منشا بار الکتریکی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
mohsen_abc

محل اقامت: tehran

منشا بار الکتریکی

پست توسط mohsen_abc »

منشا بار الکتریکی کجاست؟
آخرین ویرایش توسط mohsen_abc جمعه ۱۳۸۹/۱۰/۲۴ - ۲۲:۴۱, ویرایش شده کلا 1 بار
mohsen_abc

نمایه کاربر
einstein313

سپاس: 91

Re: منشا بار الکتریکی

پست توسط einstein313 »

mohsen_abc نوشته شده:منشا بار الکتریکب کجاست؟
اگه منظورت اینه که بار الکتریکی در کجاست خوب در ساختمان اتمی تمام عناصر هست ( که یا مثبت یا منفی و یا هر دو را داره)
اللهم العن قاتلیک یا فاطمه الزهرا

اَللّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ ، وَآخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِكَ ، اَللّهُمَّ الْعَنِ الْعِصابَةَ الَّتى جاهَدَتِ الْحُسَيْنَ ( علیه السلام ) ، وَشٰايَعَتْ وَبٰايَعَتْ وَتٰابَعَتْ عَلىٰ قَتْلِهِ

اَللّٰهُمَّ الْعَنْهُمْ جَميعاً

اسلام به ذات خود ندارد عیبی .......... هر عیب که هست از مسلمانی ماست

lebesgue

سپاس: 66

پست توسط lebesgue »

منشا ندارد، خودش منشا است!
منشا دیگه چیه؟

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

پست توسط mamy72 »

اگه به اين سوال جواب بدي خودم نوبلت رو تضمين مي كنم smile001

نمایه کاربر
mohsen_abc

محل اقامت: tehran

پست توسط mohsen_abc »

مرسی از جوابتون
آخه این یکی از سوالهای امتحان ماست
خودم یه چیزهایی پیدا کردم

طبق نظریه الکترونی اتم ، یک اتم از ذرات کوچکتری به نامهای الکترون ، پروتون و نوترون تشکیل شده است، که الکترونها دارای بار منفی و پروتونها دارای بار مثبت و نوترونها بدون بار هستند. تعداد الکترونها و پروتونهای یک اتم در حالت عادی برابر است. بنابراین ، اتم در حالت عادی از نظر بار الکتریکی خنثی است.

در اثر تماس ، نزدیکی و یا برخورد اجسام بر همدیگر میان اجسام اندازه حرکت خطی مبادله می‌شود. در اثر تغییر اندازه حرکت ، نیروهایی ایجاد می‌شود. چگونگی شکل گیری این نیروها به ساختار اتمی تشکیل دهنده اجسام برمی‌گردد. به عبارتی این نیروها منشأ الکتریکی و مغناطیسی دارند.

در اثر مالش اجسام بر همدیگر ، جسمی که در اتمهای تشکیل دهنده خود اتمی از نوع دهنده الکترون داشته باشد، الکترون خود را به جسم دیگر که نسبت به آن خاصیت الکترونگاتیوی بیشتری دارد می‌دهد و مبادله الکترون بین اتمها و در نهایت اجسام منجر به تولید الکتریسته می‌شود

من به استاد گفتم واضح تر سوال کنه
اما اون گفت واضح تر از این نمیتونم
mohsen_abc

نمایه کاربر
امیرکاوه

نام: حامد فرهنگ

سپاس: 167

تماس:

پست توسط امیرکاوه »

mamy72 نوشته شده:اگه به اين سوال جواب بدي خودم نوبلت رو تضمين مي كنم smile001
اگر ساختمان اتمي عناصر را در نظر بگيريم، چنان كه مي‌دانيم يك اتم از اجتماع ذراتي به نام الكترون، پروتون و نوترون تشكيل شده است (گر چه امروزه دانشمندان وجود ذراتي ديگر مانند مزون‌ها، پوزيترون‌ها و هيپرون‌ها را در اتم كشف كرده‌اند). نوترون‌ها و پروتون‌ها در هر اتم، هسته‌ اتم را تشكيل مي‌دهند و الكترون‌ها در فاصله‌اي از هسته قرار دارند و بر طبق نظريه بوهر (Bohr) به دور هسته در گردش‌اند. قطر هسته مركزي حدود 12- 10 سانتيمتر بوده و قطر مدارهاي الكتروني تقريبا 10000 مرتبه از قطر هسته مركزي بزرگتر است. الكترونها و پروتونها داراي بار الكتريكي هستند.
هر اتم از هسته‌اي بسيار كوچك، با جرم نسبتا زياد، و با بار مثبت، و يك يا چند الكترون بسيار سبكتر با بار منفي تشكيل شده است. مي‌توان فرض كرد كه الكترونها ناحيه‌اي تقريباً كروي در اطراف هسته اشغال مي‌كنند؛ همچنين مي‌توان آنها را به صورت اجسامي تجسم كرد كه مانند گشتن سيارات به دور خورشيد، هسته را دور مي‌زنند. تشبيه به منظومه شمسي در مواردي‌كه مدل مفيد به شمار مي‌آيد جايز است اما اين شباهت چيزي جز يك مدل نيست.
بار الكتريكي پروتون، مثبت و بار الكتريكي الكترون، منفي است و نوترونها فاقد بار الكتريكي هستند.تعداد الكترونها و پروتونهاي يك اتم برابر است. پس در حالت عادي اتم يك جسم از نظر بار الكتريكي خنثي است؛ يعني در اين شرايط هيچگونه خاصيت الكتريكي از خود ظاهر نمي‌سازد. بنابراين مي‌توان گفت بار الكتريكي پروتون و الكترون از نظر قدر مطلق مساويند و فقط از نظر علامت با يكديگر اختلاف دارند. بار الكتريكي الكترون منفي و بار الكتريكي پروتون مثبت اختيار مي‌شود.
بار مثبت هسته، الكترونهاي با بار منفي را مي‌ربايد و آنها را در مدارهايي پايدار نگاه مي‌دارد. الكترونهايي كه خيلي به هسته نزديكند، قوياً مقيدند؛ يعني نمي‌توان آنها را به آساني از هسته جدا كرد؛ و آنهايي كه در مدارهاي دورتر قرار دارند، آسانتر مي‌شود از جاي خود خارج كرد. در برخي مواد، مانند شيشه، مي‌توان الكترونهاي نزديك به سطح را از طريق مالش مكانيكي، به ابريشم منتقل كرد. به همين، ترتيب الكترونهاي اتمهاي پوست جانوران يا پشم به ورود به كهربا يا ابونيت گرايش دارند. به اين ترتيب، ابونيت بر اثر مالش با پوست جانوارن، به علت اين انتقال بار، بار منفي اضافه پيدا مي‌كند، در حالي كه ميله شيشه‌اي بر اثر مالش با ابريشم، الكترون از دست مي‌دهد و بار مثبت پيدا مي‌كنـد. منطقیه ؟!!!!!!!
نوبل میدی ؟ بده دیگه ! بده . بده ، لازمش دارم . ممنون میشم پست کنی . smile058

نمایه کاربر
نوآور

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 1323

پست توسط نوآور »

منظورت منشاء بار الکتریکی اجسام و مولکولها و یونهاست یا منشاء بار الکتریکی الکترون ها و پروتونها؟
ایران تبدیل شده به واحه ای دانشگاهی در میان یک برهوت صنعتی

2283844460

نام: زینب مانیان

پست توسط 2283844460 »

الان ما داخل امتحان باید این همه مطلب بنویسیم؟؟
میشه یکم مختصر تر جواب بدین:/

ارسال پست