آلبرت، کسی صدای مرا نمی شنود

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
saeedhaddadi

نام: سعید

محل اقامت: تهران

سپاس: 153

تماس:

آلبرت، کسی صدای مرا نمی شنود

پست توسط saeedhaddadi »

سلام فیزیکدانان جوان!
در این پست یک مقاله در زمینه نسبیت برای شما بزرگواران ضمیمه کرده ام. خوشحال می شوم نظرات سازنده و مفید شما را در این باره بدانم smile072

نویسنده مقاله: سعید حدادی - کارشناس فیزیک
09373341179
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
آموزش و پرورش ما، استعدادها را میمیراند..

نمایه کاربر
نوآور

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 1323

Re: آلبرت، کسی صدای مرا نمی شنود

پست توسط نوآور »

سپاس از شما، ولي متاسفانه من متوجه نشدم آنچه در بخش «نتايج و بحث» آورده شده اول چه ارتباطي با اصل مقاله دارد و دوم اينكه نفهميدم به لحاظ رياضي، چطور نتيجه گرفته شده كه وقتي عدم قطعيت در مكان ذره (Δx) برابر صفر مي شود(!)، آنگاه عدم قطعيت در تكانه آن(ΔP) برابر بي نهايت مي شود و بالعكس!
آخرین ویرایش توسط نوآور جمعه ۱۳۹۱/۱۲/۱۱ - ۰۱:۲۷, ویرایش شده کلا 1 بار
ایران تبدیل شده به واحه ای دانشگاهی در میان یک برهوت صنعتی

نمایه کاربر
Aryan_M

نام: آرین مخدومی

محل اقامت: مشهد

سپاس: 84

پست توسط Aryan_M »

من این قسمتو متوجه نشدم:
"در حالت کلی این ارتباطات با معادلات زیر داده می شود"
اصلا منظورش چیه؟
یک مختصات برای مبدا o' نسبت به o می نویسیم که می شه (a,b,c,d) حالا نسبت (x',y',z',t') به (x,y,z,t) رو این طور بدست میاریم :
x'=x+a
y'=y+b
z'=z+c
t'=t+d
الان من نمی فهمم اون چیزای اضافه که نوشته شده معنیش چیه!

کسی می تونه درست و دقیق برام توضیح بده؟

رابطه عدم قطعیت دیگه چیه؟
کسی می تونه توضیح بده؟

saeedhaddadi

تماس:

پست توسط saeedhaddadi »

با سلام
دوستان اگر عدم قطعیت هایزنبرگ را مطالعه کرده باشید متوجه منظورم خواهید شد. اگر دلتا ایکس برابر صفر شود تغییرات تکانه برابر بی نهایت خواهد شد. این یک اصل در ریاضیات است! یعنی حاصل تقسیم هر عدد بر روی صفر برابر می شود با بی نهایت. به عبارت دیگر اگر تغییرات ایکس برابر صفر شود( یعنی دقیقا مکان مورد نظر-مکان ذره- اندازه گیری شود) در رابطه با تکانه ذره چیزی نخواهیم دانست.

دوست عزیز، تبدیلاتی که شما عنوان کردید تبدیلات کلاسیک از زبان گالیله است که به تبدیلات گالیله معروفند. ولی تبدیلات ارائه شده در مقاله تبدیلات نسبیتی هستند، یعنی تبدیلات لورنتس. برای کسب اطلاعات بیشتر به کتاب فیزیک جدید نوشته "کنت اس. کرین" ترجمه منیژه رهبر مراجعه فرمایید. با تشکر از نظرات شما فیزیکدانان جوان ایرانی..

نمایه کاربر
Aryan_M

نام: آرین مخدومی

محل اقامت: مشهد

سپاس: 84

پست توسط Aryan_M »

اینو متوجه شدم:
اگر تغییرات ایکس برابر صفر شود( یعنی دقیقا مکان مورد نظر-مکان ذره- اندازه گیری شود) در رابطه با تکانه ذره چیزی نخواهیم دانست.

ولی تغییرات تکانه که می شه نیرو.
وقتی تغییرات مکان صفر بشه منظورتون سرعته؟
سرعت صفر بشه نیرو بینهایت می شه؟
می شه یک رابطه حد و ریاضی بنویسید؟
حاصل تقسیم هر عدد بر 0 باید با حد بیان شود و ممکنه 0 نشه. اگر عدد ثابت باشه نسبت به متغیری که به 0 میل می کنه اونوقت بی نهایت می شه.

می شه یکم بیشتر توضیح بدین؟ با رابطه ریاضی.

saeedhaddadi

تماس:

پست توسط saeedhaddadi »

شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

saeedhaddadi

تماس:

پست توسط saeedhaddadi »

با سلام
منظور اصلی ما از این نوشتار یا به عبارتی مقاله (که مقاله اصلی در 32 صفحه تالیف شده است)، بیان مفاهیمی بوده که به درستی تالیف نشده اند. در نسبیت خاص سیستم مختصات مرجع تمامی مولفه های خود را به جسم رجوع داده شده نسبت می دهد و هرگونه حرکت دستگاه خود را از دید خود ساکن فرض می کند. به عبارت دیگر فرض می کند خود ساکن است و دستگاه رجوع داده شده با مجموع سرعت دستگاه مرجع و رجوع داده شده در مسیر مشخصی حرکت می کند. اگر این مساله را به چندین دستگاه تعمیم دهیم خواهیم دید که چندین دستگاه مرجع که خود را نسبت به نقاط فضا ساکن فرض کرده بودند خود نیز نسبت به هم ساکن خواهند بود و حرکت آن ها نسبت به هم نقض خواهد شد!

منتظر نظرات شما هستم. برای تمامی سوالات شما پاسخ دارم! با تمام قلبم از شما دوستان ممنونم. smile072

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

saeedhaddadi نوشته شده:با سلام
منظور اصلی ما از این نوشتار یا به عبارتی مقاله (که مقاله اصلی در 32 صفحه تالیف شده است)، بیان مفاهیمی بوده که به درستی تالیف نشده اند. در نسبیت خاص سیستم مختصات مرجع تمامی مولفه های خود را به جسم رجوع داده شده نسبت می دهد و هرگونه حرکت دستگاه خود را از دید خود ساکن فرض می کند. به عبارت دیگر فرض می کند خود ساکن است و دستگاه رجوع داده شده با مجموع سرعت دستگاه مرجع و رجوع داده شده در مسیر مشخصی حرکت می کند. اگر این مساله را به چندین دستگاه تعمیم دهیم خواهیم دید که چندین دستگاه مرجع که خود را نسبت به نقاط فضا ساکن فرض کرده بودند خود نیز نسبت به هم ساکن خواهند بود و حرکت آن ها نسبت به هم نقض خواهد شد!

منتظر نظرات شما هستم. برای تمامی سوالات شما پاسخ دارم! با تمام قلبم از شما دوستان ممنونم. smile072
به ژا جوابات تموم نشه

امتحاناتمونم ديروز تموم شد

ديگه بهانه اي جز تنبلي ندارم

jhvh

پست توسط jhvh »

يه نكته اي مي خوام بگم

در فيزيك نسبيت سرعت مولفه ايست غير نسبي

فك كنم اگه ايني كه گفتم مطالعه كني مشكلت حل ميشه

اگه خواستي خودم توضيح ميدم ولي لطفا خودت تحقيق كن و اين قد با آلبرت درد دل نكن

saeedhaddadi

تماس:

پست توسط saeedhaddadi »

سلام دوست عزیز jhvh
با سپاس
در ابتدا لازم می دانم بیشنهاد شما را قبول کنم!!! ولی شما می فرمایید من باید نسبیت را دوباره مطالعه کنم! این را باید خوب بدانید که گروه دو نفره ما اگر توانایی درک تمامی روابط نسبیت و مفهوم فیزیکی نظریه نسبیت را نداشته باشد هیچگاه به خود اجازه نمی دهد در این باب جسارت کند. امیدوارم پیشنهاد من را جدی بگیرید: لازم می دانم کتابی را به شما معرفی کنم، چون می دانم آنچه را که شما در دبیرستان مطالعه می کنید نسبیت کلاسیک است. بنابراین نمی توانید با نسبیت کلاسیک جوابگوی خوبی در این مورد باشید. کتاب پیشنهادی: فیزیک جدید یا فیزیک نوین، از هر نویسنده و مترجم. و بعد کتاب نسبیت، و مرحله بعدی کتاب فیزیک کوانتوم.
منتظر شما هستم.

jhvh

پست توسط jhvh »

saeedhaddadi نوشته شده:سلام دوست عزیز jhvh
با سپاس
در ابتدا لازم می دانم بیشنهاد شما را قبول کنم!!! ولی شما می فرمایید من باید نسبیت را دوباره مطالعه کنم! این را باید خوب بدانید که گروه دو نفره ما اگر توانایی درک تمامی روابط نسبیت و مفهوم فیزیکی نظریه نسبیت را نداشته باشد هیچگاه به خود اجازه نمی دهد در این باب جسارت کند. امیدوارم پیشنهاد من را جدی بگیرید: لازم می دانم کتابی را به شما معرفی کنم، چون می دانم آنچه را که شما در دبیرستان مطالعه می کنید نسبیت کلاسیک است. بنابراین نمی توانید با نسبیت کلاسیک جوابگوی خوبی در این مورد باشید. کتاب پیشنهادی: فیزیک جدید یا فیزیک نوین، از هر نویسنده و مترجم. و بعد کتاب نسبیت، و مرحله بعدی کتاب فیزیک کوانتوم.
منتظر شما هستم.
مفاهیمشو هم بلدم مطمین باشید

باز میگم مشکل اصلی تو اینه که نمی دونی سرعت در نسبیت نسبی نیست

دارم مقالتو تموم می کنم
کم مونده صبر کن

jhvh

پست توسط jhvh »

نویسنده مقاله هستی؟

matin.physics

سپاس: 13

پست توسط matin.physics »

عدم قطعیت بیان میکند:به طور دقیق و همزمان نمیتوان تکانه و مکان ذره را اندازه گرفت،یعنی برای اندازه گیری یکی اطلاعات دیگری رابه طور دقیق از دست میدهیم.مثلا اگر تکانه را اندازه بگیریم اطلاعات مکان از دست میرود .
همانطور که دوست عزیزمان روابط را ذکر کردندو از روابط هم مشخص است.اندازه ای که ما میتوانیم بگیریم احتمال است و به طور دقیق نیست.
خداوندا!
به هرکس که سرمایه اش امید به توست رحمت نما....

ارسال پست