توقف زمان بوسیله ی ذهن

مدیران انجمن: parse, javad123javad

nova

توقف زمان بوسیله ی ذهن

پست توسط nova »

سلام دوستان خیلی وقته که این سوال ذهنمو مشغول کرده. به نظر شما ما که انسان هستیم و جانشین خدا روی کره خاکی و دارای مغزی بسیار پیچیده که خدا در این باره به خودش تبریک گفته آیا میشه به وسیله ی همین مغز خود زمان را متوقف کرد. بعصی وقتا قبل از خواب اینقدر به ساعت موچی زل میزدم واز مغزم کار میکشیدم تا شاید صدای تیک تیک آن ساکت بشه. البته من معتقدم که شدنیه.

نمایه کاربر
hhamid

سپاس: 48

تماس:

Re: توقف زمان بوسیله ی ذهن

پست توسط hhamid »

درود
از نظر من زمان ذهنی است و وجود خارجی ندارد.
http://hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=22547
ضمنا اگر هم فیزیکی بود فکر می کنید اگر ساعتتان بایستد زمان متوقف شده است.
ثبت رویداد ها در ذهن را می توان مختل کرد و شما در آن حالت احساس می کنید که زمان نمی گذرد به این صورت که تمام پیام های عصبی که به دستگاه عصبی غیر خودکار می رسند را متوقف کرد.در آنصورت شما چیزی حس نمی کنید و حتی توانایی تفکر و تصور را هم نخواهید داشت و دانشمندان با آزمایش بر روی انتقال دهنده های وزیکول های سیناپسی توانسته اند برخی از این پیام ها را متوقف کنند که بحث تازه ای نیست و آرامبخش ها (مورفین و ...) چنین تاثیری دارند.
رويايي كه جزئياتش به اندازه ي بيداري باشد ... رنج و لذت را دو برابر مي كند.

زندگي يك تصادف و بي رنگ است . آنچه مي بينيم عبور اين صحنه ي بي رنگ از شيشه هاي رنگي تفكرات و عقايدماست.

nova

پست توسط nova »

دوست عزیز منظور من اینه که واقعا زمانو نگه داریم نه اینکه صرفا انتزاعی و ذهنی. من این ایده رو از سریال heroesگرفتم.و اینکه تاثیر آن بر کل پدیدههای اطراف باشه

نمایه کاربر
hhamid

سپاس: 48

تماس:

پست توسط hhamid »

زمان یک فرایند ذهنی است و آگر آن را متوقف کنی، این فرایند در ذهن دیگران ادامه خواهد داشت.
زمان فیزیکی نیست که اگر متوقف شود همه ی جهان بایستد.
زمان برای هرکس تا جایی که ذهنش رویدادی را ثبت می کند، جریان دارد.
رويايي كه جزئياتش به اندازه ي بيداري باشد ... رنج و لذت را دو برابر مي كند.

زندگي يك تصادف و بي رنگ است . آنچه مي بينيم عبور اين صحنه ي بي رنگ از شيشه هاي رنگي تفكرات و عقايدماست.

aht_Astronomy

سپاس: 13

پست توسط aht_Astronomy »

hhamid نوشته شده:زمان یک فرایند ذهنی است و آگر آن را متوقف کنی، این فرایند در ذهن دیگران ادامه خواهد داشت.
smile015 smile072

نمایه کاربر
mohsen2545

سپاس: 98

تماس:

پست توسط mohsen2545 »

آخرین ویرایش توسط mohsen2545 چهارشنبه ۱۳۹۱/۱/۲۳ - ۱۷:۴۱, ویرایش شده کلا 1 بار
دلم میخواد یه روزی فارغ از غم
تبسم رویِ لبهامون بشینه
شاید اون روز دوباره جون بگیره
نهالِ آرزوهامون تو سینه

نمایه کاربر
kiarash

محل اقامت: black hole

سپاس: 4

پست توسط kiarash »

hhamid نوشته شده:زمان یک فرایند ذهنی است و آگر آن را متوقف کنی، این فرایند در ذهن دیگران ادامه خواهد داشت.
smile124
خدارا در حاشيه ميتوان پيدا كرد(داداش البرت)

نمایه کاربر
Sinasuperman

محل اقامت: تهران

سپاس: 23

تماس:

پست توسط Sinasuperman »

nova نوشته شده: آیا میشه به وسیله ی همین مغز خود زمان را متوقف کرد
البته این موضع نیازمند توانایی بسیار زیاد در نحوه ی تفکرات آدمی است. تا کنون هیچ کس بدین مرتبه از تفکر قدرت مغز نرسیده است امّا شاید در آینده ی دور انسان ها آنقدر پیشرفت کنند که انجام چنین کارهایی میسر گردد.
nova نوشته شده: البته من معتقدم که شدنیه.
البته بدیهاً این موضوع شدنی است!
hhamid نوشته شده:از نظر من زمان ذهنی است و وجود خارجی ندارد.
hhamid جان عزیز من مخالف این موضوع هستم چرا که زمان نیز بخشی از ابعاد اطراف ما را تشکیل می دهد هرچند این بعد متریک نباشد. در ضمن چیز زیاد عجیبی نخواهد بود اگر بتوان با انرژی بسیار زیاد گذر زمان را متوقف کرد که البته بدیهاً این امر امروزه ممکن نیست و تاکنون کسی اقدام به انجام آن نکرده است.
حال چگونه خواهد شد اگر ذهن افراد جهان رویدادی را ثبت نکند در این حالت می توان گفت زمان ایستاده است.

ارادتمند اعضای گرامی سایت هوپا
سینا.ج ( smile072 )
. معما را در اینجا اینجابیابید..
. دیدن این رو از دست ندید.
تو به مردم ایده حرکت به آینده رو خواهی داد، آنها در پشت تو برخواهند خواست، خواهند لغزید و خواهند افتاد و در آخر درخورشید به تو خواهند پیوست؛در آخر تو به اونها کمک خواهی کرد به شگفتی ها دست پیدا کنند...

تصویر

نمایه کاربر
Parmenides

سپاس: 239

پست توسط Parmenides »

زمان یک فیلتر ذهنی است، ما هیچ چیزی را ادراک نمیکنیم مگر اینکه از فیلترهای ذهنمان، که یکی از این فیلترها "زمان" هست، عبور کرده باشد، یعنی اینکه تصوری که در زمان و در معرض گذشت زمان نباشد، در ذهن ما نمی گنجد.
پس "متوقف کردن زمان" در اصل یک عبارت بی معناست، بنابراین، آغازگر تاپیک خودش هم معنی صورت سوالش را نمی داند!
No rational argument will have a rational effect on a man who does not want to adopt a rational attitude.

-Karl Popper-

aghapesar2009

پست توسط aghapesar2009 »

Sinasuperman نوشته شده:
nova نوشته شده: آیا میشه به وسیله ی همین مغز خود زمان را متوقف کرد
البته این موضع نیازمند توانایی بسیار زیاد در نحوه ی تفکرات آدمی است. تا کنون هیچ کس بدین مرتبه از تفکر قدرت مغز نرسیده است امّا شاید در آینده ی دور انسان ها آنقدر پیشرفت کنند که انجام چنین کارهایی میسر گردد.
nova نوشته شده: البته من معتقدم که شدنیه.
البته بدیهاً این موضوع شدنی است!
hhamid نوشته شده:از نظر من زمان ذهنی است و وجود خارجی ندارد.
hhamid جان عزیز من مخالف این موضوع هستم چرا که زمان نیز بخشی از ابعاد اطراف ما را تشکیل می دهد هرچند این بعد متریک نباشد. در ضمن چیز زیاد عجیبی نخواهد بود اگر بتوان با انرژی بسیار زیاد گذر زمان را متوقف کرد که البته بدیهاً این امر امروزه ممکن نیست و تاکنون کسی اقدام به انجام آن نکرده است.
حال چگونه خواهد شد اگر ذهن افراد جهان رویدادی را ثبت نکند در این حالت می توان گفت زمان ایستاده است.

ارادتمند اعضای گرامی سایت هوپا
سینا.ج ( smile072 )

سلام بهتره بدونيد كه حتى سلول هاى بدنم زمان مشخصى براى زنده موندن دارند

نمایه کاربر
paulhenry

سپاس: 5

تماس:

پست توسط paulhenry »

البته اما اين سلول ها هر كدام عضوي كامل هستند براي همين همان فرآيند ميتواند براي آن ها نيز اتفاق بيفتد
توازن سر انجام جهان ، و هر آنچه درون آن است

sepideh_A

سپاس: 11

پست توسط sepideh_A »

من کاملا موافقم که زمان وجود خارجی نداره و ساخته ی ذهن ماست و به نظر من حتما راهی وجود داره که از حصار زمان بیرون بیایم و در اون صورت اگاهیمونم از جهان بیشتر میشه.
شاید وجود صحرا برای این است که انسان ها با دیدن نخل لبخند بزنند.

نمایه کاربر
javadansari

محل اقامت: تهران

سپاس: 1

تماس:

پست توسط javadansari »

زمان نسبی است.
برای مثال من دیروز 15 دقیقه خوابیدم تا ساعتم زنگ بزند اما این زمان برای ذهن من بیش از 4 ساعت خودمان گذشت.
و ذهن من این فرایندها را ضبط کرد.
مانند کسی که انتظار اعدام را می کشد برای ذهن او این زمان خیلی دیر می گذرد .
یا برای کسی که لذت می برد .
حال می رسیم به بخش پیر شدن .
پیر شدن یک فرایند زمانی نیست بلکه یک فرایند سلولی است و هیچ ربطی به زمانی که ما در ذهن داریم ندارد.
شما می توانید به یک تخته سنگ فکر کنید ، زمان هیچ دخالتی در آن ندارد و تنها دشمن نابودگر آن آب است نه گذشت زمان.
پس ما می توانیم زمان را در ذهن خود نگه داریم یا کم کنیم اما این دلیل بر جوان ماندن یا پیر شدن ما ندارد .
شما چه فکر مینید؟
اگر در این دنیا تنها بودم
اول خدایی خلق می کردم

naeim

پست توسط naeim »

javadansari نوشته شده:زمان نسبی است.
برای مثال من دیروز 15 دقیقه خوابیدم تا ساعتم زنگ بزند اما این زمان برای ذهن من بیش از 4 ساعت خودمان گذشت.
پیر شدن یک فرایند زمانی نیست بلکه یک فرایند سلولی است و هیچ ربطی به زمانی که ما در ذهن داریم ندارد.
شما می توانید به یک تخته سنگ فکر کنید ، زمان هیچ دخالتی در آن ندارد و تنها دشمن نابودگر آن آب است نه گذشت زمان.
پس ما می توانیم زمان را در ذهن خود نگه داریم یا کم کنیم اما این دلیل بر جوان ماندن یا پیر شدن ما ندارد .
شما چه فکر مینید؟
سلام

بنظر من زمان اصلا فرایند ذهنی نیست.البته شاید ما زمان را بصورت ذهنی درک کنیم.زمان یک نیرو ست،همان طور که نیرو عامل حرکت اجسام است زمان نیست نیرویی است که عامل حرکت و جاری شدن زندگی و حیات است.بنظرم تمام نیرو ها زیر مجموعه ای از نیروی اصلی که زمان باشه هستند اما کمیت این مجموعه ها کاملا متفاوت از یک دیگر است.و فکر می کنم تعریف چنین زیر مجموعه ای از زمان صحیح نباشه بخاطر همین تفاوت در کمیت ها. smile024
اما من فکر می کنم زمانی می توان "زمان" را به طور کل متوقف کرد که تمام نیرو های موجود در یک مکان را صفر کنیم،حتی نیروی فعالیت سلول های زنده (در مورد نیروی پتانسیل نظری ندارم smile042 )
اما مسئله این جاست که توقف همچی اول خود به معنای واقعی نیاز به دیروی قوی تری دارد شاید هم نیرویی که کمیتش چون زمان باشد smile033
و دوم که مسئله بزرگتری هست به نظر من این هست که با توقف زمان ما همه چیز را به نابودی خواهیم کشید،و منجر به مرگ سلول های زنده خواهیم شد.با این چالش چه خواهیم کرد؟آیا می توان تمام سلول های زنده را متوقف کرد و دوباره آنها را به حرکت در آورد؟

پ.ن : حل چنین سوالی بنظرم تنها با کمک قوه تخیل ممکن است. smile007

fateme.r

سپاس: 1

پست توسط fateme.r »

javadansari نوشته شده:زمان نسبی است.
شما چه فکر مینید؟
تابه حال دقت کردید انسانهای عقب افتاده پیر نیستن؟! من عقب افتاده هایی رو میشناسم که سنشون چهل به بالاست اما عین جوانهای 15ساله اند. اگه پیری یک فرآیند سلولیه چرا سلولهای اونا انقد دیر پیر میشه؟(توجه کنید که بدن اونها کاملا سالمه وفقط مغزشون مشکل داره)
من شنیدم فضانوردها وقتی به فضا میرن نسبت به اونچه که انتظار میره سلولهاشون کمتر فرسوده شده فک میکنم زمان به خاطر نیروهای موجود در طبیعت باشه یعنی اگر جایی باشیم که هیچ نیرویی نباشه شاید زمان هم نباشه.
خدایا جهان تاریکی محض است، کنارم باش

ارسال پست