زمان یک مفهوم ذهنی است و وجود خارجی ندارد

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
هرمز پگاه

محل اقامت: پاريس

سپاس: 978

تماس:

Re: زمان یک مفهوم ذهنی است و وجود خارجی ندارد

پست توسط هرمز پگاه »

hadimohammadi نوشته شده:یه تحقیق کوچولو نیازه تا اهمیت رابطه ی مستقیمی که بین قرآن و کشفیات فیزیکی اخیر وجود داره پی برده بشه
رابطه ی معکوس!
smile021
خرد، زنده ی جــاودانی شنــاس
خرد، مايه ی زنــدگانی شنــاس
چنان دان هر آنكس كه دارد خرد
بــدانــش روان را هــمی پــرورد

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

خب میشنویم

الهام گرفتن های عبد السلام و مکاتبات مرتضوی با دانشگاه کجا(یاد م نیست ) بعد تایید انیشتین بر نسبیت از لابلای قران

البته اینا به کمک هایی که به اکتشاف صورت گرفته رو بیان کرد

وگرنه قرآن کاملا با علم سازگاره

اونا سه مورد من کم شاهکارای قرآنند

نمایه کاربر
هرمز پگاه

محل اقامت: پاريس

سپاس: 978

تماس:

پست توسط هرمز پگاه »

نخست کفار پیدا میکنند
سپس آقایان میگویند
در قران هم بوده ها !!
خرد، زنده ی جــاودانی شنــاس
خرد، مايه ی زنــدگانی شنــاس
چنان دان هر آنكس كه دارد خرد
بــدانــش روان را هــمی پــرورد

ali 13

سپاس: 1

پست توسط ali 13 »

با سلام از دیدگاه بنده هر انسان خود از دو بعد ذهن و جسم تشکیل شده انسان با تصور آن که ذهن دارد ولی جسمی ندارد می تواند در زمان سفر کند اما برعکس آن امکان ندارد یعنی انسان نمی تواند با فرض آن که جسم دارد و ذهن ندارد در زمان سفر کند پس زمان یک کمیت است که انسان برای راحتی درک خود از گذر زندگی ایجاد کرده و کاملا ذهنی است و با جسم و بدن قابل درک نیست.

نمایه کاربر
Aryan_M

نام: آرین مخدومی

محل اقامت: مشهد

سپاس: 84

پست توسط Aryan_M »

از نظر من زمان زمان ذهنی نیست و یک تعریف فیزیکی است که قبل از ذهن دار شدن انسان هم وجود داشته.
زمان یک معیار اندازه گیری برای تعیین رویداد هاست.
اگر جهانو تعداد بیشماری ذره با خواص مختلف در نظر بگیریم که در فضای چند بعدی مکانی قرار دارند زمان تعیین می کند که این ذرات نسبت به مبدا زمان در چه وضعی هستند و این ذهن ما نیست که تعیین می کند بلکه کمیتی به نام اختلاف زمان است که تعیین می کند.
زمان مستقل از مغز انسان است و مثل یک بعد دیگر مکان و موقعیت و سرعت و شتاب ذرات را تعیین می کند.
برای تعریف تغییرات نیاز به تعریف زمان داریم و تغییرات با زمان تعریف می شوند. البته اختلاف زمان زیرا زمان هم با یک مبدا و به طور نسبی بررسی می شود. بدون وجود تغییرات اجسام حرکت و تغییر مکان نخواهند داشت.
حالا شاید بگیم چون زمان معلومه پس کلا یک فضا زمان وجود دارد که یک شکل ثابت و غیر قابل تغیر دارد.
با این تصور اگر یک ساعت رو فرض کنیم که هر ثانیه یک بار چشمک بزند در فضا زمان می بینیم که در طی بعد زمان به فواصل ثابتی که می گیم ثانیه ساعت برانگیخته می شود.

ولی یک سوال پیش میاد که چرا ما انسان ها زمان رو گذرنده حس می کنیم؟ اگر 100% فیزیکی فکر کنیم می بینیم که در بعد زمان t مغز ما و ذراتش در حالت xyz هستند. در این لحظه 0=t من به این فکر می کردم که ثانیه شمار 0 است و در t=1 فکر می کردم که ثانیه شمار 1 است. در این لحظه فرآیندی از تفکر در مغز شکل گرفت که گفتم ثانیه ها در حال تغییر هستند و مکان ذرات در حال تغییر. چون در لحظه t=3 فقط یک تصویر به ذهن رسید گفتم این تصویر زمان حال است و در t=4 گفتم هر تصویری که در مغز ثبت می شود زمان حال است. به ازای هر t فقط یک xyz داریم که بهش می گیم حال.
چرا ما همیشه در زمان حال هستیم و نمی توانیم فضا زمان رو به طور کلی احساس و درک کنیم؟
جوابش اینه که به ازای هر t مغز یک حالت داره و مغز در زمان t رویداد ها را زمان حال در نظر می گیرد و تمام رویداد هایی که می داند یا نمی داند ولی می داند که متعلق به کوچکتر از t هستند را زمان گذشته در نظر می گیرد و رویداد هایی که مال بعد زمان بزرگتر از t هستند را آینده در نظر می گیرد.
دلیل این که نمی توانیم کل مکان زمان رو به طور کامل درک کنیم اینه که همون طور نمی تونیم از اینجا که نشستیم پشت صفحه نمایش رو ببینیم.
در واقع با مطالعه تاریخ ما شکل فضا زمان رو به ازای زمان کوچکتر از زمان متناظر با تفکرمون می بینیم.
در واقع زمان گذشته یعنی زمانی که مقدارش کمتر از زمان متناظر با حالت تفکری xyz مغز ما است تعریف می شود. یعنی من الان می گم 1 ساعت پیش فلا فلان یعنی 1 ساعت قبل از زمان متناظر با این که من این گذاره رو بگم.

ما اگر بگیم فضا زمان شکلی متغییر است , تغییر با بعد زمان تعریف می شود پس این تناقضه. ولی شاید آینده معلوم نباشد!!!
چه طور آینده معلوم نباشد؟
این طور که قوانین ماده یا به اصتلاح حالت xyz ماده (البته ابعاد مکان بیشتر از اینن) (منظور از حالت تمام ویژگی ها نه فقط مکان) در آخر فقط تابعی از زمان نباشند.
بلکه زمان تنها یکی از متغییر های تاثیر گذار بر حالت ماده باشد. یعنی حالت ماده هم متغیری از t است یعنی به ازای هر t یک مقداری دارد و همچنین متغیری نسبت به چیزی دیگر باشد مثل w.
این w می تواند یک متغیر تصادفی باشد.
یعنی معلوم نیست که در t=فلان w چه مقداری دارد و می تواند مقداری از فلان تا فلان باشد. ولی وقتی که ما از گزشته آگاهی داریم مقدار های w در گذشته معلوم است.
یعنی باز هم w و t و xyz و حالت ماده همگی با هم یک شکل ثابت تشکیل می دن که w از روی حالت و زمان ماده قابل پیش بینی نیست و زمانی مغز انسان به چگونگی آن پی می برد (یعنی در زمان t) که حالت ماده را ببیند. یعنی مغز انسان در زمان t می تواند حالت ماده و xyz ماده و w آن را به ازای هر زمانی کوچیکتر مساوی t بداند.
ما هیچ جای فیزیک ندیدیم که متغیر تصادفی در حالت ماده تاثیر بگذارد ولی من در اعشار اعداد گنگ به وفور می بینم که اعشار اعداد گنگ کاملا تصادفی با شانس برابر هستند.
www.hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=16&t=29714
این دقیقا مثالی از این فرضیه منه که تا زمانی که ما اعشار بیشتری از عدد پی رو کشف نکردیم نمی دونیم اعشار بعدیش چیه ولی تمام اعشار های قبلی بر ما معلوم شدند.
خوب همین میاد تو فیزیک.
من ثابت می کنم این فرضیه یک نظریست.
اگر ما یک سیستم الکترونیکی برای محاسبه اعشار عددی گنگ بسازیم و روشنش کنیم با فرض بر این که هر ثانیه 1 رقم اعشار پیدا می شه ما در لحظه t سیستممون حالتی دارد و اعشار که همون متغیر تصادفیه w است مشخص می شود ولی آینده این سیستم محاسباتی معلوم نیست مگر یک محاسبه گر سریع تر بسازیم که باز آینده اون یکی معلوم نیست.
یک جورایی اینایی که می گم به آنتروپی اطلاعات مربوط می شه.

ولی چه طور ما بعضی وقایع رو پیش بینی می کنیم؟
اگر این نظریه و قبول نکنیم که w تصادفی بر حالت ماده تاثیر گذار است پس چرا نمی توانیم آینده اعشار یک عدد گنگ رو تعیین کنیم؟
به نظر من دلیل این که بعضی چیزا قابل پیش بینی هستند اینه که و مغزمون در جهت w متناسب با اون موضوع پیشرفته. یعنی w های جلوتر رو دیدیم.
مثلا من می گم اگر اعشار 1000000000000 عدد پی زوج باشد من تو را در ساعت فلان می کشم. خوب اگه ما در جهت w حرکت کنیم و اعشار 100000000000 رو پیدا کنیم می فهمیم که خواهیم مرد یا نه.
یعنی ما t رو می دونیم و حالت ماده در زمان تعیین بازی می دونیم و اگر w رو هم بدونیم می تونیم پیش بینی کنیم در زمان t حالت ماده چیه

به نظرم این w ارتباط بسیار نزدیکی با اطلاعات و آگاهی و آنتروپی اطلاعات داره.
یک نظری به این بزنید
en.wikipedia.org/wiki/Maxwell%27s_demon
شاید w همان آگاهی باشد و آگاهی مستقل و مرتبط با دیگر قوانین فیزیکی باشد.
حالا بعضیا می گن اگه همه چیز از قبل تعیین شده پس یعنی همه چیز جبریه؟
من می گم نه و همین آنتروپی اطلاعات و آگاهی و w مانع همچین چیزی می شوند.

به نظرم این موضوعی که می گم شاید ناقص باشه ولی داره به یک حقیقت مهم نزدیک می شه.
قبول دارم که مقدار زیادی از این فرضیاتی که می گم ممکنه غلط باشه ولی اینارو می گم که شماها هم روش فکر کنین شاید به یک نتیجه ارزشمند برسیم.

نمایه کاربر
Aryan_M

پست توسط Aryan_M »

اینا که گفتم به نظریه جهان های موازی خیلی نزدیکه.
اگر معدله حات ماده نسبت به زمان ضمنی باشه ماده می تونه در زمان به سمت عقب سفر کنه و در نقطه (((((مینیمم)))) نسبت به زمان به 2 عدد تبدیل می شه و در نقطه ماکسیمم دوباره به 1 عدد تبدیل می شه. یعنی در زمان می ره جلو بعد دوباره میاد عق و بعد دوباره می ره جلو و در طی منطقه غیر یک به یک همزمان در 2 نقطه حضور داره.
اگر در یک بسته از ذرات وزن دار 1% اونا طی زمانی مشخص در زمان به عقب برن وزن بسته ذرات 1% افازایش پیدا می کنه و وقتی دوباره همون مسافتی که در جهت عقب طی کردند رو به جلو برن دوباره جرم بسته برم گرده.
اگر این ذرات در هنگام حرکت معکوس در زمان جهت حرکتشون برعکس بشه و سرعتشون هم زیاد بشه مثل اینه که بسته ذرات بدون این که تغییری درش بوجود بیاد افزایش وزن می ده.
باید سرعت جسم بی نهایت بشه که بتونه جهتشو در زمان عوض کنه.
پس غیر ممکنه.
مگر این که همزمان ون جسم هم به صفر میل کنه که حدش در نقطه بازگشت به یک عدد میل کنه. در این صورت جسم برای این که در زمان به عقب بره باید علاوه بر این که سرعتش بی نهایت بشه باید وزنشم صفر بشه.

نمایه کاربر
MetaZehn

سپاس: 112

پست توسط MetaZehn »

Aryan_M نوشته شده:از نظر من زمان زمان ذهنی نیست و یک تعریف فیزیکی است که قبل از ذهن دار شدن انسان هم وجود داشته.
این دو جمله شما با هم تضاد دارند و احتمالاً شما معنی درست تعریف و معیار را نمیدانید.
شاید منظور شما این است که رویدادهای فیزیکی قبل از انسان هم وجود داشته اند ولی به این نکته توجه نکرده اید که یک رویداد وابسته به زمان نیست وابسته به علت است و زمان برای تعریف یک رویداد توسط ذهن انسان به کار میرود و معیار آن تعریف نیز ساخته خود انسان است. زمان

نمایه کاربر
Aryan_M

پست توسط Aryan_M »

MetaZehn نوشته شده:
Aryan_M نوشته شده:از نظر من زمان زمان ذهنی نیست و یک تعریف فیزیکی است که قبل از ذهن دار شدن انسان هم وجود داشته.
این دو جمله شما با هم تضاد دارند و احتمالاً شما معنی درست تعریف و معیار را نمیدانید.
شاید منظور شما این است که رویدادهای فیزیکی قبل از انسان هم وجود داشته اند ولی به این نکته توجه نکرده اید که یک رویداد وابسته به زمان نیست وابسته به علت است و زمان برای تعریف یک رویداد توسط ذهن انسان به کار میرود و معیار آن تعریف نیز ساخته خود انسان است. زمان
شما کلا همیشه با کلمات بازی می کنی.
Words Game
اللَعِبُ مِنَ الکَلمات

نمایه کاربر
MetaZehn

سپاس: 112

پست توسط MetaZehn »

Aryan_M نوشته شده:
MetaZehn نوشته شده:
شما کلا همیشه با کلمات بازی می کنی.
Words Game
اللَعِبُ مِنَ الکَلمات
وقتی شما نمیدانید که تعریف کردن و معیار سازی یک کار ذهنی است، تقصیر من نیست.

ارسال پست