چگونه با استفاده از فشارسنج ارتفاع آسمان‏خراش را اندازه گرفت

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
ashkanOo

نام: اشکان

محل اقامت: تهران

سپاس: 414

تماس:

چگونه با استفاده از فشارسنج ارتفاع آسمان‏خراش را اندازه گرفت

پست توسط ashkanOo »

«توضیح دهید که چگونه می توان با استفاده از یک فشارسنج، ارتفاع یک آسمان‏خراش را اندازه گرفت؟»
سؤال بالا یکی از سؤالات امتحان فیزیک در دانشگاه کپنهاگ بود.
یکی از دانشجویان چنین پاسخ داد: «به فشارسنج یك نخ بلند می‏بندیم. سپس فشارسنج را از بالای آسمان‏خراش طوری آویزان می‏کنیم که سرش به زمین بخورد. ارتفاع ساختمان مورد نظر برابر با طول طناب به اضافه طول فشارسنج خواهد بود!»
پاسخ بالا چنان مسخره به نظر می‏آمد که مصحح بدون تأمل دانشجو را مردود اعلام کرد. ولی دانشجو اصرار داشت که پاسخ او کاملا درست است و درخواست تجدیدنظر در نمره خود کرد. یکی از اساتید دانشگاه به عنوان قاضی تعیین شد و قرار شد که تصمیم نهایی را او بگیرد.
نظر قاضی این بود که پاسخ دانشجو در واقع درست است؛ ولی نشان‏گر هیچ‏گونه دانشی نسبت به اصول علم فیزیک نیست. سپس تصمیم گرفته شد که دانشجو احضار شود و در طی فرصتی شش دقیقه‏ای، پاسخی شفاهی ارائه دهد که نشان‏گر حداقل آشنایی او با اصول علم فیزیک باشد.
دانشجو در پنج دقیقه اول ساکت نشسته بود و فکر می‏کرد. قاضی به او یادآوری کرد که زمان تعیین شده در حال اتمام است. دانشجو گفت که چندین روش به ذهنش رسیده، ولی نمی‏تواند تصمیم‏گیری کند که کدام یک بهترین است.
قاضی به او گفت که عجله کند؛ دانشجو پاسخ داد: «روش اول این است که فشارسنج را از بالای آسمان‏خراش رها کنیم و مدت زمانی که طول می‏کشد به زمین برسد را اندازه‏گیری کنیم. ارتفاع ساختمان را می‏توان با استفاده از این مدت‏زمان و فرمولی که روی کاغذ نوشته‏ام محاسبه کرد.»

دانشجو بلافاصله افزود: «ولی من این روش را پیشنهاد نمی‏کنم؛ چون ممکن است فشارسنج خراب شود!»
«روش دیگر این است که اگر خورشید می‏تابد، طول فشارسنج را اندازه بگیریم؛ سپس طول سایه فشارسنج را اندازه بگیریم و آن‏گاه طول سایه ساختمان را اندازه بگیریم. با استفاده از نتایج و یک نسبت هندسی ساده می‏توان ارتفاع ساختمان را اندازه‏گیری کرد. رابطه این روش را نیز روی کاغذ نوشته‏ام.»
«ولی اگر بخواهیم با روشی علمی‏تر ارتفاع ساختمان را اندازه بگیریم، می‏توانیم یک ریسمان کوتاه را به انتهای فشارسنج ببندیم و آن را مانند آونگ ابتدا در سطح زمین و سپس در پشت‏بام آسمان‏خراش به نوسان درآوریم. سپس ارتفاع ساختمان را با استفاده از تفاضل نیروی گرانش دو سطح به دست آوریم. من رابطه‏های مربوط به این روش را که بسیار طولانی و پیچیده‏اند، در این کاغذ نوشته‏ام.»
«آها! یک روش دیگر که چندان هم بد نیست: اگر آسمان‏خراش پله اضطراری داشته باشد، می‏توانیم با استفاده از فشارسنج، سطح بیرونی آن را علامت‏گذاری کرده و بالا برویم و سپس با استفاده از تعداد نشان‏ها و طول فشارسنج ارتفاع ساختمان را به دست بیاوریم!»
«ولی اگر شما خیلی سرسختانه دوست داشته باشید که از خواص مخصوص فشارسنج برای اندازه‏گیری ارتفاع استفاده کنید، می‏توانید فشار هوا در بالای ساختمان را اندازه‏گیری کنید؛ سپس فشار هوا در سطح زمین را اندازه‏گیری کنید؛ سپس با استفاده از تفاضل فشارهای حاصل، ارتفاع ساختمان را به دست بیاورید.»
«ولی بدون شک بهترین راه این است که در خانه سرایدار آسمان‏خراش را بزنیم و به او بگوییم که اگر دوست دارد صاحب این فشارسنج خوشگل بشود، می‏تواند ارتفاع آسمان‏خراش را به ما بگوید تا فشارسنج را به او بدهیم!»
دانشجویی که داستان او را خواندید، نیلز بور، فیزیک‏دان دانمارکی بود.

از بالا ب دنیا نگاه کن......
B.Sc physics at amirkabir university of tehran

نمایه کاربر
ashkanOo

تماس:

Re: خلاقیت............

پست توسط ashkanOo »

اما ب نظر من این نبوغ نیس
بلکه ی دید کلی و استفاده بجا از اطلاعاته
یعنی ما هم با کمی تمرین و فهم دقیق و لمس فیزیک میتونیم اینجوری بشیم..........

نمایه کاربر
anTi-ИeuTЯin0

سپاس: 239

پست توسط anTi-ИeuTЯin0 »

اولين بار كه اين مطلب را خواندم خيلي برايَم جالب بود!
به نظرم ميشه اينگونه بود ، ولي هَستند افرادي كه هَمواره اينگونه اند..
فكر ميكنم يك نفر اين ويژگي را داره...

نمایه کاربر
f-f

سپاس: 24

پست توسط f-f »

smile031
زندگی همین لحظه هاست....
شاد باشید.

نمایه کاربر
ashkanOo

تماس:

پست توسط ashkanOo »

پاد نوترينو نوشته شده:اولين بار كه اين مطلب را خواندم خيلي برايَم جالب بود!
به نظرم ميشه اينگونه بود ، ولي هَستند افرادي كه هَمواره اينگونه اند..
فكر ميكنم يك نفر اين ويژگي را داره...
کی؟؟؟؟

نمایه کاربر
anTi-ИeuTЯin0

پست توسط anTi-ИeuTЯin0 »

بمآنـَد

نمایه کاربر
ashkanOo

تماس:

پست توسط ashkanOo »

پاد نوترينو نوشته شده:بمآنـَد
آخه منم یکی رو تو این سایت میشناسم که این ویژگی رو داره........
فکر کردم شاید شما هم فهمیدین......

نمایه کاربر
anTi-ИeuTЯin0

پست توسط anTi-ИeuTЯin0 »

ashkanisbest نوشته شده:
شَخصـِ موردِ نظر ِ مـ ـنم در هوپآست..ولي چون فكر ميكنم گفتن بَعضي ويژگيها مُمكنه شَخص را از آن ويژگي خارج كنه(درمورد خودم اينگونه است)،بهتر ميدانم نگويم اينجآ!!

jhvh

سپاس: 284

Re: چگونه با استفاده از فشارسنج ارتفاع آسمان‏خراش را اندازه

پست توسط jhvh »

دوستان وقتی که این داستان را می خواندم جوابهای بور را پیش بینی میکردم آره به نظرم درسته این زیاد به نبوغ ربطی نداره نبوغم اگه باشه یه جور دیگه اثبات میشه دوستان خیلی سطحی از کنار جوابای من نگذرید البته اون موقع 16سال داشتم
اولا یه ایراد برای نابغه ی قصه کسی که در جواب آونگ شتاب گرانش رو متغییر در نظر میگیره باید در آزمایش سقوط هم متغییر در نظر بگیره
یه جواب دیگه به صورت بدیهه گویی : یه طبقه رو با طول آونگ حساب کنیم و بعد تعمیمش بدیم البته اعتراف میکنم اینو به خاطر شما فکر کردم من از پیچیدگی خوشم میاد
بور شرایطو خیلی نقض کرده فقط فشارسنج داریم نور خورشید باشه دیگه . میشه از شکستی که از شیشه ی فشارسنج ایجاد میشه استفاده کرد فرمولشو رو کاغذ نوشتم دی
شب اگه بتونم ایده میزنم اینا چرت و پرت بود روزا ایدم نمیاد
شب: ایده ی جالبم نمیاد ولی مثل آقای بور چرت و پرت زیاد دارم اینکه از فشارسنج برا طرحی از ساختمان استفاده کنیم و تناسب ببندیم یا از نیروی باد برا ارتفاع کمک بگیریم
یا میشه با استفاده از ستاره و زاویه ها ارتفاع رو بدست آورد
این دیگه تخیلیه خوشم اومد فشار سنج رو رو زمین یه بار به حالت راست یا بار به چپ قرار بدیم بالا هم همین کار رو بکنیم این جوری میشه ارتفاع رو فهمید کسی میتونه دلیلشو بگه؟
شب نتونستم بفرستم الان جوابو میذارم

jhvh

پست توسط jhvh »

کسی جوابی نداره دوستان

jhvh

پست توسط jhvh »

واقعا به آدمایی مثل بور که خدا شانس داده بهشون حسودیم میشه بابا چه جواباییه داده

نمایه کاربر
TopNotch

سپاس: 322

پست توسط TopNotch »

hadimohammadi نوشته شده:واقعا به آدمایی مثل بور که خدا شانس داده بهشون حسودیم میشه بابا چه جواباییه داده
نابغن دیگه!
it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing.

نمایه کاربر
TopNotch

سپاس: 322

پست توسط TopNotch »

پاد نوترينو نوشته شده:
ashkanisbest نوشته شده:
شَخصـِ موردِ نظر ِ مـ ـنم در هوپآست..ولي چون فكر ميكنم گفتن بَعضي ويژگيها مُمكنه شَخص را از آن ويژگي خارج كنه(درمورد خودم اينگونه است)،بهتر ميدانم نگويم اينجآ!!
واسم پی ام کن قدرشو بیشتر بدونم!!!
جدی میگم
it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing.

jhvh

پست توسط jhvh »

نبوغشو نمیگم جواباش به خدا چرته یه بار امتحان کردم سال سوم بودم بیشتر از این گفتم
نترسید شمام امتحان کنید به امید خدا ما خیلی بهتریم اصلا بحث این ور اون ور آب نیست اونی که صدامو میشنوه باید بهتر از اونی که زیر خاکه باشه

jhvh

پست توسط jhvh »

یه چیزی بگید دیگه
اینم یه ایده دیگه
اگه بارون با زاویه بیاد
خیلی راهای زیادی داره
اینم کوانتومیش این دیگه قطعا به ذهن بور نرسیده
تازه دیدم که میگن جایی که جرم بیشتره افت و خیز هم بیشتره میشه با فشار سنج اندازه گرفت آسونه زیاد سخت نیست
پاد نوترینو بگو اون کیه حد اقل خصوصی بده کیه این مرد باهوش(زنا قسمت تجسمی اینشکلیشون ضعیفه)

ارسال پست