پرویز شهریاری امروز براثر سکته قلبی چشم از جهان فرو بست.

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
farnaspas

محل اقامت: بروجرد

سپاس: 96

تماس:

پرویز شهریاری امروز براثر سکته قلبی چشم از جهان فرو بست.

پست توسط farnaspas »

پرویز شهریاری چهره ماندگار ریاضی سال 1384 امروز براثر سکته قلبی چشم از جهان فرو بست.

به گزارش خبرنگار مهر،‌ پرویز شهریاری بامداد امروزجمعه ، 22 اردیبهشت‌ماه در بیمارستان‌ جم تهران بر اثر سکته قلبی چشم از جهان فروبست.
وی چهره‌ ماندگار ریاضی ایران و تاکنون بیش از 200 جلد کتاب در زمینه‌ ریاضیات، نگاشته و برگردان کرده ‌بود.

دکتر شهریاری استاد ریاضیات و سردبیر مجله‌های "وهومن" و "چیستا" و "ریاضی و مردم" بود که پس از 86 سال زندگی پربار علمی و فرهنگی درگذشت.

وی در سال 1345 نشان درجه یک علمی و در سال 1384 به عنوان چهره‌ ماندگار در رشته ریاضیات انتخاب و معرفی شد.

پرویز شهریاری بارها توسط دانشگاه های خارجی دعوت به کار شد ولی ترجیح داد در داخل کشور بماند و به هموطنان خود خدمت کند.

پیکر این استاد زرتشتی، امروز (22 اریبهشت) ساعت 16 در آرامگاه زرتشتیان تهران در قصر فیروزه آرام می گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، پرویز شهریاری، ریاضیدان و چهره‌ ماندگار ریاضی ایران، در سال 1305 خورشیدی در کرمان زاده شد، وی تا سال سوم دبیرستان را در دبیرستان ایرانشهر در شهر کرمان گذراند و وارد دانشسرای مقدماتی کرمان شد. در خرداد ۱۳۲۳ فارغ‌التحصیل شد و برای ادامه تحصیل به تهران آمد. در تهران در سال 1332 در رشته ریاضی از دانشکده علوم دانشگاه تهران و دانش‌سرای عالی (دانشگاه تربیت معلم تهران کنونی) فارغ‌التحصیل شد.

وی یک سال در شیراز معلم بود و در 1333به تهران آمد. آن روزها در دبیرستان اندیشه و دبیرستان‌های مربوط به گروه فرهنگی خوارزمی درس می‌داد و در دانشکده فنی دانشگاه تهران، در کلاس‌های روزانه و شبانه دانشگاه تربیت معلم و در اراک در مدرسه عالی علوم اراک هم مشغول تدریس بود.

از این استاد بزرگ بیش از صد عنوان کتاب درسی ریاضیات، از جمله دوره‌ کتاب‌های درسی ریاضی سه سال اول دبیرستان نظام قدیم، دوره‌ کامل ریاضیات دبیرستانی و کتاب‌های مسایل مربوط به آن و جبر سال سوم رشته‌ ریاضی فیزیک و سه جلد کتاب آنالیز ریاضی، بیش از 97 کتاب کمک درسی به صورت ترجمه و تالیف، حدود 20 کتاب در زمینه‌های مختلف تاریخ، فلسفه، کاربرد و آموزش ریاضیات و 9 جلد کتاب سرگرمی در ریاضیات به دانش‌آموزان و دانش‌پژوهان ریاضی کشور ارایه شده است.

استاد شهریاری علاوه بر این آثار، کتاب های دیگری در زمینه‌های مختلف تالیف یا ترجمه کرده‌ که در این ارتباط می‌توان به کتاب‌های «دانشمندان و هنرمندان»، «خانه‌ اهریمن»، «دانش و شبه دانش»، «دو درس کوتاه درباره‌ دیرین‌شناسی»، «قطاری که در بعد چهارم گم شد» و «نظریه‌ نسبیت در مساله‌ها و تمرین‌ها» اشاره کرد.
www.mehrnews.com

نمایه کاربر
uta

نام: مهسا

سپاس: 136

Re: پرویز شهریاری امروز براثر سکته قلبی چشم از جهان فرو بست.

پست توسط uta »

جای تاسفه که من تا حالا اسم ایشونو نشنیده بودم smile037
چرا الان باید بفهمم که یه همچین آدم بزرگی تا دیروز زنده بوده؟
از این به بعد باید بیشتر چشمامو باز کنم
روحشون شاد smile072
جانی که اطاعت میکند، پیش از آن که دلیلی در میان باشد قضاوت میکند، در ادراک ثمر بخش و آموختن به رویش بسته است.

چه خودخواهی غم انگیزی است اینکه باور کنیم باورهای ما باورهای پاینده اند که بر واقعیت محیط اند. دست از این باور که برداریم مقام امن را یافته ایم.

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

پست توسط Cartouche »

پیشتر جناب خروش گرامی فیلمی را درباره ایشان در این تاپیک گذاشته بودند که فکر کنم یاد آن امروز بد نباشد.
http://hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=16&t=17067

و همینطور خاطره از ایشان که پین گرامی آنرا در هوپا گذاشتند و من آنرا خیلی دوست دارم.
پين نوشته شده: ...از موضوع اصلی دور افتادم . از دفتر "فرهنگ اصطلاحات علمی" صحبت میکردم و
هم اتاقی ام ، زنده یاد مهرداد بهار فرزند ملک الشعرای بهار.خودکار به دستم بود و
یادم نیست درباره چه چیزی از مهرداد می پرسیدم. شاید هم به پرسشی پاسخ
می دادم . یکباره در باز شد و همسرم،مضطرب و سراسیمه وارد شد و به تقریب با
فریاد از من خواست به بیمارستان برویم... پسر و دختر بزرگم تصادف کرده بودند...
بیمارستان در میدان تجریش بود . با تاکسی به آنسو رفتیم، در راه بصورت آدمهای
خرافاتی به شماره ماشینها می نگریستم...اگر این شماره بر 9 بخشپذیر باشد؟یا
لااقل بر3؟...
سرانجام به بیمارستان رسیدیم و من به تندی سراغ بچه ها را گرفتم.گفتند پسرت
در اتاق طبقه فلان است و دخترت در اختیار پزشکان. اول به سراغ مرجان رفتم .
بدون اجازه در را باز کردم و...دیدم کار مرجان تمام شده ...و اکنون که نزدیک 40 سال
از آن روز میگذرد، همیشه آن منظره که یکی از پزشکان کفش دخترم را به طرفی پرت
می کرد ، در نظر دارم و همچون همان روز، اندوهی عمیق جانم را فرا میگیرد.
بعد از مرگ مرجان، هر روز در روزنامه ها برای ما تسلیت می نوشتند . من بیشتر آنها
را هنوزدارم. دکتر پرویز ناتل خانلری ، بجز آنکه در بیمارستان به عیادت پسرم آمد و مرا
دلداری داد ، در شماره خرداد سال44 سخن علمی هم چند جمله ای به نام تسلیت
نوشت...
این را هم بگویم، کسی که خود را نزدیک راننده ارتشی می دانست، یک شب به دفتر
دبیرستان خوارزمی که آنجا درس می دادم مراجعه کرد و از من خواست از "اشتباه" آن
راننده بگذرم و با او بروم و در محضر،تقاضای آزادی او را بکنم. با آنکه این راننده بعد از
تصادف در غیاب من نسبت به من و خانواده ام توهین کرده بود ، با خویشاوند او به محضر
رفتم و آنچه آنها می خواستند انجام دادم...

پرستو – خاطرات پرویز شهریاری . از نشریه چیستا
اینجا بخوانید

smile072
تصویر

روحش شاد...
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

نمایه کاربر
Sina Asadi

نام: سینا اسدی

سپاس: 50

تماس:

پست توسط Sina Asadi »

از زبان استاد شنیدم که گفتند:«من هنوز با مرگ رو به رو نشدم» و بالاخره با مرگ مواجه شدند.حقاً که با شنیدن خبر مرگ این استاد گرانقدر،دل همه ی ایرانی هایی که کوچکترین شناختی از ایشان دارند به درد خواهد آمد.به راستی که امروز ما از وجود یک گوهرِ ارزشمند محروم شدیم!باشد که لایقان بتوانند با نصایح این استاد بزرگ ادامه دهنده راه ایشان باشند....یادش گرامی! smile072
You know!....the purpose should be somewhere beyond the impossible limits.

eli75

سپاس: 4

پست توسط eli75 »

روحش شاد و یادش گرامی
دوباره همان جمله کلیشه ای ...
وقتی عزیزی از دست می رود...
اگر جسمش رفته است یادش مانا است... تا به ابد ... تا به همیشه...

نمایه کاربر
metra70

نام: مصطفی

محل اقامت: تهران

سپاس: 96

پست توسط metra70 »

اگر چه ایشون الان دیگه در کنار ما نیست اما مقالات و کتاب های این بزرگوار همیشه برای نسل ما و بعد از ما تازگی دارد و خواهد داشت
هر چند که همیشه سعی بر این بود که منزلت ایشون رو به خاطر سوابق کمونیستیش کم رنگ کنند،ولی شاید بتوان جلوی نور آتش
را گرفت ولی جلوی گرما وسوزانندگی آن را هرگز نمی توان گرفت،((پیشنهاد میکنم کتاب های که ایشون ترجمه وتالیف کردند از جمله
کتاب های کوچک ریاضی مثل بخش پذیری در جبر و تئوری اعداد ایشون و مخصوصا خلاقیت ریاضی رو حتما مطالعه کنید،خیلی جالبه))
smile025 smile072
تصویر

ضعيف‌الاراده كسي است كه با هر شكستي بينش او نيز عوض شود. (ادگار‌ آلن‌پو)

میترا از ایزدان باستانی ایرانیان پیش از روزگار زرتشت است، که معنی عهد و پیمان و محبت و خورشید نیز می‌دهد. نماد او خورشید می‌باشد،انتخاب نام کاربری بنده هم به همین سبب است،با عرض معذرت؛ خواهشمند است عده ای از دوستان پیغام های بیهوده نگذارند
درباره خدایان باستانی بیشتر بخوانید

نمایه کاربر
amishtain

نام: AMIRFARHANG

سپاس: 112

پست توسط amishtain »

من اسمش رو نشنیده بودم تا حالا....حیف شد که نمیشناختمش. smile037 smile037
ولی خوب روحش شاد و یادش گرامی.. smile079 smile079 smile079

نمایه کاربر
MA102

نام: Laplace transforms

سپاس: 1193

پست توسط MA102 »

سعدیا مرد نکو نام نمیرد هرگز.
خدا بیامرزد استاد را، که من با کتابهای کوچک ریاضی ایشون، ریاضیات رو یاد گرفتم smile054
علم×دین=انسان

وَ مَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاس جَمِيعاً

و هر کس نفسی را حیات بخشد مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده.

سوره مبارکه المائدة آیه32

بانک اهداء سلولهای بنیادی:
http://iscdp.tums.ac.ir/

mhmdsanei

نام: mhmdsanei

پست توسط mhmdsanei »

تنها خداست که ماندگار است...

شاید خبر مرگ دوستان و آشنایان، اعم از پیر و جوان و خرد و کلان در دنیای امروز امری عادی شده باشد و فقط با یک جمله کوتاه «خدا بیامرزدش» به آن عکس العمل نشان دهیم ولی باور فقدان مردان بزرگ، بویژه اگر بر گردن آدم حقی داشته باشند سخت است. راست است که میگویند «اذا مات العالم ...... یعنی وقتی فرد دانایی می میرد، ثلمه و خلاء بزرگی در جامعه احساس می شود». شنیدن خبر درگذشت استاد پرویز شهریاری - که من هیچگاه اورا ندیده بودم و حتی دیدن عکسی از ایشان را بخاطر نمی آورم- مرا غافلگیر کرد. من خود را یکی از شاگردان او میدانم چون ریاضی را در کتابهای او زیبا یافتم و به آن علاقمند شدم.
دوره راهنمایی بودم که کتابهای ایشان (در باره ریاضی و سرگرمی های آن) و کتاب های استاد کاظم فائقی در باب فیزیک را از کتابخانه عمومی شهرستان تربت حیدریه امانت می گرفتم و مطالعه می کردم (سالهای 1350 تا 1354) و واقعا از مباحث شیرین آن لذت وافر می بردم.
نام استاد شهریاری ذهن مرا دوباره به کتابخانه عمومی تربت حیدریه و کتابدار خوبش که نامش را هم بخاطر ندارم کشاند و گفته این کتابدار که دیگر می دانست دنبال چه کتاب هایی هستم -چون ظاهرا انگشت شمار بودیم دانش آموزانی که از این قبیل کتاب ها را هواخواه بودند- .....

و اکنون در سومین روز از فقدان این بزرگ مرد عرصه علم ریاضی بر خود لازم میدانم به پاسداشت حقی که بر گردن من دارد و دینی که به او دارم سپاس و احترام بی شائبه خود را نثار روح بزرگش کنم و به رسم خود فاتحه ای برایش پیشکش نمایم، چرا که تنها همین از من ساخته است در اقتدا به مولایم امام علی(ع) که فرمود «من علمنی حرفا فقد صیرنی عبدا» (هرکس به من کلامی آموزد مرا در بند خود و سپاسگزار خود کرده است).
روحش شاد.....
محمد صانعی

احسان مختاری نژاد

نام: احسان مختاری نژاد

سپاس: 12

پست توسط احسان مختاری نژاد »

خدمتی که اون به جامعه کرد خیلی بیشتر از اهمیتی بود که جامعۀ ما بهش داد. سال 84 که دیدمش تعجب کردم که با این کهولت سن چطور هنوز هم اینقدر پر انرژی برامون صحبت می کنه...

furogh

سپاس: 16

تماس:

پست توسط furogh »

روانش شاد باشه....به گردن همه ما حق داره...و فکر می کنم جاش واقعا خالی بمونه.
تن ما به ماه ماند كه ز مهر ميگدازد
دل ما به چنگ زهره كه گسسته تار بادا

ارسال پست