4 بعد جهان؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
school prince

محل اقامت: دبیرستان

سپاس: 2

Re: 4 بعد جهان؟

پست توسط school prince »

ممنونم سینای عزیز. وقتی این تاپیکو زدم هیچ اطلاعاتی در مورد ابعاد نداشتم که به لطف شما و کوروش عزیز متوجه شدم.
توی تاپیک های دیگه در مورد ِ نظریه ی ریسمان خوندم که گفته جهان 10 بعدی هستش..خیلی دوس دارم در مورد این 6 بعد دیگه بیشتر بدونم و اینکه منظور از این چیه! البته خودم سرچ میکنم و مقاله هاشو میخونم الان که یه پیش زمینه اطلاعاتی داشته باشم. اما ممنون میشم شما هم لطف کنید و توضیح مختصری بدین. smile072
ما آزموده ایم در این شهر بخت خویش...بیرون کشید باید از این ورطه رخت خویش!!

نمایه کاربر
farnaspas

محل اقامت: بروجرد

سپاس: 96

تماس:

پست توسط farnaspas »

school prince نوشته شده:ممنونم سینای عزیز. وقتی این تاپیکو زدم هیچ اطلاعاتی در مورد ابعاد نداشتم که به لطف شما و کوروش عزیز متوجه شدم.
توی تاپیک های دیگه در مورد ِ نظریه ی ریسمان خوندم که گفته جهان 10 بعدی هستش..خیلی دوس دارم در مورد این 6 بعد دیگه بیشتر بدونم و اینکه منظور از این چیه! البته خودم سرچ میکنم و مقاله هاشو میخونم الان که یه پیش زمینه اطلاعاتی داشته باشم. اما ممنون میشم شما هم لطف کنید و توضیح مختصری بدین. smile072
سلام !
ببين اگر ميخاي در مورد ريسمان ها مطالعه كني و مفيد باشه بايد
كوانتوم و نسبيت رو دركيده باشي و بعد شروع به خوندن اونها كني smile017 smile017 smile017

نمایه کاربر
school prince

محل اقامت: دبیرستان

سپاس: 2

پست توسط school prince »

ممنون کوروش.
پس فعلا جواب سوالمو ندین. چون مسلما توضیحاتتون باعث میشه سوالات جدید (و پیش پا افتاده!) برام پیش بیاد که وقت دوستان رو هم بگیره. اجازه بدین با سرچ تو سایت اطلاعات اولیه کافی رو بدست بیارم و بعد سوالاتمو مطرح میکنم. smile072
ما آزموده ایم در این شهر بخت خویش...بیرون کشید باید از این ورطه رخت خویش!!

نمایه کاربر
Sinasuperman

محل اقامت: تهران

سپاس: 23

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

نظریه ی ریسمان نظریه ای بسیار پیچیده از ریز ذره های تشکیل دهنده ی جهان هستی است که معمولاً تفکری اشتباه درباره ی 10 یا 11 بعدی بودن فضای اطراف آنها وجود دارد امّا بر خلاف همه ی مباحث باید گفت ریسمان ها در فضایی 26بُعدی قرار دارند که درک آن عملاً برای نوع بشر کاملاً غیر ممکن است حال این موضوع که این ابعاد چگونه شکل گرفته اند باید گفت محاسبه این ابعاد از نظریه ی گروهها و حفظ تقارن لورنتس بوده است البته اینها مواردی است که می توانید در مورد ریسمان ها در تارنماهای اینترنتی مطالعه کنید. اگر در مورد نظریه ی ریسمان سوالی دارید حتماً مطرح کنید تا اگر بنده در توانم باشد به سوال شما پاسخ بدهم در ضمن اگر سوال از توان بنده نیز خارج بود عزیزانی چون کوروش(محمد) عزیز نیز هستند که بتوانند به سوال شما پاسخ دهند ولی سعی خواهم کرد در هر صورت جوابی برای سوال های شما از سوی بنده وجود داشته باشد.
سینا.ج( smile072 )
( smile133 )
. معما را در اینجا اینجابیابید..
. دیدن این رو از دست ندید.
تو به مردم ایده حرکت به آینده رو خواهی داد، آنها در پشت تو برخواهند خواست، خواهند لغزید و خواهند افتاد و در آخر درخورشید به تو خواهند پیوست؛در آخر تو به اونها کمک خواهی کرد به شگفتی ها دست پیدا کنند...

تصویر

aliarya

پست توسط aliarya »

دوستان چند تا سوال داشتم شاید به تاپیک ربط نداشته باشه ولی از نظر خودم داره smile039
1- ریاضیات کوانتومی ( یعنی ریاضیاتی که در مباحث کوانتوم ) به کار میره از کجا شروع میشه و بیشتر به چه وسیله ای تحلیل میشن
مثلا این ابعاد بالا تر چطور به وسیله ریاضیات اثبات و تحلیل میشن.
2- بزرگترین مرجعه کتاب ها و مقالات انشتین الان (برای دانلود ) کجاست . میشه مقالات رو در سایت های پولی علمی مثل IEEE گیر آورد. دانشگاه vpn داده که میشه به همه این سایت ها وارد شد .
3- تا الان چه استفاده عملی از مکانیک کوانتومی و کلی تر مباحث کوانتومی و زیر اتمی کرده اند .
5- و اصلا وجود ابعاد بالاتر متافیزیک رو معنی میکنه

به نظر خودم ذهن و به خصوص ضمیرناخودآگاه در ابعاد بالاتر سیر میکند ... نظر شما چیه

نمایه کاربر
احسان2142

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 20

تماس:

پست توسط احسان2142 »

سلام!
aliarya نوشته شده:- تا الان چه استفاده عملی از مکانیک کوانتومی و کلی تر مباحث کوانتومی و زیر اتمی کرده اند .
از همین کامپیوتر خودت بگیر تا درک ما از جهان!

نمایه کاربر
Sinasuperman

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

aliarya نوشته شده:5- و اصلا وجود ابعاد بالاتر متافیزیک رو معنی میکنه

به نظر خودم ذهن و به خصوص ضمیرناخودآگاه در ابعاد بالاتر سیر میکند ... نظر شما چیه
تا حدی می شود چنین برداشت کرد به هر حال ابداعات و اکتشافات همگی درچه های گذر از مرز های متافیزیک اند.
در مورد این موضوع که ضمیر ناخود آگاه در ابعاد بالاتر سیر می کند کاملاً در اشتباه هستید زیرا درک ابعاد بالاتر برای انسان کاملاً غیر ممکن است و در ضمن ابعاد بالاتر به روش های دیگر توصیف می گردند.
سینا.ج( smile072 )
( smile133 )
تو به مردم ایده حرکت به آینده رو خواهی داد، آنها در پشت تو برخواهند خواست، خواهند لغزید و خواهند افتاد و در آخر درخورشید به تو خواهند پیوست؛در آخر تو به اونها کمک خواهی کرد به شگفتی ها دست پیدا کنند...

تصویر

ehmed

سپاس: 6

پست توسط ehmed »

اینکه از بحثها فهمیدم شما به اتفاق هیچ کدام درک درستی از زمان ندارید و با عرض پوزش فراوان هر آنچه را که ما در مورد مکان یا سه بعد شهودی میبینیم نمیتوان به زمان نسبت داد زمان حال به تعداد ادمها تعریف دارد من با یک مثال کوچک در زمان را قابل فهم میکنم شما در فاصله 10 متری از دیوار باستید و با چشمان بسته به طرف دیوار برید قبل از اینکه به دیوار برسی فکر میکنی رسیدی بدونه اینکه دیوار را حس کنی با چشم بسته تا فاصله نیم نتری دیوار برو و بایست که در این حالت با چشم بسته مطمئنا میدانی که در فاصله نیم متری دیوار هستی حالا چشماتو باز کن یقینا میبینی که در فاصله بیشتر از نیم متر دیوار هستی در این حالت درک زمان خیلی راحت است زمان را نمیتوان بعد چهام نامید زمان را میتوان بهتر گفت بعد فراتر از مکان است شاید مکان 3یا بیشتر بعد داشته باشد و زمان نیز دارای چندین بعد مثل مکان است

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

Sinasuperman نوشته شده:...معمولاً تفکری اشتباه درباره ی 10 یا 11 بعدی بودن فضای اطراف آنها وجود دارد امّا بر خلاف همه ی مباحث باید گفت ریسمان ها در فضایی 26بُعدی قرار دارند که درک آن...
البته حضرتِ‌ استاد به‌همه‌یِ سؤالات پاسخِ جامع و شامل می‌دی و دیگه جسارته ما هم بپریم وسط، ولی می‌خواستم این‌تیکه‌ی فوق رو واسم تفهیم کنی!
«معمولاً تفکری اشتباه» یعنی چی آخه؟ پنج‌نوع نظریه‌یِ ابرریسمانی که داریم ۱۰ بعدی هستند و بعداً که حضرتِ ویتن اومد و نظریّه‌یِ اِم رو مطرح کرد، همه رو در قالبِ یه نظریّه‌یِ ۱۱ بعدی آورد. اون نظریّه‌یِ بوزونیِ ریسمان‌ها که ۲۶ بعد تشریف داره نمی‌تونه طبیعت رو توصیف کنه و فکر هم نکنم که دیگه اصلاً مدِّنظرِ کسی باشه.
+ البته بنده اطلاعی از روابطِ‌ ریاضیِ این‌ماجرا ندارم و فقط شرحِ این‌قصه رو خوندم.

چاکریم.

نمایه کاربر
Sinasuperman

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

aalireza نوشته شده:
Sinasuperman نوشته شده:...معمولاً تفکری اشتباه درباره ی 10 یا 11 بعدی بودن فضای اطراف آنها وجود دارد امّا بر خلاف همه ی مباحث باید گفت ریسمان ها در فضایی 26بُعدی قرار دارند که درک آن...
البته حضرتِ‌ استاد به‌همه‌یِ سؤالات پاسخِ جامع و شامل می‌دی و دیگه جسارته ما هم بپریم وسط، ولی می‌خواستم این‌تیکه‌ی فوق رو واسم تفهیم کنی!
«معمولاً تفکری اشتباه» یعنی چی آخه؟ پنج‌نوع نظریه‌یِ ابرریسمانی که داریم ۱۰ بعدی هستند و بعداً که حضرتِ ویتن اومد و نظریّه‌یِ اِم رو مطرح کرد، همه رو در قالبِ یه نظریّه‌یِ ۱۱ بعدی آورد. اون نظریّه‌یِ بوزونیِ ریسمان‌ها که ۲۶ بعد تشریف داره نمی‌تونه طبیعت رو توصیف کنه و فکر هم نکنم که دیگه اصلاً مدِّنظرِ کسی باشه.
+ البته بنده اطلاعی از روابطِ‌ ریاضیِ این‌ماجرا ندارم و فقط شرحِ این‌قصه رو خوندم.

چاکریم.
مسئله ی ریسمان و نظریات مرتبط با آن همگی در پرده ای از ابهام هیتند و تنها نظریه ی پایه ی موجود که البته به سبب همین پایه بودن پذیرفته تر نیز هست ریسمان ها را در فضایی 26 بعدی ترسیم می کند! در ضمن البته هستند نظریات دیگری که فضای مورد بحث را 11 بعدی نیز مورد بحث قرار می دهند امّا پذیرفته تر است تا این فضا 26 بعدی فرض می گردد که این عدد برای حفظ تقارن لورنتس است.
امیدوارم متوجه مضامین البته بی ارزش من شده باشید
ارادتمند شما هستم aalireza جان
سینا جــــــــــــــ .
مخـــــلصیم
( smile100 )

تصویر

نمایه کاربر
NAHAYAT

پست توسط NAHAYAT »

سلام بر دوستان عزيز.از بحث هاي مطرح شده واقعا متشكرم.عالي بودولي سوالي مدت پيش تو يه مبحث ديگه ازدوستان پرسيده بودم كه متاسفانه جوابي نگرفتم دوباره اينجا مطرح ميكنم لطفا بي جواب نذارينش.متشكرم.جايي شنيدم كه مرگ جابجايي انسان از يك بعد به بعد ديگر است ولازمه اين جابجايي آزاد شدن روح(انرژي)براي انتقال است همينطور كه از بعد قبل(قبل از به دنيا آمدن)به اين بعد(اين دنيا)آمديم وممكنه اين انتقالات همينطور ادامه داشته باشه...اگر اطلاعات بيشتري در اين زمينه دارين مطرح كنيدممنون ميشم. smile072
آسمان جايگاه من و توست گاهي به آن نگاهي بينداز...

نمایه کاربر
garfield

سپاس: 54

پست توسط garfield »

aalireza نوشته شده:

چاکریم.
من هم یه زمانی مقاله ای خونده بودم در مورد اینکه نظریه جهان 26 بعدی بین فیزیکدانان، کمتر از نظریه M طرفدار داره.

aliarya

پست توسط aliarya »

جواب سوال ماه بعد از چند ماه چی شد ؟

1- ریاضیات کوانتومی ( یعنی ریاضیاتی که در مباحث کوانتوم به کار میره ) از کجا شروع میشه و بیشتر به چه وسیله ای تحلیل میشن
بهتر بگم مهارت های ریاضیات در مباحث کوانتومی بیشتر مربوط به چه ریاضیاتی میشه .

نمایه کاربر
Sinasuperman

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

garfield نوشته شده:
aalireza نوشته شده:

چاکریم.
من هم یه زمانی مقاله ای خونده بودم در مورد اینکه نظریه جهان 26 بعدی بین فیزیکدانان، کمتر از نظریه M طرفدار داره.
درسته گارفیلد جان چون همه ی دانشمندان به سمت کشف نشده ها میرن و چیزهایی که نو تر هستند البته بیشتر بعد از سال های 1890!
ولی در کل نظریه ی 26 بعدی پذیرفته تر است!
سینا.جــــــــــ .

تصویر

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

Sinasuperman نوشته شده:
garfield نوشته شده:
aalireza نوشته شده:

چاکریم.
درسته گارفیلد جان چون همه ی دانشمندان به سمت کشف نشده ها میرن و چیزهایی که نو تر هستند البته بیشتر بعد از سال های 1890!
ولی در کل نظریه ی 26 بعدی پذیرفته تر است!
سینا.جــــــــــ .
جسارتاً سند بیار قربان که نظریّه‌ای که نمی‌تونه الکترون رو بررسی کنه، پذیرفته‌تره! شما این‌لینک رو مثلاً بررسی کن:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bosonic_string_theory
درسته که ویکی‌پدیا علماً معتبر نیست، امّا کارِ‌ ما رو این‌جا راه می‌ندازه دیگه:
«...Firstly it predicts only the existence of bosons whereas many physical particles are fermions. Secondly, it predicts the existence of a particle whose mass is imaginary implying that it travels faster than light. The existence of such a particle, commonly known as a tachyon, would conflict with much of what is known about physics, and such particles have never been observed...»
مثلاً در قسمتِ فوق دو موردش اشاره شده: فرمیون‌ها رو نمی‌تونه بررسی کنه چون از آمارِ بوز تبعیّت می‌کنه و اصلاً این‌به‌کنار، تاکیون‌ها توش ظاهر می‌شن!! حالا چنین نظریّه‌ای که نمی‌تونه طبیعت رو شامل بشه، پذیرفته‌تره؟!! smile057

چاکریم.

ارسال پست