ترين انسان هاي سرتاسر تاريخ . ....

مدیران انجمن: parse, javad123javad

aht_Astronomy

سپاس: 13

Re: ترين انسان هاي سرتاسر تاريخ . ....

پست توسط aht_Astronomy »

لطفا کتاب آذربایگانی ها چگونه ترک شدند رو بخونید

نمایه کاربر
paulhenry

سپاس: 5

تماس:

پست توسط paulhenry »

لطفا ترک ها رو قاطی ماجرا نکنید، ترک ها و کرد ها ماجرا و داستان جدایی برای خودشان دارند.
توازن سر انجام جهان ، و هر آنچه درون آن است

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

aht_Astronomy نوشته شده:لطفا کتاب آذربایگانی ها چگونه ترک شدند رو بخونید
اون قسمتی که مد نظرت است را بگو.

نمایه کاربر
garfield

سپاس: 54

پست توسط garfield »

این بحث ها بحث های خوبی هستن به شرطی که به هم توهین نکنیم. یادمون نره که کل این نژادها و ملیتها همه زاده ضعف تکنولوژیکی بشر در تشکیل جوامع بزرگ بوده که کم کم داره رفع میشه و وقتی (هزاران سال دیگه) دهکده جهانی تشکیل بشه این دغدغه های امروز ما فوق العاده بدوی و اولیه خواهد نمود.
اگر با زوم واید به قضیه نگاه کنید خیلی واضحه:
تا حدود 15000 سال قبل، انسان بصورت خانواده های پراکنده در غارها زندگی میکردند. (و برای بقا مجبور شدند این باور را به خود بقبولانند که خانواده خودشان مهمتر از بقیه خانواده ها است)
تا حدود 10000 سال قبل، جوامع قبیله ای بوجود آمدند که از چند خانواده تشکیل بود (افراد متعصب قبایل، قبیله خود را برتر از دیگر قبایل میدانستند)
تا حدود 6000 سال قبل، جوامع ملوک الطوایفی بوجود آمدند که از چند قبیله تشکیل میشدند (افراد متعصب هر طایفه، طایفه خود را برتر از دیگر طوایف میدانستند)
تا حدود 3000 سال قبل، جوامع امپراطوری که اغلب بزور شمشیر، طوایف مختلف را گرد هم آورده بودند تشکیل شدند (افراد متعصب هر امپراطوری، امپراطوری خود را برتر از دیگر امپراطوری ها میدانستند - بحث امروز ما سر اینه و من فکر میکنم کمی تاریخش اکسپایر شده مگر اینکه جنبه تحقیقی داشته باشه)
کشورهای کلاسیک هم از حدود 1000 سال پیش به این طرف بوجود آمدند (و صد البته هنوز افراد متعصب هر کشور، کشور خود را برتر از دیگر کشور ها میدانند)
میبینیم که این برتری جویی، متاسفانه همان نیاز غریزی اولیه است که بدلیل بقای نسل، انسان اولیه برای خودش تعریف کرد ولی هنوز با آن دست به گریبان است.
هم اکنون با پیشرفت تکنولوژی میبینیم که کشورها دارن به هم نزدیک میشن و اونهایی که از نظر تکنولوژیکی کمی جلو تر هستند (و ما طبیعتا چند سال دیگه به امروز اونها میرسیم) دارن تلفیق میشن. (مثل جامعه اروپا)
پس میبینیم که آینده نسل بشر یک تمدن واحده که مثلا حدود 1000 سال دیگه بهش میرسه. و میبینیم که طرح نژاد و ملیت و ... خیلی بحث محدود به زمانیه که در آینده خنده دار خواهد بود.
البته قطعا بعضی از تمدنهای قدیمی از برخی جهات از بقیه سر تر بودن ولی این موجب صدور حکم سروری برای اونها نمیشه چرا که حتی بدبخت ترین قومها هم (مثل عربها که تا 1400 سال پیش هم قبیله ای زندگی میکردند!!!) یه نقاط قوتی (هرچند محدود) نسبت به بقیه داشنه اند. smile072

نمایه کاربر
alijohar

سپاس: 94

پست توسط alijohar »

يكي از كار هاي خوبي كه رضا شاه كرد و كورش كبير نكرد ؛ سركوب مدرس نامي بود كه هي سنگ اندازي ميكرد تو مجلس.
سوال از روح مدرس :
چرا زمان قاجار كه ارتجاعي ترين سيستم حكومتي تاريخ ايران (تا قبل از 5 سال پيش) ؛ بر ايران حاكم بود لب فرو بستي ؟ مگر در آن زمان بيضه اسلام به خطر نيافتاده بود؟
اين جهان زندان و ما زندانيان
بر شكن زندان و خود را وا رهان

نمایه کاربر
Sinasuperman

محل اقامت: تهران

سپاس: 23

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

من با بقیه ی بحث کاری ندارم و یک راست می رم سراغ اصل تاپیک:
این لیست بنده با توجه به لیست سازنده ی تاپیک است که با توجه به نظرات خودم تغییراتی در آن ایجاد کردم:
1-فلسفه ؛ علم ؛ منطق ،‌.... : سقراط
-----------------
تصویر
-----------------
2- روان شناسي و انسان شناسي : زيگموند فرويد
-----------------
تصویر
-----------------
3- بزرگترين فيزيكدان : اآلبرت اینشتین
-----------------
تصویر
-----------------
4- بزرگترين هنرمند : لئوناردو داوینچی یا کمال الملک
-----------------
تصویر
-----------------
5 - بزرگترين فرمانده سرتاسر تاريخ : آدولف هیتلر
-----------------
تصویر
-----------------
6- ابر مرد بزرگ تاريخ : کنفسیوس
-----------------
تصویر
-----------------
7- بزرگ ترين عارف و حكيم سراسر تاريخ : ابومحمد مُصلِح بن عَبدُالله مشهور به سعدی شیرازی ( که متأسفانه هیچ کس او را به نام یک عارف نشناخت)
-----------------
تصویر
----------------
8- بزرگترين شاعر ايراني : خواجه شمس الدین محمد بن محمد حافظ شیرازی
----------------
تصویر
----------------
9- بزرگترين سياستمدار : [متأسفانه] وینستون چرچیل
----------------
تصویر
----------------
10- برگترين رياضي دان : پیتر سیمون لاپلاس
----------------
تصویر
----------------
11- بزرگ پیامبر الهی: سیذارتا گوتاما بودا (هندی: गौतम बुद्ध)
----------------
[متأسفانه همانند اکثر پیامبران الهی از این پیام رسان تصویری موجود نیست مگر مجسمه ی او در چین.]
تصویر
----------------
12- بزرگترین رهبر تاریخ بشریت: مهاتما گاندی
----------------
تصویر
----------------
آخرین ویرایش توسط Sinasuperman دوشنبه ۱۳۸۹/۶/۱ - ۲۱:۵۲, ویرایش شده کلا 1 بار
. معما را در اینجا اینجابیابید..
. دیدن این رو از دست ندید.
تو به مردم ایده حرکت به آینده رو خواهی داد، آنها در پشت تو برخواهند خواست، خواهند لغزید و خواهند افتاد و در آخر درخورشید به تو خواهند پیوست؛در آخر تو به اونها کمک خواهی کرد به شگفتی ها دست پیدا کنند...

تصویر

نمایه کاربر
sina100

محل اقامت: شيراز

سپاس: 2

تماس:

پست توسط sina100 »

;,v,a

نمایه کاربر
termeh

سپاس: 3

پست توسط termeh »

- بزرگ ترين عارف و حكيم سراسر تاريخ : ابومحمد مُصلِح بن عَبدُالله مشهور به سعدی شیرازی ( که متأسفانه هیچ کس او را به نام یک عارف نشناخت)

ميشه لطفا دليلي بر اين گفته تون بياريد سعدي فقط يك شاعر رند بود به نظر بنده ايشون عارف نبودند .
نسل من و تو نسلی بود که یواشکی بوسید ، نوشید ، خندید ، حرف زد ، فکر کرد ، اعتراض کرد ، گریه کرد ، آرزو کرد ، دعا کرد ، درد و دل کرد ، انتخاب کرد ، عاشق شد

به سلامتی " یــواشــکــی " که اگه نبود ، نسل من و تو منقرض میشد

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

termeh نوشته شده:
- بزرگ ترين عارف و حكيم سراسر تاريخ : ابومحمد مُصلِح بن عَبدُالله مشهور به سعدی شیرازی ( که متأسفانه هیچ کس او را به نام یک عارف نشناخت)

ميشه لطفا دليلي بر اين گفته تون بياريد سعدي فقط يك شاعر رند بود به نظر بنده ايشون عارف نبودند .
خود سعدی هم چنین اعترافی نکرده.
این اولین باریه که میشنوم سعدی عارف بوده.

نمایه کاربر
alijohar

سپاس: 94

پست توسط alijohar »

چرا كنفسيوس ابر مرد بزرگ تاريخ است.؟
اين جهان زندان و ما زندانيان
بر شكن زندان و خود را وا رهان

aht_Astronomy

سپاس: 13

پست توسط aht_Astronomy »

من از گارفیلد بخاطر حرفای قشنگش تشکر میکنم smile017 smile043 smile046 smile072

ولی بازم میگم که اگه فتحعلی شاه نبود الان حداقلش با آمریکا از هر لحاظ برابری میکردیم

نمایه کاربر
sina100

محل اقامت: شيراز

سپاس: 2

تماس:

پست توسط sina100 »

اگر انسانی را در 2500 سال پیش یافتید که قدر تمند ترین مرد ان زمان باشد و بیش از 25 کشور را زیر امپراتوری خود داشته باشد بعد هم بگوید ان را اهورا مزدا به من ارزانی داد فکر نکنم کسی دیگر ابر مرد تاریخ باشد در زمانی که انسانها را به وحشیانه ترین حالت به بردگی خود در میاوردن و تمام ثروت هر انسانی را از ان خود میکردند کسی بیاید و بگوید برده داری در سرزمین من ممنوع است و مالیات را حذف کند و فقط هدایا را قبول کند بر دگان را ازاد کند تنها پادشاهی که گفت خدا یی هست او از همه ما قدرتمند تر است و قدرتی که من دارم به خاطر لطفش به من بوده به تمام ادیان دوران خود احترام بگذارد و هر کسی را در ایینش ازاد بگزارد

اینک من از دنیا میروم بیست وپنج کشور جزء امپراتوری ایران است. و در تمام این کشور ها پول ایران رواج دارد وایرانیان در آن کشور ها دارای احترام هستند . و مردم کشور ها در ایران نیز دارای احترام هستند. جانشین من خشایار شا باید مثل من در حفظ این کشور ها بکوشد . وراه نگهداری این کشور ها آن است که در امور داخلی آنها مداخله نکند و مذهب وشعائر آنان را محترم بشمارد. اکنون که من از این دنیا می روم تو دوازده کرور در یک زر در خزانه سلطنتی داری و این زر یکی از ارکان قدرت تو میباشد . زیرا قدرات پادشاه فقط به شمشیر نیست بلکه به ثروت نیز هست . البته به خاطر داشته باش تو باید به این ذخیره بیفزایی نه اینکه از آن بکاهی . من نمی گویم که در مواقع ضروری از آن برداشت نکن ، زیرا قاعده این زر در خزانه آن است که هنگام ضرورت از آن برداشت کنند ، اما در اولین فرصت آنچه برداشتی به خزانه برگردان . مادرت آتوسا برمن حق دارد پس پیوسته وسایل رضایت خاطرش را فراهم کن . ده سال است که من مشغول ساختن انبار های غله در نقاط مختلف کشور هستم و من روش ساختن این انبار ها را که از سنگ ساخته می شود وبه شکل استوانه هست در مصر آموختم و چون انبار ها پیوسته تخلیه می شود حشرات در آن بوجود نمی آیند و غله در این انبار ها چند سال می ماند بدون اینکه فاسد شود و تو باید بعد از من به ساختن انبار های غله ادامه بدهی تا اینکه همواره آذوقه دو و یا سه سال کشور در آن انبار ها موجود باشد . و هر ساله بعد از اینکه غله جدید بدست آمد از غله موجود در انبار ها برای تامین کسری خواروبار از آن استفاده کن و غله جدید را بعد از اینکه بوجاری شد به انبار منتقل نما و به این ترتیب تو هرگز برای آذوغه در این مملکت دغدغه نخواهی داشت ولو دو یا سه سال پیاپی خشکسالی شود . هرگز دوستان وندیمان خود را به کار های مملکتی نگمار و برای آنها همان مزیت دوست بودن با تو کافی است . چون اگر دوستان وندیمان خود را به کار های مملکتی بگماری و آنان به مردم ظلم کنند و استفاده نامشروع نمایند نخواهی توانست آنها را به مجازات برسانی چون با تو دوست هستند و تو ناچاری رعایت دوستی بنمایی . کانالی که من میخواستم بین شط نیل و دریای سرخ بوجود بیاورم هنوز به اتمام نرسیده و تمام کردن این کانال از نظر بازرگانی و جنگی خیلی اهمیت دارد تو باید آن کانال را به اتمام برسانی و عوارض عبور کشتی ها از آن کانال نباید آنقدر سنگین باشد که ناخدایان کشتی ها ترجیح بدهند که از آن عبور نکنند . اکنون من سپاهی به طرف مصر فرستادم تا اینکه در این قلمرو ، نظم و امنیت برقرار کند ، ولی فرصت نکردم سپاهی به طرف یونان بفرستم و تو باید این کار را به انجام برسانی . با یک ارتش قدرتمند به یونان حمله کن و به یونانیان بفهمان که پادشاه ایران قادر است مرتکبین فجایع را تنبیه کند . توصیه دیگر من به تو این است که هرگز دروغ گو و متملق را به خود راه نده ، چون هردوی آنها آفت سلطنت هستند و بدون ترحم دروغ گو را از خود دور نما . هرگز عمال دیوان را بر مردم مسلط نکن ، و برای اینکه عمال دیوان بر مردم مسلط نشوند ، قانون مالیات وضع کردم که تماس عمال دیوان با مردم را خیلی کم کرده است و اگر این قانون را حفظ کنی عمال حکومت با مردم زیاد تماس نخواهند داشت . افسران وسربازان ارتش را راضی نگه دار و با آنها بدرفتاری نکن . اگر با آنها بد رفتاری کنی آنها نخواهند توانست معامله متقابل کنند . اما در میدان جنگ تلافی خواهند کرد ولو به قیمت کشته شدن خودشان باشد و تلافی آنها اینطور خواهد بود که دست روی دست می گذارند و تسلیم می شوند تا اینکه وسیله شکست خوردن تو را فراهم کنند . امر آموزش را که من شروع کردم ادامه بده وبگذار اتباع تو بتوانند بخوانند وبنویسند تا اینکه فهم وعقل آنها بیشتر شود وهر چه فهم وعقل آنها بیشتر شود ، تو با اطمینان بیشتری میتوانی سلطنت کنی . همواره حامی کیش یزدان پرستی باش . اما هیچ قومی را مجبور نکن که از کیش تو پیروی نماید و پیوسته و همیشه به خاطر داشته باش که هرکس باید آزاد باشد و از هر کیش که میل دارد پیروی نماید . بعد از اینکه من زندگی را بدرود گفتم . بدن من را بشوی و آنگاه کفنی را که من خود فراهم کرده ام بر من به پیچان و در تابوت سنگی قرار بده و در قبر بگذار . اما قبرم را که موجود است مسدود نکن تا هرزمانی که میتوانی وارد قبر بشوی و تابوت سنگی مرا در آنجا ببینی و بفهمی ، که من پدر تو پادشاهی مقتدر بودم و بر بیست وپنج کشور سلطنت میکردم ،مردم و تو نیز مثل من خواهی مرد . زیرا سرنوشت آدمی این است که بمیرد ، خواه پادشاه بیست وپنج کشور باشد خواه یک خارکن و هیچ کس در ان جهان باقی نخواهد ماند . اگر تو هر زمان که فرصت بدست می آوری وارد قبر من بشوی و تابوت را ببینی ، غرور وخود خواهی برتو غلبه خواهد کرد ، اما وقتی مرگ خود را نزدیک دیدی ، بگو قبر مرا مسدود نمایند و وصیت کن که پسرت قبر تو را باز نگه دارد تا اینکه بتواند تابوت حاوی جسد تو را ببیند . زنهار زنهار ، هرگز هم مدعی وهم قاضی نشو اگر از کسی ادعایی داری موافقت کن یک قاضی بیطرف آن ادعا را مورد رسیدگی قرار دهد . و رای صادر نماید . زیرا کسی که مدعی است اگر قاضی هم باشد ظلم خواهد کرد . هرگز از آباد کردن دست برندار . زیرا که اگر از آباد کردن دست برداری کشور تو رو به ویرانی خواهد گذاشت زیرا این قاعده است که وقتی کشوری آباد نمی شود به طرف ویرانی می رود . در آباد کردن ، حفر قنات و احداث جاده وشهر سازی را در درجه اول قرار بده . عفو وسخاوت را فراموش نکن و بدان بعد از عدالت برجسته ترین صفت پادشاهان عفو است و سخاوت ، ولی عفو باید فقط موقعی بکار بیفتد که کسی نسبت به تو خطایی کرده باشد و اگر به دیگری خطایی کرده باشد و تو خطا را عفو کنی ظلم کرده ای زیرا حق دیگری را پایمال نموده ای . بیش از این چیزی نمیگویم این اظهارات را با حضور کسانی که غیر از تو در اینجا حاضر هستند ، کردم . تا اینکه بدانند قبل از مرگ من این توصیه ها را کرده ام و اینک بروید و مرا تنها بگذارید زیرا احساس میکنم مرگم نزدیک شده است

نمایه کاربر
Sinasuperman

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

termeh نوشته شده:ميشه لطفا دليلي بر اين گفته تون بياريد سعدي فقط يك شاعر رند بود به نظر بنده ايشون عارف نبودند .
دوست عزیز بنده termeh جان اکثراً در میان شاعران ، سعدی را در میان عارفان نمی شناسند و این اکثراً به سبب غفلت آنها از اشعار ابومحمد مُصلِح بن عَبدُالله بوده است در حالی که آشنایان با اشعار این بزگ مرد حرف من را تأیید خواهند نمود که در حق و منقبت این شاعر بزرگوار بسیار بدی روا شده! به همین سبب تصمیم گرفتم تا با قرار دادن این شاعر بزرگوار در میان عارفان حق او را ادا کرده باشم! البته این سخن من بی روا نیست زیرا او عرفان را در مکتب شهاب‌الدین عمر سهروردی و امام محمد غزالی در مدرسه ی نظامیه ی بغداد فرا گرفت که بدها چنین شد که در اشعار خود از عرفان سخن ها بسیار به میان آورد. در میان استادان او بسیار شک در ابوالفرج بن جوزی ، محمد قزوینی و محیط طباطبایی وجود دارد که هر کدام از عارفان بسیار بزرگ همان دوره بوده اند. پس با این حال می توان سعدی را یکی از بزرگترین عارفان در شعر و ادب فارسی دانست.
edwardfurlong نوشته شده:خود سعدی هم چنین اعترافی نکرده.
این اولین باریه که میشنوم سعدی عارف بوده.
دوست عزیز بنده edwardfurlong جان عزیز با توجه به گفته های بالای بنده امیدوارم متوجه عرفان سعدی شده باشید. در ضمن اگر با استید سعدی شناس ملاقات هایی داشته باشید متوجه صحبت های بنده خواهید شد.
aht_Astronomy نوشته شده:ولی بازم میگم که اگه فتحعلی شاه نبود الان حداقلش با آمریکا از هر لحاظ برابری میکردیم
موافقم ؛ به نظر من تمام ضعف کشور ایران به سبب وجود شاهان قاجار است که به نظر من سراسر ننگ آذربایجان هستند! یاد بزرگانی چون شاع عباس صفوی زنده که ایران را اباد نمودند و آن را به درجه ای رساندند که فارس ها اکنون بدان افتخار می کنند و همواره اصفهان نصف جهان می گویند در حالی که همه ی اینها از محبت خطه ی آذربایجان بوده!
یاشاسین آذربایجان
sina100 نوشته شده:اگر انسانی را در 2500 سال پیش یافتید که قدر تمند ترین مرد ان زمان باشد و بیش از 25 کشور را زیر امپراتوری خود داشته باشد بعد هم بگوید ان را اهورا مزدا به من ارزانی داد فکر نکنم کسی دیگر ابر مرد تاریخ باشد در زمانی که انسانها را به وحشیانه ترین حالت به بردگی خود در میاوردن و تمام ثروت هر انسانی را از ان خود میکردند کسی بیاید و بگوید برده داری در سرزمین من ممنوع است و مالیات را حذف کند و فقط هدایا را قبول کند بر دگان را ازاد کند تنها پادشاهی که گفت خدا یی هست او از همه ما قدرتمند تر است و قدرتی که من دارم به خاطر لطفش به من بوده به تمام ادیان دوران خود احترام بگذارد و هر کسی را در ایینش ازاد بگزارد
دوست عزیز کمی از کتاب های کنفسیوس را بخوانید و معرفت را عمیقاً در کتاب های وی درک کنید و بعداً چنین سخنانی را بر زبان بیاورید! در ضمن فراموش نکنید در آن دوره به معلول اصلاً کشوری وجود نداشت که بخواهد زیر سلطه ی ایران باشد. همه ی کشور ها به یونان ، ویتنام ، چین و مصر خلاصه می شد.
------------------
3200 BC
Persia
first state consisting all of western Iran was founded by the Proto-Elamite with their capital at Susa & Anshan which lasted from around 3200 BC to 2700 BC and had a significant influence on later Iranian dynasties, they were followed by Elam (2700 BC-550 BC) and Indo-European Medes who created the first Iranian empire, which encompassed all of Iran and lasted from 728 to 550 BC, Cyrus The Great, founded the first Persian Empire, the Achaemenid Empire in 550 BC (the Achaemenids had ruled Anshan for about a century before that). The Achaemenids conquered the neighbouring Mesopotamian Civilization, and was the world's first superstate, stretching from Greece to India. Persia was conquered by the Greeks under Alexander the Great, Arab Islamic Caliphate and the Mongol Empire with subsequent reunifications afterwards. The last reunification of Iran happened in 1501 by the Safavid dynasty. Iran was referred to in the West as Persia until March 21, 1935 when it was officially recognized as Iran which has been the local name. The modern Islamic Republic of Iran was established on February 11, 1979 after revolution toppled Pahlavi dynasty.Iran has had roughly the same geographical boundaries since its inception and has been using Persian as the official language in addition to Iranian calendar as official calendar as well as the name of Iran for the nation since Median Empire
------------------
3100 BC
Egypt
unification of Upper and Lower Egypt into one country by Pharaoh Narmer occurred in 3100 BC. Despite subsequent conquests, Egypt has roughly remained a united nation geographically ever since. Egypt was unilaterally granted nominal independence by the United Kingdom on February 28, 1922
------------------
2879 BC
Viet Nam
rise of Văn Lang confederacy in 2879 BC from Văn Lang tribe. Continuous invasions however, Vietnam inside was abiding after that in the allied countries. Proclaimed sovereignty after World War II following fall of the Japanese Empire on September 2, 1945 but the French Empire recognized it in 1954
------------------
2340 BC
Assyria
unification occurred under the Akkadians by Sargon the Great in 2340 BC as first unified state of Sumer founded in 3200 BC in Mesopotamia, the "Cradle of Civilization", in what is now Iraq. Ancient contact between Sumeria and the two other cradles of civilization, India and Egypt occurred. The area was subsequently ruled by various civilizations, including the Assyrians (Babylonians), the neighbouring Persians, and the Arabs. The Ottoman Turks controlled the area until World War I, when the British Empire gained administration. The modern Republic of Iraq was established on October 3, 1932 after independence from the British Empire
------------------
2333 BC
Korea
references to Gojoseon founded under the Altaic-Tungusic by Dangun in historical records from 2333 BC. The Korean peninsula was re-unified in 668 by the Silla kingdom and was invaded by the Mongols, the Manchus, and the Russians. The Japanese Empire governed Korea from 1910 to the end of World War II, as the Allies liberated, but Korea was divided into two republics by the two Cold War rivals. The modern Republic of Korea was formed on August 15, 1948 under United States administration and the modern Democratic People's Republic of Korea was formed on September 9, 1948 under Soviet administration. Although economic and political differences continued to keep the two countries apart, there was renewed hope that one day Korea will become a united nation
------------------
...
------------------
July 26, 1581
Netherlands
declared independence from the Spanish Empire during the Eighty Years' War
------------------
1650
Oman
expulsion of the Portuguese
------------------
1714
Spain
------------------
و ...
امیدوارم کورکورانه برخورد نکنید.

----------------------------------------------
این هم شعری از سعدی:
نه طریق دوستانست و نه شرط مهربانی ..... که به دوستان یک‌دل، سر دست برفشانی
نفسی بیا و بنشین، سخنی بگو و بشنو ...... که به تشنگی بمردم، بر آب زندگانی
دل عارفان ببردند و قرار پارسایان ....... همه شاهدان به صورت، تو به صورت و معانی
نه خلاف عهد کردم، که حدیث جز تو گفتم ...... همه بر سر زبانند و تو در میان جانی
مده‌ای رفیق پندم، که نظر بر او فکندم ...... تو میان ما ندانی، که چه می‌رود نهانی
دل دردمند سعدی، ز محبت تو خون شد .... نه به وصل می‌رسانی، نه به قتل می‌رهانی

به‌جهان خرم از آنم، که جهان خرم از اوست ...... عاشقم برهمه عالم، که همه عالم از اوست
به غنیمت شمر ای دوست، دم عیسی صبح ..... تا دل مرده مگر زنده کنی، کاین دم از اوست
نه فلک راست مسلم، نه ملک را حاصل ...... آنچه در سر سویدای بنی‌آدم از اوست
به حلاوت بخورم زهر، که شاهد ساقیست ...... به ارادت ببرم زخم، که درمان هم از اوست
زخم خونینم اگر به نشود، به باشد ..... خنک آن زخم، که هر لحظه مرا مرهم از اوست
غم و شادی بر عارف چه تفاوت دارد؟ ..... ساقیا، باده بده شادی آن، کاین غم از اوست
پادشاهی و گدایی، بر ما یکسان است ...... چو بر این در، همه را پشت عبادت خم از اوست
سعدیا، گر بکند سیل فنا خانهٔ عمر ...... دل قوی دار، که بنیاد بقا محکم از اوست
تو به مردم ایده حرکت به آینده رو خواهی داد، آنها در پشت تو برخواهند خواست، خواهند لغزید و خواهند افتاد و در آخر درخورشید به تو خواهند پیوست؛در آخر تو به اونها کمک خواهی کرد به شگفتی ها دست پیدا کنند...

تصویر

نمایه کاربر
Sinasuperman

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

alijohar نوشته شده:چرا كنفسيوس ابر مرد بزرگ تاريخ است.؟
فقط با خواندن کتاب های این بزرگ مرد متوجه منظور من خواهید شد و خواهید فهمید چرا صدها میلیون نفر از مردم کشور بسیار پر جمعیت چین این مرد بزرگ و عارف بلند مرتبه را پیامبر الهی می خوانند که در نهایت کفر و بت پرستی مردم چین ، آنها را به شریعت یگانه پرستی دعوت کرد و معارف بسیار در مظامین متنوع بدانان عرضه کرد.
جواب من فقط همین است.
این ( smile072 ) تقدیم روح بلند مرتبه ی کنفسیوس و این ( smile072 ) تقدیم شما...
مـــــــــــــــــــــــــــــــــــوفق باشید!
سینا جمیل

تصویر

نمایه کاربر
termeh

سپاس: 3

پست توسط termeh »

Sinasuperman نوشته شده:دوست عزیز بنده termeh جان اکثراً در میان شاعران ، سعدی را در میان عارفان نمی شناسند و این اکثراً به سبب غفلت آنها از اشعار ابومحمد مُصلِح بن عَبدُالله بوده است در حالی که آشنایان با اشعار این بزگ مرد حرف من را تأیید خواهند نمود که در حق و منقبت این شاعر بزرگوار بسیار بدی روا شده! به همین سبب تصمیم گرفتم تا با قرار دادن این شاعر بزرگوار در میان عارفان حق او را ادا کرده باشم! البته این سخن من بی روا نیست زیرا او عرفان را در مکتب شهاب‌الدین عمر سهروردی و امام محمد غزالی در مدرسه ی نظامیه ی بغداد فرا گرفت که بدها چنین شد که در اشعار خود از عرفان سخن ها بسیار به میان آورد. در میان استادان او بسیار شک در ابوالفرج بن جوزی ، محمد قزوینی و محیط طباطبایی وجود دارد که هر کدام از عارفان بسیار بزرگ همان دوره بوده اند. پس با این حال می توان سعدی را یکی از بزرگترین عارفان در شعر و ادب فارسی دانست.
خوب فرضا كه ما تاكنون شعري از اين شاعر نخوانده باشيم . اما حتما از اساتيد كساني هستند كه اشعار ايشون را خوانده باشند و نظري داده باشند آيا شما كسي از صاحب نظران را ميشناسيد كه چنين راي داده باشند؟؟؟

خوب اينكه ايشون نزد اساتيد زيادي مشق گرفتند را قبول دارم اما اين كه دليلي بر عارف بودن ايشون نميشه !!! منم استادهاي رياضي دان زيادي داشته ام آيا اين دليل نميشه كه من يك رياضي دان باشم!!!
نسل من و تو نسلی بود که یواشکی بوسید ، نوشید ، خندید ، حرف زد ، فکر کرد ، اعتراض کرد ، گریه کرد ، آرزو کرد ، دعا کرد ، درد و دل کرد ، انتخاب کرد ، عاشق شد

به سلامتی " یــواشــکــی " که اگه نبود ، نسل من و تو منقرض میشد

ارسال پست