کوارکها

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
carol stu

سپاس: 7

تماس:

کوارکها

پست توسط carol stu »

سلام دوستان الان چند وقته دارم در مورد کوارک مطالعه میکنم
خیلی جالبه اگه شمام تاحالا درموردش نخوندین حتما بخونین smile029
حالا یه سوال smile020
کوارک افسون و شگفت تو چه موادی هستن چرا تو مواد معمولی بیشتر کوارک بالا پایین هست smile057
There is no excuse not to give two minutes today to intend your tomorrow.

نمایه کاربر
nimamc2

نام: nima

سپاس: 12

تماس:

Re: کوارکها

پست توسط nimamc2 »

وایسا منم کوارک بخونم بعد بیام با هم بنظریم.
قول میدم تا جمعه بیام پست بزارم. smile039 smile039 smile039
قوانین دیگر نیوتون پیش از مرگ=
قانون صف: اگر شما از یک صف به صف دیگری رفتید، سرعت صف قبلی بیشتر از صف فعلی خواهد شد.
قانون معذوریت: اگر بهانه تان پیش رئیس برای دیر آمدن پنچر شدن ماشینتان باشد، روز بعد واقعاً به خاطر پنچر شدن ماشینتان، دیرتان خواهد شد
www.physicist1.mihanblog.com

نمایه کاربر
MA102

نام: Laplace transforms

سپاس: 1193

پست توسط MA102 »

به نام خداوند هستی بخش
carol stu نوشته شده:سلام دوستان الان چند وقته دارم در مورد کوارک مطالعه میکنم
حالا یه سوال smile020
کوارک افسون و شگفت تو چه موادی هستن چرا تو مواد معمولی بیشتر کوارک بالا پایین هست smile057
کوارکهای نسل دوم(افسون و شگفت ) و سوم(سر و ته ) خیلی سریع به کوارکها بالا و پائین وامیپاشند.بخاطر همین جز در شتابدهنده ها و ذرات تابش کیهانی در جای دیگه مشاهده نمیشوند.
smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072
علم×دین=انسان

وَ مَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاس جَمِيعاً

و هر کس نفسی را حیات بخشد مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده.

سوره مبارکه المائدة آیه32

بانک اهداء سلولهای بنیادی:
http://iscdp.tums.ac.ir/

نمایه کاربر
gryffen

تماس:

پست توسط gryffen »

carol stu نوشته شده:سلام دوستان الان چند وقته دارم در مورد کوارک مطالعه میکنم
حالا یه سوال smile020
با سلام
کوارک ها بنیادی ترین ذراتی هستند که فعلا در جهان هستند
البته هنوز به صورت تجربی اثبات نشدن اما در معادلات ریاضی اثبات شدن :دی
البته بنیادی تر از کوارک ها هم وجو دارن که به اون ها ریسمان می گن البته هنوز جای بحث داره !!!

در مورد سوالتون !!
خوب جواب سوالتون یه ذره سخت و پیچیده است اما در حالت کلی می تونیم بگیم که تمام موادی که در طبیعت هستند و پایدار هستند مثل پروتون و نوترون از کوارک بالاو پایین و پاد ذره هاشون تشکیل می شن و دلیل اون هم بر می گرده به یه سری ویژگی های این ذرات دارن برای مثال باید بار این کوارک زمانی که جمع می شن برابر با بار اون ذره مد نظر باشن
برای مثال مدل کوارکی پروتون می شه بالا بالا پایین یعنی دو کوراک بالا و یک کوارک پایین اگه بار های این کوارک ها رو جمع کنی جوابش می شه 1+ و این بار با بار پروتون برابری می کنه
در مورد استفاده سایر کوارک ها می تونی به ذرات باریونی مراجعه کنی که تو اون ها از سایر کوارک ها هم استفاده شده
دست نوشته های روزانه یک دانشجوی فیزیک نظری
www.physic-student92.blogfa.com

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

چرا کوارک بنیادی ترین ذره است ؟ مثلا چرا لپتون نیست ؟

این اولین باریه این حرفو میشنوم

نمایه کاربر
gryffen

تماس:

پست توسط gryffen »

jhvh نوشته شده:چرا کوارک بنیادی ترین ذره است ؟ مثلا چرا لپتون نیست ؟

این اولین باریه این حرفو میشنوم
چی رو اولین بار می شنوید ؟؟
این که کوارکها بنیادی ترین هستند ؟؟

البته لپتون ها هم می توانند جز بنیادی ترین ذرات بنیادی باشند { یعنی هستند } اما چون جز خانواده ی فرمیون ها می شن یعنی با هادرون ها از یک خانواده ی مشترک هستند به همین خاطر همه توجه زیادی به هادرون ها و ساختار اون ها دارندتا ببین هادرون ها از چه چیز تشکیل شده اند !!
دست نوشته های روزانه یک دانشجوی فیزیک نظری
www.physic-student92.blogfa.com

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

gryffen نوشته شده:البته لپتون ها هم می توانند جز بنیادی ترین ذرات بنیادی باشند { یعنی هستند }
می‌شه یه‌ذره‌یِ بنیادی مثال بزنید که کمتر از بنیادی‌ترین ذرات بنیادی، بنیادی باشه؟
gryffen نوشته شده:...اما چون جز خانواده ی فرمیون ها می شن یعنی با هادرون ها از یک خانواده ی مشترک هستند به همین خاطر همه توجه زیادی به هادرون ها و ساختار اون ها دارندتا ببین هادرون ها از چه چیز تشکیل شده اند !!
فرمیون‌ها ذراتی هستند که از آمارِ فرمی-دایراک تبعیّت می‌کنند و اسپینِ نیم‌صحیح دارند و الخ. تمامِ ذرّات یا فرمیون هستند یا بوزون. هادرونها از طرفی از ترکیبِ کوارک‌ها به‌وجود میان. حالا سؤالِ من این‌جاست که چه‌عاملی باعث تغییرات در اسپینِ ترکیباتِ دو کوارکی (مزون‌ها) یا چهارکوارکی(تتراکوارک‌ها) می‌شه که قاعدتاً باید اسپینِ صحیح داشته باشن نه نیم‌صحیح، یعنی بوزون باشند نه فرمیون؟!
هم‌چنین دقیقاً از کجا می‌شه نتیجه گرفت که چون لپتون‌ها جزوِ خانواده‌یِ فرمیون‌ها هستند و هم‌خانواده‌یِ (؟!) هادرون‌ها، به‌همین‌خاطر ملّت توجه زیادی به‌هادرون‌ها دارند؟!
gryffen نوشته شده: البته هنوز به صورت تجربی اثبات نشدن اما در معادلات ریاضی اثبات شدن :دی
پروسه‌یِ اثباتِ غیرِ تجربیِ یه‌چیزِ فیزیکی(تجربی) چه‌جوریاست؟ هم‌چنین مایلم بدونم تا الان گذرتون به SLAC تو استنفورد افتاده؟! اون‌جا من شنیده‌م اطرافِ ۴۴-۴۵ سالِ پیش کوارک‌ها رو رصد کردند!!
gryffen نوشته شده: خوب جواب سوالتون یه ذره سخت و پیچیده است اما در حالت کلی می تونیم بگیم که تمام موادی که در طبیعت هستند و پایدار هستند مثل پروتون و نوترون از کوارک بالاو پایین و پاد ذره هاشون تشکیل می شن و دلیل اون هم بر می گرده به یه سری ویژگی های این ذرات دارن برای مثال باید بار این کوارک زمانی که جمع می شن برابر با بار اون ذره مد نظر باشن
دقیقاً بارِ این ذرّات چه‌ربطی داره به فراوانی‌شون تو طبیعت که از بینِ تمامِ چیزا مثلِ جرمِ بالاتر کوارک‌هایِ غیر از u و d که باعثِ واپاشی‌شون به کوارک‌های u و d می‌شه، بار رو مثال زدید؟ بارِ u دقیقاً مثلِ بارِ c هست، امّا چرا c کمیابه آخه؟
gryffen نوشته شده: برای مثال مدل کوارکی پروتون می شه بالا بالا پایین یعنی دو کوراک بالا و یک کوارک پایین اگه بار های این کوارک ها رو جمع کنی جوابش می شه 1+ و این بار با بار پروتون برابری می کنه
اگه فقط گفتنِ این‌که پروتون می‌شه uud کفایت می‌کنه، پس تفاوتِ پروتون با

چی هستش؟ دلتا-پلاس هم uud هست و بارش هم قاعدتاً مساویِ پروتون.

jhvh

پست توسط jhvh »

aalireza نوشته شده:
gryffen نوشته شده:البته لپتون ها هم می توانند جز بنیادی ترین ذرات بنیادی باشند { یعنی هستند }
می‌شه یه‌ذره‌یِ بنیادی مثال بزنید که کمتر از بنیادی‌ترین ذرات بنیادی، بنیادی باشه؟
این ذره وجود داره در انرژی های بالا
باید به این انرژی دسترسی پیدا کنیم
gryffen نوشته شده:...اما چون جز خانواده ی فرمیون ها می شن یعنی با هادرون ها از یک خانواده ی مشترک هستند به همین خاطر همه توجه زیادی به هادرون ها و ساختار اون ها دارندتا ببین هادرون ها از چه چیز تشکیل شده اند !!
فرمیون‌ها ذراتی هستند که از آمارِ فرمی-دایراک تبعیّت می‌کنند و اسپینِ نیم‌صحیح دارند و الخ. تمامِ ذرّات یا فرمیون هستند یا بوزون. هادرونها از طرفی از ترکیبِ کوارک‌ها به‌وجود میان. حالا سؤالِ من این‌جاست که چه‌عاملی باعث تغییرات در اسپینِ ترکیباتِ دو کوارکی (مزون‌ها) یا چهارکوارکی(تتراکوارک‌ها) می‌شه که قاعدتاً باید اسپینِ صحیح داشته باشن نه نیم‌صحیح، یعنی بوزون باشند نه فرمیون؟!
هم‌چنین دقیقاً از کجا می‌شه نتیجه گرفت که چون لپتون‌ها جزوِ خانواده‌یِ فرمیون‌ها هستند و هم‌خانواده‌یِ (؟!) هادرون‌ها، به‌همین‌خاطر ملّت توجه زیادی به‌هادرون‌ها دارند؟!
درست میگید
gryffen نوشته شده: البته هنوز به صورت تجربی اثبات نشدن اما در معادلات ریاضی اثبات شدن :دی
پروسه‌یِ اثباتِ غیرِ تجربیِ یه‌چیزِ فیزیکی(تجربی) چه‌جوریاست؟ هم‌چنین مایلم بدونم تا الان گذرتون به SLAC تو استنفورد افتاده؟! اون‌جا من شنیده‌م اطرافِ ۴۴-۴۵ سالِ پیش کوارک‌ها رو رصد کردند!!
لطفا خودتون لینک بذارید من بلد نیستم پیدا کنم یه هوپا دعاتون می کنن
البته دانسته های من میگه نه کوارک دیده شده و نه دیده خواهد شد (جدا) فقط اثرات الکترومغناطیسش قابل ردگیریه چون کوارک با نیرویی که با فاصله نسبت مستقیم داره به هم وصلن پس همیشه چسپیده اند
gryffen نوشته شده: خوب جواب سوالتون یه ذره سخت و پیچیده است اما در حالت کلی می تونیم بگیم که تمام موادی که در طبیعت هستند و پایدار هستند مثل پروتون و نوترون از کوارک بالاو پایین و پاد ذره هاشون تشکیل می شن و دلیل اون هم بر می گرده به یه سری ویژگی های این ذرات دارن برای مثال باید بار این کوارک زمانی که جمع می شن برابر با بار اون ذره مد نظر باشن
دقیقاً بارِ این ذرّات چه‌ربطی داره به فراوانی‌شون تو طبیعت که از بینِ تمامِ چیزا مثلِ جرمِ بالاتر کوارک‌هایِ غیر از u و d که باعثِ واپاشی‌شون به کوارک‌های u و d می‌شه، بار رو مثال زدید؟ بارِ u دقیقاً مثلِ بارِ c هست، امّا چرا c کمیابه آخه؟
درسته ....هیچ ربطی نداشت .......اما توجهتونو به اینکه چرا زیاد بودن جرم ذره رو ناپایدار می کنه جمع می کنم مثلا این حرف در داخل اتم به خاطر وجود نیروی ضعیف قابل توجیهه ولی در یک ذره ی خاص چرا ؟ ؟ آیا این نمی تونه دلیلی بر تشکیل شدن از ذرات ریز تر داشته باشه ؟ (نظرم متفاوت از ذرات عادیه)
gryffen نوشته شده: برای مثال مدل کوارکی پروتون می شه بالا بالا پایین یعنی دو کوراک بالا و یک کوارک پایین اگه بار های این کوارک ها رو جمع کنی جوابش می شه 1+ و این بار با بار پروتون برابری می کنه
اگه فقط گفتنِ این‌که پروتون می‌شه uud کفایت می‌کنه، پس تفاوتِ پروتون با

چی هستش؟ دلتا-پلاس هم uud هست و بارش هم قاعدتاً مساویِ پروتون.
در این مورد (دلتا پلاس ) ازتون ممنونم باهاش آشنا شدم

نمایه کاربر
aalireza

پست توسط aalireza »

jhvh نوشته شده:لطفا خودتون لینک بذارید من بلد نیستم پیدا کنم یه هوپا دعاتون می کنن
البته دانسته های من میگه نه کوارک دیده شده و نه دیده خواهد شد (جدا) فقط اثرات الکترومغناطیسش قابل ردگیریه چون کوارک با نیرویی که با فاصله نسبت مستقیم داره به هم وصلن پس همیشه چسپیده اند
همه‌چیزش قابلِ ردگیریه نه فقط بارِ الکترومغناطیسی‌ش! چیزی که گفتی (که درسته) یعنی این‌که نمی‌شه کوارک یا هر ذره‌یِ دیگه‌ای که بارِ رنگ داره رو تکی گیر آورد. ما این‌جا با یه‌کوارک کار نداریم و می‌خواییم بدونیم اصلاً کوارک هست یا نه. واسه این‌که بفهمیم کوارک هست یا نه، تنها کافیه پروتون رو گرفت و مثلِ رادرفورد با الکترون بهش شلیک کرد.
jhvh نوشته شده: درسته ....هیچ ربطی نداشت .......اما توجهتونو به اینکه چرا زیاد بودن جرم ذره رو ناپایدار می کنه جمع می کنم مثلا این حرف در داخل اتم به خاطر وجود نیروی ضعیف قابل توجیهه ولی در یک ذره ی خاص چرا ؟ ؟ آیا این نمی تونه دلیلی بر تشکیل شدن از ذرات ریز تر داشته باشه ؟ (نظرم متفاوت از ذرات عادیه)
اوّلاً چه‌ربطی داره که داخلِ اتم به‌خاطر وجودِ نیرویِ ضعیف قابلِ توجیه‌ئه؟ اصلاً نیرویِ ضعیف، ضعیفه و بردش پایین چون جرمِ بوزون‌هایِ واسطه‌ش شدیداً بالاست. ثانیاً کوارک‌ها همه کوارک‌اند!! فرض هم اینه که اگه اون‌کوارک‌ها از ذراتِ دیگه‌ای درست شده باشند، باید کوارک‌هایِ نسل اوّل هم از همون چیزا درست شده باشند. حالا اون ذرّات چی هستند که تشکیل دهنده‌یِ u و مثلاً tاند نظر به‌این‌که کوارکِ t تقریباً ۳۵هزاربرابر کوارک u جرم داره؟ ممکنه واقعاً از ذراتِ دیگه‌ای درست شده باشند، امّا فعلاً دیده نشدند. جرمِ بالایِ اون‌ها نشان‌دهنده‌یِ تشکیل‌شدنشون از ذراتِ ریزتر نیست و تنها نشون‌دهنده‌یِ جرمِ بالا(!) و عمر بسیار ناچیزشونه.

jhvh

پست توسط jhvh »

پاراگراف اولو قبول دارم عرض من مبنی بر مخالفت با شما نبود

در پاراگراف دوم منظورم اینه که هسته های ناپایداری وجود دارند که میشه با نیروی بین نوترون ها و پروتون ها همچنین الکترو مغناطیس توجیهشون کرد (در این موارد نیروی ضعیف کم میاره )

ولی ناپایداری یک کوارک یا یک ذره غیر قابل توجیهه مگر اینکه از ذرات دیگه تشکیل شده باشه

نمایه کاربر
aalireza

پست توسط aalireza »

jhvh نوشته شده: در پاراگراف دوم منظورم اینه که هسته های ناپایداری وجود دارند که میشه با نیروی بین نوترون ها و پروتون ها همچنین الکترو مغناطیس توجیهشون کرد (در این موارد نیروی ضعیف کم میاره )
I rest my case
jhvh نوشته شده: ولی ناپایداری یک کوارک یا یک ذره غیر قابل توجیهه مگر اینکه از ذرات دیگه تشکیل شده باشه
اشتباهه!

jhvh

پست توسط jhvh »

چرا؟
می دونم جایی ننوشته ولی توضیح می خوام لطفا

نمایه کاربر
امیرکاوه

نام: حامد فرهنگ

سپاس: 167

تماس:

پست توسط امیرکاوه »

تا اونجا که من می دونم اتم به دو قسمت پرتون و نوترون تقسیم می شه و نوترون به تعداد زیادی کوارک تقسیم می شود . البته اگر اشتباه نکرده باشم .

نمایه کاربر
Ali.T

سپاس: 450

پست توسط Ali.T »

aalireza نوشته شده:اگه فقط گفتنِ این‌که پروتون می‌شه uud کفایت می‌کنه، پس تفاوتِ پروتون با چی هستش؟ دلتا-پلاس هم uud هست و بارش هم قاعدتاً مساویِ پروتون.
در اتمها وقتی الکترون به حالت برانگیخته میره ماهیت ذره تغییر نمی کنه چون این گافهای انرژی کم هستند ولی در ذراتی مثل پروتون وقتی کوارکی به حالت برانگیخته میره چون انرژی زیادی برای برانگیختگی نیازه قاعدتا جرم ذره عوض می شه و ذره ای جدید به ما میده مثل حالت پروتون و دلتا-پلاس که شما ذکر کردین.

نمایه کاربر
Ali.T

سپاس: 450

پست توسط Ali.T »

aalireza نوشته شده:فرمیون‌ها ذراتی هستند که از آمارِ فرمی-دایراک تبعیّت می‌کنند و اسپینِ نیم‌صحیح دارند و الخ. تمامِ ذرّات یا فرمیون هستند یا بوزون. هادرونها از طرفی از ترکیبِ کوارک‌ها به‌وجود میان. حالا سؤالِ من این‌جاست که چه‌عاملی باعث تغییرات در اسپینِ ترکیباتِ دو کوارکی (مزون‌ها) یا چهارکوارکی(تتراکوارک‌ها) می‌شه که قاعدتاً باید اسپینِ صحیح داشته باشن نه نیم‌صحیح، یعنی بوزون باشند نه فرمیون؟!
خیلی واضحه - از قاعده جمع ممنوم زاویه ای استفاده بکنید و می فهمید که جمع دو اسپین نیم صحیح یک عدد صحیح می دهد.

ارسال پست