علت یا اثبات سرعت نهایی نور

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
majed s

محل اقامت: درون بوزون هیگز

سپاس: 11

علت یا اثبات سرعت نهایی نور

پست توسط majed s »

علت یا اثبات این موضوع که میگه سرعت نهایی فیزیک سرعت نوره چیه ؟
لطفا اگه کسی بلده لطفا مفصلا تشریح کنه و آدرس به این کتاب و اون سایت نده ؟ smile049 smile049

نمایه کاربر
Ali.T

سپاس: 450

Re: علت یا اثبات سرعت نهایی نور

پست توسط Ali.T »

در تئوری نسبیت این که سرعت نور ماکزیمم سرعت قابل دسترس می باشد یک اصل موضوعه می باشد و هیچ اثباتی برای آن نیست و صرفا با انجام آزمایش این اصل را تایید یا رد می کنیم که تا حالا همه چیز مبنی بر تایید این اصل بوده.

نمایه کاربر
Stupendous

سپاس: 113

پست توسط Stupendous »

koorosh kabir نوشته شده:در تئوری نسبیت این که سرعت نور ماکزیمم سرعت قابل دسترس می باشد یک اصل موضوعه می باشد و هیچ اثباتی برای آن نیست و صرفا با انجام آزمایش این اصل را تایید یا رد می کنیم که تا حالا همه چیز مبنی بر تایید این اصل بوده.
خود انیشتین اصول موضوعه زیر رو مطرح کرد:
1-قوانین فیزیک برای تمام ناظران لخت یکسانه.
2-سرعت نور در هر چارچوب یکسانه و سرعتی بالاتر از اون نیست.
اما بعدا معلوم شد که اگه ما شرط "همگن و همسانگرد بودن فضا" رو به اصل اول اضافه کنیم و اصل دوم رو در نظر نگیریم، اونوقت تبدیلات لورنتس به ما یه سرعت حدی می ده که در تمام چارچوب ها یکسانه. از آزمایش معلوم می شه که سرعت حدی برابر سرعته نوره.

نمایه کاربر
majed s

محل اقامت: درون بوزون هیگز

سپاس: 11

پست توسط majed s »

یه سوال دیگه ، انشتین گفته سرعت حد سرعت نوره ولی نسبت به کدوم چهارچوب سرعت حد سرعت نوره ؟

نمایه کاربر
Stupendous

پست توسط Stupendous »

majed s نوشته شده:یه سوال دیگه ، انشتین گفته سرعت حد سرعت نوره ولی نسبت به کدوم چهارچوب سرعت حد سرعت نوره ؟
نسبت به هر چارچوب لخت. چارچوب لخت هم با قوانین نیوتون تعریف می شه. البته اونطور که فهمیدم سرعت نور در دستگاه های نالخت ثابت نیست! از اساتید خواهش می کنم توضیح بدن.

نمایه کاربر
Ali.T

سپاس: 450

پست توسط Ali.T »

Stupendous نوشته شده:اما بعدا معلوم شد که اگه ما شرط "همگن و همسانگرد بودن فضا" رو به اصل اول اضافه کنیم و اصل دوم رو در نظر نگیریم، اونوقت تبدیلات لورنتس به ما یه سرعت حدی می ده که در تمام چارچوب ها یکسانه. از آزمایش معلوم می شه که سرعت حدی برابر سرعته نوره.
تبدیلات لورنتس با این فرض به دست می آیند که یک سرعت حدی وجود دارد پس از حکم نمی توان فرض را اثبات کرد.

نمایه کاربر
Stupendous

پست توسط Stupendous »

koorosh kabir نوشته شده:
Stupendous نوشته شده:اما بعدا معلوم شد که اگه ما شرط "همگن و همسانگرد بودن فضا" رو به اصل اول اضافه کنیم و اصل دوم رو در نظر نگیریم، اونوقت تبدیلات لورنتس به ما یه سرعت حدی می ده که در تمام چارچوب ها یکسانه. از آزمایش معلوم می شه که سرعت حدی برابر سرعته نوره.
تبدیلات لورنتس با این فرض به دست می آیند که یک سرعت حدی وجود دارد پس از حکم نمی توان فرض را اثبات کرد.
من از فرضی که خود شخص لورنتس کرده خبر ندارم ولی در روش مرسوم امروزی این فرض لازم نیست و سرعت حدی از فروض قبلی منتج می شه.
http://physics.sharif.edu/~sperel/ref/L1.pdf
صفحات 26 تا 28 کتاب بالا به همین قضیه اختصاص داره(حجم کتاب=2.66 مگ).

نمایه کاربر
ehsan.helli1

نام: احسان

محل اقامت: تهران

سپاس: 624

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

فضای همسانگرد یعنی تقارن در راستای فی؟فضای همگن هم یعنی تقارن در راستای رو؟

نمایه کاربر
Stupendous

پست توسط Stupendous »

ehsan.helli1 نوشته شده:فضای همسانگرد یعنی تقارن در راستای فی؟فضای همگن هم یعنی تقارن در راستای رو؟
فضای همگن یعنی هیچ نقطه ای از فضا نسبت به نقاط دیگه ارجحیت نداره. فرض کن یک آزمایش رو با بردار مکان r مشخص کنیم، حالا کل آزمایش رو می بریم به مکان r+a که a یه بردار دلخواهه. اگر در شرایط فیزیکی یکسان نتیجه ی آزمایش عوض نشه می گیم فضا همگنه. البته همگنی تعریف ریاضی دقیقی داره با استفاده از ایزومتری. پایستگی تکانه ی خطی از همگنی فضا نتیجه می شه.
همسانگردی هم یعنی هیچ جهتی نسبت به جهات دیگه ارجحیت نداره (مثلا زمین حول یه محور می چرخه پس جهت محور نسبت به جهات دیگه یه ارجحیت داره) پس اگه کل آزمایش رو حول یه نقطه دوران بدیم نباید تغییری در نتیجه ی آزمایش به وجود بیاد. پایستگی تکانه ی زاویه ای نتیجه ی همسانگردیه.

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

خوب دقیقا میشه همونایی که من گفتم دیگه یعنی تقارن در راستای فی و رو!
تصویر

dusty

سپاس: 327

پست توسط dusty »

Stupendous نوشته شده:
شهرام خصروی،رضا منصوری نوشته شده: ...
انیشتین برای بدست آوردن تبدیل لورنتز از دو اصل نسبیت و ثابت بودن سرعت نور استفاده کرد، اما اکنون میدانیم برای رسیدن به تبدیل لورنتس، گالیله ، اصل نسبیت کافی است. وجود یک سرعت حدی نتیجه این اصل و خواص فضا زمانی است.
...
دقیقا متوجه نشدم چه جوری تبدیلات رو بدست آوردن، ولی فک کنم به این صورت که ناوردایی معادلات الکترومغناطیسی رو نتیجه "اصل نسبیت" فرض کرده.
در این صورت باز هم یک تعریف هم ارز از اصل دوم رو وارد کار کرده.
smile072 smile072 smile072

نمایه کاربر
Stupendous

پست توسط Stupendous »

ehsan.helli1 نوشته شده:خوب دقیقا میشه همونایی که من گفتم دیگه یعنی تقارن در راستای فی و رو!
[ تصویر ]
خب راستای تتا چی؟ همسانگردی یعنی دوران حول هر نقطه ای در هر جهتی باید نتیجه ی یکسان بده.

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

ببینید در مختصات استوانه ای که راستای تتا نداریم!امروز داشتم یک مسئله حل میکردم که میدان E(0,z ) رو داده بود که 0 مربوط به رو بود و E رو در کل فضا میخواست !بگذریم!در همین مساله نوشته بود که میدان همسانگرد هستش یعنی نسبت به فی متقارن هستش!یعنی همسانگردی رو مطمئنم چی میشه!ولی همگن بودن فضا رو شک دارم.اگر کسی میدونه لطف کنه بگه!

نمایه کاربر
Stupendous

پست توسط Stupendous »

Yellow Rose نوشته شده:
Stupendous نوشته شده:
شهرام خصروی،رضا منصوری نوشته شده: ...
انیشتین برای بدست آوردن تبدیل لورنتز از دو اصل نسبیت و ثابت بودن سرعت نور استفاده کرد، اما اکنون میدانیم برای رسیدن به تبدیل لورنتس، گالیله ، اصل نسبیت کافی است. وجود یک سرعت حدی نتیجه این اصل و خواص فضا زمانی است.
...
دقیقا متوجه نشدم چه جوری تبدیلات رو بدست آوردن، ولی فک کنم به این صورت که ناوردایی معادلات الکترومغناطیسی رو نتیجه "اصل نسبیت" فرض کرده.
در این صورت باز هم یک تعریف هم ارز از اصل دوم رو وارد کار کرده.
smile072 smile072 smile072
فقط فرض کرده فضا همگن و همسانگرده و از اون نتیجه گرفته معادلات باید خطی باشن. بعد هم فرم کلی معادلات رو نوشته و تبدیل رو به دست آورده.

نمایه کاربر
Stupendous

پست توسط Stupendous »

ehsan.helli1 نوشته شده:ببینید در مختصات استوانه ای که راستای تتا نداریم!امروز داشتم یک مسئله حل میکردم که میدان E(0,z ) رو داده بود که 0 مربوط به رو بود و E رو در کل فضا میخواست !بگذریم!در همین مساله نوشته بود که میدان همسانگرد هستش یعنی نسبت به فی متقارن هستش!یعنی همسانگردی رو مطمئنم چی میشه!ولی همگن بودن فضا رو شک دارم.اگر کسی میدونه لطف کنه بگه!
کی از مختصات استوانه ای حرف زد؟ هر مختصانی که می خوای در نظر بگیر، بالاخره انتقال و دوران در اون تعریف شده دیگه! من می گم انتقال یا دوران در هر جهتی. مختصات هم مهم نیست!
فکر کنم اون مسئله شما رو دچار سوء برداشت کرده. معنای همسانگردی با تقارن یک شکل فضایی (تو مسئله ی شما استوانه) فرق داره.

ارسال پست