نسبیت در این مورد چه می گوید؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
m.s.f

نام: میثم

محل اقامت: اسپهان

سپاس: 119

تماس:

نسبیت در این مورد چه می گوید؟

پست توسط m.s.f »

سوالات رو بخونید و جواب بدید.
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
برای گسترش نظریه ها نباید به اصول نظریه ها مطمئن بود.

user8604

سپاس: 877

Re: نسبیت در این مورد چه می گوید؟؟؟؟

پست توسط user8604 »

تو محاسبه ی t2 به جای طول باید کوچیک شدش رو بزاری.
اختلاف زمانی رسیدن سفینه و نور رو یک بار از دیدگاه ناظر سفینه حساب میکنی. یک بار هم از دیدگاه ناظر زمینی . بعد با استفاده از تبدیل زمانی میبینی که باهم مرتبط ان.تناقضی هم وجود نداره.
قسمت دوم سوال اول هم که متوجه نمیشم منظورت چیه. قسمت سوم هم این که تناقضی وجود نداره.
سوال دوم:قرار نیست که مشاهده ی هم ارز مشاهده ی یکسان باشه! فرم قوانین فیزیک یکسان است . و با یک تبدیل میشه از یک مختصات به مختصات دیگه رفت. اگر ناظری که حرکت میکنه با خودش یک پارکینگ متحرک داشته باشه . از دیدگاه خودش یکی از ماشین های ناظر ثابت توش کامل جا میشه.
====================
دفعه ی بعد تو فایل پیوست نزار سوالات رو .همینجا بزار .
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

نمایه کاربر
m.s.f

تماس:

پست توسط m.s.f »

edwardfurlong نوشته شده:تو محاسبه ی t2 به جای طول باید کوچیک شدش رو بزاری.
اختلاف زمانی رسیدن سفینه و نور رو یک بار از دیدگاه ناظر سفینه حساب میکنی. یک بار هم از دیدگاه ناظر زمینی . بعد با استفاده از تبدیل زمانی میبینی که باهم مرتبط ان.تناقضی هم وجود نداره.
قسمت دوم سوال اول هم که متوجه نمیشم منظورت چیه. قسمت سوم هم این که تناقضی وجود نداره.
سوال دوم:قرار نیست که مشاهده ی هم ارز مشاهده ی یکسان باشه! فرم قوانین فیزیک یکسان است . و با یک تبدیل میشه از یک مختصات به مختصات دیگه رفت. اگر ناظری که حرکت میکنه با خودش یک پارکینگ متحرک داشته باشه . از دیدگاه خودش یکی از ماشین های ناظر ثابت توش کامل جا میشه.
====================
دفعه ی بعد تو فایل پیوست نزار سوالات رو .همینجا بزار .
توی سوال اول گفتم که سوال اینه اگه نور نسبت به سفینه با c حرکت میکنه چرا فقط حدود 27 ثانیه زودتر از سفینه به زمین میرسه؟(از دید ناظر سفینه)
سوال دوم
به قول شما هم ارز نه یکسان.ولی هم ارزی نیز وجود ندارد.
این که ماشین جا نمیشه با این که جا میشه هم ارزه؟
لطفا بیشتر توضیح بدید.

user8604

پست توسط user8604 »

m.s.f نوشته شده:توی سوال اول گفتم که سوال اینه اگه نور نسبت به سفینه با c حرکت میکنه چرا فقط حدود 27 ثانیه زودتر از سفینه به زمین میرسه؟(از دید ناظر سفینه)
ببین فرض کن سفینه و نور یک فاصله ی طولانی تر رو میخوان برن. اون موقع صد درصد اختلاف زمانی بیشتر میشه. تو این مساله وقتی فاصله از دیدگاه ناظر سفینه کمتر شده پس اختلاف زمانی بین رسیدن سفینه و نور کمتر میشه! مشگلت کجاست ؟
m.s.f نوشته شده:به قول شما هم ارز نه یکسان.ولی هم ارزی نیز وجود ندارد.
یک مثال از هم ارزیش هم آوردم. دوباره بخون.

نمایه کاربر
m.s.f

تماس:

پست توسط m.s.f »

edwardfurlong نوشته شده:
m.s.f نوشته شده:توی سوال اول گفتم که سوال اینه اگه نور نسبت به سفینه با c حرکت میکنه چرا فقط حدود 27 ثانیه زودتر از سفینه به زمین میرسه؟(از دید ناظر سفینه)
ببین فرض کن سفینه و نور یک فاصله ی طولانی تر رو میخوان برن. اون موقع صد درصد اختلاف زمانی بیشتر میشه. تو این مساله وقتی فاصله از دیدگاه ناظر سفینه کمتر شده پس اختلاف زمانی بین رسیدن سفینه و نور کمتر میشه! مشگلت کجاست ؟
m.s.f نوشته شده:به قول شما هم ارز نه یکسان.ولی هم ارزی نیز وجود ندارد.
یک مثال از هم ارزیش هم آوردم. دوباره بخون.
ببین ادوارد عزیز مشکل اینجاست.اصل موضوع دوم میگه که نسبت به تمامی چارچوب های مرجع لخت نور با c حرکت میکنه.
خب ناظر داخل سفینه هم لخته دیگه پس اگه هر سرعتی هم داشته باشه باید نور نسبت به اون با c حرکت کنه. حالا نور با سرعت 3x10^8 m/s داره نسبت به سفینه حرکت میکنه ولی فاصله ی 65383484.15 km رو فقط 27 ثانیه زودتر طی میکنه. گرفتی چی میگم؟
سوال 2 :به ظاهر هم ارزی شما اولا که کامل با مثال من فرق داره(لطفا مثال من رو جواب بدید) دوما در مثال شما پارکینگ در همون چارچوبی داره حرکت میکنه که ماشین هست ولی در مثال من پارکینگ نسبت به ماشین ثابته.
اگه یه بار دیگه word رو به درستی بخونی واقعا متوجه اون چیزی که من میگم میشی.

user8604

Re: نسبیت در این مورد چه می گوید؟

پست توسط user8604 »

m.s.f نوشته شده:ببین ادوارد عزیز مشکل اینجاست.اصل موضوع دوم میگه که نسبت به تمامی چارچوب های مرجع لخت نور با c حرکت میکنه.
خب ناظر داخل سفینه هم لخته دیگه پس اگه هر سرعتی هم داشته باشه باید نور نسبت به اون با c حرکت کنه. حالا نور با سرعت 3x10^8 m/s داره نسبت به سفینه حرکت میکنه ولی فاصله ی 65383484.15 km رو فقط 27 ثانیه زودتر طی میکنه. گرفتی چی میگم؟
به فرض مقداری که حساب کردی درست باشه.(که نیست! مقدارش 24 حدودا) خوب که چی؟ این الان مشگله؟!!
اصلا خودت میدونی دنبال چی هستی؟
m.s.f نوشته شده:سوال 2 :به ظاهر هم ارزی شما اولا که کامل با مثال من فرق داره(لطفا مثال من رو جواب بدید) دوما در مثال شما پارکینگ در همون چارچوبی داره حرکت میکنه که ماشین هست ولی در مثال من پارکینگ نسبت به ماشین ثابته.
وقتی میگی جرم و انرژی هم ارزند یعنی با یک ثابت با هم برابر میشن. مختصات هم نسبت به یک تبدیل از یک دستگاه به دستگاه دیگه مرتبط میشن. دیگه والا نمیدونم چه طوری توضیح بدم!
===================================
من فکر کنم تو از اون بچه هایی باشی که دنبال نقض نسبیت اومدن و نه دنبال جواب. پس احتمالا دیگه جوابی بهت نمیدم.

نمایه کاربر
m.s.f

تماس:

پست توسط m.s.f »

ادوارد عزیز چرا این طوری صحبت می کنی؟
اولا نمی دونم چرا اصلا متوجه صحبت من نمی شی؟
دوما از اون بچه هایی هستم که به اندازه کافی نسبیت رو شناختم و این سوالات رو می پرسم.
سوما سوالایی که حضرت عالی جلوت میبینی سوالایی اند که نشون هر استادی تا الان دادم درستی صحبت منو تایید کرده و یا اونایی که تعصب نسبیت داشتند بعد از خواندن سوال منو دست به سر میکردند.
من دوست داشتم بقیه افراد هم در این بحث شرکت میکردن. در واقع اون چه که من توی این word قرار دادم سوالات تفکر یکی دو روزه بر روی نسبیت نیست.

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

پست توسط Cartouche »

در مورد ِ سوال ِ دوم:
این سوال ِ شما من رو یاد ِ یک پارادوکس ِ قدیمی در نسبیت میندازه، به اسم ِ پارادوکس ِ نردبان و انبار، که به علت ِ برداشت ِ نادرست از نسبیت ِ وقوع ِ وقایع، این پارادوکس پیش میاد.
در نسبیت مبحثی هست به نام ِ نسبیت ِ همزمانی.
از اصول ِنسبیت میشه در آورد که رویداد ها* ممکن هست، در یک دستگاه ِ لَختی با یک ترتیبی اتفاق بیفتند و در یک دستگاه ِ لخت ِ دیگه با ترتیب ِ دیگه ای.
در این حالت هم همین هست، ما جاگرفتن ِ ماشین داخل ِ پارکینگ رو به دو بخش تقسیم میکنم.
الف) جلوی ِ ماشین به دیوار ِ جلویی بخوره
ب) عقب ِ ماشین از دیوار ِ انهایی رد بشه.
ناظر ساکن میگه که (ب) قبل از (الف) روی میده. و ناظر ِ متحرک میگه (ب) بعد از (الف) روی میده. آیا تناقضی هست؟ نه. چون ترتیب ِ رویداد ها کاملن نسبیست و این از دید ِ فیزیک تناقضی نیست، چون نسبیت پیشتر هم نسبیت ِ همزمانی رو پیش بینی کرده بود.
امّا ممکن هست، مسئله رو به نحوه ِ دیگه ای تغییر بدید تا تناقضی بوجود بیارید. ممکن هست، بگید که پاسخ دو حالت داره، یا ماشین داخل ِ پارکینگ هست یا نیست و نمیشه هر دو اتفاق بیفته. در این صورت با تغییر دادن ِ مسئله بخش ِ مهمی از داستان رو از بین بردید، چون در قسمتی ماشین باید بایسته، و در اون صورت دوباره به طول ِ اولیه اش( طول ِ سکون) برمیگرده و باز هم داخل ِ انبار جا نمیشه.
اما در حالت ِ متحرک، توضیح دادم که از دید ِ ناظری به تمامی داخل ِ پارکینگ هست و از دید ِ ناظر ِ دیگه ای به تمامی داخل پارکینگ نیست، و این هم تناقضی نیست.
پارادوکس نردبان
--------------------------
* البته نسبی بودن ِ ترتیب ِ رویداد ها برای ِ رویداد های ِ فضاگونه
امکان پذیر هست و برای ِ رویداد های ِ زمانگونه که I<0 هست،
امکان پذیر نیست و این موضوع، رویداد های ِ علّی رو بوجود میاره.
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

نمایه کاربر
m.s.f

تماس:

پست توسط m.s.f »

لطفا سوال اول رو هم جواب بدید!!!

adroit

سپاس: 40

پست توسط adroit »

یه بار دیگه به اصطلاح سوالی رو که نوشتی رو بخون با دقت
حیات غفلت رنگین یک دقیقه ی حواست

سهراب

ارسال پست