دمای ستارگان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Ghazale Kazemi

محل اقامت: تهران

تماس:

دمای ستارگان

پست توسط Ghazale Kazemi »

سلام.تاحالاشده در مورد دمای ستارگان در ذهنتون سوالی پیش اومده باشه؟ smile042 ایا ممکن هست که ستاره ها دمایی داشته باشن؟وازاین قبیل سوال ها....باید به خدمتتون عرض کنم بله.ستاره ها هم برایه خودشون دمایی دارن.هر ستاره ای در یک دمایی زندگی میکنه.ستاره شناسان از روی دمای ستارگان میتونن سن ستاره هارو تخمین بزنند.البته لازم به یاد اوری هست که در فیزیک اغلب اجسامی که دمای بالایی دارن از خودشون نور دارن.در نجوم هم همین طور است.مثلا خورشید یکی از پرنورترین ستاره است که بیشترین دما رانیز دارد.هر ستاره ای که نور بیشتری داشته باشه دارای دمای بیشتر وسن کمتر است.من این حرفارو طی تحقیق هایی به دست اووردم.دوست داشتم به شماهم بگم تا شاید یکم به اطلاعات نجومیتون اضافه کرده باشم.ممنون از این که وقتتون رو صرف خوندن مطلب من کردید.دوست دارم نظرتونو دراین مورد بدونم.روزوشبتون خوش

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

Re: دمای ستارگان

پست توسط mamy72 »

Ghazale Kazemi نوشته شده:مثلا خورشید یکی از پرنورترین ستاره است
خورشيد يك ستاره ي خيلي معمولي از نظر نور و درخشندگي است

Ghazale Kazemi نوشته شده:هر ستاره ای که نور بیشتری داشته باشه دارای دمای بیشتر وسن کمتر است
كوتوله سفيد ... دماش زياده ... نورش كمه ... سنش هم زياده ... ابر غول ها هم نورش زياده ولي دماش كمه ! ... دما تنها عامل تاثير گذار نيست !

Ghazale Kazemi نوشته شده:ستاره شناسان از روی دمای ستارگان میتونن سن ستاره هارو تخمین بزنند.
جرم و درخشندگي عامل بهتري براي تعيين سن ستارگان ... (البته با تقريب زياد و براي اكثر ستارگان نه همشون) ... هستند

نمایه کاربر
Gravity1642

محل اقامت: مازندران

سپاس: 3

تماس:

پست توسط Gravity1642 »

تا اونجایی که میدونم، بخش زیادی از این اطلاعات چندان درست نیست! smile036
اگه منبعی داری که خلاف این مدعا را ثابت میکنه، بگو ببینیم، شاید اطلاعات ما غلط باشه! smile042
Finish for Ever!

نمایه کاربر
شلغم الدین

سپاس: 111

تماس:

پست توسط شلغم الدین »

mamy72 نوشته شده:

Ghazale Kazemi نوشته شده:هر ستاره ای که نور بیشتری داشته باشه دارای دمای بیشتر وسن کمتر است
كوتوله سفيد ... دماش زياده ... نورش كمه ... سنش هم زياده ... ابر غول ها هم نورش زياده ولي دماش كمه ! ... دما تنها عامل تاثير گذار نيست !

Ghazale Kazemi نوشته شده:ستاره شناسان از روی دمای ستارگان میتونن سن ستاره هارو تخمین بزنند.
جرم و درخشندگي عامل بهتري براي تعيين سن ستارگان ... (البته با تقريب زياد و براي اكثر ستارگان نه همشون) ... هستند
smile072

به نظر من کمی اطلاعاتتون رو سطحی به دست آوردین، متاسفانه اخبار نجومی در اینترنت کمی به انحطاط رفته؛ یعنی اینکه تو وبگاه ها و پایگاه های مختلف مُد شده از نجوم به عنوان یه علم «رقمیک» (و همچنین توی جامعه می گن:« یه مبلع نجومی به حسابم واریز کرد!») استفاده می کنن در صورتی که اعداد نامانوس در علوم دیگه ای هم وجود داره و بعدش کلی متحیرالعقل می آن بدون هیچ اطلاعات دیگه ای اون اخبار رو منتشر می کنن! مثَل همون تغییر اندازه ی خورشید هستش که به مدار زحل هم رسوندنش...!
«موآیِ» قبیله‌ی بغلی در تلفظ «ر» مشکل دارد
املت نامه

«صلام بر تو باد. من سه‌شنبه به رم خواهم آمد تا به حضور پاپ شرفیاب شوم...» امضاء: مسیح مصلوب
نیچه

نمایه کاربر
farnaspas

محل اقامت: بروجرد

سپاس: 96

تماس:

پست توسط farnaspas »

Ghazale Kazemi نوشته شده:سلام.تاحالاشده در مورد دمای ستارگان در ذهنتون سوالی پیش اومده باشه؟ smile042 ایا ممکن هست که ستاره ها دمایی داشته باشن؟وازاین قبیل سوال ها....باید به خدمتتون عرض کنم بله.ستاره ها هم برایه خودشون دمایی دارن
هر چیزی که در اطرافت مشاهده میکنی وابسته به دما میباشد.
من فکر میکنم منظور تو این بوده چه طوری دمای یک ستاره رو تعیین میکنیم!!؟؟؟ اره؟
mamy72 نوشته شده:

ب
محمد تو ام فقط مثال نقض بزن smile039 smile039

نمایه کاربر
paulhenry

سپاس: 5

تماس:

پست توسط paulhenry »

من هم سال اول که بودم میگفتم خورشید یکی از پرنور ترین ستاره هاست... یادمه تو یه سایت اطلاعات عمومی بود
توازن سر انجام جهان ، و هر آنچه درون آن است

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

farnaspas نوشته شده:من فکر میکنم منظور تو این بوده چه طوری دمای یک ستاره رو تعیین میکنیم!!؟؟؟ اره؟
مي دوني چه جوري اين كار رو مي كنند ؟!! smile036

نمایه کاربر
شلغم الدین

سپاس: 111

تماس:

پست توسط شلغم الدین »

mamy72 نوشته شده:
farnaspas نوشته شده:من فکر میکنم منظور تو این بوده چه طوری دمای یک ستاره رو تعیین میکنیم!!؟؟؟ اره؟
طیف نگاری... smile001
«موآیِ» قبیله‌ی بغلی در تلفظ «ر» مشکل دارد
املت نامه

«صلام بر تو باد. من سه‌شنبه به رم خواهم آمد تا به حضور پاپ شرفیاب شوم...» امضاء: مسیح مصلوب
نیچه

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

شلغم الدین نوشته شده:
mamy72 نوشته شده:
طیف نگاری... smile001
اين كه بديهي است ! ... اكثر چيز هايي كه از ستاره ها مي دونيم از نورشون مي دونيم ... دقيقا چه جوري از طيف استفاده مي كنند؟

نمایه کاربر
gryffen

سپاس: 12

تماس:

پست توسط gryffen »

البته دمای ستاره ها رو می تونید از سه رابطه ی زیر حساب کرد:
1- تعیین توزیع انرژی طیف
2- پیدا کردن طول موج مربوط به انرژی ماکزیمم
3- بکار بردن قانون وین T=〖289×10〗^5/λ_MAX
البته در رابطه با هر کدوم هم توضیحاتی دارند که اگر می خواید ما در خدمتیم مخصوصا در رابطه با توزیع انژی یه سری کارها باید انجام داد
فکر کنم چند تا روش دیگه باشه دقیق یادم نیست باید یه سری به دستنوشته هم بزنم smile039
دست نوشته های روزانه یک دانشجوی فیزیک نظری
www.physic-student92.blogfa.com

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

اول بگو فرق دومي و سومي چيه ؟ smile001

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

نظري ، ايده اي ، چيزي ... نبود ؟ smile001

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

mamy72 نوشته شده:اين كه بديهي است ! ... اكثر چيز هايي كه از ستاره ها مي دونيم از نورشون مي دونيم ... دقيقا چه جوري از طيف استفاده مي كنند؟
از روی این که ماکزیمم شدت تابش در چه طول موجیه.

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

afi نوشته شده:
mamy72 نوشته شده:اين كه بديهي است ! ... اكثر چيز هايي كه از ستاره ها مي دونيم از نورشون مي دونيم ... دقيقا چه جوري از طيف استفاده مي كنند؟
از روی این که ماکزیمم شدت تابش در چه طول موجیه.
بيشتر توضيح بديد و اگه ممكنه يك عكس هم بگذاريد ... (مي خوام آخرش به يك سوال برسم)

afi

محل اقامت: شیراز

سپاس: 54

پست توسط afi »

وقتی نمودار نوری را رسم کردن از روی این که بیشترین تابش در چه طول موجیه و با استفاده از قانون ویلهلم وین ( طول موج با دما نسبت عکس دارد) دما را به دست میارن.
ولی یه سوال خود اون نمودار را چه طور رسم می کنن؟ smile024

ارسال پست