در مورد این ذرات صحبت میکرد جالب است با متمرکز کردن نیروی شدید الکترو مغناطیس بر روی الکترون باعث میشد که غیب شود من در این مورد نظری دارم که میگویم ذراتی در فضای ما وجود دارند که به راحتی از ما و هر آنچه که ما میبینیم میگزرند بدونه اینکه متوجه آنها شویم بالاتر از سرعت نور باعث میشود تا دیگر ما هیچ ذره ای را نبینیم عملکرد این ذره ها به این صورت است که فرض بگیر مدادی با سرعت نور دور شما میچرخد تنها راه خروج از دایره این مداد رسیده به سرعت بالای سرعت نور است این مورد در کوانتوم موج نیز تایید شده است :صدای رعد و برق مثال ساده‌ای از برهم‌نهی امواج است که به ‌اثر جایگزیده در زمان و مکان مفروضی منجر می‌شود. چنین بسته موج جایگزیده‌ای را می‌توان از برهم‌نهی امواج با فرکانسهای مختلف که در آن این امواج در خارج از محدوده فضایی مفروض ، کاملا یکدیگر را نابود می‌کنند، بدست آورد. ابزار فنی که ‌انجام چنین کاری را امکان‌پذیر می‌سازند، انتگرالهای فوریه‌است.
از مکانیک کوانتومی ‌می‌دانیم که نقطه شروع مکانیک کوانتومی ‌معادله شرودینگر و تعبیر مناسب جوابهای آن است. این معادله را به هیچ عنوان نمی‌توان از فیزیک کلاسیک بدست آورد، چون خارج از قلمرو فیزیک کلاسیک قرار دارد. در واقع شرودینگر این معادله را بر اساس پیشنهاد اولیه دوبروی به طرز نابغه‌واری حدس زد. تابع موجی که برای امواج منتسب به ذرات مادی در نظر گرفته می‌شود، باید جواب معادله شرودینگر باشد. به بیان دیگر باید در معادله شرودینگر صدق کند.
سرعت بسته‌های موجی
کارهای پلانک و به تبع آن انیشتین منجر به کوانتش انرژی شد، یعنی انرژی به صورت کوانتم‌های انرژی بیان شده و رابطه E=hv برای آن در نظر گرفته شد. بر این اساس سرعت یک موج با فرکانس v=E/h و طول موج λ=h/P (بر اساس رابطه دوبروی) به صورت V=v λ=E/P بیان می‌شود. این سرعت را سرعت فاز می‌گویند و برای مشخص شدن آن ، یک اندیس ph که مخف واژه لاتین phase (به معنی فاز) می‌باشد، به آن اضافه می‌شود.

این سرعت در واقع همان سرعت موج تکفامی است که به یک ذره مادی نسبت داده می‌شود. این سرعت از سرعت نور بیشتر است و همین امر سبب می‌شود که‌ این موج غیر قابل مشاهده باشد. از طرفی این مشاهدات مربوط به ‌احتمال یافتن یک ذره ‌است نه مربوط به سرعت فازی که موج منتسب به ذره با آن سرعت پیش می‌رود، بنابراین ایجاد مزاحمت نمی‌کند. اما علاوه بر سرعت فاز ، یک سرعت دیگری نیز به نام سرعت گروه تعریف می‌شود.

وقتی یک گروه‌ از امواج سینوسی مجزا را که فرکانس و سرعت فاز آنها متفاوت آنها متفاوت است، با هم ترکیب می‌کنیم تا یک بسته موجی حاصل شود، در این صورت ناحیه‌ای با تداخل سازنده شدید تولید می‌شود. سرعت گروه ، آن سرعتی است که ناحیه مزبور با آن سرعت به پیش می‌رود. در مفهوم بسته موجی ، سرعت گروه همان سرعت ذره‌ای است که به آن موجی را نسبت می‌دهیم. طبیعی است که ‌این سرعت باید از سرعت نور و به تبع آن از سرعت فاز بیشتر باشد

ارسال پست