تئوری نسبیت خاص انیشتین برای سرعت های فراتر از سرعت نور

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
r_sardary

نام: محمدرضا سرداری نژاد

سپاس: 3

تئوری نسبیت خاص انیشتین برای سرعت های فراتر از سرعت نور

پست توسط r_sardary »

تعمیم تئوری نسبیت خاص انیشتین برای سرعت های فراتر از سرعت نور:
محققان دانشگاه آدلاید (Adelaide) با استفاده از قوائد ریاضی حاکم بر فیزیک؛ تئوری نسبیت خاص انیشتین را برای سرعت های فراتر از سرعت نور بسط دادند.
تئوری نسبیت خاص انیشتین بیان می کند که هیچ جسمی در این عالم نمی تواند سریع تر از سرعت نور حرکت کند. پروفسور جیم هیل
(Jim hill) و دکتر باری کاکس (Barry cox) از دانشکده علوم ریاضی با استفاده از کشف فرمول های جدیدی با استفاده از علم ریاضیات حرکتی فراتر از این محدودیت را بیان کردند.
تئوری نسبیت خاص انیشتین در سال 1905 میلادی منتشر شد.انیشتین در این نظریه که چگونه سرعت و حرکت اجسام همیشه
به چارچوب مرجع ناظر بستگی دارد.پروفسور هیل می گوید: «از زمانی که تئوری نسبیت خاص انیشتین مطرح شده است ، تلاش های فراوانی صورت گرفته تا بتوان ذره ای مادی یافت که سرعت ان سریع تر از سرعت نور باشد.ا
ما هیچ مدرکی مبنی بر کشف این ذره یافت نشد. در سال گذشته در پژوهشگاه سرن CERN)) در قسمت تحقیقاتی سوئیس ، ایده ای مطرح شد که شاید نوترون ها بتوانند اندکی سریع تر از سرعت نور حرکت کنند.در این هنگام تیم ما شروع به تحقیقاتی راجع به این موضوع کرد
که چگونه می توان با ادغام دو علم ریاضیات و فیزیک این مسئله را اثبات کرد.بعد از مطالعات فراوان ما به یک سری از اثبات هایی طبیعی و منطقی از تئوری نسبیت خاص رسیدیم و شروع به تهیه فرمول هایی کردیم.
ماحصل این پژوهش تحت عنوان " تئوری نسبیت خاص انیشتین برای سرعت های فراتر از سرعت نور"
در PROCEEDING OF THE ROYAL SOCIETY منتشر شد.این فرمول ها تئوری نسبیت خاص انیشتین را برای سرعت های فراتر از سرعت نور تعمیم داده اند».
دکتر کوکس اضافه می کند: « به علت اینکه ما ریاضی دان هستیم و نه فیزیک دان بنابراین از طریق علم ریاضی اثبات کردیم که ذره ای مادی وجود دارد که می تواند سریع تر از سرعت نور حرکت کند»

مترجم : r_sardary

نمایه کاربر
Parmenides

سپاس: 239

Re: تئوری نسبیت خاص انیشتین برای سرعت های فراتر از سرعت نور

پست توسط Parmenides »

چطوری میشه نسبیت خاص رو، بدون نقض کردن اصولش برای سرعت های بیشتر از نور تعمیم داد؟
نظریه ای که ناقض اصول نسبیت خاص هست رو میشه تعمیم نسبیت خاص به حساب اورد؟
No rational argument will have a rational effect on a man who does not want to adopt a rational attitude.

-Karl Popper-

r_sardary

پست توسط r_sardary »

فکر کنم به درستی متوجه این نظریه نشدید.محققان با استفاده ازقوائدریاضی مبتنی بر نسبیت خاص به این نتیجه رسیدند.و نظریه ای مطرح کردند که بیان میکند سرعت فراتر از سرعت نور از نظر علم ریاضیات ممکن است ولی در حد یک نظریه ای که به صورت تجربی اثبات شده.کما اینکه نسبیت انیشتین نیز خود یک نظریه است و به یقین نمیتوان گفت اساس این نظریه صحت دارد که اگر به یقین اثبات می شد نمیشد اسمش را نظریه گذاشت.

adroit

سپاس: 40

پست توسط adroit »

خیلی چیز ها ممکنه از لحاظ ریاضی اثبات بشه ولی مطمئنم که حداقل توی جهان ما هیچ چیز نمیتونه فرا تر از سرعت نور حرکت کنه.شاید فقط شاید توی جهان های دیگه بشه.
حیات غفلت رنگین یک دقیقه ی حواست

سهراب

r_sardary

پست توسط r_sardary »

شما مطلبی رو واسم بیارید که از لحاظ عملی ثابت شده ولی از لحاظ تئوری نه !!!

Hooman kh

نام: هومن خدایاری

محل اقامت: تهران

سپاس: 62

تماس:

پست توسط Hooman kh »

r_sardary نوشته شده:شما مطلبی رو واسم بیارید که از لحاظ عملی ثابت شده ولی از لحاظ تئوری نه !!!
به طور مثال ابررساناها از لحاظ علمی ثابت شدن ولی از لحاظ تئوریکی توجیه کاملی نشدن

r_sardary

پست توسط r_sardary »

اقای خدایاری جواب حرفت تو کتاب فیزیک حالت جامد کیتل هست.هیچ نظریه ای بدون پشتوانه اثبات علمی مطرح نمیشه

adroit

سپاس: 40

پست توسط adroit »

r_sardary نوشته شده:شما مطلبی رو واسم بیارید که از لحاظ عملی ثابت شده ولی از لحاظ تئوری نه !!!
اگه اینو برای حرفی که من زدم گفتی من گفت از لحاظ تئوری ممکنه ثابت بشه ولی عملا اثبات نشده .مثل سفید چاله ها.(اگر چیز دیگه ای گفتی که هیچی.)
حیات غفلت رنگین یک دقیقه ی حواست

سهراب

r_sardary

پست توسط r_sardary »

adroit نوشته شده:
اگه اینو برای حرفی که من زدم گفتی من گفت از لحاظ تئوری ممکنه ثابت بشه ولی عملا اثبات نشده .مثل سفید چاله ها.(اگر چیز دیگه ای گفتی که هیچی.)
نه.این جواب رو به اون کاربر محترمی عرض کردم که گفت ممکنه چیزی از نظر عملی اثبات بشه ولی تئوری نشه.منم گفتم شما مطلبی رو بیارید که فقط از لحاظ تئوری اثبات بشه.ایشون ابر رسانایی رو مطرح کرد و منظورشون این بود که فقط از لحاظ عملی اثبات شده که خب نظرشون از دید من اشتباه بود بهشون منبع معرفی کردم.من میگم مطلبی که تئوریش اثبات نشه و فقط دیده بشه نمیشه اون رو به عنوان تئوری مطرح کرد . هیچ نظریه ای صرفا از روی مشاهده قابل قبول نیست.

r_sardary

پست توسط r_sardary »

helalysabz نوشته شده:آقا یه سوال
اگر سرعت جسم از نور بیشتر شود عدد زیر رادیکال ما در مورد زمان ، منفی میشه که از نظر ریاضی هم این اشتباهه!!!
شما نظرتون چیه؟
اول سلام !!!
دوم اینکه برای سرعت های فراتر از سرعت نور قوانین و فرموی های نسبیت انیشتین که دیگه غیر قابل استفاده است.چون طبق همون فرمول ها بالاتر از سرعت نور نداریم.تو این مقاله ای که ترجمش کردم گفته شده دانشمندان فرمول های نسبیت انیشتین رو برای سرعت های فراتر از نور بسط دادن.فرمول ها م تو نشریهROCEEDING OF THE ROYAL SOCIETY چاپ شده. یعنی طبق همون فرمول های قبلی اومدن یه سری فرمول های دیگه درست کردن که ذره میتونه بشتر از سرعت نور هم بره و فائدتا زمانم نباید منفی بشه.اگه شد این مجله رو پیدا میکنم و فرمول هاشو میذارم تو پست

r_sardary

پست توسط r_sardary »

helalysabz نوشته شده:آقا یه سوال
اگر سرعت جسم از نور بیشتر شود عدد زیر رادیکال ما در مورد زمان ، منفی میشه که از نظر ریاضی هم این اشتباهه!!!
شما نظرتون چیه؟
جواب سوالتونو گرفتید؟

Hooman kh

نام: هومن خدایاری

محل اقامت: تهران

سپاس: 62

تماس:

پست توسط Hooman kh »

r_sardary نوشته شده:اقای خدایاری جواب حرفت تو کتاب فیزیک حالت جامد کیتل هست.هیچ نظریه ای بدون پشتوانه اثبات علمی مطرح نمیشه
پاسخ شما صحیح و منطقی ولی من که نگفتم که قضیه ابرسانا ها توجیه علمی نداره بلکه گفتم قانونی برای توصیفش نیست هنوز هیچ نظریه ای نتونسته توصیفش کنه.

ارسال پست